Ayaşlı ile Kiracıları

Ayaşlı ile Kiracıları
Kitabın Yazarı:Memduh Şevket Esendal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1934 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9789754940517 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:52,10 TL D&R:58,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Ayaşlı ile Kiracıları - Memduh Şevket Esendal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ayaşlı ile Kiracıları Özet

MEB’in 100 temel eseri listesinde yer alan Ayaşlı ve Kiracıları, sade anlatımı ve döneminin karakterlerini başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Başkahramanın adı bilinmemekte ve olaylar birinci ağızdan anlatılmaktadır. Ben özetlerken ‘Beyimiz’ şeklinde hitap etmeyi uygun gördüm. Bir Türk klasiği olan bu kitabın muhakkak okumalı ve arşivinizde bulundurmalısınız.

Yeni yapılmış bir apartmanın Ayaşlı İbrahim’e ait dokuz odalı bölüğünde her birinin ayrı derdi ve yaşantısı olan farklı insanlar yaşamaktadır. Bir de hizmetlisi vardır. Halide genç bir kızdır. On beş gösterir. Beyimiz bankada çalışan bir memurdur. Müdürü tarafından pek sevilir ve tutulur. Beyimiz ilk Halide ile tanışır. Halide odalarda yaşayan kişileri anlatır. Beraber dedikodu ederler. Halide hasta olduğundan bahseder ama ayrıntı vermez. Beyimiz de sormaz. Sonra Ayaşlı’nın üvey kızı Faika gelir. Eşi Fuat’ın annesi memleketten gelmiştir. Onlarla beraber konaklar. Faika, gözü açık bir kadındır. Rahat tavırları vardır. Üvey babasının da üzerine pek düşer, pasaklı olan ayda yılda bir tıraş olan Ayaşlı’ya çeki düzen verir. Kaynanası da Faika’yı kızı gibi görür. Her sabah kahvenin yanında muhabbet eder bulur beyimiz kendini. Yavaş yavaş da herkesi tanımaya başlar. Hasan bey, beton fabrikası olan İskender Bey, kumar geceleri düzenleyen Turan hanım ve eşi Haki Bey, Sonradan görme İffet hanımla zavallı kocası Abdülkerim ve gece gündüz ağlayan çocukları… Beyimiz Turan Hanım’la tanışınca, kadın çok samimi tavırlar sergiler. Kocasının yanında çekinmeden beyimizin yanına sokulmasını ister. Beyimiz kendini o kadının yanında ‘karı’ gibi hisseder. Turan hanım da adeta kocası olmuştur! Her ne kadar bu durumdan rahatsız olsa da kendini onun dibinde bulmaktan alıkoyamaz. Her akşam kumara gelen adamlardan içten içe kıskanır Turan’ı.

Bir gün ansızın Halide baygın bulunur. Beyimiz yakın arkadaşı Fahri’yi arar. Doktor olan Fahri, Halide’nin hamile olduğunu ve bebeği öldürmek için zehir içtiğini söyler. Beyimiz Halide ile konuşur. Bebeğin babası ev açsın, nikahına alsın, der. Bir süre sonra da öyle olur. Halide oradan ayrılır. Yerine kırk beş yaşlarında dedikoducu bir kadın gelir. Beyimize kızlarını yollar iş bulsun diye. Fakat beyimiz bankada öyle inisiyatifi bulunmadığını söyler.

Bu arada Turan Hanım da odasına uğramaya başlar. Odaya girer girmez kapıyı kilitlerler. Geceyi uyumadan geçirirler. Beyimiz iyice bağlanır Turan’a. Turan, beyimizden bir kadına iş bulmasını ister. Gelsin, görüşelim der. Genç kız, üzerinde eski bir pardösüyle çıkagelir ertesi gün. Mahzun bir hali vardır. Adı Cahide’dir. İş istemediğini söyler. Her gün muhabbete gelmeye başlar. Öyle ki dedikodular başlar yakında evleneceklerine dair. Beyimiz yalanlar bu dedikoduları. İçten içe de düşünür. Cavide ona yanık olabilir. Evlenebilirler belki. Ama Cavide için ‘kullanılmış kız’ denir. Ona iş bulur İstanbul’da. Kız arkasına bakmadan gider. Beyimiz şaşırır kalır. Turan’da kumardan fazla para kazandığı için Ayaşlının oda kirasını arttırmak istemesi üzerine başka bir ev tutmaya karar verir. Yarım ağız davet eder beyimizi evine. Kırılır bu yarım ağızlılığa. Gelirim der fakat o defteri kapatmıştır. Kendini kullanılmış hisseder. Kimsenin gözünde o kadar da değerli değildir aslında.

Arkadaşı Fahri bu bunalımda onu evlendirmek ister. Beyimiz yanaşmaz. O kişiyi bulduğunda evleneceğini söyler.

Bir gün Hasan Bey’in rahatsızlandığı haberini alır. Yaşlı adama inme inmiştir. Hemen Ayvalık’ta yaşayan kızına haber verilir. Kızı gelir. Hasan Bey’in inmesi açılmaya başlamış, kendine gelmiş, hatta iyileşmeye başlamıştır. Bu arada beyimiz, Hasan beyin kızı Selime ile muhabbeti arttırır. Hoşlanır kızdan. Hasan beyin ansızın ölümüyle beyimizin kal ısrarına rağmen Selime gider.

Beyimiz boşluğa düşer. Arkadaşı Fahri sürekli evlenmesi ısrarındadır. Fakat görür ki ona önerdiği kişiyi Fahri sevmektedir. Banka müdüründen kızını isterler ve hazırlıklara başlarlar. Beyimiz Selime’yi aklından çıkaramaz. Doğrudan ona olmasa da oradaki banka görevlisine telgraf çeker Selime’yi sorar. Babasının ölümünden sonra süzüldüğünü öğrenir. Çok geçmeden Selime’den mektup gelir. İstanbul’a gelmek istemektedir. Hemen Selime için oda tutar çekip çevirir. Birlikte güzel vakit geçirirler. Arkadaşı Fahri aracılığıyla evlilikleri gerçekleşir. Düğünleri bir yapılır.

Ayaşlı başka bir apartmana taşınır. Beyimiz boş odadaki hatıralarıyla yüzleşir. Ayaşlı ile irtibatı kesmezler.

Selime bir gün babasının mezarının yanına birinin daha gömüldüğünü söyler. Öğrenirler ki bu kişi Ayaşlı’dır. Böyle vasiyet etmiştir.

Yazan: Zeynep Petek

Ayaşlı ile Kiracıları Konusu

Cumhuriyet döneminin önemli yazarlarından bir tanesi olan Memduh Şevket Esendal’ın en önemli eserlerinden bir tanesi olan Ayaşlı ile Kiracıları ilk olarak dönemin Vakit gazetesinde yayınlanmış, daha sonra 1934 yılında kitap haline getirilerek okurların beğenisine sunulmuştur.

Dönemin Ankara’sında geçen roman dönemin insanlarını yansıtma şekli ile büyük beğeni toplamış ve dönemi anlatan en iyi romanlardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir.

Ayaşlı ve Kiracıları romanı bir banka memurunun gözünden anlatılmaktadır. Ankara’da dokuz daireli bir apartman dairesine taşınan banka memuru apartmanda yaşananları okurlara anlatmaktadır. Apartman aslında Ayaşlı İbrahim Bey tarafından devletten kiralanmıştır ve bir pansiyon gibi iş görmektedir. Ankaya’ya gelenlere kiralanan dairelerde birbirinden farklı insanlar kalmaktadır.

Apartmana taşınanlar genelde Ankara’da işi olan çıkarcı ve paragöz insanlardır. Bunlardan bir tanesi olan Turan Hanım kumara meraklıdır ve zamanla dairesinde kumar oynatmaya başlar. Apartmanda yaşayanlar Turan Hanımın dairesinde toplanıp kumar oynarlar. Zamanla işler daha da ileri gider ve kumar ortamında etik olmayan ilişkiler yaşanmaya başlar. Herkes çıkarlarına göre farklı ilişkiler kurar. İşlerin büyümesi ile Turan Hanım apartmandan ayrılıp başka yerde kumarhane işletmeye devam eder. Onun boşluğunu ise başka birisi üstlenir. Fakat gayri meşru ilişkilerin çoğalması ile apartmanda dağılmalar başlar. Birileri boşanma yoluna giderken birileri intikam yolunu tercih eder. Apartmanda yaşananlar iyice gün yüzüne çıkar ve herkes hayatları gibi bir taraflara dağılır.

Ayaşlı ile Kiracıları Cumhuriyet’in ilk entrika romanlarından biri olarak da kabul edilir. Çıkarlar için insanların gayri meşru ilişkiler yaşaması ve kendilerini bataklığa sürüklemeleri döneme damgasını vurmuştur.

Ayaşlı ile Kiracıları Soruları ve Cevapları

Ayaşlı ile Kiracıları kimin eseri?

Memduh Şevket Esendal

Ayaşlı ile Kiracıları türü nedir?

Yerli Romanlar

Ayaşlı ile Kiracıları kaç sayfa?

256

Ayaşlı ile Kiracıları Yorumları

okurken tiksindim bu kadar da olmaz bence abartılı bir kitap

05-10-2015 12:13

kütü ne varsa kitaba aktarmış aslında gerçekleri yüzümüzü vurmuş o açıdan bakarsanız güzel kitap

29-11-2016 07:54

o kadarda kotu degil bundan nece kotu kitaplar var abartmayin!!!!!

18-04-2017 20:12

balzac'ın goriot baba'sıyla denk muhteşem kitap. ikisi arka arkaya okunmalı.

bastianikalesindekipisi • 26-10-2017 03:02

arkadaşlar ayaşlı ve kiracıları özet pdf olarak var mı yada buradakini nasıl pdf olarak kaydedebilirim yardımcı olur musunuz

14-12-2019 15:29

kitap 1930lu yıllarda yayınlanmış ama günümüzde hala gerçekliğini koruyor türk insanın para göz yanını harika işlemiş kitapta geçen karakterleri günümüzde hala görebiliyoruz neredeyse 100 yıl geçmiş ama huylu huyundan vazgeçmemiş bana göre şahane bir roman hatta içerdiği entrikaları görünce bunun mutlaka dizisi yapılması lazım

07-04-2022 21:30

özet için teşekkür ederim uzun olmuş ama işime yaradı

19-10-2022 22:59

kitap günümüz kiracı sorununumu anlatıyor

14-03-2023 21:43

sınavda çıkabilecek soruları da paylaşın

17-08-2023 19:53

kaç sayfalık kitap internette pdfide bulunuyor kendiniz okuyun

21-02-2024 23:05

Temiz Sevgiler Kelepir Hava Parası Veysel Çavuş Bizim Nesibe Miras Vassaf Bey Mendil Altında Otlakçı İhtiyar Çilingir Bir Kucak Çiçek Ayaşlı ile Kiracıları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli