Anayurt Oteli

Anayurt Oteli
Kitabın Yazarı:Yusuf Atılgan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1973 Sayfa Sayısı:108 ISBN:9789750800665 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 23

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Idefix:8,40 TL KitapYurdu:10,75 TL D&R:15,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Psikoloji

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Anayurt Oteli Özet

Yusuf Atılgan'ın psikolojik romanı olan Anayurt Oteli'nde, Zebercet denen birinin hayatı anlatılır. Zebercet, Anayurt Oteli denen bir yerin sorumlusudur. Burası, geçmişte bir yangın geçirmiş, köydeki tüm yerler yanarken orası kurtulmuştur. Zebercet'e bu otel, babası tarafından kalmıştır. Zebercet ailenin tek çocuğudur. Annesi onu yedi aylık olduğunda erken doğumla doğurmuştur. Zebercet çok aceleci biriydi. Herkes bunu başına kalkardı.

Zebercet'in oteline gecikmeli Ankara treniyle bir bayan gelmişti. Kadın yirmi altı yaşında, uzun boylu, hafif balık etli, uzun kirpikli, güzel bir bayandı. Zebercet'in otelinde bir gün kalmış ve çıkış yapmıştı. Zebercet'e bir hafta içinde geri geleceğini söylemişti. Kadının otelden ayrılmasıyla yaşlıca bir adam otele gelmiş ve "boş oda var mı?" diye sormuştu. Zebercet ona bir oda vermişti. Bu adam kendisinin emekli subay olduğunu söylemişti. Emekli subay her gün Zebercet'in yanına inip konuşmak istiyordu. Zebercet ise onunla konuşmak istemiyordu. Çünkü o, topluma dönük ve sosyal biri değildi.

Otelde çalışan bir de ortalıkçı kadın vardı. Bu kadının adı Zeynep'ti. Köyden gelmiş ve çok acı çekmiş biriydi. İki kez evlilik yapmıştı. İlk evliliğinde bakire olmadığı için sokağa atılmıştı. İkinci kocası da onu istememişti. Bunun üzerine kızın bir akrabası, kızı alıp, Zebercet'in oteline getirmişti. Kız işini çok iyi yapıyordu, sürekli otel işleriyle ilgileniyordu. Zebercet ise gecikmeli Ankara treniyle gelen kadına karşı bir şeyler hissediyor ve kadını hayal edip kendini tatmin ediyordu. Cinsel duyguları çok ağır basan bir insandı. Her gün o kadını bekliyordu. Kadın ise bir türlü gelmiyordu. Onun için her gün hazırlanıyordu. Gidip yeni yeni elbiseler alıp, tıraş oluyordu. Oteldekiler de ondaki bu değişimi fark ettiler.

Günler sonra emekli subay geldi ve otelden ayrılacağını söyledi. O da gidince Zebercet iyice bunaldı ve oteline kapalı levhası taktı. Kim gelip, otelde kalmak isterse "kapalıyız ya da yer yok" diyordu. Zebercet bir gün aşevine gittikten sonra çok fazla içki içti. Ardından da kalkıp bir adamın peşine takıldı. Adam onu, horoz dövüşü yapılan bir yere götürdü. Bunu izledikten sonra on yedi yaşlarında bir çocukla tanıştı. Çocukla birlikte sinemaya gidip film izlediler. Zebercet ona bile cinsel istekler duydu.

Eve geldiğinde ortalıkçı kadının yanına gitti ve kadını soyup zorla birlikte oldu. Ardından da kadını öldürdü ve sakladı. Kadının akrabaları gelip kadını sorduğunda onları hep geçiştirdi. Bir gün otele polisler geldi. Otelde yaşlı bir adamın kalıp kalmadığını sordular. Zebercet "evet, o emekli subaydı" diye karşılık verdi. Polis ise "o aranan bir katil" dedi. Kızını boğmuş ve kaçmıştı. Zebercet durumu anlayınca, adamın oteli acilen terk etmesinin sebebini anladı. O günlerde diğer bir adamsa gerdek gecesinde karısını öldürmüştü. Zebercet de bu adamın mahkeme sorgusuna gitti. Adam kadını neden öldürdüğünü bir türlü söylemedi. Zebercet sanki kendi yargılanıyormuş gibi hissetti. Gün geçtikçe psikolojisi bozuluyordu.

Bir gün dışarı çıktığında yaşlı bir adamla karşılaştı. Yaşlı adam, ona kimlerden olduğunu sordu. Zebercet "ben Keçicilerdenim" diye karşılık verdi. Adam "sizin ailenizde kendini asmış olan biri var mıydı?" diye sordu. Zebercet "evet, benim dayımdı" dedi. Faruk'un başından geçenleri, adam ona anlattı. Faruk, yengesi Semra'ya aşık olmuştu ve asla kavuşamayacaklarını anladığında kendini öldürmüştü. Hem de bu adam on dokuz yaşındayken bunu yapmıştı. Zebercet olayı düşünüp, kendi haliyle Faruk'un durumunu benzetti. Kendini otele hapsetmişti aklına ara sıra geçmişi geliyordu.

Eskiden ramazanda anne ve babasıyla yaşadığı olayları hatırladı. O günleri özlemişti. Şimdiyse hayatını mahvetmişti. Sonunda masasına geçti ve otelde kalanların adlarını yazdı, sonra bunun ne kadar saçma olduğunu düşündü. Yaşamasının da bir anlamı kalmamıştı. Ne yapacağını biliyordu. Kendini öldürecek ve bu hayata son verecekti. Gidip ortalıkçı kadını öldürdüğü odada kendini de astı. Böylece bu saçma hayatı da sonlandı.

Anayurt Oteli Soru Cevap

anayurt oteli kimin eseri?

Anayurt Oteli yazarı Yusuf Atılgan'dır.

Anayurt Oteli Yorumları

sapıkça bir kitap özetten bunu anladım okumasam daha iyi

15-09-2014 07:51

evet ben okudum oldukça sapık öğretmenimiz nasıl anayurt oteli kitap özeti ödevi verdi anlamıyorum ben okurken utandım

18-09-2014 14:16

okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi anayurt oteli kimin eseri ise helal olsun ellerine sağlık adamın

11-12-2014 17:36

ne zaman kaybı arkadaşlar bence okuyun
sevgili arkadaşlar bu kitap avangardist akim ve postmodernizim akiminin etkisiyle yazilmiş olup yalnizlaşma ve yabancilaşma konusunu ele almaktadir.
cisel öğelerin çok kullanildiği bu kitapta bilinç altina önem veriliyor.

04-03-2015 11:56

bnce gayet post-modern akim ile yazılmış güzel kitap okuyun tavsiye edilir
kişinin yanlizligi ve toplumdan soyutlanma çabası. sonunda hayattan kopuşu sonu olum ve hicranlar

04-04-2015 22:02

pskolojiyle ilgilenenler okusun derim

10-05-2015 14:32

cok güzel
pskolojik bir roman, gerçekten okunması gerektiğini düşünüyorum ben yeni bitirdim ve herkese tavsiye ederim.

10-05-2015 16:06

merak uyandırıcı bir kitaba benziyor..

05-01-2016 15:14

bence hiç te iyi değil. kitabı okudum mu bana ne verdi diye sorarım kendime. söyleyin arkadaşlar size verdiği güzel şey ne . koca bir hiç..... romanda çıkış yolu iyiye doğruya güzelliğe gidiş yok...

24-01-2016 01:52

hal ekleriyle bağlaçların yazımını bile birbirinden ayırt edemeyen pop okurlarının yorumlarına bakarak kitap okumaya karar verecekseniz allah, türk okurunun yardımcısı olsun !

16-03-2016 01:13

okudum ama 50 sayfa devamını oksaymışım keşke

27-03-2016 21:44

en iyi turk romanlardan birisi. tavsiye ederim

06-04-2016 21:34

ben okumadım özeti bakılırsa okumam galiba

13-06-2016 15:05

okuyupta pişman olduğum nadir kitaplardan biri sadece zaman kaybı

23-07-2016 20:14

bence buyuk bir saheser anayurt oteli yazarı mükemmel bir işe imza atmış

03-08-2016 23:05

zaman kaybı sapıkça yargılar içeren bi kitap eğer ygs lys için kitap okuyan arkadaşlar varsa bu kitabı direk es geçsin gerçekten zaman kaybı...

28-08-2016 02:41

filmini gördümdü, fevkalâdeydi.. oyuncular reji ve mekân uyumluydular.
unutamadığım cümle:
ortalıkçı çirkin kızın koynuna sokulduğunda onun zebercet'e sorduğu:
"sen misin dayı?" idi..
satır aralarına sığdırılan bu tek cümlenin -aslında çok yaygın olan- aile içi cinsel istismâra değinmesi-, hele hele bundan yıllar önceki bir filmde sıradan bir tutum değildi.
doğrusu kitabı bulup okumak isterdim.

(y)

31-08-2016 00:17

bence çok güzel bir kitap.kesinlikle okuyun derim(: gerçek hayatta yaşanabilecek olayları en açık şekilde dile getirip pskolojik tasvirlerle süsleyerek anlatmış.hayatın kuytu köşesine gizlenmiş küçük bunalımların sonunun ne olacağını açıkça gösteren kitap.okumalısınız... (:

22-12-2016 23:24

anayurt oteli gerçekten çok güzel bir kitap.yalnız özeti yazan kişi biraz yanlış yazmış.

Ceren Ercan • 14-06-2017 08:44

zaman kaybından başka birşey değil okumak saçmalık

13-12-2017 18:41

aslında çok güzel bir kitap yusuf atılgan güzel yazmış konusu etkileyici karakterler de tutarlı o yüzden okumakta fayda var diye düşünüyorum

03-06-2019 22:02

öğretmen ödevde zebercet hangi romanın kahramanı diye sormuş googleda aratınca burası çıktı kolay oldu güzel yazmışsınız teşekkür ederim çok işime yaradı

05-12-2019 18:32

roman tahlili çok güzel olmuş kim yazdı ise tebrik ederim çok işime yaradı

04-11-2021 23:16

Aylak Adam Anayurt Oteli en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Psikoloji Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları