Ekmek Elden Süt Memeden

Ekmek Elden Süt Memeden
Kitabın Yazarı:Yusuf Atılgan Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:64 ISBN:9789750735790 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:59,75 TL KitapYurdu:63,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ekmek Elden Süt Memeden - Yusuf Atılgan

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ekmek Elden Süt Memeden Özet

Yusuf Atılgan'ın yazdığı Ekmek Elden Süt Memeden, adını içindeki bir masaldan alıyor. İlk kez Cem Yayınları tarafından 1981'de yayımlanan kitap, 2017 yılından itibaren Can Çocuk Yayınları tarafından basılıyor ve yayınevinin Çağdaş Türk Edebiyatı dizisinin öykü kategorisinde yer alıyor. Mustafa Delioğlu'nun çizdiği renkli resimlerle süslenen çocuk kitabı, 56 sayfadan oluşuyor. 8 yaş ve üzerindeki okurlara hitap eden kitapta biri uzun diğeri kısa iki masal bulunuyor. Masalların ikisi de çocuk kahramanlarına atıfla Korkut'a Masal ve Ceren'e Masal şeklinde adlandırılıyor. İki masalın ortak kahramanı ise Yusuf.

İlk masal 36 sayfayken ikinci masal yalnızca 12 sayfadan oluşuyor. İlk masalın ikinciye göre 3 kat daha uzun olması epey dikkat çekiyor. Yalnızca sayfa sayısı bakımından değil, nitelik açısından da ilk masalın ikinci masaldan önde olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca ikinci masalda itikadi anlamda sıkıntılı noktalar ve gayriahlaki detaylar da daha fazla bulunuyor. Bu nedenle özellikle ikinci masalın ebeveynler ve öğretmenler tarafından okunmadan çocuklara okutulmamasında fayda var. Böylece ebeveynler ve öğretmenler masalı kendi inançlarına ve ahlaki değerlerine göre değerlendirip çocuklara okutup okutmamaya karar verebilirler. Ayrıca bu sayede ortak bir payda oluşturarak çocuklarla kitap hakkında konuşma fırsatı da bulabilirler.

Ekmek Elden Süt Memeden Özeti

Korkut'a Masal

Masal, Filiz ile Oğuz'un küçük oğulları Korkut'la birlikte İzmir'den Manisa Hacırahmanlı'ya Yusuf'u ziyarete gitmeleriyle başlıyor. Ziyaret sırasında çok sıkılan Korkut, yerdeki bir karıncayı takip ederek dışarı çıkıyor. Böylece kocaman sarı bir köpekle karşılaşıyor ve köpekle konuşmaya başlıyor. Daha doğrusu köpek, Korkut'la konuşmaya başlıyor ve ilk kez onunla konuştuğunu söylüyor. Böylece tanışıyorlar ve Korkut köpeğin adının çoban köpeğiyken Sarıbaş olduğunu, Yusuf'un ona Sarışın diye seslendiğini, şu anki sahibinin ise Ayıcık dediğini öğreniyor.

Tanışma faslından sonra Sarıbaş, Korkut'a onu sırtına alarak kırlarda gezdirmeyi teklif ediyor. Bunun üzerine Korkut içeri gidiyor ve Yusuf sayesinde babasından izin alarak dönüyor. Bir iki denemeden sonra Sarıbaş'ın sırtına çıkıp oturmayı başarıyor ve düşmemek için sıkıca tutunuyor. Böylece Sarıbaş yel gibi koşarak Korkut'u kırlara götürüyor. Oldukça uzun süren heyecanlı bir yolculuktan sonra bir ağacın kenarında durup oturuyorlar. Bu sırada başka bir köpek geliyor ve Sarıbaş'a sataşıyor. Sarıbaş da köpeği kavga istediğine pişman edip gönderiyor. Korkut ise kavgayı izlerken üzülüp ağlıyor. Sarıbaş, Korkut'u teselli ettikten sonra onu önce köyü görebileceği bir tepeye sonra da Selim'in bahçesine götürüyor.

Çok yorulan iki arkadaş Bahçıvan Selim'in bahçesindeki kocaman lahanaların arasına girip dinleniyorlar. Korkut bir lahananın üstüne yatıp uyuyor ve yağmurdan dolayı hava kararıp da lahanalar yapraklarını kapatınca lahananın içinde kalıyor. Korkut'un yanı başında her şeyden habersiz bir şekilde uyuyan Sarıbaş ise gök gürültüsüyle uyanıp Korkut'u arıyor ama bulamıyor. Az sonra da Selim'in kovalaması sonucunda Korkut'u orada bırakarak köye dönmek zorunda kalıyor.

Bahçıvan Selim, Sarıbaş'ı kovaladıktan sonra bahçesindeki lahanaları topluyor ve satmaya götürüyor. Ama Korkut'un içinde kaldığı koca lahanayı kimseye satamıyor. Lahanayı satamadığı gibi bir de lahana hakkında ileri geri konuşanlar yüzünden epey sinirleniyor. Bu yüzden de lahanayı alıp yemesi için katırının önüne koyuyor. Katır lahanayı yemeye başlayınca Korkut uyanıp önce lahananın içinden sonra da ahırdan çıkıyor. Bir süre Sarıbaş'ı arıyor ancak bulamayacağını anlayınca kendi başına yola koyulup köye gidiyor.

Ceren'e Masal

Masal; Yusuf'un arkadaşı Fred, karısı Tözün ve kızları Ceren'i ziyarete gitmesiyle başlıyor. Ziyaret sırasında Yusuf; Ceren'e önce nasıl doğduğunun, sonra 40 yaşına kadar koca bebek olarak kalışının, en son da alaca cereni nasıl öldürdüğünün masalını anlatıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Ekmek Elden Süt Memeden Soruları ve Cevapları

Ekmek Elden Süt Memeden kimin eseri?

Yusuf Atılgan

Ekmek Elden Süt Memeden türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ekmek Elden Süt Memeden kaç sayfa?

64

Ekmek Elden Süt Memeden Yorumları

benim kız bu kitabı beğenmedi

10-01-2024 17:23