Aylak Adam

Aylak Adam
Kitabın Yazarı:Yusuf Atılgan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1959 Sayfa Sayısı:156 ISBN:9789750802447 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 18

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:6,02 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Aylak Adam - Yusuf Atılgan

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aylak Adam Özeti

Aylak Adam kitabının kahramanı olan C. annesini küçük yaşta kaybedip, teyzesinin yanında büyür. Anne sevgisinin eksikliğini, hayatına girdiği kadınlarda aramaya başlar. C., ailesinden kalan gelirlerle kahvehanelerde, restoranlarda, kitap okuyarak, yürüyüşlere çıkarak kısacası “aylak”lık yaparak geçirir günlerini. Bir gün ressam arkadaşı Sadık’ın atölyesine gitmeye başlar ve bir resim için ona modellik yapar. Zor bir karakter olan C., resimdeki bir detaydan rahatsız olur ve artık atölyeye gitmeme kararı alır.

Hayatında değişiklik yapmak için bir süre sonra yazmaya karar veren C., kısa sürede bundan da vazgeçer. Bir bahar ayında pastanede gördüğü bir kızın peşine takılır. Güler adındaki bu kızla daha sonra ilişki yaşamaya başlar. Ama hayata dair bakış açıları çok farklı olduğu için bu ilişki yürümez ve kısa sürede biter.

C., aylaklık günlerinin birinde Ayşe adında bir kızla tanışır ve ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Bir iş arkadaşı ile birlikte gördüğü Ayşe’yi aşırı kıskançlığı sebebi ile sorgusuz sualsiz, anlamadan dinlemeden terk eder ansızın. Daha sonra sokaklarda başıboş dolaştığı günlerin birinde bir kız görür ve onu takip etmeye başlar. Kız ile tanışıp ondan etkilenir ama aradığı şeyi onda da bulamayan C., bir daha kızı arayıp sormaz.

Yaz aylarını İstanbul’da ki bir pansiyonda geçiren C., orada eski sevgilisi Ayşe ile karşılaşır ve hisleri yeniden canlanır. Tekrar bir ilişki yaşamaya başlarlar. Başlarda ilişkileri oldukça keyiflidir. Fakat bir gece, C., Ayşe’ye çocukluğundan, sert bir adam olan babasından, ölen annesinde ve onu büyüten teyzesinden bahseder. Babası ile ilgili anlattığı anılar Ayşe’yi korkutur. Ayşe C. ’nin toplumdan uzak ve diğer insanlardan farklı bir hayat arayışı içinde olduğunu bildiği için, bir zaman geleceğini ve C. ’nin onu terk edeceğini düşünür. Bu düşünce onu korkutur, bir not bırakarak C’den ayrılır.

Hayatta aradığı şeyi bir türlü bulamayan C., sonbahar aylarında oturduğu eve geri döner. Sol şakağında bir ağrı hisseder, ayrıca iştahı da yoktur. İçki içerek bu sorunlardan kurtulmaya çalışır. Bir akşam bir pastaneden çıkarken uzun zamandır görmediği Sadık’a rastlar. Birlikte biraz içtikten sonra Fransada olan arkadaşları Kemal’in döndüğünü öğrenir ve birlikte onu görmeye giderler. Sohbetin ortasında sol şakağı zonklamaya başlar, sohbeti yarıda kesip kendini sokağa atar.

Eve gitmeye hazırlanırken, kendini bir tatlıcı da bulur. Burada oturup, hayatının kadınını bulacağını düşünür. Camın önünden geçen ve ona değil dükkanın içine bakan mavi yağmurluklu bir kız görür. Bu kızın hayatı boyunca beklediği kişi olduğunu düşünüp, kızın peşine takılır. Kız durağa doğru ilerleyip, koşarak otobüse biner. Peşinden koşar fakat yakalayamaz. Otobüsü takip etmek için yolun ortasına atlayıp bir taksi durdurmaya çalışır. Ama arabanın önüne atladığı için taksici sinirlenir ve ona saldırır. Yediği yumruk ile yere yığılır kalır. Kendine geldiğinde yıllardır aradığı kadının bindiği otobüsle kaybolup gittiğini düşünür. Bundan sonra kimseye ondan söz etmemeye karar verir. Ne de olsa onu asla anlamayacaklardır.

Türk edebiyatının önde gelen eserlerinden biri olan roman, geçim sıkıntısı olmayan birinin de sıkıntıları olabileceğini anlatıyor. Yusuf Atılgan, Aylak Adam romanının başkahramanı C. ile, gerçek sevgi ve doğru kişi arayışı, toplumun sıradanlığından sıkılıp yalnızlığa sığınma ihtiyacı gibi okurun kendinden birşeyler bulabileceği bir karakter yaratıyor. Bu duygularla zamanla topluma yabancılaşan bir adamın öyküsünü, sade anlatım biçimi ve karakterlerin derinliği ile okuyucuya sunuyor.

Editör: Serap ERGİN

Aylak Adam Konusu

Yusuf Atılgan’ın ilk olarak 1959 yılında yayınlanan ilk romanı olan Aylak Adam, hayatta hiçbir derdi olmayan aylak bir adamın hayat içinde hayatının anlamını, bir anlamda hayatının kadınını araması konu ediliyor.

Kahramanımızın bir adı bile yoktur ve Yusuf Atılgan onu C. Olarak adlandırmaktadır. Babasından kalan evlerin kira gelirleri sayesinde dertsiz aylak bir hayat yaşayan C.’in günlük macerasını arkadaşı Sadık’ın atölyesi, kahvehaneler, restoranlar ve en çok da sokaklar oluşturmaktadır. Gününün tümünü aylak aylak dolaşarak geçirir ve kendini sürekli bir arayışın içinde bulmaktadır. Kitap okur, film izler, çevresindeki insanları gözlemler ve tam olarak ne aradığını anlamaya çalışır.

C.’nin annesi o daha küçük bir çocukken ölmüştür ve yerini teyzesi almıştır. Annesiz büyümenin etkisi ile tanıştığı kadınlarda hep annesini arar ve onun mükemmel olmasını ister. Bu yüzden aşk konusunda da C. pek umduğunu bulamaz.

C. bir gün Ayşe adında bir kız ile tanışır ve ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Fakat çocukluktan gelen kaybetme korkusu ile kıskanç olan C. Ayşe’yi bir gün biri ile görür ve yargısız infaz yaparak onu terk eder. Ayşe’nin yanındaki iş arkadaşıdır fakat C.’nin bunu dinleme niyeti yoktur ve yine kendini kendi aylak yalnız dünyasına iter.

C. yollarda boş gezerken bir kız dikkatini çeker ve onu takip etmeye başlar. Kıza karşı farklı bir ilgi duyar ve onu takip etmeye devam eder. Sonunda onunla tanışır fakat C. için yine bir şeyler eksiktir.

C. daha sonra bir pansiyonda yine Ayşe ile karşılaşır ve içindeki ona karşı olan tutku yeniden canlanır. Yeniden birlikte olmaya başlarlar fakat Ayşe C.’nin beklentilerini tam olarak karşılayamaz. Zamanla ikisi de birbirine göre olmadıklarını kabullenir ve ayrılırlar.

C. yine aylak yalnız dünyasına geri döner. İçindeki boşluğu bir türlü dolduramaz ve sokaklarda aylak aylak yürüyüp arayışına devam eder. İşte tam bu noktada mavi yağmurluklu bir kadın görür ve kalbindeki boşluk adeta dolmuş gibi aradığı mükemmel kadının o olduğu hisseder. Kadın otobüse binerken C. peşinden gider fakat onu yakalayamaz. Otobüsü takip etmek için taksi şoförü ile kavga eder fakat yıllardır aradığı kadın otobüs ile birlikte yıllardır dolaştığı sokaklarda kaybolup gitmiştir...

Aylak Adam Yorumları

akıcı ve güzel bir hikayesi var

18-12-2014 19:46

karşılastığı zorluklara rağmen ayakta duran bir adamìn hikayesini anlatmaktadır

19-05-2015 18:32

güzel ve akıcı bir roman aylak adam kimin eseri ise helal olsun mükemmel yazmış

28-05-2015 18:44

hiçbiri değil aslında ne akıcı ne de dayanıklı ne de hikaye

07-07-2015 11:57

aydın adaylarının gerçek sorunlarını anlanlatiyo

13-07-2015 08:12

acaba aylak mı? niçin adı yok?

03-11-2015 06:26

teşekkürler yusuf atılgan aylak adam romanı mükemmel bir eser olmuş okuduğum en bilgilendirici ve eğitici kitaplardan bir tanesi oldu

30-11-2015 17:08

super bir kitapmis ben arkadaşımdan bir kaç sayfasini okuya bildim fakat kitapcilarda tamamini okumak icin bulamadim msleseg ve cok üzüldüm. bana yardımcı ola bilirmisiniz netede bulabilirim
super bir kitapmis ben arkadaşımdan bir kaç sayfasini okuya bildim fakat kitapcilarda tamamini okumak icin bulamadim msleseg ve cok üzüldüm. bana yardımcı ola bilirmisiniz netede bulabilirim

03-01-2016 00:43

bu kitabı ortaokulda okumuştum.lise 2 ye geldiğimde sevdiğim yegane hocalardan biri bana bu kitabı hediye etmişti.şok olmuştum.hocaya doğru düzgün teşekkür bile edememiştim.ve daha önce o kitabı okuduğumu söylemedim. çok ayıp olurdu.

07-01-2016 03:37

cidden kitapta bi olay yok sadece bu aylak adam denen c'nin aylak aylak dolanması anlatılıyo sadece

09-01-2016 20:26

hacirahmanli kasabasinda yazilmis

21-02-2016 16:41

yazar iyi inceleme iyi fakat kurgu kötü

09-04-2016 18:53

adam aylak olarak başlıo ve aylak olarak bitio hikaye havada kalmış

15-12-2016 21:08

çok sıkıcı ve havada kalmış bir kitab

13-03-2017 17:24

mekan ve ozellikleri yok

15-04-2017 19:02

sorumluluk sahibi olmayan aylak adamın teki ve ilk eser bunun amacı nedir

23-10-2017 21:35

akıcı değil olay örgüsü iyi sayılmaz aceleyle yazılmış gibi

25-09-2018 00:34

arkadaşlar aylak adam konusu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? aylak adam özet ödevi verdi ve bazı sorular soracakmış kitabın konusu aylak adam kimin eseri yazarı tek paragraf ile anlatın vs çalışmam gerekiyor yardımcı olun

13-06-2019 21:06

Aylak Adam Anayurt Oteli en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Camdaki Kız Peki Ya Şimdi Kalp İtiraf Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Fırtınada Yanacaksın Son Sızı Üç Kız Kardeş Mustafa Kemal Deniz Duası 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Leyla İle Mecnun Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Korku Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Bana İkimizi Anlat Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Çocuk Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Korku Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları