Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı
Kitabın Yazarı:Rasim Özdenören Kitap Türü:Deneme Yayınevi:İz Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1987 Sayfa Sayısı:288 ISBN:9789753551991 Kitap Puanı:9.5 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:154,00 TL D&R:158,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı - Rasim Özdenören

Kitap Türü:Deneme, Din / Tasavvuf

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı Özet

a) Birinci Bölüm

İnsanın Konumundan bahsetmektedir. Batı dünyası ve İslam dünyasında insanı nasıl ele aldığından söz etmektedir. Bugün çoğu Müslüman kendi tarihini, hatta dinini bile Batı’nın tuttuğu aynadan seyrediyor. Halbuki kendi kültürümüze olan güzellikler o kadar fazladır ki. Bunların kıymetini bilemiyoruz. Kitapta söz edildiği gibi beyaz insanların Kızıl derileri katlettikleri yurtlarından attıkları buna karşın bu toplumun hala direnç gösterdiğini biliyoruz. Özellikle köle ticareti de vardı. Batı’nın daha çok ırkçılık yapması. İslam toplumu ise daha hümanisttir. Peki Batı’nın iyi ve kötü yanı nedir? Batının iyi yanlarını mı almalıyız. Bu ayrımı da ülkeler kendi kültürel değerlerine göre yapmaktadırlar.

b) İkinci Bölüm

Batı’ya bakışlar bu bölümde özel hayat, kapitalizm ,Batı’da bilim ve din karşıtlığı gibi temel kavramlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Özel hayata müdahale eden sistemlere ,Batı terminolojisinde totaliter rejimler denmektedir. Peki totaliter rejim olmadan ,özel hayata tam gerektiği ölçüde müdahale söz konusu olabilir mi? Kişi özdenetimini kendi elinde bulundurmakta özgür bırakılmıştır; özgürlük uçurtmanın ipine benzer: ip koparsa orada özgürlüğün anlamı da boşa çıkar. Russell’in verdiği örnekte gibi kilisedeki rahiplerin yıkanırken peştamal giymesi. Kilisede başka evde başka sokakta başka davranılmasını eleştirmektedir.

c) Üçüncü Bölüm

Hukuk kavramı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Batı usulü boşanma, suç ve ceza ,aydınlar ve suç gibi. İstatistikler Avrupa’da olsun Amerika’da olsun boşanma olaylarının hızla arttığını hatta otuzar kişilik kümeler halinde iki saatte çoğu kişinin boşandığını eleştirmektedir. Günümüzde ise Batı toplumuna özenen biz Müslüman ülkelerde de boşanmalar artmıştır.

d) Dördüncü Bölüm

Türkiye’de Batılılaşma yüzlerine değinmektedir. Özellikle Ziya Gökalp, Peyami Safa ,Mümtaz Turhan eleştirilerine yer vermektedir.

e) Beşinci Bölüm

Avrupa’ya özentiliğinin örneklerini ve bu özentiliğin altında yatan bir takım gerçekleri yine alıntılar yaparak eleştirilmektedir. Örneğin hayvanat bahçesi, Batı uygarlığının göstergelerinden biri olarak kabul edilirken, bizim gözümüzde vahşeti simgelemektedir. Batı adamı için Afrika’da maymun avlamakla, adam avcılığı yapmak arasında fazlaca bir fark olmasa gerek. Derisi siyah olanlar Amerika’da bu gün bile insan sayılmamaktadır.

f) Altıncı Bölüm

Dostoyevski, Rousseau, Malthus, Kafka, Lawrence, Camus gibi değerli bilgelerden alıntılar yaparak Batı toplumunu eleştirmektedir.

Değerlendirme

Bu kitabın ilk baskısı 1987 yılında yapılmıştır. O tarihten bu yana tam 20 yıl geçti. Dünya Sovyetler Birliği ve Komünist Çin’in temsil ettiği Doğu bloku ile Avrupa ve ABD’nin temsil ettiği Batı bloku diye ayrıldığı zamanda yani soğuk savaş döneminde yazılmış deneme türünde bir kitaptır. Kitap altı bölümden oluşmaktadır. Konusu ise batı ve İslam… Bu iki kültür arasındaki farklar nelerdir? Batı bizim gibi gelişmekte veya az gelişmiş olan toplumlara ne gibi mesajlar vermektedir? Bilimsellik ve çağdaşlaşma kavramından biz ne anlıyoruz? Gibi soruları Anekdotlar sunarak eleştirmektedir. Türkçeyi doğru ve ustaca kullanmıştır. Dönemi düşünerek okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum çünkü yazarın hangi mesajı vermek istediğini daha iyi anlarız. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. İyi okumalar…

Editör: Suzan AKBULUT

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı Soruları ve Cevapları

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı kimin eseri?

Rasim Özdenören

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı türü nedir?

Deneme, Din / Tasavvuf

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı kaç sayfa?

288

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı Yorumları

deneme türünde bir kitap arıyorsanız kesinlikle alın ben çok beğendim.

12-10-2023 12:19

rasim özdenören’in kitaplarını çok beğeniyorum.herkes mutlaka okumalı.

14-10-2023 14:40

bir tarafta islam bir tarafta batı…çok güzel mukayese yapmış yazar.

16-10-2023 22:35

başarılı bir kitap olmuş.

29-10-2023 01:59

geleceği gören adam rasim özdenören

25-11-2023 23:38

rasim özdenören’in kitaplarını çok beğeniyorum

09-12-2023 15:11

eski yazılmış bir kitap olmasına rağmen hala günümüzün sorunlarını içermesi çok iyi

30-12-2023 01:28

iyiki alıp okumuşum çok şey kattı bana.

12-02-2024 11:45

şimdilerde dizilerde bu iki hayat görüşünün çatışmasını işliyorlar.

28-02-2024 13:18

tarihsel bilgi veriyor olması da çok iyi.

09-03-2024 14:21

türünün en iyi örneklerinden.

01-04-2024 01:19

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı Çok Sesli Bir Ölüm Gül Yetiştiren Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları