Rasim Özdenören

Rasim Özdenören Kimdir

Rasim Özdenören 1940 yılında Kahramanmaraş’ta yaşama gözlerini açmıştır. Öykü ve denemeleriyle tanınmıştır. Ocak 2017 tarihi itibariyle ulusal bir gazetede köşe yazıları yazmaya devam etmektedir.

Kahramanmaraş’ta başlayan öğrenim hayatı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etmiştir. Mezun olmasının ardından uzman ve çeşitli yönetici pozisyonlarında çalışmıştır. Yedi Güzel Adam’da gerçek yaşamıyla karakterlerden biri olarak yakın tarihte ülke gündemine oturmuştur. Kitapları, dizi ve filmlere uyarlanmıştır.

Rasim Özdenören öykücülüğü ve yapıtları edebiyat tezlerine konu olmuştur. Kullandığı yazın kimliği ve Sezai Karakoç ile arkadaşlığı bir dönemin okur kimliğini ve edebi süreçleri etkilemiştir. Yazılarındaki seçkin kelime seçkisi ve canlı doku okuru pek çok yerinde yakasından yakalar.

Gül Yetiştiren Adam’ın hayatın içinde ki bocalayışları ve modern insanın boşluktaki tasviri Rasim Özdenören’i ve sanatının kaliteli kumaşını her kesimden insana ulaştırmıştır. Bir yandan bireysel tasvirlere yer verilirken diğer yandan da çatışan iç içe geçmiş karmaşık yaşamlardan bir deste yapılmıştır.

Felsefe ve sembolik anlatımların sade bir aktarımla okura anlatıldığı ‘’İpin Ucu’’ birlik duygusunun işlendiği bir portre kitap olarak okura sunulmuş. Rasim Özdenören en başarılı denemelerini bu kitapta da okurla paylaşıyor.

Rasim Özdenören, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü 2015 yılında Cumhurbaşkanı’mızdan alarak tarihe geçmiştir. Rasim Özdenören öykü ve denemeleriyle yaşadığı dönemin kalbini ve öykünün okura dokunan hassas iklimini yeşertmiş ve başarıyla aktarmıştır.

Rasim Özdenören Kitapları: Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Kafa Karıştıran Kelimeler, Müslümanca Yaşamak, Yaşadığımız Günler, Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı, Çarpılmışlar, Çözülme, Çok Sesli Bir Ölüm, Gül Yetiştiren Adam, Hastalar ve Işıklar, Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Ruhun Malzemeleri, Ben ve Hayat ve Ölüm, Yeniden İnanmak, Denize Açılan Kapı, Red Yazıları, Acemi Yolcu, İpin Ucu, Çapraz İlişkiler, Kent İlişkileri, Kuyu, Yüzler, Köpekçe Düşünceler, Düşünsel Duruş, Toz, Aşkın Diyalektiği, Eşikte Duran İnsan, Yazı, İmge ve Gerçeklik, Ansızın Yola Çıkmak, Hışırtı, İki Dünya, İmkânsız Öyküler, Siyasal İstiareler, Açık Mektuplar


8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Rasim Özdenören Kitapları

Çok Sesli Bir Ölüm Çok Sesli Bir Ölüm

Rasim Özdenören, deneme ve öykü yazarıdır. Türk öykücülüğünün sayılı isimlerindendir.

Puan: 8.8 | Yorum: 3

Gül Yetiştiren Adam Gül Yetiştiren Adam

Gül Yetiştiren Adam kitabı, hikâyede farklı iki kesimdeki insan ve bunların kendileri ve çevreleriyle olan çatışmalarından oluşan yaşantıları ele alınmaktadır.

Puan: 8.4 | Yorum: 30

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı

Dünya Sovyetler Birliği ve Komünist Çin’in temsil ettiği Doğu bloku ile Avrupa ve ABD’nin temsil ettiği Batı bloku diye ayrıldığı zamanda yani soğuk savaş döneminde yazılmış deneme türünde bir kitaptır.

Puan: 9.5 | Yorum: 9

Rasim Özdenören ile ilgili yorumlar

kitaplarını tavsiye ederim çok beğeneceksiniz

07-02-2017 19:08

güzel romanları var

05-06-2017 19:27

buraya sadece tek kitabı girilmiş oysaki çok güzel kitapları var diğer kitaplarını da ekleyin lütfen

07-11-2018 19:37

romanları güzeldir arkadaşlarımı da tavsiye ettiğim yazarlardan bir tanesi

15-08-2019 16:47

çözülme kitabı nerde

25-04-2022 17:39