Yaş On Yedi

Yaş On Yedi
Kitabın Yazarı:İpek Ongun Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Artemis Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:235 ISBN:9786054560943 Kitap Puanı:9.2 / 10 | Yorum: 79

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:119,00 TL KitapYurdu:126,00 TL Pandora:129,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yaş On Yedi - İpek Ongun

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaş On Yedi Özet

İpek Ongun 1942 yılında Ankara'da dünyaya geldi. 1961 tarihinde Amerikan kız koleji Edebiyat bölümünden mezun olmuştur. Yazarlık hayatına 1980 yılından itibaren başlamıştır. Yazar evli ve iki kız çocuğuna sahiptir. Genellikle eserlerini gençlere yönelik yazmıştır. Günümüz yazarlarından olan Ipek Ongun'un dili açık ve akıcıdır. Okuyucuyu sıkmaz. "Bir Genç Kızın Gizli Defteri" adlı romanı da beğenilen kitaplarından birisidir.

Bahar, ela gözlü genç ve güzel bir kızdır. Lise son sınıf öğrencisidir. Annesini ameliyatından sonra geçirdiği ani bir beyin kanaması sonucu kaybetmiştir. Babası ve kardeşi Hakan ile yalnız kalmıştır. Bahar'ın babası bu ölümü kaldıramamış, içine kapanmıştı. Bahar'la hiç konuşmuyordu. Bahar ise bu ölüm nedeniyle birbirlerine daha fazla destek olmaları gerektiğini düşünüyordu. Babasından bu desteği göremeyince yıkılmıştı. Bahar'ın halası kardeşine yardımcı olmak amacıyla evlerine bir süreliğine yatılı misafir olarak gelmişti. Bu olay Bahar'ı iyice yıprattı. Çünkü halasıyla anlaşamıyor, sürekli tartışıyorlardı. Bahar'ın bu zor günlerinde tek destekçileri kedisi Badem ve yakın arkadaşı Sevgi idi. Bahar, Sevgi sayesinde okulun ilk gününü de kolay geçirmişti. Bahar'ın gerçekten çok anlayışlı arkadaşları vardı. Hepsi ona elinden geldiği kadar yardımcı oldular.

Bahar'ın okuldaki arkadaş grubu: Mine, Sevgi, Eşref, Volkan, Keriman Serdar ve Derya'dan oluşmaktadır.

Derya, uzun boylu zayıf ve güzelliğine düşkün bir kızdır. Bir mankenden farksızdır. Bu özellikleri onu grubun en dikkat çeken kızı haline getirir.

Sevgi: Orta boylu sınıfın çalışkan kızlarından birisidir. Aynı zamanda Bahar'ın en yakın arkadaşıdır.

Eşref ve Volkan’ı ise birbirlerinden ayrı düşünmek imkansızdır. İkili, yaptıkları muziplikleriyle grubun en eğlenceli karakterleridir.

Keriman ise biraz hayalperest bir kızdır. Çok fazla hayal kurar. Aşk romanları okur.

Serdar: Bahar'ın ilgi duyduğu, yan sınıfta ki gençtir. Yakışıklı olmasa da sempatik bir çocuktur. Serdar'ın da Bahar gibi aile sorunları vardır. Anne ve babası geçinemiyor ve her gün kavga ediyordur. Bu durum lise son sınıf öğrencisi olan Serdar'ı çok etkilemekte ve ders çalışmasına engel olmaktadır.

Serdar, yağmurlu bir günde Bahar'ı motorsikleti ile evine kadar bırakmıştı. Bu motorsiklet olayından sonra Bahar, Serdar'a karşı daha fazla ilgi duymaya başladı.

Okulda eğlence ve macera denilince akla ilk Eşref geliyordu. Yine bir gün fizik sınavının yaklaştığı gün Eşref hocadan sınav notlarını çalmayı başarmış, sınıf arkadaşlarına dağıtmıştı. Bahar bunu kabul etmeyerek almadı. Sınav günü gelip çatmıştı. Sınavdan yüz almayı bekleyen Eşref soruları görünce çok korktu. Hoca soruların çalındığını anlamıştı. Sınav sonuçları açıklandığında fizik hocası Esref'in kağıdına kocaman bir sıfır yapıp kaş göz çizmiş, altına da ava giden avlanır yazmıştı.

Bahar'ın okulda günlerinin eğlenceli geçmesine karşılık evdeki sorunları dur durak bilmiyordu. Sofrada yemek yerken halası babasına Bahar'ı şikayet etti. Bana hiç ev işlerinde yardım etmiyor. Bir işin ucundan tutmuyor gibi sözlerle Bahar'ı zor durumda bırakmıştı. Babası tarafından azar yiyen Bahar, çok üzülmüş bütün gün odasında ağlamıştı.

Bir gün bu sıkıntılardan bunalmış ve Serdar'la birlikte bir sahil kenarında çay içmişlerdi. Serdar, ailesi yüzünden ders çalışamadığını bu yüzden okuldaki sınavdan kopya çektiğini anlatmış çok utandığını dile getirmişti. Bahar ise Serdar'a destek olmuş utanılacak bir durum olmadığını anlatmıştı. Daha sonra kendi sorunlarından bahsetti. İkili o gün içinde baya bir muhabbet etti. En sonda kalktıkları sırada yanlarına bir garson gelip "heyt be şu gençlere bak dert yok tasa yok". Gibisinden laflar söyledi. Gerçekten de toplum gözünde gençlik sorunsuz geçen bir evre olarak algılanıyordu. Oysa Serdar ve Bahar sorunsuz geçmediğinin en güzel örneğiydi.

Bahar, babası ile yaşadığı sorun yüzünden artık harçlık isteyemez duruma gelmişti. Serdar'ın aklına bir fikir geldi. Bahar çalışkan bir kızsın. Küçük çocuklara matematik dersi vererek para kazanır, harçlığını çıkarırsın demişti. Bu durum Bahar'ın aklına yattı. Ders vererek para kazanmaya başladı.

Bahar, aldığı bir davet üzerine annesinin yakın arkadaşı olan Handan Hanım'ı ziyarete gitmeye karar verdi. Güzelce giyinip Handan Hanım'ın evine gitti. Handan Hanım çok anlayışlı, mütevazı bir kadındı. Bahar kendini çok rahat hissetti. Saatlerce dertleşip, konuştular. Bahar halasından ve babasının ona karşı olan mesafesinden bahsetti. Handan Hanım sakin ve kararlı bir şekilde Bahar'a akıl verdi. Handan Hanım Bahar'a, halasına karşı daha güzel davranmaya çalışması ve onu memnun etmesinin zorunda olduğunu anlattı. Yoksa başka türlü onu göndermenin çaresi olmadığını, babası için de anlayışlı davranmasını ve ona zaman vermesi gerektiğini söyledi. Bahar bütün bu kararları uygulamaya koyacaktı. Gitme saatinin geldiğini fark edince evine doğru yol aldı. Handan Hanım Bahar'a çok iyi gelmişti.

Bahar'ın arkadaşı olan Keriman Ahmet adında bir çocuğa aşıktı. Keriman'ın ailesi bu ilişkiye karşı çıkmış hatta kızlarına şiddet uygulamışlardı. Bu olaylardan sıkılan Keriman, ile Ahmet kaçma kararı almışlardı. Derya ikisini terminalde görünce Bahar'a haber vermişti. Bahar'da okulun müdür yardımcısı Nurcihan Hanım'a söyledi. Üçü beraber terminale gittiler. Tam pes edip dönecekleri sırada Nurcihan Hanım Keriman ve Ahmet'i görmüştü. İkisi ile çok anlayışlı bir şekilde konuşan Nurcihan Hanım kızları şaşırtmıştı. Keriman bu olaydan böylelikle kurtulmuş, okuluna dönmüştü.

Bahar bir gün okuldan eve gelince kedisi Badem'i göremedi. Her gün onu karşılayan kedisi evde yoktu. Saatlerce sokakta aradı. Karşılaştığı herkese kedisini görenlerin haber vermesini istedi. Eli boş bir şekilde geri döndü. Üzerinden biraz zaman geçti. Tam dört gündür Badem ortalarda yoktu. Artık iyice üzülen Bahar kendini toparlayamıyordu. Gece saat iki yakınlarında babası birden Bahar'ın odasına kucağında Badem ile girdi. Bahar yataktan nasıl kalkacağını bilemedi. Bir sevinçle kedisine sarıldı ve babasına teşekkür etti. Babası Badem'i sokakta aramak için evden çıkmış, onu bir çöp tenekesinin yanında bulmuştu. Babası o akşam Bahar'dan özür diledi. Bahar ile uzun uzun konuştular. Kızına daha yakın olması gerektiğini kendisinin de bildiğini ancak büyük bir üzüntü içerisinde olduğunu anlattı. Daha sonra Handan Hanım'ın, Bahar'ın babasını araması şeklinde babası kendini biraz daha toplamıştı. O gece evdeki bütün olayları konuştular. Bahar babasının ricası üzerine halasına biraz daha nazik davranma kararı aldı. Yaz tatiline doğru halasını evine gönderme kararı aldılar. Bahar o gece sevincinden sabahı zor etti. Babası ile arasını sonunda düzeltmişti.

Mezuniyet balosu yaklaşmadan evvel 19 Mayıs gezisi düzenlenmişti. Geziye yalnızca Keriman katılmamıştı. Bahar arkadaşlarıyla eğlenceli vakitler geçirdi. Hiç unutamayacağı dostluklar kurmuştu. Mezuniyet balosunun gelip çattığı gün ise Bahar yine Handan Hanım'dan destek almıştı. Handan Hanım Bahar'ın elbisesini diktirmiş, bütün gün yanında olmuştu. Bahar'ı babası ile birlikte balonun düzenlendiği yere götürdüler. Bahar çok şık ve zarif olmuştu. O gün hep Serdar'la dans ettiler. Dans sırasında hep konuştular. Bahar babasıyla barıştığını anlattı. Evdeki işleri yoluna koyduklarından bahsetti. Serdar ise can kulağı ile Bahar'ı dinliyor, onun adına çok mutlu olduğunu söylüyordu. Ancak kendisi sorunlarını çözememişti. Her şey aynıydı. Sorunları çözememişti ama umudu asla kaybetmemiş, bu sorunlarla yaşamayı öğrenmişti.

Sınav sonucundan sonra öğrencilerin birçoğu başarı elde etmiş iyi kötü bir yerleri kazanmışlardı. Bahar ,istediği bölüm olan Güzel Sanatlar Akademisini kazanmıştı. Serdar ise sınavda başarısız olmuş, ailesinden uzaklaşıp Ankara'ya gitmişti. Orada gelecek yılki sınavlara hazırlanmaya başladı. Ara sıra Bahar ile mektuplaşıyorlardı. Böylesi Serdar için çok daha iyi olacaktı.

Yazar, bu eserinde kurgusunu gençlere yönelik tutmuş, onların sorunlarına yönelmiştir. Sorunları sabırla, umutsuzluğa kapılmadan çözüme adım adım ulaştırmış, çözülemeyen sorunlar için de bir umut ışığı doğurmayı unutmamıştır. Eserin en iyi yanlarından birisi de kitap kahramanlarının liseli gençlerden oluşmasına rağmen içeriğinde hiçbir argo kelime bulundurmamasıdır. Bu durum eseri her yaş grubu için uygun kılıyor. Eserin konusunun tüm gençlerinin dikkatini çekeceğini düşünmekle birlikte bütün gençlere şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazan: Elif POYRAZ

Yaş On Yedi Konusu

Daha çok çocuklara yönelik kitaplardan tanıdığımız İpek Ongun bu kez gençlere yönelik mükemmel bir roman ile karşımıza çıkıyor.
Yaş On Yedi kitabında genç bir kız olan Bahar’ın hayatta ayakta durma hikayesi anlatılıyor.

Bahar genç yaşta annesini kaybeder. Fakat onun içine en fazla acıtan annesinin tabutunu karşısında görmektir. Tabutun yanında duran babası Bahar’ın daha önce hiç görmediği kadar bitik haldedir. Tabut Bahar’ın gözlerinin önünde önce morga, daha sonra da defin işlemleri yapılmak için taşınır. Bu görüntü genç kızın zihninde derin bir yara oluşturur.

Ev başsağlığı dilemek için gelen insanlar ve akrabalar ile doludur. Bahar’ın hiç sevmediği şişman halası, çocukken harçlık almak için sıraya girdiği ve ondan başka herkese harçlığını oyalı mendil içinde verirken ona oyalı mendil olmadan verdiği için hiç sevmediği babaannesi de oradadırlar.

Cenaze, başsağlığı derken Bahar izinli olduğu okuluna geri döner. Onun en büyük yardımcısı ise çocukluk arkadaşı olan yakın dostu Sevgi’dir. Okulda iken zorlanan Bahar’ın yardımına her zaman Sevgi yetişmiştir. Bahar gerek kardeşi Hakan için gerekse arkadaşı için hayata daha sıkı tutunmaya karar verir. O artık genç yaşta yetişkin biridir.

Yaş On Yedi Soruları ve Cevapları

Yaş On Yedi kimin eseri?

İpek Ongun

Yaş On Yedi türü nedir?

Öykü/Hikaye, Yerli Romanlar, Kişisel Gelişim

Yaş On Yedi kaç sayfa?

235

Yaş On Yedi Yorumları

güzel bir kitap tüm liselilerin okuması gerek

08-05-2014 03:19

mükemmel bir gençlik kitabı liseli arkadaşlarınıza hediye edin

12-05-2014 05:59

ödev için okudum çok beğendim arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum

18-05-2014 09:50

ipek ongunu çok seviyorum kitapları çok güzel onunla tanışmak istiyorum lütfen yardımcı olun

19-05-2014 23:56

ACAYİP BİR KİTAP AMA GERÇEKTEN MUHTESEM

22-07-2014 13:40

çok ama çok güzel bir kitap.Çünkü benim arkadaşım olan sevginin hayatini anlatıyor

Zeynep • 07-08-2014 10:18

çok güzel bir kitap çünkü bahar genç yaşta hayata tutuldu

11-08-2014 13:50

ipek ongunu accayippppp severimm abeeee kızkarr yetiiin ipek ongun gelmişş

10-10-2014 09:54

çok sevdiğimiz biridir Allah ömür versin

10-10-2014 10:22

Çok güzel ama 18+ lık bir kitap onun haricinde i 18- okumamasını tavsiye ederim pskoloji bozabilir. Sevgilerimle eda Taşpınar :)

13-10-2014 18:39

Kitapin ismi niye yas on yedi ödev

23-10-2014 14:16

muhteşem ama interneten okuyamıyoruz okuya bilecegimiz siteler yapın

23-10-2014 15:01

gerçekten hayatımda okuduğum en güzel kitap tavsiye ediyorum

25-10-2014 15:35

Bayıldım ya böyle bir kitap olamaz tam anlamıyla" HARİKA"

29-10-2014 08:12

ben çok beyeniyorum kitap ınızı

03-11-2014 14:07

Bence çok güzel bir kitap bize öğretmenimizin tavsiye ettiği kitaptan biri 4-5kişi bu kitaptan aldı ve bede ilk onu aldim cok güzel bir kitap merakla her gün okuyorum herkese tavsiye ederim

03-11-2014 23:45

çok berbat bişey

26-11-2014 19:21

berbat diyenler utansın ben seni tutuyorum ipek abla

01-12-2014 13:14

çok güzel emeginize sağlık

27-12-2014 10:14

mükemmel bir kitap ve insanın okudukça okuyası geliyor.en sevdiğim ve kolay kolay unutamayacağım kitaplardan.bu kitap asla berbat bir kitap değil.diğer tüm kitaplarınıda okuyacağım ipek abla eline sağlık.her kitabın gibi buda muhteşem bir kitap. :)

10-01-2015 20:26

çok güzel tessekr edrm isime yaradı ve kitabi genel olarak cokkk guzell anlatmışsiniz

11-01-2015 17:29

olayın kahramanı baharın fiziki portre ve ruhi portresini söylermisiniz?

11-01-2015 18:52

bn film olmasını tercih ediyorum ipek abla çok teşekkür edriz. muhteşem bir kitap :d

02-02-2015 14:02

çok güzel bir kitap çok beğendim. :)))

02-02-2015 18:22

çok güzel b kitab bayıldım muhteşem :d
muhteeşem muhteşem muhteşem muhteşem ipek abla kendi gibi güzel kitap yazmiş

02-02-2015 22:47

aşırı şekide muhteşem.ipek abla senin kitaplarına bayılıyorum tüm kitaplarını okudum.yeni kiaplarını dört gözle bekliyorum :)

08-02-2015 13:08

şu ana kadar okuduğum en güzel kitap çok güzel herkese tavsiye ederim

09-02-2015 23:29

kitaptaki kahraman nedir

15-02-2015 12:54

ipek ongun'un en büyük hayranıyım bütün kitapları muhteşem

25-02-2015 19:25

güzelll bir genç kızın gizli defterini tavsiye ederim o cok güzel
aynen

21-03-2015 20:18

bu kitap ne düşünceyle yazılmış yazar yazarken neye bakarak yazmış

24-03-2015 19:59

elimden bırakamadım 2 günde okudum

05-04-2015 12:43

güzel bir kitaba benziyor.bir genç kzın gizli defteri tam 11 seri herkese tavsiye ederim

10-04-2015 21:01

güzel bir kitaba beziyor.gülten dayıoğlu'nun yazdığı kitapları genel olarak beğeniyorum,özellikle mo nun gizemi adlı kitap serisi çok güzel.

20-04-2015 01:17

kahramanları kim?
acil

21-04-2015 19:02

muhteşem bir kitapp tavsiye edrimmm

06-05-2015 19:46

çok güzel ama keşke devamı olsa

06-05-2015 21:41

çok güzel bir kitab herkesin okumasıni tavsiye ederim .

20-05-2015 16:11

ben bir genç kızın gizli defteri serisini okuyordum. çok memnun kaldım. umarım bu da güzeldir. ipek ongun zaten bence çook iyi bir yazar.

20-05-2015 18:45

çooooooook ama çoook güzel

08-06-2015 09:24

kitabın ana kahramanı bahar adında bir kız. ben okudum. hayatımda okuduğum en güzel kitaplar arasında. bir genç serisini neredeyse bitirdim. hayatımda okuduğum en iyi kitaplar yıllar sonra, adım adım hayata, yaş on yedi ve işte hayat. herkese tavsiye ederim. her yaşa hitap eden bir yapısı var.

08-06-2015 22:20

kitap çok güzel ya çok etkilendim
bu kitabın filmi var ise izlemeyi çok isterim birde bu olayin gerçekten yasanip yaşanmadığı ni çok merak ediyorum

25-06-2015 22:34

gercekten ama gercekten harika bir kitap

24-07-2015 23:15

ayni yaslardayken okuyup bayildigim bir kitap...genclerin okumasini tavsiye ederim.

05-08-2015 15:26

genç kızları babaanne, hala düşmanı yapan bir kitap.

02-09-2015 19:40

akıcı, insanı kendine bağlayan ve kendi haline şükretmesini öğreten güzel bir kitap...

24-10-2015 22:56

bu kitabı önerir misiniz nasıl alsam mı? okuduğuma göre özeti beğendim okumak isterim

27-10-2015 09:07

benim adım da bahar 7. sınıftayım ama yinede okudum çok güzel

27-10-2015 14:05

benim adım ateş kitaba bayıldım

13-12-2015 22:29

bayildim en az 7 8kere okudum cok guzel

21-12-2015 22:59

okumayanlarda bir an önce bu kitabı okusunlar
:)

06-01-2016 21:18

çok güzel bir kitap gerçekten okumanızı tavsiye ederim harikaaaa

27-01-2016 23:31

ben şu an mektup arkadaşlarını okuyorum okumanız bence şart

12-02-2016 15:36

ya ben son cümleyi anlamadım anlayan ?

21-02-2016 16:34

çook beğendim yıllar sonra yı okudum resmen hayran kaldım lütfen tekrardan yazsın böyle güzel kitaplar dan

16-03-2016 20:53

bence muhteşem bir kitap her kesin okumasını tavsiye edrim :)

21-03-2016 20:21

şu ana kadar okudugum en guzel kitap.bayıldım. 💙💚💛💜💟

19-04-2016 16:30

muhteşemmm banada çok sevdiğim bir öğretmenim hediye etmişiti

30-04-2016 19:02

bu kitap tam bir muhteşem harika 100 kere okurum bu kitabı

12-06-2016 20:59

aca
yip güzel bir kitap

28-06-2016 21:00

bu kitap kaçınci seri acaba?? bundan sonra gelen seri hangisi?

14-01-2017 17:51

kitap çok güzel ama son sayfası yırtıldı ve sonu gelemedım en son 19 mayıs gezisinde 228 sayfada kaldım sonu nasıl bıtıyo acaba yazarsanız cok sevınırım teşşekürler simdiden :d :*

22-01-2017 19:31

guzel bir kitapmis oyle duydum inssalah okumakta nasip olur.

16-03-2017 19:34

çok bayilmadim ama yinede güzel...

19-04-2017 13:26

ipek ongun hayranıyım seni seviyorum ipek ongun ben ahsen 6.sınıfa gidiyorum ve yaş 17 kitabını aldım okulda okuma derslerinde merakla okuyaorum......

13-11-2017 14:48

tüm romanlarını n hepsini okudum sadece yaş 17 yi bulamamıştım onuda bulup okudum yani tüm romanlarını okudum ve hayran oldum ipek ongunu çok seviyorum

22-11-2017 12:45

bizim yaş 17 değil ama okuyunca o kadar yaşlandık

04-12-2017 17:54

biz bunu derstr okuduk hakkinda da sinav yazacaz sonunu pek anlamadim ama güzel yine de

04-12-2017 22:26

kitap gerçekten çok güzelmiş yazarın eline sağlık

04-01-2018 11:17

iyi güzel hayatta tutulmanın önemini öğretiyo.

19-03-2018 21:33

kitap tek kelimeyle çok güzel

11-04-2018 20:24

tek kelimeyle muhteşem elinize emeğinize saglik

01-05-2018 20:16

ipek ongun serisinin sevdiğim kitaplarındandır. tam 13-15 yaş arası kitaplar. çok akıcı ve sade bir üslüpla yazılmış. bahar’ın hayatını okurken hem kitap sizi sürükleyecek hem de kitap okumayı daha da seveceksiniz

Seren • 24-02-2019 20:24

ben türkçe öğretmeniyim. herkese ve bütün öğrencilerime bu kitabı tavsiye ediyorum.

15-05-2019 21:04

kitap çok güzel yeni okumaya başladım çok güzel

02-04-2020 16:45

ya harika tek kelimeyle kitabımı bitirdim ve hepsini okumadığım için burayı yani mineyi göremedim kişilik özelliklerini yazmamışsınız dikkat!!! ondan hariç güzel kitaplarım arsından en beğendiğim diyebilirim

03-06-2021 19:17

yaşım 17 ve ben bu kitabı beğenmedim

17-05-2022 20:09

17. yaş günüm için erkek arkadaşım hediye almış çok hoşuma gitti

01-03-2023 12:19

bu kitap kaç yaşa uygun daha 17 değilim küçüğüm

11-12-2023 22:55

Sabah Pırıltıları Afacanlar Çetesi Yaş On Yedi Kendi Ayakları Üstünde Bir Genç Kızın Gizli Defteri Nerde Kalmıştık Yıllar Sonra Nerde Kalmıştık Nerde Kalmıştık Yıllar Sonra Yıllar Sonra en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları