Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi
Kitabın Yazarı:Sir Arthur Conan Doyle Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Şule Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:183 ISBN:9786059087032 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi - Sir Arthur Conan Doyle

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem Çeviren:Orhan Düz

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi Özet

Matematik Dehasının Hikayesi, Sherlock Holmes'ün çözdüğü altı vakayı konu almaktadır. Tüm vakalar Holmes'ün yakın arkadaşı olan Watson tarafından anlatılmaktadır. Watson'ın kısa ama detaylı anlatımı ise okurun kafasında soru işareti bırakmamaktadır.

Gümüş Şimşek

Albay Ross, kayıp atı Gümüş Şimşek'i ve antrenörü John Straker'in katilini bulması için Sherlock Holmes'ü çağırır. Sherlock Holmes de bu vakayı çözmek için arkadaşı Watson ile birlikte yola çıkar. Oraya vardıkları zaman Holmes hiç vakit kaybetmeden hem kayıp at ile hem de ölen antrenör ilgili detaylı bilgi alır. Daha sonra olay yerlerini ve çevrelerini inceleyerek deliller toplar. Bu süreçte Holmes koyunların bazılarının topallamasından, olay gecesi ahırdaki gence baharatlı yemek verilmesine kadar pek çok ayrıntıyı dikkatle ele alır. Böylece kısa sürede hem kayıp atı hem de antrenörün katilini ortaya çıkarır.

Reigate Bulmacası

Sherlock Holmes ve arkadaşı Watson küçük bir tatil yapmak amacıyla Watson'ın bir dostuna misafir olurlar. Ama tatil niyetiyle gelinen bu yerde bir hırsızlık ve cinayet meydana gelir. Bu duruma kayıtsız kalamayan Holmes de cinayetin işlendiği yere giderek bilgi toplar. Kimi zaman kasıtlı hatalar yaparak kimi zamansa numaradan kriz geçirerek şüphelendiği durumları doğrular. Elde ettiği bilgiler ışığında da kimsenin şüphelenmediği asıl suçluları bularak herkesi şaşırtır.

Üç Cumbalı Ev

Bir gün eski bir müşterisinin eşinden gelen mektup Sherlock Holmes'ü harekete geçirir. Yaşlı kadın, mektubunda eviyle ilgili tuhaf şeyler yaşadığından bahsedip yardım ister. Böylece arkadaşı Watson'la yola çıkan Holmes, mektubu gönderen yaşlı kadın ile görüşür. Yaşlı kadının oğlunu da tanıyan Holmes bu olayı da kısa bir sürede çözer.

Zümrüt Taç Vakası

Bir bankanın ortağı olan Alexander Holder, acil bir kredi karşılığında rehin alınan zümrüt tacın başına gelenlerden dolayı Holmes'ten yardım ister. Holmes de, içine düştüğü zor durum yüzünden mahvolan adama yardım etmek için hemen harekete geçer. Böylece Alexander Holder'in evine giderek araştırma yapar. Zümrüt tacı oğlunun çaldığını düşünen Holder'in aksine Holmes gerçek suçluları ortaya çıkarır. Bunun için de tüm izleri inceleyerek en masum görünen kişilere bile şüpheyle bakar.

Üç Öğrencinin Hikayesi

Önemli miktardaki bir burs için yapılacak sınav metni, Hilton Soames'in odasındayken bir öğrenci tarafından kopyalanır. Durumu fark eden Hilton Soames, Sherlock Holmes'ten yardım ister. Holmes hem olay yerini hem de üç şüpheliyi dikkatlice inceleyerek bu vakayı da çözer. Ayrıca açılmış kalem çöplerinden, masada oluşan hasardan, etrafta bulunan çamurlardan ve hatta odanın pencere boyundan bile deliller ortaya çıkarır.

Son Vaka: Matematik Dehasının Hikayesi

Sherlock Holmes büyük bir örgütü çökertmek için uzun süre çabalar. Attığı her adımda da, örgütün başında bulunan Profesör Moriarty'nin en az kendisi kadar akıllı bir adam olduğunu dikkate alır. Bu kadar temkinli olmasına rağmen yine de Profesör Moriarty ile başa çıkamaz. Defalarca ölüm tehlikesi atlattıktan sonra dostu Watson'ın özel muayenehanesine gider. Böylece çıkacağı Avrupa seyahatine onu da davet eder. Watson da dostunu yalnız bırakmamak için bu daveti kabul eder. Holmes sorun çıkmaması için her şeyi planlar ve bu planlarını Watson'a anlatır. Watson yol boyunca, Holmes'ün planına harfi harfine uyar. Böylece trene kadar hiçbir sorun yaşamazlar. Ama tren hareket ederken Profesör Moriatry istasyonda telaşlı telaşlı koşar. Bu durumu gören Holmes ve arkadaşı planlarını biraz değiştirirler. Böylece beraber birkaç gün geçirdikten sonra bir şelalenin yakınında ayrılmak zorunda kalırlar. Watson geri döndüğündeyse Holmes'ün veda notunu bulur.

Editör: Firdevs AÇAR

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi Soruları ve Cevapları

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi kimin eseri?

Sir Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi kaç sayfa?

183

Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi Yorumları

boş zamanlarda okumak için güzel bir polisiye

28-10-2019 13:55

zümrüt taç ve reigate bulmacası mükemmeldi adam süper zeki

29-12-2019 15:28

matematik dehasının hikayesi sherlock serisinin kaçıncı romanı oluyor?

10-04-2022 16:34

matematik dehasının hikayesi şahane olmuş diğerleri de fena değil

09-08-2022 22:08

reigate bulmacası özeti arıyorum

06-10-2022 21:57

adamın son vakası hangisi?

23-11-2022 15:13

moriartynin mükemmel bir zeka ile başlayıp git gide aptallaşması dışında sorun yok daha o yıllarda kötünün kaybetmesi için zamanla aptallaşması kullanılmış

16-01-2023 13:14

matematik dehası olan karakterin adı moriarty mi

05-07-2023 22:26

Kızıl Dosya Boscombe Vadisinin Esrarı Suç Detayda Saklıdır Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi Sherlock Holmes Şüphe Asla Uyumaz en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli