Suç Detayda Saklıdır

Suç Detayda Saklıdır
Kitabın Yazarı:Sir Arthur Conan Doyle Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Martı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:336 ISBN:9786055420956 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:14,45 TL BKM:75,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Suç Detayda Saklıdır - Sir Arthur Conan Doyle

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem Çeviren:Cumhur Mısırlıoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Suç Detayda Saklıdır Özet

Sarı Surat olayında Holmes ona danışmaya gelen adamın telaşından ve heyecanından gizemli bir vaka olduğunu anlar. Adam isminin Grant Munro olduğunu üç yıldır evli olduğu karısında son zamanlarda bir gariplik sezdiğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyler. Olay şöyledir; Karısı Effie Bay Munro’dan önce bir evlilik yapar ve kocasını erken yaşta kaybeder. Bay Munro ile tanıştıklarında aşık olup evlenirler. Başlarda her şey çok iyidir birbirlerini çok seven güvenen çift Effie’nin Bay Munro’dan yüklü miktarda para istemesi ile çıkmaza girer. Bay Munro parayı verir fakat daha önce hiç istemediği için de şüphelenir. Evlerinin yakınındaki köşke de yeni insanlar taşındığında karısını birkaç kez o köşkten çıkarken görür. Kendisi de köşkün camından suratı sarı bir insan silueti görür. Dayanamayıp eve girdiğinde tüm odaları dolaşmasına rağmen yaşlı bir kadından başka kimseyi bulamaz. İşler iyice içinden çıkılmaz hale gelince de soluğu Sherlock Holmes’un yanında alır. Sherlock olayın gizeminden çok hoşlanır ve doğrudan Bay Munro’nun evine gider. Sarı surat tekrar camda belirdiğinde içeri girmeye karar verirler. Effie ne kadar yalvarsa da Bay Munro onu dinlemez ve içeri girer. Gördüğü o sarı yüzün aslında yüzüne maske takmış bir çocuk olduğunu anlar. Maske çıkarıldığında altındaki çocuk siyahidir. Effie ağlayarak gerçekleri anlatır. O çocuğun kendi çocuğu olduğunu ve kocasının kabul etmeyeceğini düşündüğü için ondan sakladığını istediği parayı da bu köşkü almak için kullandığını anlatır. Daha önce Bay Munro’nun gördüğü yaşlı kadında çocuğun bakıcısıdır. Bay Munro gerçekler ortaya çıktığı için mutludur ve çocuğu kucağına alarak karısıyla birlikte evine döner.

Diğer sevdiğin öykülerden biri de Borsa Katili. Sherlock’un danışanı bu kez Bay Hall Pycroft. Yıllarca çalıştığı işini ve lojmanını kaybeder ve uzun bir süre iş arar. Büyük bir borsa şirketine başvurur ve başvurusu kabul edilir. İşe başlayacağı günden birkaç gün önce onu biri ziyaret eder ve finans konusundaki yeteneklerini duyup geldiğini söyler. Mali danışman olduğunu söyleyen adam Bay Pycroft’a iş teklifinde bulunur. Ona söylenen maaşın daha fazlasını vadeder. Bay Pycroft şüphe duysa da kabul eder. Adam ona borsa şirketinden istifa etmemesini iddiaya girdiğini ve kazanmak için hiçbir şey söylemeden işe gitmemesi gerektiğini anlatır. Danışanımız bunu da kabul eder ve ertesi gün yeni işi olan hırdavat şirketine gider. Ne bir tabela vardır ne de ofis. Onunla konuşan adama tıpa tıp benzeyen biri onu karşılar ve yalnızca bir masa bir koltuğu olan ofise çıkartır. Bu adam danışanla konuşan adamın ikiz kardeşidir. Bay Pycroft daha da şüphelenerek Sherlock Holmes’dan yardım ister. Sherlock gerçekleri öğrenmek için hırdavat şirketinin ofisine gider. Bay Pycroft onları iş arayan arkadaşları olarak tanıtır fakat adamın suratı asıktır. Beklemelerini söyleyerek başka bir odaya girer. Sherlock durumdan şüphelenip arkasından gider ve adamın kendisini asmaya kalktığını görür. Watson onu hemen kurtarır. İşin aslı ortaya çıkar ki ikiz kardeşler Bay Pycroft’u oyuna getirmişlerdir. Biri yeni iş diye onu oyalarken diğeri ülkenin en büyük borsa şirketinde Bay Pycroft adıyla çalışmaya başlamıştır. Paraları çalarken yakalanır ve ikizi de kendisinin de yakalanacağından korktuğu için intihara kalkışır. Olayın sır perdesi böylece aralanmış olur.

DEĞERLENDİRME

Sherlock Holmes’u bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Artur Conan Doyle öyle bir eser kaleme almış ki yalnızca kitapları değil film ve dizileri bile büyük bir ilgi gördü. Dedektif Sherlock çözdüğü vakalar ve hayranlık uyandıran kıvrak zekasıyla karşımıza çıkıyor. Bizim baktığımız dar görüşten çok uzak tüm detaylara dikkat ederek çözümlüyor. Bu da biz okuyucu ya da izleyiciye müthiş bir haz veriyor. Gerilim, merak, şüphe, varsayım…anlayacağınız her şey bu eserde. Serinin diğer kitapları yani Sherlock’un birbirinden gizemli diğer öyküleri de okunmaya değer. Bu kitapta 11 adet öykü vardı ve hepsi birbirinden güzeldi. Sherlock’un dostu doktor Watson’a da ayrı bir parantez açmak gerek. Olayları onun gözünden görüyor ve dinliyoruz. Dostuna olan güveni ve hayranlığı her satırda hissediliyor. Müthiş ikili ve okunmaya değer bir eser. Kesinlikle bir şans verilmeli.

Editör: Leyla Nur Sarı

Suç Detayda Saklıdır Soruları ve Cevapları

Suç Detayda Saklıdır kimin eseri?

Sir Arthur Conan Doyle

Suç Detayda Saklıdır türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem

Suç Detayda Saklıdır kaç sayfa?

336

Suç Detayda Saklıdır Yorumları

hikaye çok güzel ama anlatımı beğenmedim sadeleştirilmiş halimi?

24-07-2022 22:45

sherlock holmesun son vakası hangisi

02-02-2023 20:50

çok şahane bir romandı

22-06-2023 13:11