Sevgili Arsız Ölüm

Sevgili Arsız Ölüm
Kitabın Yazarı:Latife Tekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1983 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789750511295 Kitap Puanı:5.6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

5.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Sevgili Arsız Ölüm - Latife Tekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sevgili Arsız Ölüm Özet

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Latife Tekin'in ilk romanıdır 'Sevgili Arsız Ölüm'. Büyülü gerçeklik akımına örnek olarak gösterilen bu eser aynı zamanda Gabriel Garcia Marquez'in Yüzyıllık Yalnız eserine oldukça benzetilmektedir. Benzediği yön ise kalabalık bir ailenin farklı farklı üyelerinin hayatlarıdır. Bu hayatların bazıları oldukça çevremizden insanlar bazıları ise fantastik yönü ağır basan gizemli kişilerdir. Eserin konusu ise şöyledir;

Huvat Aktaş, Alacüvek Köyü'nün en farklı karakterlerinden biriydi. Köye her gelişinde mutlaka yanında farklı bir şeyle gelirdi. Bu sefer yanında küçük bir mavi otobüsle gelmiş ve köy meydanının ortasına arabayı park etmişti. Köylüler bu garip alete uzun süre bakmış ve ne işe yaradığına akıl sır erdirememişlerdi. Kısa zaman sonra ise köylüler yürüyerek gitmek yerine bu otobüs denilen alete binmeyi daha çok sevmişlerdi. Huvat'ın getirdiği radyolar, su çeken tulumba gibi şeyler köylülerin dikkatini bazen hiç çekmezdi. Huvat böyle zamanlarda köye küser, uzun bir sürede geri dönmezdi. Yine böyle bir küsme sonrası Huvat köye yanında bir kadınla geldi. Bütün köylü kadınlardan farklı giyinen, farklı konuşan bir kadındı bu. Adı Atiyeydi. İlk başta kimse Atiye'yi sevmedi ve herkes ona zarar vermek istedi. Bir gün onu ağıla kapattılar. Oysa Atiye o sırada doğum sancısı çekiyordu ve köylüler bunu anlayınca hemen ona yardıma koştular. Böylece Atiye ve Huvat'ın ilk çocukları doğdu. Adını Halit koydular. Halit doğduktan sonra Atiye köy yaşamına iyice alışmaya başladı. Diğer köylü kadınlar gibi başına örtü takmaya, tavuklardan yumurta almaya, ekmek yapmaya, koyun kırkmaya başladı. Böylece insanlar ona alıştılar ve onu da aralarına aldılar.

Halit'ten sonra Atiye bir erkek çocuk daha doğurdu adını Seyit koydular bir de onların büyüğü Nuğben vardı.

Atiye son kez hamile kaldığında, karnından garip sesler duymaya başladı. Karnındaki sürekli ona sesleniyor ve Atiye'ye korku veriyordu. Atiye sancılandığında bir ebe bir de Cinci Mehmet'i çağırdılar. Cinci Mehmet Atiye'ye doğacak çocuk tam doğarsa hayatının sıkıntı içinde geçeceğini ona söyledi. Bunu söyledikten sonra da cinler hocayı dağda boğup köyün ortasına attılar. Atiye bu sözlerden sonra bir kız çocuğu doğurdu. Adını da Dirmit koydular. Atiye kızının tek parça doğmasına neredeyse sevinemedi. Onun geleceğinden hep şüphe edip korktu ve kızını sürekli kısıtladı. Dirmit ise büyüme evresinde garip şeyler yaşadı. Okula gitti, tulumbayla konuşmaya başladı. Bir kaç kez cinler tarafından rahatsız edildi ve köyde kimse onu sevmez oldu. Ailesi ise ona hep emir verdi ve onu hep yapmak istediği şeylerden uzak tuttular. Huvat ve Atiye'nin son çocukları ise Mahmut oldu.

Halit'in yaşı iyice geldiğinde onu Zekiye adında bir kızla evlendirdiler ve beraber yaşamaya başladılar. Kısa bir süre sonra Halit askere gitti. Onun yerine Seyit iş aramak zorundaydı ve o da boru kaplama gibi işlerde çalıştı ama hep çok isteksizdi. Huvat ise bir kaç hoca buldu ve onlar gibi sakal bırakmaya yeşil kaplı kitaplar okumaya ve evde bulduğu herkese vaaz vermeye başladı. Karısının ve kızının giyimine karıştı. Seyit işlerden uzaklaştıktan sonra Atiye'nin gözü bu sefer Mahmut'a batmaya başladı. Mahmut da ailesinin baskılarına dayanamadı ve kuaförde işe girdi. Orda çok memnun kaldı fakat babası kadın kuaförü olmasını istemedi. Atiye bi kaç kere ölüm döşeğine geldi ve iki kez ölümden döndü.

Halit askerden döndükten sonra bir süre işlerden uzak kaldı. Şiir yazmaya meraklı olduğunu söyledi. Fakat bu sıralarda karısından soğudu. Dirmit ise okulda derslerine çok ağırlık verdi. Okulun en başarılı öğrencilerinden biri oldu, aynı zamanda Dirmit yollarla, karla, suyla konuşmaya başladı. Annesi bir kaç kez Dirmit'i dövdü. Huvat ise hocalıktan vazgeçip suya tapmaya başladı. Halit ve Zekiye birbirlerinin yüzlerine bakmaz oldular. Seyit ise kabadayılığa başladı ve tüm kahveden haraç kesti. Bir gün köylüler dayanamayıp onu bacağından vurdular. Mahmut ise gitar çalmak istediğini söyledi, gitara başladı en sonunda Huvat gitarı alıp kafasında kırdı. Nuğben ise aralarında belki de en kısmetlisiydi. Kendisinden bir kaç yaş küçük bir gençle evlendi.

Atiye üçüncü kez ölüm döşeğine düştüğünde bu sefer Azrail’e karşı gelemeyeceğini anladı ve herkese vasiyetler verdi. Allah'a çocuklarının gelecekteki yaşamlarını göstermesi için dua etti. Ölmeden bir kaç saniye önce çocuklarının ileride ne yapacaklarını tek tek söyleyerek gözlerini hayata yumdu. Gördüğü gelecekte ise ailesi paramparçaydı.

Yazan: Ilgın Kocaman

Sevgili Arsız Ölüm Yorumları

aslında türk insanına hitap eden bir konusu var ama ben beğenmedim biraz abartılı geldi

07-01-2016 23:16

okurken oldukça sıkıldım pek tat aldığım söylenemez sıradan bir kitap

20-01-2016 20:22

berbat bir kitaptı çünkü yazarın belli bir kesimi ve bu kesimin değerlerine olan düşmanlığının sonucu bu kitap. bu kadar abartılı, bu kadar yalan dolan bir kitap olamazdı.

09-05-2017 16:57

doğan ilk çocuk halit değil nuğber adında bir kız olmalı.

20-12-2017 20:35

özet için teşekkür ederim hiç bir yerde bulamadım burada buldum sizin sayenizde ödevimi yapabildim

17-12-2019 21:28

sevgili arsız ölüm konusu nedir?

21-01-2020 23:02

Rüyalar ve Uyanışlar Defteri Berci Kristin Çöp Masalları Unutma Bahçesi Ormanda Ölüm Yokmuş Sevgili Arsız Ölüm en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli