Latife Tekin

Latife Tekin Kimdir

1957 yılında Kayseri’nin Karacahevenk köyünde dünyaya gelen Latife Tekin, dokuz yaşındayken ailesi ile beraber İstanbul’a taşınmışlardır. Beşiktaş Kız Lisesi’nden mezun olan Latife Tekin, yazarlıktan önce Telefon Başmüdürlüğünde de çalışmıştır.

Latife Tekin farklı anlatım ve yaklaşımlarıyla dönem edebiyatçılarının en önde gelen isimlerinden biri olmuştur. İlk kitabı olan ‘Sevgili Arsız Ölüm’ 1983 yılında yayımlanmıştır. Ve bu eseri İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça, İtalyanca ve Hollandacaya çevrilerek de basılmıştır. Ün kazanmasında büyük rol oynayan bu romanında Anadolu’daki köy yaşamından bahsetmektedir.

Latife Tekin bir Edebiyat Evi projesi başlamıştır. Ve bu projeye de çok saygı değer kurumların yardımıyla gerçekleşmiştir. Ve yine bu projeden ilham alınarak Sanat Evi projesi de oluşturulmuştur.

Edebiyat Evi için yazar olabilecek kişilerin katımını sağlayıp edebiyata çok saygın yazarlar yetişmesinde katkıda bulunan Latife Tekin, hala çalışmalarını sürdürmektedir.

Latife Tekin’in edebiyat da ki yerini almasını kullandığı kalem ve kurguları belirlemiştir. Sıradan ve alışagelmiş kurguları yok sayan Latife Tekin, herkesin hayatında olabilecek parçaları bulup birleştirmiş ve onu dışarıdan bir okuyucu gibi değil de, yazdığı senaryoyu oynayan bir oyuncuymuşuz gibi hissettirip, yansıtmaktadır.

Latife Tekin’e ait 2009 yılında yayımlanan en son eser ‘Rüyalar Ve Uyanışlardır’. Toplam dokuz tane roman yayımlayan Latife Tekin, bir tane de 1977 yılında anı yayımlanmıştır. Beyaz Perde’ye önem vererek 1984 yılında da ‘Bir Yudum Sevgi’ adlı senaryoyu yayımlamıştır.

Latife Tekin Kitapları: Sevgili Arsız Ölüm (1983), Berci Kristin Çöp Masalları (1984), Gece Dersleri (1986), Buzdan Kılıçlar (1989), Aşk İşaretleri (1995), Ormanda Ölüm Yokmuş (2001), Unutma Bahçesi (2004), Muinar (2006), Rüyalar ve Uyanışlar Defteri (2009), Bir Yudum Sevgi (1984), Gümüşlük Akademisi (1997)


8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Latife Tekin Kitapları

Rüyalar ve Uyanışlar Defteri Rüyalar ve Uyanışlar Defteri

Denemeler, yazarları tanımak için iyi bir fırsat. Birikimleri, hayata dair düşündükleri ve hissettikleri var o metinlerde.

Puan: 8.5 | Yorum: 2

Ormanda Ölüm Yokmuş Ormanda Ölüm Yokmuş

Latife Tekin "Rüyalarda kimse kimseyi dinlemez." adlı sözüyle romana başlıyor. Rüyada ses egemen değildir. İnsanların rüyaları sözcük kuyusudur. Bu sözcükler sessizlikten, yalnızlıktan ibarettir.

Puan: 9.2 | Yorum: 3

Berci Kristin Çöp Masalları Berci Kristin Çöp Masalları

Berci Kristin Çöp Masalları, Çiçektepe’nin kuruluşu ile başlayarak, oradaki insanlar hakkında kesitler anlatılır.

Puan: 7.7 | Yorum: 3

Unutma Bahçesi Unutma Bahçesi

Latife Tekin’in 2004’te yayımlanan bu romanı Sedat Simavi Ödülü almıştır. Latife Tekin’in genellikle eserlerinde olan rüya kavramına burada da sıkça rastlarız.

Puan: 9.1 | Yorum: 3

Sevgili Arsız Ölüm Sevgili Arsız Ölüm

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Latife Tekin'in ilk romanıdır 'Sevgili Arsız Ölüm'.

Puan: 6.6 | Yorum: 9

Latife Tekin ile ilgili yorumlar

gece dersleri ve bir yudum sevgi kitaplarını okudum çok iyiylerdi

12-02-2017 19:27

yeni kitabı yok mu

08-11-2017 20:18

lütfen tüm kitaplarını ekleyin çok güzel romanları var

04-12-2018 22:26

latife tekin eserleri çok güzel buraya sadece sevgili arsız ölüm eklenmiş en güzel kitaplarından bir tanesi ama diğer eserleri de çok güzel gece dersleri, aşk işaretleri,bir yudum sevgi, rüyalar ve uyanışlar defteri kitaplarını da tavsiye ederim

05-08-2019 11:01

bir yudum sevgi kitabını okudum bayıldım hangi kitabını okuyayım diye bakıyorum önerisi olan

10-10-2020 12:43