Şahane Hatalar

Şahane Hatalar
Kitabın Yazarı:Heather McElhatton Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:April Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:640 ISBN:9789756006825 Kitap Puanı:6.4 / 10 | Yorum: 41

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:217,88 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Şahane Hatalar - Heather McElhatton

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Dilek Belirgen Cenkçiler

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Şahane Hatalar Özet

Heather McElhatton’ın kelebek etkisini andıran kendi maceranı yarattığın farklı sonları içinde barındıran interaktif kitabı Şahane Hatalar, yaptığımız küçücük seçimlerden büyük seçimlere her seçimin bir önemi olduğunu bize hatırlatıyor. Yaptığımız seçimlerin aslında tüm hayatımızı nasıl etkilediğini görüyoruz bu kitapta. Aslında kitabın bütün sonlarını okumama rağmen bu yazıda yalnız iki sonu anlatacağım. Herkesin kendi macerasını yazdığı bu kitapta, kimsenin sonunu bildiği bir hikâyeyi okumasını istemem.

1. Seçim

Lisenin son günü. Artık hayatınızı farklı yola sokacak ve yeni bir hayata adım atacaksınız. Önünüzde iki seçenek var: Ya üniversiteye gideceksiniz ya da yeni yerler keşfetmek için bir yolculuğa çıkacaksınız. Sevgiliniz onunla üniversiteye gitmenizi istiyor. Siz de üniversiteden yana seçim kullandınız ve sevgiliniz ile mutlu bir hayata adım atmak için üniversiteye geldiniz. Fakat ufak tefek sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Sevgiliniz ile okul ile problemler yaşıyorsunuz. Bu dönemde bir alana yönelmeniz gerekiyor: Ya sanat okuyacaksınız ya da fen bilimleri okuyacaksınız. Seçiminizi biraz da hayalperest olarak sanattan yana kullanıyorsunuz. Sevgiliniz ile aranız daha da bozuluyor çünkü sizin ortamınız ile onun ortamı birbirinden çok farklı. Sevgilinizi aldatıyorsunuz ve bu ilişkinizin sonu oluyor. Dönem ortasındaki sergiye, riskli bir eserle katılıyorsunuz. Eseriniz ilgi görmüyor ama içinde sizin olduğunuz bir seks klibi ailenize kadar gidiyor. Okulu bırakmak ve bırakmamak arasında gidiyorsunuz. Yola devam etmeye karar veriyorsunuz. İnsanların beğenisini kazanmaya çalışmayı bırakıyorsunuz. Kendi sanat galerinizi açıyorsunuz. Çok ses getiren bu serginin sonuçları iki farklı üniversiteden öğretmenlik teklifi ile sonuçlanıyor. Savannah’a gidiyorsunuz. İşler istediğiniz gibi gitmiyor ve bir noktada kendinizi okulun dekanını ihbar edip etmeme arasında seçim yaparken buluyorsunuz. Onu ihbar etmiyorsunuz, dekandan bir telefon bile almıyorsunuz. Sekreteri tarafından kovuluyorsunuz. Evdeki tüm şarapları bitirip, markete gidiyorsunuz. Markette vurulup yere düşüyorsunuz, kırmızı sıcak ışığa direniyorsunuz ve marketin yerinde kalmaya devam ediyorsunuz. Gözünüzü hastanede açtığınızda artık her şey daha farklı. Markette size yardım eden kadın, Marietta ve 2 papağanınız ile birlikte yaşıyorsunuz. 102 yaşına kadar yaşıyorsunuz ve huzurlu bir şekilde ölüyorsunuz.

2. Seçim

Lisenin son günü. Artık hayatınızı farklı yola sokacak ve yeni bir hayata adım atacaksınız. Önünüzde iki seçenek var: Ya üniversiteye gideceksiniz ya da yeni yerler keşfetmek için bir yolculuğa çıkacaksınız. Sevgiliniz onunla üniversiteye gitmenizi istiyor. Seçiminizi üniversiteden yana kullanıyorsunuz, sevgiliniz ile yaşıyorsunuz. Ufak tefek sorunlar dışında iyisiniz. Alan seçiminizi sanattan yana yapıyorsunuz. Sevgiliniz ile kavgalarınız ve sorunlarınız büyüyor, bir noktada kendinizi onu aldatırken buluyorsunuz. Onu aldattığınız adamla sevgili oluyorsunuz, sizi her dakika filme almasına bir noktadan sonra alışıyorsunuz. Dönem ortasında açılan sergiye teknik bakımdan iyi bir eserle katılıyorsunuz. Riske girmeye gerek yok. Eseriniz beğenildi ilgi gördü. Hatta bir adamın size sunduğu grup sergisini kabul ediyorsunuz. Gösteri çok kötü geçiyor, hocaların hazır olmadan böyle bir işe karıştığınız için sizi azarlıyor. HACKY adlı bir arkadaş grubuna dâhil oluyorsunuz. Bu grup ile kuralları çiğniyorsunuz, dikkat çekmeye çalışıyorsunuz. Bir futbol maçını sabote etme kararı alıyorsunuz arkadaş grubunuz ile. Fakat sizi satıyorlar ve siz tek başınıza karakola düşüyorsunuz. Eve dönüyorsunuz. Yaptığınız gösteri sonucunda her yerde siz konuşuluyorsunuz. Herkesten farklı farklı mesajlar, mektuplar ve tehditler alıyorsunuz. Aileniz sizi bundan kurtarmak istiyor. Duluth adında bir kasabaya taşınıyorsunuz. Burada yaşamaya başlıyorsunuz. Peter ile aşk yaşıyorsunuz ama o üniversite için şehir dışına gidince sakin ve sıradan hayatınıza geri dönüyorsunuz. 10 yıl sonra döndüğünde ailesi ile birlikte görüyorsunuz. Sırf onu kıskandırmak için Joe ile sevgili oluyorsunuz. Bir noktadan sonra onun yanına taşınıyor ve evleniyorsunuz. 92 yaşında kocanızın kollarında ölüyorsunuz.

Gelgelelim ben Şahane Hatalar kitabını beğenmedim. Konu anlatımı hikâyenin sürükleyiciliği açısından kısa tutulsa da, çok üstün körü anlatılması bakımından beğenmedim. Kitabın dilinden mi yoksa kitabın gidişatından mı bilmiyorum ama kitabın beni sardığını söyleyemem. Daha önce buna benzer birkaç oyun oynadım hatta dizi bile izledim. İnteraktif olarak okuduğum sanırım ilk kitaptı. Değişik sonlarının olmasını ve bu sonlara bizi, bizim seçimlerimizin götürmesi kısmını ise beğendim. Her ne kadar benim seçtiğim 5 sonun 3 ü aynı olsa da, değişik sonlara yer verilmesi hoşuma gitti. Çok akıcı ve çok sürükleyici olmadığı için aslında bakarsanız, diğer kitaplar gibi bir çırpıda okumuyorsunuz. Sonlardan sıkıldığınızda kitabı bırakıyorsunuz. Arada gözünüze çarptığında elinize alıp ayaküstü başka bir sona sürükleniyorsunuz. Yani kapağındaki “Roman” ifadesini çok hak ettiğini düşünmüyorum.

Şahane Hatalar, size çok bir şey katmayacak olsa da, okurken eğlenebileceğiniz bir kitap. Farklı seçimler yaparak hayatınızı değişik yönlerde şekillendirebilirsiniz. Kafa dağıtmak ya da eğlenmek için okuyabilirsiniz.

Yazan: Sena AKSOY

Şahane Hatalar Konusu

Heather McElhatton tarafından kaleme alınan Şahane Hatalar kitabı normal kitaplar çok farklı bir kitap. Bunun nedeni ise kitaptaki karakterin siz yani okuyucunun olması.

Kitabı okurken seçimler yapmak zorundasınız ve yaptığınız seçime ya da karaktere göre kitap içindeki bölümleri takip ederek her defasında farklı bir hayat ve farklı bir son ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Hayatın size nasıl bir oyun oynayacağını bilmeden kendi hatalarınız ile sonuca varıyorsunuz.

Heather McElhatton Şahane Hatalar kitabı ile gerçekten mükemmel bir esere imza atmış. Her bölümünde farklı bir hayat hikayesi buluyorsunuz. Son zamanlarda okuyabileceğiniz en akıcı ve en ilginç romanlardan biri.

Şahane Hatalar Soruları ve Cevapları

Şahane Hatalar kimin eseri?

Heather McElhatton

Şahane Hatalar türü nedir?

Yabancı Romanlar

Şahane Hatalar kaç sayfa?

640

Şahane Hatalar Yorumları

çok ilginç kitap okumanızı tavsiye ediyorum ama lütfen okuyun ....

01-03-2012 12:47

henüz kitabı yeni okuyorum.ve 365. sayfada takıldım.çünkü hangi bölüme gideceğim yazmıyor.bu konu da bilgisi olan cevap atabilir mi.

29-08-2012 22:52

Eğer nereye gideceğin yazmıyorsa o zaman o hikaye bitmiştir.Baştan başla ve yeni şeçimler yap.Bence süper kitap.Herkez beğenmiyor ama bence güzel.

01-09-2012 23:33

bu kitabın siparişi verdim ve dört gözle bekliyorum. akıl fikir edipte emek harcayıpta yazanın ellerine kollarına sağlık umarım yıllar sonrada aynı fikirde olurum .

22-09-2012 23:33

bende de bölüm yazmıyor başa mı dönucem

14-11-2012 09:39

365 bölümde hikayen bitiyo çünkü

05-01-2013 17:19

çok harika ama seks çok ayrıntılı gereksizce ayrıntılı. bu beni rahatsız etti..

15-01-2013 21:49

Okudum 400sayfada attan düşerek öldüm gene basladım 464de mango yerken boguldum ve dogru içinde cok sex içerigi var

05-02-2013 13:24

bu kitabı batmanda nerden bulabilirim

07-04-2013 13:35

abi böyle kitap yok hayatın nasılda geçeceğini göz önüne seriyor

28-04-2013 20:45

Rica etsem az aciklar misiniz bir oldugunu

30-05-2013 19:50

ben bu kitabı nerden sipariş edicem

02-06-2013 20:06

ben her seçim noktasında sayfayı kıvırıyorum bir sonraya gidiyor hikaye sonlanıncaya kadar. bitince en son seçim yaptığım yere gelip 2 secenekten yola çıkıyorum oda bitince en başa tekrar gelerek devam ediyorum sanırım 2 günde 300 küsür sayfa okudum bu şekilde okumayı önerebilirim.

14-07-2013 23:22

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ediyorum seçimlerinize göre ölüyorsunuz baştan ne alaka falan diyorsunuz fakat daha sonradan kitabın sizi eğittiğini farkediyorsunuz aaa, tühh yaa, keşke, meğer demenin hiç bir şey değiştirmediğini öğretiyor

31-07-2013 23:01

:) heyecanla bekliyorum ya offf :)))))

01-09-2013 20:50

Ya gerçekten ama hani sürükleyici , heyecanlandırıcı Bi kitap :) Doğru değilmi ? Biran önce olacakları merak ediyorsun Kitabı eline aldığındaki o heyecanı hiçbirşeye değişmem :) Kitap okumayı çok ama çok seviyorum .. Tavsiye ederim :) ! iyi günler

01-09-2013 20:53

:) çok şeker bi kitap .. Heyecan yüklüyüm kafamda deli sorular ;) Biran önce bitmeli bu kitap ! o Kaaa ;)) :D

01-09-2013 21:12

harika bir kitap herkese tavsiye ederim iyi akşamlar

10-09-2013 22:07

süper bi kitap arkadaşımla birlikte okuyoruz çoook güzel

25-10-2013 13:18

süper bayıldım arkadaşımla birlikte okuyoruz arkadaşımın adı sinem bu arada ona burdan selamlar :D sam ile tatile gittik ve saunada öldük :( şimdi baştan başlayacağız herkeze şiddetle tavsiye ederim

Sude • 25-10-2013 13:20

yani bana biraz saçma gelmedi değil.. 3 sayfada seçeneğim kalmadı... Yani benim için 3 sayfalık bir kitaptı... Ben ce bir kütüphanede bulunmalı kişisel olarak satın alınmamalı :)

Gülnaz • 15-11-2013 12:11

benim kitabımda baskı hatası yoksa eger bazı bölümler sonuçsuz

21-11-2013 04:02

okumaya yeni basladım ama şimdiden cok ilgimi cekti cok kararsız kalıyorum ama yine de süper ve okunmalı cok güzel :)OKUYUN karalar sizin elinizde!

16-12-2013 00:33

çok eğlenceli ve sapıkça birazz seçenek yoksa öldün demektir veee başa dönüp başka seçenekleer... çok saçma sapan nedenlerle ölebilirsin ya da mutlu bir şekildehitabın kapanğında da anlatıyo uyuşturucu dünya tutu hintli biri cinayet hapis 2 kişi arasında kalma para

18-12-2013 13:08

Çok karışık ve her seferinde de ölüyorum yaa bu ne iş :( :(
Ama süper kitap

30-12-2013 20:45

kitap fena değil ama karışık açıkcası aldığıma deydimi pek değil ayrıca eğer kitapta nereye gidiceğiniz yazmıyorlar hayatınız bitmiştir o zaman kitabın başına dönün

11-01-2014 18:44

çok güzel bir kitappp

11-01-2014 23:20

biraz kitabı anlatırmısınız

02-02-2014 16:14

Kitap guzel ama hemen bitiyo ve tekrar baslamak sıkıcı geliyo :-[

04-02-2014 19:03

Cok sapikca bu kitap ve seksleri cok detayli anlatiyo yazar sapik galiba

04-02-2014 19:12

Seriyi sırayla okumak şart mı elimde 4.sü var da

19-04-2014 16:42

seriyi karışık okuyabilir miyiz

23-05-2014 16:54

Okumaya bastan baslamasak farkeder mi çünkü ben bir veya en fazla iki tanesini almayı düşünüyorum bide en ucuz nereden bulabilirim????

25-05-2014 13:54

Güzelde erotik bölümler çok ve ayrıntılı

dondurma006 • 25-08-2014 15:52

Okumayı düşünüyorum henüz almadım ama kısa bir zaman içinde alıcam meraklardayım :)

18-09-2014 00:27

yaa kitap mükemmel :) hemen alın okuyun.ve eğer sonda bölüm seçme yoksa ölmüşsünüzdür.ve en sonunda kitap bana bir şans daha verdi çoooookkk etkileyici bir şey şiddetle tavsiyeee

22-12-2014 20:13

bu kitabi kitap okumaktan skilanlar için zevkli hale geliyor. örnek vericek olursak benn

02-02-2015 14:38

gereksiz bir kitap olmuş fazla basit

20-01-2016 23:51

sahane hatalar sahane bir kitap olmus

04-08-2019 14:46

yaratıcı bir kitap ama belli bir süre sonra yoruyor okuma keyfini bozuyor diye düşünüyorum

22-06-2022 10:29

oyun kitabı gibi birşey ilk baş eğlenceli geliyor ama sonra merak ile kafalar karışıyor

24-05-2023 19:35

Şahane Hatalar Şahane Hatalar 2 Talih Kuşu Şahane Hatalar 6 - Sınav Şahane Hatalar 6 - Sınav Şahane Hatalar - Bira ve Kadın Şahane Hatalar - Bira ve Kadın Şahane Hatalar 2 Talih Kuşu Şahane Hatalar 2 Talih Kuşu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar