Madalyonun İçi

Madalyonun İçi
Kitabın Yazarı:Gülseren Budayıcıoğlu Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Remzi Kitabevi Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:383 ISBN:9789751409935 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:204,40 TL KitapYurdu:209,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Madalyonun İçi - Gülseren Budayıcıoğlu

Kitap Türü:Öykü/Hikaye, Psikoloji

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Madalyonun İçi Özet

Cinini Çıkardım-1

Rezzan adında bir kız getirilir. Kız etrafa saldırıyordur kimse onu zapt edemiyor. Doktoru çağırırlar o güzel ve sakince konuşup odasına çıkarır. Doktor neden bu halde olduğunun nedenlerinin açıklamasını ister. İş yerinden bir arkadaşı bunu saplantılı bir şekilde seviyor zannediyordur. Arkadaşının kendini izlediğini, dinlediğini söyler. Bu durumdan sonra kızın psikolojisi iyiye gitmemiştir. Sürekli paranoyak davranışlar sergiler.

İnternette Aşk Başkadır

Doktorun Jale adında bir hastası bir yıl önce tedaviye gelmiştir. Yine eşiyle sorunları olduğu için tekrar gelmek durumunda kalmıştır. Jale öncesinde eşinin onu artık sevmediğini düşünerekten iyice paranoyak biri haline gelmiştir. Bundan sonra olanlar olmuştur. Durumunu gören eşi en son çare olarak psikolojik olabileceğini düşünüp psikiyatriye götürür. Tedavi olur, düzelir. Bundan 1 yıl sonra gelince doktor onun güzelleştiğini söyler. Jale ise sizden sonra neler oldu doktorum der. Dayak yemekten her yerim mosmor oldu der. Sorunlarını anlatmaya başlar. Tedavi olumlu sonuçlar verdikten sonra artık işe giderken bakımlı bir bayan olmuştur. İş arkadaşlarından biri ile ilgilenir. Flört ederler. Bunu eşine rahatlıkla anlatır. Bir süre sonra eşi onun iş yerini değiştirir, o iş arkadaşına da bu ilişkinin uygun olmadığını söyler. Biraz zaman geçince ona mektup gelir. Gelen mektupta siz beni tanımıyorsunuz ama ben sizi çok seviyorum yazıyordur. Bu durum Jale’nin ilgisini çekmiştir. Mektubu eşine gösterir kim olduğunu çözmeye çalışırlar ama bulamazlar. Bundan sonra bu mektuplaşma Jaleden de sürekli karşılık bulur. Sonunda buluşmaya karar verirler. Jale çok düşünür gidip gitmemeyi ama yine de gitmiştir. Buluşmaya gider ki o mektuplaştığı adam kocasıdır. Şok geçirir. Eşi gelmezsin diye düşündüm demiştir. Sonra onu eve götürüp iyice bir döver. İlişki bir süre akşamları kavga gürültü şeklinde devam eder. Sonra gece yatağa girince normal eşler gibi davranma halini alıyordur. Bu durumdan çocuklarının etkilendiklerini düşünürler ve normal bir ilişki olmadığını anlarlar, psikiyatriye gitmeye karar verir. Doktor ona şu tavsiyeyi verir madem eşinle normal yüz yüze konuşarak iletişim kuramıyor, anlaşamıyorsunuz ya da sevginizi dile getiremiyorsanız mektuplaşarak, yazarak ilişkinizi sürdürmeyi deneyin, devam ettirin demiştir.

Çöp Apartman-1

Gülben adında bir hasta gelir. Sorunu gece altına işemesidir. Bundan utanır ve kendini ailesinin pis südüklü diye çağırdıklarını söyler. Doktor ailesi ile ilgili sorular sorar, net cevaplar vermez, fazla açılmak istemez. İlk seansta ona içeceği ilacı verir. Sonra odadan ayrılır.

Cinini Çıkardım-2

Rezzan geçen haftaya göre daha iyidir. Fakat doktora anlattıklarından anlaşılacağı üzere paranoyak bir kişiliğe sahiptir. Kendini bir adamın sürekli izlediğini, dinlediğini sanıyor. Sürekli kendini suçluyor. Günahları olduğunu, asacaklarını iddia ediyor. Doktor bunun nedenlerine inmeye çalıştıkça o kendini suçlamaya devam ediyor. Doktor seans sonunda içeceği ilacı iki tablete çıkarır.

Çöp Apartman-2

Gülben’in kız kardeşi Neriman gelir. Elleri ve kollarındaki yaralar için geldiğini söyler. Aslında nedenini biliyorum, söyleyeyim der. Babam şekeri yükseldiği için hastaneye kaldırıldı. Bundan dolayı bize komşular geçmiş olsuna geldi. Onlar gittikten sonra tüm ev temizlik ister. Bu temizlik 6 ay sürer, bizim aile bu denli sıkıntılıdır der. Bende bunu düşünmekten sabahına vücudum bu hale geldi dedi. Doktor evin halini daha detaylı anlatmasını ister. Kız kardeşleri anneleri öldükten sonra evin yönetimini ellerine alırlar. İkisi de temizlik hastasıdır. Her şey üç kere yıkanır, çamaşırlar elde yıkanır sonra makineye atılır. Gülben’in işediği çarşaflar torbaya konup yıkanana kadar apartmanlarındaki boş dairelere kaldırılır. Ama kaç yıldır onlara yıkamak için sıra gelmemiştir. Kısacası evin durumu içler acısıdır. Neriman da artık bunlara dayanamadığını ve yorulduğu için doktora gelmiştir. Babası için bütün bunlara katlanıyordur. Çünkü kardeşleri evi temizleme derdinden babalarına bakmıyorlardır da ondan. Doktor dinledikten sonra ilaç verir içmesini söyler.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

Yiğit adında bir hasta gelir. Sıkıntısını anlatmaya başlar. Doktor ilk konuşmalarından şizofren teşhisi koyar. İnsanlarla iletişim kurmakta zorlanan bir kişiliğe sahiptir. Ailesi onu hep iyi, çalışkan, efendi bir çocuk olmasını istemiştir. Fakat bu şekilde olduğu zamanda arkadaşları onu aralarına almıyordur. O da lise son sınıfta kötü, yaramazlık yapan biri haline gelmiştir. Bu hali ailesi ve okulu tarafından yadırganır onu zor duruma sokmuştur. Ailesi bu durumdan rahatsız olur, hep baskı yaparlar. İyi, dürüst biri ol diye. O da bu ikilemler arasında hayatını sürdürmek zorunda kalır. Tıp fakültesini kazanır. Bu onun için bir fırsattır. Ailesinden bağımsız bir hayat sürmek iyi gelir diye düşünür. Okula ilk başladığında insanlarla ilişkilerinde sorun yaşar. Artık yalnız kalmanın ona iyi geleceğini düşünür. Yurttan ayrılır otele yerleşir. Okula gitmez, uzun süredir yemek yemiyordur, uyku uyumamıştır. Bundan sonra doktora gelmeye karar verir. Doktor onu tedavi etmek için çabalar. Ailesini arar. Sonrasında bir süre hastaneye yatırılır. İyileşir ama yine yalnızdır.

Cinini Çıkardım-3

Rezzan üç aydır evde yoğun bir ilaç tedavisi görüyordu. İşe gidemiyordu. Tedaviye gidip geliyordu. Fakat durumu iyiyi gitmiyordur. Bu kez seansa annesi babası gelmiştir. Annesi eşinin zoruyla gelmiştir. Tuhaf bir kadındır. Galiba o da ruhen hastadır. Doktor sorular sordukça garip, ilgi çekici cevaplar alıyordur. Doktor temizlik hastalığının boyutunu sorar. O da büyük kızı öldükten sonra iyice arttığını söyler. Doktor büyük kızının neden öldüğünü sorar. Anne de kızım bir gün arkadaşının doğum gününe gitmek için izin istedi benden bende izin vermedim, izin vermezsem kaçar giderim dedi. Bende onu odaya kilitledim, sonra komşular haber verdi ki kızım kendini balkondan aşağı atmış. Doktor şok geçirir duyduklarından dolayı. Öncelikle annenin tedaviye ihtiyacı olduğunu düşünür. Kadına sorular sordukça gittikçe tuhaf cevaplar alır. Ölen kızı ile hala iletişim kurduğunu söyler. Bunu duyan eşi sen ne diyorsun diye çıkışır. Kadın da zorla getirdin bende konuşuyorum işte der ve odadan apar topar ayrılırlar.

Kelebeğin Ömrü

İki genç kız bir de anne doktorun odasına girerler. Anne ile kız kardeşlerden biri üzgündürler. Elindeki kâğıdı doktora uzatır. Bu kâğıtta hastanın tıbbın çaresiz kaldığı aşamaya geldiği yazıyor. Yani hastaya öleceğini söyleme görevi verilmiştir doktora. Kızın adı Şule’dir. Bankada çalışıyordur. 34 yaşında ama hala bekardır. Doktor ölüm konusunu yavaştan açar ve konuşmaya başlarlar. Şule öleceğini biliyordur, içine doğmuştur ondan dolayı doktora hep ölümle ilgili sorular sorar. Beraber olgun insanların yaptığı gibi güzel bir sohbet ederler. Şule en son doktorun yanından çıkmadan önce keşke bu hayatı daha deli dolu yaşasaymışım der. Çünkü hayatı hep ev iş arasında geçmiştir. Daha çok arkadaşı olsaydı onlar kendisine destek olurlardı bu zor zamanlarında. Doktor ona sen olgun ve güçlü bir kızsın diye tebrik eder. Şule odadan çıkar.


Tanrım ve Ben

Yazar, çocukluğuna geçmişine değinir bu bölümde Ramazan’da okunan ezanlar beni derinden etkilerdi cümlesi ile başlamıştır. Asıl konu onun Allah’la ilgili düşünceleri yer alır. Okuduğu kolejdeki insanların inançla ilgili eksik, yanlış bilgileri biraz da olsa onu etkilemiştir. Fakat ailesine bu durumu anlatınca babası ona Kuran-ı Kerimin mealini getirir. Bunu okuduktan sonra artık inancı kuvvetlenir, inancının temeli sağlamlaşmıştır.

Çöp Apartman-3

Neriman yine gelmiştir. Evdekilerin durumunu anlatmaya başlar. Suyu o kadar kullanırlarmış ki her ay su dairesinden görevliler bu kadar su faturası gelmemesi gerek diye su sayacı bozuk diye düşünürler ve su sayacını değiştirirlermiş. Bir evde bu kadar su harcanamayacağından dolayı bu olay her ay tekrarlanırmış. Tüm bu evin durumunun sebebi anneleridir. Onları sürekli döver, aşağılarmış. Babalarına erkek evlat doğuramadığı için anneleri kendini suçlarmış bu yüzden kız çocuklarına hiç değer vermemiş sevgi hissetmeden büyümüşler, yaşamışlar. Annesini detaylı anlatmasını doktor Neriman’dan isteyince annemi en iyi Safiye ablam anlatır demiştir. Neriman küçük olduğu için onu hep korumuşlardır. Babasını umursamaz, vurdumduymaz biri olduğu için suçlar. Annesiyle ilgili konuyu anlatmaktan da kaçmıştır. Anlatınca rahatladığını hissettiğini söyler ve odadan ayrılır.

Cinini Çıkardım-4

Rezzan bir aydır randevuları iptal ediyordur. Sonunda gelme kararı vermiştir. Doktor ona ilk Afet ve annesini anlatmasını istemiştir. Afet evdekilerin ölü gibi yaşadığını sürekli söylüyordur. Rezzan’a da aynı annem gibisin diyordur. Annesinin Afet’le olan ilişkisini anlatır. O annesini hep asidir annesi de onu hep cezalandırırmış. Yeni kıyafetler alınca onları atar. Afet’i de odasına kitlenmiş. En son öldüğü gün de yine izin vermediği bir durum üzerine kavga çıkmıştır. Onu kilitler. Afet de kendini balkondan aşağı atmıştır. Rezzan yanına gittiğinde ise ona son nefesinde ben ölü değilim bak demiştir. Rezzan’ı annesi seviyordur çünkü o annesinin sözünü dinliyor, çalışkandır. Ablasının onu kıskandığını düşünüyordur çünkü o daha güzeldir. Konu yine iş yerindeki çocuğa gelir. Aslında Rezzan bu saplantıyı kendi kurmuştur. Hayatı o kadar renksiz sessizdir ki onu bu hastalık sayesinde ortaya çıkarmıştır. Etrafında olup biten her şeyin kendine ima edildiğini zannederek yaşıyordur. Doktor da artık onun anladığı dilden konuşur. Konuştukları üzerinden onu sakinleştirmeye çalışır. Kendine zarar vermemesi gerektiğini söyler. Onu anladığını Rezzan’a hissettirir. Kendine danışmadan karar vermemesi gerektiğini söyler. Seans biter.

Estağfurullah

60 yaşlarında bir yaşlı amca eşi ile içeri giriyor. Ama sürekli estağfurullah deyip duruyordur. Doktor durumu eşine sorar. Eşi de biranda emekli ettiler o da boşluğa düştü. Emekli olunca Allah’a daha çok ibadet ederim diyordu önceden, camiye gidip gelmeye başladı bu süreçte. Sonra içinden birtakım sesler Allah’a küfrediyor o da bu yüzden sürekli estağfurullah diyor. Sonra doktor eşini dışarı çıkarır. Hayri Bey ile konuşur. Onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu anlattıklarından çıkarım yapar. Obsesif bir hastadır. Yani takıntılıdır. Her şeyi kendi istediği düzende ilerlemesini isteyen biridir. Emekli olunca düzenle hayatı değişmiş o da evde huzursuzluk oluşturmuştur. Sonrasında da kendi başına kalmaya başlayınca bu içindeki sesleri duymaya başlar. Doktor da ona hoşgörülü, anlayışlı bir insan olmasını önerir. Katı kuralcılıktan vazgeçmesini ister ilaç verir, gönderir.

Çöp Apartman-4

Neriman bir yıldır kliniğe gelmiyordur. Doktor bu durumdan dolayı korkar. İş yerini arar oradan ayrılmıştır. Durumu iyice ciddi bir hal aldığını düşünür. Sonra biraz zaman geçince Neriman’ın adı randevu defterinde vardır. Neriman’a nerede kaldığını sorar. O da sormayın doktorum başıma neler geldi. Benim sevdiğim oğlan beni istemeye gelmek istedi. Bizimkilerin halini bildiğim için iki ay erteledim. Evdekiler evi anca temizlerdi onlara göre. Sonra istemeye gelirler. Çocuğun annesi tuvalete gider, ablaları kaş göz eder birbirlerine. Elini yıkamadığını düşünürler, odadan çıkarlar. Babamdan istediler o da biraz düşüneyim dedi. Onlar da evden ayrıldılar. Asıl problemler bundan sonra başlar. Evi iyice pislik götürdü diye artık bu evin temiz olamayacağını düşünürler. Artık bu durumdan yoruldum der. Yaşayacak gücüm kalmadı der doktora. Doktor sakinleştirir, ilaç verir gönderir.

Suç ve Ceza

Pembe adında genç bir bayan gelir. Hayatı boyunca hep erkeklerden dayak yedeğini anlatır. Yani öncelikle babası çok zalim bir adamdır. Her gün içer gelir ailesini odunla falan dövermiş. Sonrasında kumar borcu yüzünden karşı tarafın oğluna Pembe verilir. Başlık parası yerine kumar borcu sayılmıştır. Evlenince de dayaktan kurtulamamıştır. Eşi çok kıskançtır. Sürekli açığını arıyordur. Her gün banyo yaptı mı diye kontrol edermiş. Eve birini alıp onu aldatıyor mu diye sorgularmış. Bir gün eşi içki içtikten sonra büyük kavgada yaralanıp ölmüştür. Kocasının öldüğüne üzülmemiştir. Baba evine dönmüştür. Babası siroz hastalığından ölmüştür. Bu duruma da üzülmemiştir. Annesi ile yaşamaya başlar. Devlet memuru olur. Çalıştığı kurumdan biri ile evlenmiştir. Kocası zaman geçtikçe umursamaz bir eş olmaya başlamıştır. Pembeyi soğuk bulur onu sürekli aşağılar. Sonra bir gün iyi bir döver memleketine gönderir. Anlaşamadıkları için boşanmak istediğini söyler. Anne evindeyken ev sahibinin öğretmen oğlu ile konuşmaya başlar. On gün süre kadar konuşurlar. Eşine telefon faturası gider. Onu iyi bir sorgular hakaretler edip boşanırlar. Ama sonra yine beraber yaşamaya devam etmişlerdir. Her gün kavga gürültü bitmezmiş kocası sonra sen fahişesin kendi pisliğini kendine öldürerek temizleyeceksin demiştir. Bundan dolayı artık Pembe dayanamamıştır doktora gelmiştir. Doktor onun konuşmalarından çıkarım yaparak kendine güvenen biri olmasını tavsiye edip artık dayak yememenin kendi elinde olduğunu söyler. Erkeklere güvenmemesinin nedenini hayatında yaşananlardan kaynaklı olduğunu söyler. Pembe sonra odadan çıkar.

Cinini Çıkardım-5

Rezzan işine başlamıştır. Randevu zamanı bakımlı, temiz, şık gelmiştir. İşyerine gittiğinde kimseye bir şey anlatmayacağına dair doktora söz vermiştir. Çünkü halüsinasyonlar gördüğü için doktor ona bu düşünceleri başkalarına söylemesinin kendine zarar vereceğini düşünür. Bu seansta Rezzan eskiye nazaran iyidir. Doktora cinsel isteklerinin fazla olduğu için kendini ahlaksız olarak gördüğünü söyler. Doktor ise ona bu tarz isteklerin her insanda olduğunu, fizyolojik istek olduğunu söyler. O da biraz da olsa kendini iyi hisseder bu söylenenler üzerine. İlaçlarını kullanmaya devam etmesini ister doktor. Vedalaşır ayrılır oradan.

Ölümle Dans

Aslı adına on yedi yaşında bir genç kız birkaç defadır seanslara geliyordur. Bu kız zengin, istediği okulda okuyor, şartları çok iyi ama kendini öldürmek istiyor. Yaşamı anlamsız buluyordur. Aslında hırslı olduğu için kaybetmekten düşmekten korkuyordur. Savaşı aslında kendisiyle. Doktor ona bir çocuğun hikâyesini anlatır. Bundan çok etkilenir. Kendini sorgular. Kendisinin şartlarının çok iyi olmasına rağmen hala isyan ediyor, memnun olmuyordur. Doktor cesaret verecek güzel cümleler kurar. Çok zaman kaybettim gidip ders çalışayım diyerek odadan ayrılır.

Çöp Apartman-5

Neriman uzun süre kliniğe gelmez. Doktor endişelenir. Bir gün bakar ki randevu defterinde ismi vardır. Neriman bitkin, yorgun, bakımsızdır. Doktor onun bu halini sorar. Hiç sormayın doktorum der. Babamın durumu iyice ağırlaştı. Ben hastanede onun yanında kalıyorum. Evimizin hali içler acısı. Ablalarım ben olmadan evde bitik durumdalar. Artık işin içinden çıkamıyorum der. Onları buraya gelmeye ikna edemiyorum. Sizin evlere gitme gibi durumunuz olmuyor mu diye doktora sorar. Doktor durumun ciddiyetini anlar hadi kalk gidelim sizin eve der. Eve giderler. Doktor onların ev durumunu bildiği için onların kurallarına göre hareket eder. Çünkü onu kabul etmeleri ve tedaviye onay vermeleri için bunları yapmalıdır. Önce ikisi ile konuşur. Gülben tedavi olmaktan yanadır. Safiye ise yine umutsuz, acımasızca konuşur. Bunun üzerine doktor Gülben’i odadan çıkarır. Safiye ile konuşacağını söyler. Yaşını sorar ve yaşamının yarısını böyle geçirmişsin bundan sonra da böyle geçirmemelisin der. Ona kahve yapmasını söyler. Karşılıklı içerler. Onun güvenini kazanır. Safiye haftaya gelecek misiniz diye sorar. Bu bir umut ışığıdır demektir artık. Doktor da tabiki der. Neriman çok sevinir bu duruma. Doktor ilaçları tarif eder ona sonra vedalaşırlar.

Cinini Çıkardım-6

Rezzan iş yerine düzenli gidiyordur. Bakımlı, temiz hali git gide onu daha iyi yapmıştır. Bu seansta kendiyle ilgili gerçekleri doktora ifade eder. İnsanlarla pek ilişki kuramadığını ve bu durumun böyle devam ettiğini söyler. En önemlisi doktorun dikkatini çeken eskiye nazaran kendine gelmiş bir Rezzan bulur karşısında. Kendiyle ilgili gerçekleri kabul etmeye başlamıştır. Ama yalnızlık onu halüsinasyonlara sevk etmiştir. Sürekli etrafında olup biten her şeyden kendine söylenmiş gibi anlamlar çıkarıyordur. Doktor ilaçlara devam etmesini söyler.

Aç Milyarder

İçeriye baygın bir hasta getirilir. Doktor kan şekerinin düştüğünü tahmin eder. Şekerli su içirir. Ardından da poğaça ve çay ikram eder. Hastanın adı Mustafa. Köyden çalışmak için buraya gelmiş. Ailesini katkıda bulunmak için burada çalışıyordur. Bir gün sayısal loto oynar. ve büyük ödülü kazanır. Bundan dolayı şok geçirir. Kaç gün yemek yememiştir, uykusuzdur. Bu yüzden baygın halde buraya getirilmiştir. Hayatında hiç bu kadar paraya sahip olmadığı için şok geçirmiştir aslında. İnsanlara söylemeye de korkmuştur. Parayı nasıl kullanacağını dahi doktora sorar. Doktor bankaya yatırmasını söyler. Ondan sonra düşünüp ona göre yolunu çizmesini söyler.

Panik-1

Yaşar Bey iş adamıdır. Bir gün penisilin iğnesi vurulduktan sonra vücudunda aniden bir etkileşim olur. Panik atak hastası olmasına neden olur. Birkaç yıldır birçok hastaneye gider. Birçok tetkik yaptırır sonuçlar temiz çıkar. Doktora hastalığının kendine etkilerini anlatınca panik atak teşhisi koyar doktor. Onu rahatlatmaya çalışır. Yaşar Bey’in içi rahat eder. Sonunda kendini birinin anladığını hisseder. Doktor az doz da kullanması için ilaç yazar. Sonra odadan ayrılır.

Çöp Apartman-6

Doktor. Nerimanların evine tekrar gider. Onları yine kötü durum içinde bulur. Doktoru güzel karşılarlar. Yüzlerini solgun görür. Onlara sorular sorar. Aç olduklarını öğrenir. Mutfağa girdirip yemek yapmalarını sağlar. Artık tedavi olmaya kararlıdırlar. Artık herkes gibi olmak istiyoruz derler. Doktor bir süre evlerine haftada iki kez gider.

Tahtını Çaldıran Adam

Garip Bey adında birini patronu Yaşar Bey psikiyatriste gönderir. Çok sert, kalıplı, korkutacak cüsseli biridir. Pavyonda yönetici olarak çalışıyordur. Karşısına on dokuz yaşında biri çıkar ona aşık olur. Kız iki ay sonra zengin bir erkeğin peşinden gider. Garip gibi durumu gururuna yediremez onu öldürme planları yapar. Bunu öğrenen patronu onu doktora gönderir. Doktor ona on dokuz yaşındaki zayıf, çaresiz bir kızdan sırf kendisi hayatı boyunca sevgi duyup hissetmediği için geçmişini suçlayıp bu kızdan intikam almasını eleştirir ve onu ikna eder. Garip konuşulanlardan etkilenir ve cesur biri olur bu durumdan vazgeçer.

Panik-2

Yaşar Bey bu seansta daha iyi görünüyordur. İlaçlar onu iyileştirmeye başlamıştır. Doktorla bu hastalığın seyrini, nedenlerini, sonuçlarını konuşurlar. Yaşar Bey doktora birkaç soru sorar kendi ile ilgili. Doktordan rahatlatıcı cevaplar alır ve mutlu olur. Doktor ilaçları kullanmaya devam etmesini söyler.

Çöp Apartman-7

Doktor Safiye ile baş başa konuşur. Ona çocukluğunu anlatmasını ister. Annesinin zalim biri olduğunu anlatır. Babasının ilk eşi ve çocuğu kötü bir kaza sonucu ölmüştür. Bundan sonra annesiyle istemeden zorla evlendirilmiştir babası. Babasının aklı hep ilk evliliğindedir. Safiye’nin annesine yakın davranmaz. Bu durumu Safiye’nin annesi erkek çocuk doğuramadığına bağlar. Bu yüzden çocuklarına hep eziyet etmiştir. Sevgi görmemişlerdir. Bu bölümde hep çocukluğuna dair anılarını anlatmıştır.

Binbir Gece Masalları-1

Nihal Hanım ve eşi Zafer Bey doktora aynı anda randevu alırlar. Asıl sıkıntı Nihal Hanımdadır, tespit edilemeyen hastalığıdır. Doktor önce Nihal Hanım ile konuşur. Nihal Hanım eşinin dikkatini çekmek, onunla ilgilenmesini sağlamak için hastalanıyor numarası yaptığını doktora çaktırmaz ama doktor anlar tabiki. Sonrasında Zafer Bey odaya girer. O hayat hikâyesini baştan sona anlatmaya başlar. Yıllar önce birini sever, sevgili olur ama onunla babasının katılığı istemezliği yüzünden evlenemez. O yüzden Nihal Hanımla evlenmiştir. Ama gerçek bir karı koca olamazlar. Nihal Hanım da sadece hasta olduğu zaman adam akıllı onunla ilgilendiğini kendi de itiraf eder. Onun dışında pek iletişimleri yoktur. Doktor da Zafer Bey’e Nihal Hanımı yalnızlığa mahkûm ettiğini söyler ve bu hastalığının geçmesi için onunla samimi gerçekçi bir ilişki kurmasını tavsiye eder.

Sapık Mıyım Ben?

Halim adında biri gelir. Gelme nedeni cinsiyet değiştirmek için hastane tarafından psikiyatriste yönlendirilmiş rapor alması için. Hayat hikâyesini anlatmaya başlar. Ailesi onu çocukken evlatlık verir kız olduğu için. Evlatlık edinen ailede anne iyi baba ise kötü biridir. Baba cinsel tacizde bulunur. Yaşı büyüyünce güçlenir ona büyük tepki verir bundan sonra baba huylanır onu nüfusundan sildirmek ister. Öz babası da para karşılığında mahkemede yalancı şahitlik eder. Halim ortada kalır. Kendi çabası ile ayakta kalır. Sonra eşcinsel olduğu kanaatine varır. Kendini hep erkek gibi hisseder. Bunu toplum kabul etmeyeceği için iş yerinden biri ondan hoşlanır evlenmek ister onunla evlenir. Ama hiçbir zaman karı koca olamazlar ayrılmak ister. Bundan sonra da Safiye adında biri ile tanışır onun hayatı da Halim ile hemen hemen aynıdır. Arkadaş olurlar. Safiye cinsiyet değiştirmek ister. Halim de ondan etkilenir zaten de aklında böyle bir şey vardır. Ameliyat olması gerekiyordur. Onu rapor almak için zaten buraya yönlendirmişlerdir. Doktor ise bunun çok önemli bir karar olduğunu iyice düşünüp öyle karar vermesi gerektiğini söyler. Onu uzun uzun incelemesi gerektiğini düşünür. Hayati bir karardır sonuçta.

Binbir Gece Masalı-2

Bir ay sonra Zafer Bey ile Nihal Hanım gelirler. Zafer Bey eşi ile eskisinden daha çok ilgileniyordur. Doktor onunla dertleşmesini, normal eşler gibi davranması gerektiğini tavsiye eder. Nihal Hanım eskiye nazaran gayet iyidir. Eşinin ilgisi ona karşı artmıştır. Bu da onu iyi yönde etkilemiştir.

Panik-3

Yaşar Bey artık iyileşmiştir. Zamanla ilacı kullanmayı tamamen bırakır hale gelmiştir. Doktora teşekkür eder ve oradan ayrılır.

Çöp Apartman-8

Bu seansta doktor onları iyi görüyor. Ev temiz kokuyor. Salon ve mutfak temizlenmiş. Sıra onların temizlenmesinde çünkü kendileri temiz olmadıkları zaman bir yere girip oturmuyorlar. Doktor onlara yardımcı oluyor banyo konusunda başlarında durarak sayıyor kaç kere sabunlandıklarını falan. Safiye iki saatte banyo yapar. Sekiz on saatlik banyonun saati bile artık düşmüştür.

Cinini Çıkardım-7

Rezzan’ın annesi evdeki ilaçları alıp sonra da havagazını da açıp intihar etmiştir. Rezzan ve babası yine Afetin ölümünden sonra olduğu gibi çok da etkilenmeden hayatlarına devam etmişlerdir. Rezzan hafta sonları teyzesinin kızı ile takılıyordur. Yine o adamla ilgili takıntıları devam ediyordur ama kendine zarar vermiyordur bu durum. Sadece doktorla kendi arasındadır bu aşk hikâyesi. İlgi duyan taraf aslında Rezzan’dır. Yalnızlığını kendini karşı tarafın yaptığı her hareketi kendi üzerine alınması ile bütünleştirmiştir. Doktor onun bu adamdan bahsedince iyi olduğunu bildiği için ses çıkarmaz onu anlıyor gibi davranır onun iyiliği için.

Binbir Gece Masalı-3

Zafer Bey aylarca eşini kliniğe getirdi. Birkaç ay sonra Nihal Hanım’ın tüm şikâyetleri sona erdi. Yavaş Yavaş birbirleriyle arkadaş olmayı öğrendiler. Her ikisi de aradıklarını birbirlerinde tam olarak bulamasalar bile oğullarının varlığı, çevrenin desteği ve kendi gayretleriyle yaşamayı öğrendiler.

Çöp Apartman-9

Son görüşmeden üç gün sonra Safiye ve Gülben, hastaneye babalarını ziyarete gitmişler. Bundan iki üç gün sonra da babaları öldü. Günlerce haftalarca ağladılar. Ancak bunlara rağmen hiçbiri tedaviyi aksatmadı ve ilaçlarını düzenli olarak kullandılar. Safiye kliniğe tek başına gelir. Doktor bundan dolayı memnun olur, evin durumunu anlatmasını ister ondan. Safiye artık eski Safiye değildir düzelmiştir. Evlerinde iş bölümü yapmışlar, dışarı işleri ile Neriman, ev silip süpürme işini Gülben, mutfak ile de Safiye ilgileniyordur. Eskisi gibi banyoda, çamaşır yıkama işlerinde vakitlerini çok harcamıyorlardır. Her şey yavaş yavaş düzene girmiştir. Doktora teşekkür eder, vedalaşırlar oradan ayrılır.

Kırık Hayatlar

Reyhan adında güzel, bakımlı bir bayan gelir. Hemen kendini anlatmaya başlar. Ne yaparsa yapsın kocası onunla ilgilenmezmiş, eve geç gelmek için bahaneler bulurmuş. Kendinin sürekli dır dır eden bir eş olduğunu itiraf etmiş, eşinin bu durumdan dolayı ona yaklaşmadığını itiraf etmiş. Doktor Reyhan’a kişisel davranışlarını, karakterini anlatmasını falan ister. O da anlatır. Sürekli insanlar hakkında ne yaptıysam yaranamadım diye söylendiği doktorun dikkatini çeker. Ona hayatında bu durumun kendini yıprattığını söylemiş, seni sen olduğun için sevsinler, ilgi göstersinler demiş. Reyhan konuşmalardan etkilenir ve değişmeye karar verir. Bir süre geçer, doktorun yanına gelir ve bu kez mutludur. Eşinin üzerine fazla titremez, her şeyi dozunda yapıyordur artık. Hayatında kim varsa herkese olduğu gibi içinden geldiği gibi davranıyordur artık ve bu durum onu artık huzurlu biri haline getirmiştir.

Çöp Apartman-10

Safiye’ler evdeki tüm çöpleri attırırlar, evlerini de müteahhitte verirler, o evden de taşınırlar. Yeni hayat kurarlar. Yeni ev, yeni eşyalar vardır artık hayatlarında. Hepsinin durumu çok iyidir artık. Neriman istediği çocukla tekrar konuşmaya başlar, düğün tarihini doktora haber vermeye kliniğe gider, güzelce sohbet ederler. Doktor Neriman’a mutluluklar diler, vedalaşırlar.

Binbir Gece Masalı-4

Zafer Bey gelir. Bir sıkıntısı yoktur ama babasının öldüğünü haber verir. Babasının ölümünden sonra olan yaşadığı birtakım ilginç olayları anlatır. Ailesi ile gayet mutlu bir hayat sürdüğünü anlatır. Doktora teşekkür eder, oradan ayrılır.

Çöp Apartman-11(3 yıl sonra)

Neriman evlenir, çocuğu olur. Safiye onun bakıcılığını üstlenir. Gülben de apartman komşularının birinin erkek kardeşi ile evlenir. Titizliği dolayısıyla eşi onu aynı doktora getirir. Gülben geçmişini gizlemek için sekretere ve doktora çaktırmamalarını rica eder. Eşi durumu anlatır. Gülben’le doktor konuşur. Gülben değişmemekte kararlıdır. Doktor da sen istemedikçe ben sana bişey yapamam der, vedalaşırlar.

Kader Kurbanları

Hayal adında biri gelir. Arkadaşının önerisi üzerine gelmiştir. Amacı sadece ilaç yazdırmaktır. Tedavi olmaya meyilli değildir. Hayal hayat kadınıdır. Doktor hayatını anlatmasını ister. Babası hakim, annesi öğretmendir. Ailesinin her dediğine karşı çıkan biri aksini yapan biri olduğunu anlatır. Bu yüzden onlarla anlaşamaz, babasından hep dayak yemiş. İnat ederek sevdiği biriyle evlenmiş. Bir süre sonra anlaşamayıp ayrılmış, babasının evine dönmüş. Bir süre sonra orada da sıkılmış, biri ile kaçmış. O adamda kendine nikâh yapmayıp oyalamış, onu geneleve satmış. Hayatı ondan sonra zehir olmuş. Bir daha da yüzü gülmemiş. Acılarını dindirecek ilaç istemiş doktordan. İlaçları kullanmış ama sırf beynini uyuştursun diye.

Çöp Apartman-13

Gülben eşinin birkaç yöntemi ile düzelmiştir. Eşinin akrabaları ile artık görüşüyordur. Neriman eşi ile mutlu. Safiye kimsesiz çocukların kaldığı bir yuvada gönüllü anne olarak çalışmaya başlamıştır. Çöp apartman yıkıldı, yerine yeni bina yapıldı.

DEĞERLENDİRME

Yazar kliniğine gelen hastalarının kırık, kırgın, yorgun, çaresiz hayatlarını bu kitapta ele almıştır. Hikâyelerde kendimizden parçalar buluyoruz. Okudukça hayretler içinde kaldığım eşsiz bir eser. Kitabı bitirdikten sonra yaşamımda şikâyet ettiğim şeylerin ne kadar gereksiz, yanlış olduğunu görmüş oldum, dersler çıkardım. Hayatımda şükür edebileceğim çok güzelliklerin olduğunu gördüm. Mutlaka okunmasını tavsiye ediyorum.

Editör: Fatma Özdemir

Madalyonun İçi Soruları ve Cevapları

Madalyonun İçi kimin eseri?

Gülseren Budayıcıoğlu

Madalyonun İçi türü nedir?

Öykü/Hikaye, Psikoloji

Madalyonun İçi kaç sayfa?

383

Madalyonun İçi Yorumları

çok uzun ama güzel bir özet olmuş yazanın eline sağlık

16-01-2021 12:56

çöp apartmanı ve kelebeğin ömrü güzeldi

21-03-2021 14:04

hem faydalı hem de kendini okutan bir kitap yazar değişik bir kitaba imza atmış ben çok beğendim çöp apartmanı serisi çok güzel

07-05-2022 21:53

çöp apartmanı şahane cinini çıkardım rezzan harika öyküler baya iyi tavsiye ederim

07-08-2022 13:21

süveyda hikayesi çok hoşuma gitti çöp ev de çok güzeldi yazar güzel yazıyor

07-10-2022 20:17

madalyonun iki yüzü kitabını bulamadım sayfanızda yok ekler misiniz

26-11-2022 20:33

çöp adam özeti nerde o lazım bana

26-01-2023 21:09

yalı çapkını öyküsü bu kitapta mı

20-04-2023 23:19

çöp adamıda eklermisin

13-07-2023 19:43

çöp adam gülseren hanımın yazılı bir eseri değil dizi için yazdığı bir hikaye gözümden kaçan yoksa gülseren hanımın tüm kitaplarını okudum öyle bir hikaye yok

11-10-2023 18:46