Kızıl Ölümün Maskesi

Kızıl Ölümün Maskesi
Kitabın Yazarı:Edgar Allan Poe Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Mavi Çatı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:56 ISBN:9786052944370 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:6,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kızıl Ölümün Maskesi - Edgar Allan Poe

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kızıl Ölümün Maskesi Özet

Berenice

Hikâyenin baş kahramanı Egaeus, birlikte büyüdüğü kuzeni güzeller güzeli Berenice ile evlenecektir. Berenice kapıldığı talihsiz bir hastalık yüzünden güzelliğine kaybeder ve güçsüz düşer. Egaeus ise daha vahim bir rahatsızlığa kapılır ve zavallı kızın solgun yüzündeki bembeyaz dişleri takıntı haline getirir. Baktığı her yerde dişleri görmektedir. Saplantısı Egaeus’un peşini bir türlü bırakmaz. Zavallı Berenice’n hastalığı sebebiyle öldüğünü düşünen Egaeus kederinden ayıldığında kendini karısının mezarında kalbi hala atarken onun dişlerini sökmüş bir vaziyette bulur.

Morella

Anlatıcı, Morella isimli mistik güçleri olan bir kadınla hayatını birleştirir. Kadın ruhunu ölümsüzlüğe kavuştururken bedeni gün be gün çürümektedir. Morella, yaşamının son aylarında hamile kalmıştır ve kendisi ölüm döşeğinde can verirken kızına bir hayat vermiştir. Adam kızıyla beraber yaşamını sürdürmeye devam eder. Adam huzursuzdur çünkü karısının anlattıkları, adama aktardıkları bir türlü aklından çıkmaz. Biricik kızını herkesten sakınır. Kız 10 yaşına gelene kadar bir isim vermekten bilr çekinir. Kız büyüyüp geliştikçe annesiyle olan benzerliği adamın dikkatinden kaçmaz. Kızını vaftiz ettirmeye karar veren babanın hiç beklemediği bir şey gerçekleşir ve karısının ruhu vaftiz sırasında yeniden canlanır. Rahip çocuğun ismini sorar anlatıcı “Morella” cevabını verir. Küçük kız ise “Buradayım!” diye haykırır ve ardından can verir. Kızını annesiyle aynı mezara gömmek isteyen baba, karısının mezarını açtığında mezarın boş olduğunu görür.

Kara Kedi

Anlatıcı, öykünün başından kendisini bir hayvansever olarak tanıtır. Eşi de aynı onun gibidir. Evlendiklerinde bir sürü evcil hayvan edinmişlerdir. Bu hayvanlardan biri de Pluto isimli kara kedidir. Pluto, anlatıcının da en değer verdiği hayvanıdır. Anlatıcının alkol bağımlısı olmasıyla işler değişir. Bir gece eve gelen anlatıcı kediyi tekmeler ve kedinin anlatıcıyı ısırmasıyla anlatıcı kedinin gözünü çakı ile oyar. Anlatıcı ilk başlarda vicdan azabı çekse de sonradan bu duygu yerini kediden duyduğu nefrete bırakır. Bir gün kediyi bahçedeki ağaca asarak öldürür. Evlerinde bir yangın çıkar ve duvarda asılı bir kedi resmi mevcuttur. Adam dehşete kapılsa da zamanla alkolün etkisiyle durumu unutur. Meyhanede Pluto’ya bener bir kedi bulur. Kedinin de gözü aynı Pluto gibi oyuktur. Tek farkları yeni kedinin göğsündeki beyaz lekedir. Kediyi evine götüren anlatıcı zamanla bu lekenin bir darağacına benzemeye başladığını görür. Eşiyle kilere inerlerken kedi adamı düşürecek gibi olur. Çok sinirlenen adam baltayla kediyi öldürmeye karar verir. Araya girmeye çalışan kadıncağızın kafasına baltayı indirir. Adam, kadının cesedini duvarın içine gizlemeye karar verir. Kedi ise ortadan kaybolmuştur. Polis, kadının kaybı üzerine evde arama yapar. Adam, kendinden çok emindir fakat duvardan bir inleme sesi gelir ve duvar kırılır. Kedi, kadının cesedinin başında otururken bulunur.

Kızıl Ölümün Maskesi

Kızıl ölüm ülkenin dört bir yanını sarmış ve salgın insanları kırıp geçiriyordu. Prens Prospero , yanına bin soyluyu alıp saraya kapanır. Kızıl ölüm acı veren bir hastalıktır; havale ve kan terleme en dehşet verici belirtilerdendir. Prens Prospero ve soylular halkın yaşadığı dehşeti görmezden gelerek sarayda lüks içinde yaşamaktadır. Bir gece büyük bir maskeli balo düzenlenir. Yedi oda farklı renklere boyanır. Yedinci oda siyah renktedir ve kırmızı aydınlatmaya sahiptir, içeri bir de saat koyulur ve saat her çaldığında sarayı sessizlik kaplar.

İlerleyen saatlerde prens, kan lekeleri olan bir kefen giymiş ve kafatasına benzer bir maske takmış olan kişiyi görür ve halkın çektiği acıyı resmetmeye çalışan bu kişiyi idam ettirmek ister çünkü bu kendisine yönelik küçük düşürücü bir harekettir. Prens, gizemli kişiyi kovalamaya başlar ve tüm odaları gezerler. Siyah odaya geldiklerinde prens oracıkta can verir. Tüm konuklar siyah odaya doluşur ve bu gizemli kişiyi alt etmeye çalışırlar fakat maskenin içi boştur çünkü karşılarındaki kızıl ölümün ta kendisidir. Bütün konuklar da acı içinde kıvranarak can verirler.

Poe, kırk yaşında vefat etmesine rağmen kısa yaşamına oldukça fazla öykü sığdırmıştır. Edebiyat dünyasının şu anki konumunda Poe’nun attığı temel taşlar oldukça değerlidir. Öykülerini bir dedektif inceliğinde işlerken gizem ve gerilimi sürdürmeyi de başaran harika bir anlatıcıdır. Poe, aynı zamanda bir yenilik olarak çözülen düğüme değil, düğümün çözülme sürecine vurgu yapmaktadır. Psikolojik ögeleri kullanışıyla ve gotik türdeki öyküleriyle geniş bir okur kitlesi edinmiştir. Üzerinden geçen zamana rağmen popülerliğini hala korumakta ve edebiyat dünyasına öncü olduğu gibi sinema sektöründe de ilham alınan eserlere sahiptir. Bu kitabında ise yazarın on yedi adet öyküsü mevcuttur.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Kızıl Ölümün Maskesi Soruları ve Cevapları

Kızıl Ölümün Maskesi kimin eseri?

Edgar Allan Poe

Kızıl Ölümün Maskesi türü nedir?

Öykü/Hikaye

Kızıl Ölümün Maskesi kaç sayfa?

56

Kızıl Ölümün Maskesi Yorumları

herkesin tavsiye ettiği adam bumu yani aldım okudum pek bir kalite göremedim abartılmış

12-10-2021 21:43

pdf baskısını arıyorum lütfen çok lazım

14-11-2022 19:12

adamın çok farklı bir tarzı var itici ama okutuyor

11-03-2024 15:26