Kuzgun

Kuzgun
Kitabın Yazarı:Edgar Allan Poe Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Fantastik Kitap Yayınlandığı Yıl:1845 Sayfa Sayısı:134 ISBN:9786059650038 Kitap Puanı:5.1 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

5.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Kuzgun - Edgar Allan Poe

Kitap Türü:Şiir Orjinal Adı:The RavenÇeviren:Nebiha Şentürk

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kuzgun Özet

Şiir dünyasının aykırı şairlerinden bir tanesi olan Amerikalı Şair Edgar Allan Poe’nin en ünlü şiiri olan Kuzgun farklılığı ile dikkat çeken bir şiirdir.

Klasik şiirlerden farklı olarak öyküleyici bir anlatım ile yazılan şiirde aslında bir adamın hikayesi anlatılır. İlk olarak bir gazetede yayınlanan şiir büyük beğeni toplar ve ses getirir. Birbirinden farklı eleştirilere de neden olan şiir bir çokları için şiir olarak kabul edilmemiştir.

Kuzgun şiirinde sevgilisini kaybetmiş bir adamın depresyon süreci anlatılır. Sevgilisini kaybeden ve umutsuz bir arayış içinde olan adamın karşısına bir kuzgun çıkar. Adam kuzgun ile konuşmaya başlar fakat her ne sorarsa sorsun aldığı cevap sürekli “bir daha asla” olur. Bu sözü duymak da adamı daha da derin bir bunalıma iter. Zamanla aslında kuzgunun bundan başka bir cümle bilmediğini fark eder ama aşk acısı çekmek artık onun içinde bağımlılık haline gelir ve o yüzden kuzgun ile konuşmaya devam eder.

Edgar Allan Poe Kuzgun şiirinin ilhamını Charles Dickens’ın önemli eserlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Barnaby Rudge romanında yer alan konuşan kargadan almıştır. Buradan yola çıkarak sadece bir cümle söyleyen fakat konuştuğu adamı daha derin bunalıma sürükleyen bir kuzgun oluşturmuştur.

Kuzgun Soruları ve Cevapları

Kuzgun kimin eseri?

Edgar Allan Poe

Kuzgun türü nedir?

Şiir

Kuzgun kaç sayfa?

134

Kuzgun Yorumları

çok güzel bir eser ama depresyonda olanlar okumasın gerçekten bunaltıcı

06-11-2016 19:52

fena kitap değil kısa olduğu için okunuyor fazla sıkmıyor

26-11-2016 00:45

kitabı sanırım ince olması sebebiyle çok sıkılarak okumadım. kalın bir kitap olsa yalan yok yarısına gelmeden okumayı bırakabilirdim.

Belkibirgun • 24-02-2019 14:50

kuzgun kitabı yazarı edgar allan poe kuzgun şiiri ile okura ne anlatmak istemiştir cevabı bilen var mı

09-03-2020 15:16

kuzgun şiiri hikayesi gerçek mi?

13-11-2022 23:18

adamın en iyi kitabı bu kitaptan sonra bıraksa efsane olurmuş

04-03-2024 14:15

Kara Kedi Kuyu ve Sarkaç Kızıl Ölümün Maskesi Morgue Sokağı Cinayeti Annabel Lee Kuzgun en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli