Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe Kimdir

Annesi de babası da profesyonel oyuncu olan Edgar Allan Poe, 19 Ocak 1809 yılında Amerika’nın Boston şehrinde doğmuştur. Poe bir yaşındayken babası evi terk etmiş ve ertesi yıl da annesi vefat etmiştir. Allan’a sahip çıkan bir tütün tüccarı, onu en iyi okullarda okutmaya çalışmış ve özel okullara göndermiştir. Manevi babası ile arası açıldığında Virjinya Üniversitesi’nde okumaktaydı ve kumar borçları vardı. Edebiyata ilk olarak başarısız fanzinler ile adım atan Poe, katıldığı bir yarışmada birinci olmasıyla yaşadığı şehirde tanınmaya başlamıştır. Bir sürü yazar etkileyen Poe, şiirleriyle de tanınmıştır. Bir meyhanede kendini kaybetmiş bir şekilde bulunan Poe, 7 Ekim 1849 yılında vefat etmiş ve ardında esrarengiz bir ölüm bırakmıştır. Yıllardır ölümünün ardındaki nedenler çözülemeyen Poe, Amerika’nın en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilir.

Edgar Allan Poe Hikayeleri: The Angel of the Odd, The Balloon Hoax, The Black Cat, The Cask of Amontillado, Eleonora, The Tell-Tale Heart, The Pit and The Pendulum, The Premature Burial, The Meeting , The Oval Portrait

Edgar Allan Poe Öyküleri:
Hayalgücü
Dedektif Auguste Dupin
Güzel ve Hayal Gücü
Kızıl Ölümün Maskesi
Morgue Sokağı Cinayeti
Annabel Lee
Bohemya'da Skandal
Kara Kedi
Eureka
Kuyu ve Sarkaç


7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Edgar Allan Poe Kitapları

Morgue Sokağı Cinayeti Morgue Sokağı Cinayeti

Morgue Sokağı Cinayeti kısa öykülerden oluşan bir kitaptır. Her yayınevi kitabı farklı hikayelerle birleştirerek yayınlamıştır.

Puan: 7.4 | Yorum: 4

Kızıl Ölümün Maskesi Kızıl Ölümün Maskesi

Poe, kırk yaşında vefat etmesine rağmen kısa yaşamına oldukça fazla öykü sığdırmıştır. Edebiyat dünyasının şu anki konumunda Poe’nun attığı temel taşlar oldukça değerlidir.

Puan: 7.2 | Yorum: 3

Kuyu ve Sarkaç Kuyu ve Sarkaç

Poe’nun gotik tarzdaki seçme on üç öyküsünü içeren bu kitabın okuması keyifli ve adeta film izliyormuşsun havası vermektedir.

Puan: 7.3 | Yorum: 3

Annabel Lee Annabel Lee

Annabel Lee, Edgar Allan Poe’ye ait bir şiir kitabıdır ve içerisinde kırk bir şiir barındırır.

Puan: 7.4 | Yorum: 4

Kuzgun Kuzgun

Şiir dünyasının aykırı şairlerinden bir tanesi olan Amerikalı Şair Edgar Allan Poe’nin en ünlü şiiri olan Kuzgun farklılığı ile dikkat çeken bir şiirdir.

Puan: 5.1 | Yorum: 6

Kara Kedi Kara Kedi

Edgar Allan Poe’nin hikâyeleri okuyucuyu bir anda içine çekmeyi ve anlatılan talihsiz durumları hissettirebilmeyi başarabilmektedir.

Puan: 8.6 | Yorum: 2

Edgar Allan Poe ile ilgili yorumlar

çok güzel kitapları var

14-02-2017 19:49

kuzgun kitabı çok güzel diğer kitaplarını okumadım

31-05-2017 21:02

kara kedi ve eureka kitaplarını okudum oldukça başarılı romanlarını bulmak biraz sorunlu

15-11-2018 20:45

eserleri çok güzel annabel lee ve eureka kitapalrını çok beğendim kuru ve sarkaç ve kara kedi kitapları da harika tavsiye ettiğim yazarlardan

04-08-2019 11:56

ben sadece şair sanıyordum romanlarıda varmış

20-01-2023 21:12