Morgue Sokağı Cinayeti

Morgue Sokağı Cinayeti
Kitabın Yazarı:Edgar Allan Poe Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Notos Yayınlandığı Yıl:2021 Sayfa Sayısı:149 ISBN:9786050017021 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:34,80 TL KitapYurdu:45,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Morgue Sokağı Cinayeti - Edgar Allan Poe

Kitap Türü:Öykü/Hikaye Çeviren:Memet Fuat

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Morgue Sokağı Cinayeti Özet

Morgue Sokağı Cinayeti kısa öykülerden oluşan bir kitaptır. Her yayınevi kitabı farklı hikayelerle birleştirerek yayınlamıştır. Kimi yayınevi 4, kimi 5, kimi 8 hikaye ile yayınlamıştır kitabı. Bu farklı kitapların hepsine adını veren Morgue Sokağı Cinayeti adlı öykü, Edgar Allan Poe’nin en sevilen öykülerinden biridir. Morgue Sokağı Cinayeti ilk dedektiflik öyküsü olarak kabul edilmektedir. Edgar Allan Poe, Arthur Connan Doyle ve Agatha Christie gibi polisiye edebiyata adını kazımış olan yazarlara öncülük etmiştir. Öykünün ana karakteri Dupin; Doyle’nin Sherlock Holmes’ine, Christie’nin Hercule Poirot’una ilham olmuştur. Öykü, Morgue sokağında bir evin dördüncü katında işlenmiş olan bir cinayetin aydınlatılmasını konu almaktadır.

Ana karakterimiz C. Auguste Dupin varlıklı bir aileden gelmektedir ancak yaşadığı bazı talihsizlikler sonucunda mal varlığını kaybetmiş ve hayata dair hevesi kalmamıştır. Toplumdan uzak bir şekilde yaşamaktadır. Gazetede gördüğü bir cinayet haberi oldukça ilgisini çeken Dupin, Adolphe Le Bon isimli bir adamın hiçbir kanıt olmamasına rağmen tutuklanmasıyla iyice meraklanır ve bu cinayetin çözülmesi için polislere yardımcı olmak ister. Haberin detayları şöyledir; Bayan L’Espanaye ve kızı Camille evlerinde öldürülmüştür. Bayan L’Espanaye’nin kafası kesilmiş ve ufacık bir deri parçasıyla vücuduna tutunur haldedir. Kızı ise önce boğulmuş sonra bacaya sıkıştırılmıştır. Cinayet dördüncü katta, dışarıdan girişin mümkün olmadığı, içeriden kilitli olan bir odada gerçekleşmiştir. Çığlık ve bağırışlara uyanan komşular içeriden gelen seslere şahit olmuştur. İfadeleri alınan komşulardan her biri kadınları öldüren kişinin farklı bir dil konuştuğunu ileri sürerken çoğu bunun bir dil olduğundan bile emin olmadığını, gelen seslerin konuşma veya kelimelerden ziyade homurtu gibi seslere benzediğini ifade etmiştir. Bütün tanıkların ifadelerini okuyan Dupin cinayetin bir insan tarafından işlenmediğini düşünmektedir. Ancak cinayetin nasıl işlenmiş olduğuna dair en ufak bir fikri bile yoktur. Bu durum üzerine cinayet mahallini incelemek için polislerden izin alan Dupin en ince ayrıntılara bile en büyük titizlik ve dikkatle yaklaşmaktadır. Olay yerini dikkatli bir şekilde inceleyen Dupin’in dikkatini çeken bir şey vardır. Bir insana ait olmadığından emin olduğu sıra dışı kıllar bulmuştur. Bu kılların bir orangutana ait olduğunu düşünmektedir. Bu orangutan türünün pençelerinin tarifinin boğulan genç kızın boynundaki parmak izleriyle uyuşuyor olması Dupin’in iddiasını güçlendirir. Bunun üzerine bir orangutan bulunduğunu ve sahibinin gelip onu alabileceğini açıkladığı bir gazete ilanı verir. İlanla ilgili Dupin’e ulaşan bir denizci orangutanı nasıl kaybettiğini anlatır. Orangutanın elinde ustura görmüş ve onun kendisi gibi tıraş olmaya çalıştığını fark etmiştir. Kimseye zarar gelmemesi için onu çok korktuğu kamçıyla bastırmaya çalıştığını, kamçıyı gören orangutanın elindeki ustura ile birlikte kaçıp penceresi açık olan bir eve girdiğini söyler. Denizcinin bu anlattıkları üzerine her şey açığa çıkar. Cinayeti işleyen orangutandır. Önce Bayan L’Espanaye’nin boğazını kesmiş, daha sonra çığlık atan Camille’yi susturmak için onu boğmuş ve suçluluk duygusuyla veya yaptıklarını gizlemek istediği için cesedi bacaya sıkıştırmıştır. Dupin’in bunları polise anlatmasıyla, tutuklu olan Adolphe Le Bon serbest bırakılmıştır. Cinayetin sıradan bir vatandaş tarafından çözülmüş olması komiseri rahatsız eder ve Dupin’e herkesin kendi işiyle ilgilenmesi konusunda iğneleyici sözler söyler. Ancak komiserin söyledikleri Dupin’in umurunda değildir. Cinayeti çözmüş olmak ona yetmektedir.

Morgue Sokağı Cinayeti Soruları ve Cevapları

Morgue Sokağı Cinayeti kimin eseri?

Edgar Allan Poe

Morgue Sokağı Cinayeti türü nedir?

Öykü/Hikaye

Morgue Sokağı Cinayeti kaç sayfa?

149

Morgue Sokağı Cinayeti Yorumları

çok güzel bir kitap poe ile kurgun ile tanışmıştım bu okuduğum ikinci kitabı diğer kitapları da okuyacağım

11-10-2021 21:03

kısa klasik olan hikayenin özetini paylaşır mısınız hoca o şekilde istedi

08-04-2022 23:07