Karantina

Karantina
Kitabın Yazarı:Beyza Alkoç Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İndigo Yayınlandığı Yıl:2017 (13-04-2017) Sayfa Sayısı:448 ISBN:9786059144728 Kitap Puanı:9.3 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:26,91 TL Pandora:28,86 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Karantina - Beyza Alkoç

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Gerilim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karantina Özeti

İnternet üzerinden yazdığı kitaplarla çokça sevilen ve oldukça genç olan yazar Beyza Alkoç, yazdığı Karantina adlı kitabı ile genç bir kitleyi etkisi altına almayı başarmıştır. Kitap Zeynep Akay isimli bir kızın okula başladığı ilk günde başına gelen felaketleri konu alır.

Karantina kitabı konusu bakımından oldukça geniş bir kitleye hitap eder. Demek istediğim kitapta aksiyon bulunmasına rağmen, romantik kitaplardan hoşlanıp diğer türlü kitapları okumayan insanların çok rahat bir şekilde okuyabileceği bir kitaptır. Aynı şekilde romantik kitap sevmeyen insanların içinde romantizm bulunmasına rağmen sıkılmadan okuyabileceği bir kitaptır.

Zeynep kendini bir bela mıknatısı olarak görmektedir. Yeni başladığı okulda daha ilk günden belayı beraberinde getirmiştir. Okul salgın bir hastalık olduğu düşünülüp karantina altına alınır. Aynı zamanda Zeynep okulun karanlık bir koridorundan geçerken sarışın bir kız cesediyle karşılaşır. Şok olan Zeynep hemen oradan uzaklaşmak ister. Lakin bir şey onu durdurur. Arkasında biri olduğu hissine kapılan Zeynep arkasındaki kişinin katil olduğunu düşünüp korkar. Ancak o kişi yani kitabın başrollerinden biri olan Onur Zorlu kendinin katil olmadığını, içerisinde bulundukları okulun müdürünün kendi babası olduğunu ve babasının adı karalanmasın diye bu cesedi birlikte saklama ve kimseye bu cesetten bahsetmemeyi söyler. Ancak tam o anda Onur iki çocukluk arkadaşı Mert ve Burak da cesedi görürler. Bunun üzerine bu dörtlü birlikte bu ceset meselesini çözmeye çalışırlar.

Kitap bir yandan bu dört kişinin yani mahşerin dört atlısının arkadaşlıklarını, bir yandan katili aradıkları bir yandan da Zeynep ile Onur'un aşk hikayesini konu alır.

Kitapta en çok merak edilen konu sarışın kızı kimin öldürdüğüdür. Kitapta katil sonlara doğru açıklanmıştır ve kitabı okuyanlar için büyük şok yaşatmıştır.

Kitap boyunca "Bizimle misiniz?" veya "Mahşerin dört atlısı." diyalogları oldukça fazladır. Ancak bu replikler okuyuculara dostluk adına oldukça anlamlı dersler vermektedir.

Karantina romanı benim için gayet eğlenceli ve akıcı bir kitaptı. Sıkıldığım veya bıraktığım zaman olmadı. Demek istediğim oldukça sürükleyici bir kitaptı. Ancak benimde rahatsız olduğum bazı durumlar vardı. Örneğin şu son yıllarda Türk yazarlarda oldukça fazla görülen iyi ve masum kız, kötü erkek muhabbeti okurları oldukça sıkmaktadır. Yine aynı şekilde bu kitapta da Zeynep masum ve daha önce hiç sevgilisi olmamış kızı oynaması, Onur'un da erişilmez okulun popüler erkeği olması oldukça sıkıcıydı. Kitabın kalitesini düşüren bir durum olduğunu düşünüyorum. Başka bir durum ise yazarın diliydi. Oldukça sade bir dili olan Beyza Alkoç'un bu kitapta betimlemelere yeterince yer vermişti. Lakin kitap genç kitleye hitap ettiği için yetişkin kitlenin pek beğenmediği bir kitap oldu. Aynı zamanda kitap bir yönden daha beni rahatsız etti. Kitaptaki karakterler içinde bulundukları felakette rağmen hiçbir şey olmamış gibi yaşamaları oldukça anlamsızdı.

Kitaptaki karakterler oldukça uygundu. Bir arkadaş grubunun üyeleri olan Zeynep, Onur, Burak, Mert birbirinden farklı özellikleriyle kendilerini okurlara sevdirmeyi başardılar. Aynı zamanda mesajlaşma kısımlarındaki diyaloglar okurların yüzünde tebessüm bırakmayı başardı.

448 sayfa ile biraz kalın olan bu kitap sürükleyici olması sayesinde zorlanmadan bir veya iki gün içerisinde bitirebileceğiniz güzel bir kitap. Eleştirdiğim kötü yanlarının dışında gerçekten bir şansı hak eden, en azından konusuyla ilginizi çekebilecek, bu genç yazarın dilini sevebileceğiniz bir kitap.

Eğer sizde Zeynep'in felakete dönüşen hayatına misafir olmak, mahşerin dört atlısına beşinci olmak isterseniz Beyza Alkoç'a bir şans verin derim. Bu eğlenceli yolculukta bize eşlik etmek ister misiniz? Bizimle misiniz?

Karantina Yorumları

bu kitabi okumadim ama ozetini okuyunca iyi bir kitab oldugunu anladim. bu ozeti bnim biricik kankam yazmiş. şimdi ben onun yerine hava atayim. nede olsa o cok mutevazidir hava falan atamaz haha. kanka ozet cok guzel olmus ellerine saglik. beni merak sardi acaba sarişini kim őldurdu:((
acaba bu kitabi nereden alabiliriz. yani kargoyla aliniyor mu:)

22-08-2017 10:47

hmm okumuştum çok güzel bir kitap.

26-08-2017 16:47

ya anlayamıyorum uçurtma avcısı gibi bir yazarın diğer kitabına 6.5 puan verip bu aptalca kitaba nasıl 7.7 puan verirsiniz! yazıklar olsun

27-08-2017 14:22

kitap harika muhteşem bu kitaptan bende alıcan

05-10-2017 17:48

bu seri en sevdiklerimin arasında çok güzel tavsiye ediyorum okuyun sizde seveceksiniz:)

30-07-2018 21:52

tek kelimeyle harika bence devam etmelisin çünkü sen çok iyi bir yazarsın
karantinada öyle güzel duygular yer alıyor ki karantina 1,2,3 bazı bölümlerinde duygulandığımda oldu süperrrr

08-01-2019 15:43

beyza hanımın elerine saglık tek kelimyle mükemel

28-01-2019 16:02

kitap çok güzel ve akıcı ben ilk kitabını 4 günde bitirdim o kadar

25-03-2019 18:08

o bir efsane

06-05-2019 22:07