Sınır

Sınır
Kitabın Yazarı:Beyza Alkoç Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İndigo Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:400 ISBN:9786052361580 Kitap Puanı:6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:112,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Sınır - Beyza Alkoç

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sınır Özet

Sınır Beyza Alkoç’un ilk kitabı olmakla beraber yayınlandığında henüz 18 yaşında idi. Genç ve yükselen bir yazar olarak anılan Beyza, okuyucu kitlesini popüler bir kitap uygulamasından edindi. Beğeni toplayan yeni hikayeleri ile yazarlık serüvenine son sürat devam ediyor. Sınır kitabını okumaya başladığım anda aslında, yazdığı sırada yaşının da küçük olmasından kaynaklı konusunu klişe buldum. Benim hoşuma giden yazım tarzının okuyucuyla bir sohbet havasında olması ve duyguları çok derin aktarabilmesiydi. Şuan ki yazdıklarında daha da tecrübelenen genç yazar okuyucularını tatmin eden eserler ortaya koyuyor ve bu yolda ilerliyor. Kitaba puanım 6

ÖZET

Kitabın kadın karakteri Nehir geçirdiği bir trafik kazası sonucu sakat kalarak tekerli sandalyeye mahkum olur. Kazadan üç yıl sonra babasının işi sebebiyle tanımadığı bir adamla evlenmeyi kabul eder. Bora çapkın bir iş adamıdır. Herkes tarafından kalpsiz ve gönül eğlendiren biri olarak bilinir. Nehir ile nikah kıyılır kıyılmaz balayı için Paris’e giderler ama aralarındaki evlilik formaliteden ibarettir. Nehir otel odasından hiç çıkmazken Bora’nın sürekli gidiyor oluşuna öfkelenir ve onu kıskandırmak için türlü numaralara girişir. Otelin psikoloğunu Bora’nın odada olmadığı bir anda odaya çağırır ve onunla sohbet eder ancak Bora odaya geldiğinde psikoloğu görür ve öfkeden deliye döner. Nehir’i farkında olmadan kıskanıyordur. Bunun sebebi onu sorumluluğu olarak görmesidir. İstanbul’a döndüklerinde de Nehir’in planları dur durak bilmeden devam eder. Bora’nın kıskandığını bildiği için onu sürekli kıskandırmak ister. Evden çıkmamasını istemesine rağmen ondan habersiz sık sık çıkar arkadaşı Nazlı’da onu destekler. Fakat Nehir’in yine Borayı kıskandırmak için evden kaçtığı bir gün Bora ona bir ders vermek için onun odasında başka bir kadınla beraber aynı yataktadır. Nehir bunu arkadaşı Kenan ile birlikte odaya girdiğinde görür. Mahvolur aldattığını düşünerek öfkelenir. İşin aslı Bora kadınla beraber olmamıştır yalnızca Nehir’i sinirlendirmek ve bir şeyleri fark ettirmek istemiştir.

Nehir bu olayın ardından yürümek istediğine karar verir ve İngiltere’ye gitme kararı alır. Bora’da onunla birlikte gelir ama bir anlaşma yaparlar. Fizyoterapi gördüğü süreçte birbirlerini görmeyeceklerdir. Nehir halasının evinde kalırken Bora’da bahçede bekler ve yağmura rağmen gitmez. Nehir ıslanmaması için eve davet eder fakat Bora reddettiği için onunla birlikte ıslanarak hasta olur. O gece Bora ona aslında onu aldatmadığını söyler ancak Nehir uyuduğu için duyamaz. Sabah uyandığında her şeyin düzeleceğini sanan Bora Nehir’in hala öfkeli olmasına anlam veremez ve İstanbul’a döner.

İki ay sonra Nehir gördüğü tedavi sonrası yürümeye başlamıştır. İstanbul’a döner dönmez Bora’nın şirketine gider ve ona yürüdüğünü gösterir. Bora çok mutlu olur. Nehir Bora’nın babasının ona iş teklifinde bulunduğunu şirketin halka ilişkiler müdürü olacağını anlatır. Bora bunu kabul etmese de Nehir artık ona muhtaç olmayacağını her fırsatta dile getirir.

Bora’nın babası Ahmet oğlunun balayında psikoloğu karısından kıskandığını öğrenince psikoloğu İstanbul’a çağırtır ve şirkette iş verir. Bora Nehirle birlikte şirkete geldiğinde psikoloğu görür ve yine kıskançlıktan gözü döner. Nehir’i de alarak onu kimsenin bilmediği evine götürür.

Orada konuşarak birbirlerine açılırlar. Artık ikisi de duygularından emindir. Mutlulukları evin kapısını yumruklayan sarışın bir kadınla son bulur.

Kadın Bora’nın sevgilisi olduğunu iddia eder ve Nehir’e hesap sorar. Bora onu tanımadığını söylese de Nehir ona inanmaz ve evi terk eder. Taksiye binerek oradan uzaklaşır ancak taksi şoförü Bora’nın babası Ahmet Bey’in adamıdır. Nehir’i Ahmet Bey’in yanına götürür. Ona kadını kendisinin ayarladığını Borayı ancak bu şekilde adam edebileceğini ve onu üzerek bir şeylerin farkına vardırabileceğini söyler. Nehir’e de oyuna devam etmesini söyler. Nehir kabul eder ve arkadaşı Nazlı’nın evine gider. Bora onu hemen bulur kapısına gelerek durumu anlatmaya çalışır ancak Nehir plana uymak için ona inanmadığını söyler. Bora aldığı fazla alkol sebebiyle kapının önünde bayılır.

Nehir korkuyla onu hastaneye götürür. Bora kendine geldiğine Nehir ona inandığını söyleyerek özür diler.

Aralarındaki sorunu halleden Nehir ve Bora mutlu bir evlilik yapmaya başlar. Kitabın sonunda ise Nehir hamile olduğunu öğrenir. Ve tüm okuyucuya istedikleri şeyleri almak için ayağa kalkmaları gerektiğini, eğer mutluluk istiyorlarsa gidip almaları gerektiğini söyleyerek hikayesini noktalar.

Yazan: Leyla Nur Sarı

Sınır Soruları ve Cevapları

Sınır kimin eseri?

Beyza Alkoç

Sınır türü nedir?

Yerli Romanlar

Sınır kaç sayfa?

400

Sınır Yorumları

diğer kitaplarına göre kötü daha iyisini bekliyordum konusu beni etkilemedi

28-09-2021 23:55

bir edebiyat öğretmeni bizden sınır kitabının konusunu özet olarak yazmamızı istedi başka söze gerek yok sanırım!

06-04-2022 21:06

kitabın konusu çok sıradan çok da basit bir dil ile yazılmış edebiyat açısından çok zayıf buldum

28-05-2022 19:03

bana sadece 1. bölüm lazım nereden bulabilirim

05-08-2022 14:03

1. bölüm yeni bitti güzel gidiyor

15-10-2022 20:51

konusu iyi ama işleyiş kötü genç yazarlarda görünen bir sorun yaratıcılar ama edebiyat bilgileri yetersiz

28-06-2023 21:46