İstanbul Kırmızısı

İstanbul Kırmızısı
Kitabın Yazarı:Ferzan Özpetek Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9789750719448 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 28

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:51,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

İstanbul Kırmızısı - Ferzan Özpetek

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İstanbul Kırmızısı Özet

Ferzan çocukluğunun geçtiği evin satılma aşamasında annesine destek olmak amacıyla Roma'dan İstanbul'a gelir. Anna ise iş sebebi ile eşiyle ve müşterileriyle İstanbul'a doğru yol almaktadır. Aynı uçaktaki bu iki insanın hayatı birkaç gün içinde hiç ummadıkları bir hale gelecektir. Geçmişlerini irdeleyecekleri bir yolculuk başlar.

Anneannesi eş zevkleri sebebiyle bir Osmanlı Prensesi olan Ferzan, evdeki kadınlar tarafından yetiştirilir. Etrafını saran teyzeleri, annesi, kardeşi ve anneannesi ile kendi hareminde büyür. Osmanlı'daki harem hayatının farklı bir yorumunda büyümüştür kısacası. Hal böyle olunca kadınlara dair çokça bilgi sahibi olur. Babasını ilkokul çağına gelene kadar görmez. Evde hep varlığı hissedilen ama İtalya'da olduğu söylenilerek aslında hapiste olduğu saklanan baba yıllar sonra çıkıp gelir. Babasıyla arasında hep bir sınır hisseden Ferzan bu gizemi yıllar geçip de babasının aslında İtalya'da değil de hapiste olduğunu kazara öğrenene kadar hep yüreğinde taşır.

Sinemayı keşfettiği andan itibaren tek amaç peşinde yaşayan Ferzan, babasının itirazına rağmen İtalya'ya Sinema okuluna gider ve çağın en yetenekli Sinemacısı olur. Başarıları dillere destan Ferzan İtalya'ya yerleşir ve aşkı bulur. Aynı zamanda da İstanbul'a olan tutkusunu besler gün be gün.

Eşcinselliğini genç yaşlarda keşfeden Ferzan, çocukluk arkadaşı Yusuf ile bir çocukluk aşkı yaşar ancak evdeki bir davette babası tarafından basıldıklarında iki arkadaş birbirlerinden uzaklaştırılırlar. Aradan geçen yıllardan sonra da sadece bir kez karşılaşırlar. İstanbul'a ayak bastığı bu son seferde Yusuf'un ölüm haberini alan Ferzan ne Roma'ya dönecek gücü bulur kendinde ne de İstanbul'da kalacak. Şu andaki sevgilisine büyük bir aşkla bağlı olmasına rağmen tüm çocukluk anıları onu İstanbul'da tutar. Yusuf'un cenazesine gittiği gün ise eski arkadaş/sevgilisi Neval'i görür. Cenazeden sonra Gezi Parkı'nda yapılacak eylemlerin haberini alan Ferzan, Neval'in peşine takılır. Tek yaptıkları sessiz bir eylemken polislerin sert müdahalesiyle karşı karşıya kalıp tutuklanırlar. Ferzan'ı bırakırlar ancak Neval ve arkadaşlarının ne durumda olduğunu bilmez. Yapacak bir şeyi de kalmayınca evine döner.

Düzgün bir aile hayatı görmemiş olan Anna yıllardır eşine sadık yaşamış bir kadındır. Eşi ile ortak yürüttükleri işlerini iyice geliştirmek ve çeşitlendirmek için İstanbul'a gelirken başına geleceklerden tamamen habersizdir. İstanbul'a hayran olan ve görebileceği her yeri gezmek isteyen Anna büyük bir iştahla atar kendini İstanbul sokaklarına.

Bir gece ekip olarak dışarı çıktıklarında başlarına bir felaket gelir. Yanlarında gelmiş olan arkadaşlarından birine bir motor çarpar ve can verir. Arkadaşlarının eşi de hastanelik olur. Onları orada bırakıp da otellerine döndüklerinde Anna eşinin telefonunda bir mesaja denk gelir ve uzun bir süredir aldatıldığını keşfeder. Hastanede yatmakta olan kadın ve eşi bir süredir birliktelerdir. Eşine bu mesajı sorduğunda ise adam Anna'dan ayrılıp onunla evleneceğini ve yakın zamanda da Anna'yı terk edeceğini anlatır. Hiçbir şey söyleyemeyen Anna kendini geceliğiyle İstanbul sokaklarına atar.

Ne kadar ve nereye yürüdüğünü bilmeden gider. Yol kenarında grafiti yapan gençlere denk geldiğinde onlardan biri olan Murat'a denk gelir. Murat ile bir yerde bir kahve içerler. Kalacak bir yeri olmayan ve otele de geri dönmek istemeyen Anna, Murat'ın evine gider. Orada Oya ile tanışır. Orada geçirdiği birkaç günün ardından Gezi Parkı'nda yapılacak olan eylemlere katılır yeni arkadaşlarının peşinde.

Bir gün verilen bir davete katılan Ferzan orada bir garson kadın görür ve bu kadını daha önce uçakta gördüğünü anımsar. Görmüş olduğu kadın Anna'dır. Oya'ya işte yardımcı olmak için eski eşinin katıldığı bu davette garsonluk yapmaktadır. Eşini de bambaşka bir kadınla görür ancak hiçbir şey hissetmediğinde her şeyin bittiğinden emin olur. Ferzan, Anna'yı bir köşeye çeker ve ona hikayesini anlattırır. Anna Ferzan'a kendini keşfettiği o hareketli birkaç günü anlatır.

Ferzan Özpetek'in hayatından bir kısmı anılarıyla şekillendirerek anlattığı bu kitap insanın kendini keşfetme yolundaki en anlamlı kaynakça olabilecek düzeyde. Herkes gibi olmamanın, çöküşlerin, zorlukların, hayallerin, başarıların ve kendini keşfetmenin dolu dolu olduğu bir hayat yaşayan Ferzan Özpetek her bir anıyı filmlerinde nasıl işlediğini gösterecek bir yol bulmuş kitabında. Onun iç dünyası ve hikayeleştirme becerisini açıkça görebilirsiniz eserinde. Oldukça kısa ancak içerisinde yoğun duygular barındıran bir kitaptı. Severek okuyabileceğiniz ve içselleştirebileceğiniz satırların yer aldığı bu kitap hayatınıza hüznü ve umudu getirebilir. Keyifli okumalar dilerim.

Editör: Ebru S. Bektaş

İstanbul Kırmızısı Konusu

Türk sinemasının en tartışılan yönetmenlerinden biri olan ve adını ilk olarak çok ses getiren Hamam filmi ile duyuran Ferzan Özpetek film yönetmenliği ve senaristliğinden sonra şimdi de kitap yazarlığına el atıyor.

Yaşadığı ve aşık olduğu şehir olan İstanbul’u anlattığı İstanbul Kırmızısı kitabı ile kendisinin sinema eğitimi için İtalya’ya gidişine kadar olan sürede İstanbul’da yaşantısını anlatıyor.

Yaklaşık 140 sayfadan oluşan bu kısa kitap ile İstanbul sevdası canlanıyor diyebiliriz.

İstanbul Kırmızısı Soruları ve Cevapları

İstanbul Kırmızısı kimin eseri?

Ferzan Özpetek

İstanbul Kırmızısı türü nedir?

Yerli Romanlar

İstanbul Kırmızısı kaç sayfa?

144

İstanbul Kırmızısı Yorumları

hoşuma gitmedi bir saatte bitiyor zaten kitap bile sayılmaz

23-02-2014 23:36

istanbul kırmızısını anlamadım

02-03-2014 12:38

kitabı yeni aldım umarım aldığıma pişman olmam pek okuyan yok sanırım

Dmt • 05-03-2014 20:19

Yni aldım bi istekle bakalım

26-03-2014 11:18

internette adından çok sözettiren ama aslında o kadar da değilmşş dediğim bi oturuşta biten sade bir kitap.

08-04-2014 17:12

Benim anlamadim yoksa kitapmi anlatamamis biseylri sevmedim

11-05-2014 02:46

BİR GÖNÜLDE 2 AŞKA YER VARMI ÖZETİ BU

04-06-2014 15:42

Bence paranıza yazık almayın derim. Anlatamamış yazarken cok boğuşmuş paragraflar arasında bile konudan çok başka bir konuya geçiyor ben hiç bişey anlamadım...

17-08-2014 16:50

Yeni aldim umarim begenirim sürükleyici bir roman olur

14-10-2014 23:06

yeni aldım okuyorum. konudan konuya atlamıs sanki ht paragraf ayrı ayrı, birbirinden bağımsız. anlamak icin tekrar tekrar okuyorum. çok saçma olmus

29-05-2016 11:30

2 kere okudum yine de tam olarak anlayabilmiş degilim. filmi de izlersem bir nebze yararı olur belkı :d

28-09-2016 11:12

biraz karmaşık ve gizemli bir film. herhalde ilk olarak kitabını okusaydım fazla bir yorum yapamazdım. ancak film olarak biraz daha anlaşılır.. ben beğendim ama fazla ses getireceğini zannetmiyorum..

03-03-2017 20:28

dev kadro bi heyecan koşa koşa gittik ama ne yazıkki konuyu anlamaya çalışırken film bitti 😕😩😉🤔

03-03-2017 22:10

film mi izledim sonuna kadar olayları anlayamadığınız ama sonunda da anlamadığınız bir film olmuş ne anlatıyor ne amaçlanmış çok garip bir film anlayan varsa bana anlatsın lütfen..

04-03-2017 11:11

film ferzan özpetek'in hayatından kesitleri sunuyor bize. deniz soysal yönetmen ve ilk kitabını cıkarmak için orhan'la gorusuyor. (tıpkı yonetmen ferzanın ilk kitabı istanbul kırmızısını cıkarması gibi) filmde istanbulun zıtlıklardan olusan dinamizmini, canlılığını, gercek hayatı ve guzelliği goruyoruz. evlerini catısmada kaybeden kürt bir ailenin gara geldiğinde askere sarkılarla gonderılen genci gormemiz... neval ve orhanın cafede otururken, nevalin arka masasında 3 basörtülü kızın oturması, orhanın arkasındaki masada bonus saclı, marjinal tiplerin yer alması ve birlikte aynı cafede yer alabılmenın guzelliği ve gercekciliği. ve bunun gibi binlerce detayın yanı sıra asıl konuya gelecek olursak, denizin ve yusufun askını goruyoruz. yusuf daha cesaretli, her seye hazır, intihara bile, denizi korkusuzca gecmesi de bundan. oysa deniz daha korkak ona gore, içine girmekten korktugu denizin basında yusufun dönüşünü bekliyor yalnızca. intihar mı etti, kactı mı, gizlenıyor mu bunu bile bilmiyoruz. köpeği tomi gibi bir gün ortadan kayboluyor. onlara ne oldugu hakkında bır fıkrımız yok. babası küçüklüğünden beri onu cezalandırmak için garajdaki arabaya kilitliyor, tam da bu noktada orhanla olan bağını öğreniyoruz. orhanın cocugunu nasıl kaybettiğini.(cocugun arabada unutulması) vs vs cok basit bir anlatımla genel tablo bu. bence filmi tekrar tekrar izledikçe daha cok detaya ve anlama ulasmak mümkün.
ustteki film acıklamama ek olarak filmde soyle bır konusma gecıo orhan ve neval arasında.
n: bu haksızlık, sizin hakkınızda hiçbir sey bılmıyorum oysaki siz benım hakkımdaki en kucuk detayları dahi biliyorsunuz.
o: ben sizi değil, deniz'in anlattığı neval'i biliyorum. ayrıca her yazar kitabında mutlaka kendinden bahseder.

bu kısımda ferzan bize göz kırpıyor, filmde kendimden bahsediyorum anladınız mı dıyor:)

05-03-2017 00:29

film berbat otesi ..hyatimda bundan daha sacma bi film izlemedim

05-03-2017 01:19

gerçekten farklıydı yine. belki de bazılarınca anlaşılamaması bu yüzden. filmden çıkınca tekrar izleyip kaçırdığım ayrıntıları yakalamaya çalışmalıyım diye düşünmüştüm. siz beni haklı çıkardınız. tüm ekibe tebrikler.

05-03-2017 01:25

seyircinin düşünmesini sağlayan farklı bakış açılı sanatsal bir film olmuş

05-03-2017 13:25

konuyu anlamaya çalışırken tamam bu bununla alakalı derken film bitti gitti...keske gitmeseydim

06-03-2017 10:01

bence filmin devamıyla film bağlanırsa sonuca ulaşılırsa film süper olur , filmin sonunu ben yazabilirim:)

06-03-2017 16:01

vapur lara binerken güvenlik görevlileri tarafından çok sıkı arama oluyor mu? çok güvensiz bir ülke gibi gosterilmis. evleri yıkılan aile için ise çatışma da evleri yıkıldı diyor. ne çatışması ? resmen terör. terör yüzünden denilmesi daha dogru.bağlantı kurulmaya çalışırken iyice tuhafllasti. bir araç geçişi sırasında kaybolma sahnesi çok ucuz .kısa bir an nereye gidebilir ki kadin .çok geniş bir karı koca .kadına aşkını kocasına anlatacak kadar .eşcinsel bir aşkı sokusturmus araya ..filmi sevmedim

06-03-2017 19:59

orhan deniz mi diye sacma bir soru soramazsiniz cunku ifadeye cagriliyor! gizemin icinde gizem ve sacmalik

07-03-2017 13:18

filme bu akşam gittim.....tam denizi nerde sonunglick derken film bitti anlayamadım konusunu 3 erkekkte nevale aşıktı sanırım inanın il kez bir filme gidip anlamdan izledm

08-03-2017 00:20

film entellektuel kultur gerektiriyor.derin bir mana tasiyor.35 yas ustu bir film.gizemli.istanbul u ana temasiyla hissetigi ve yasadigi kadariyla aksettiriyor.genel izleyicinin basit senaryo degil.

10-03-2017 10:21

kadro çok güzel oyunculuk harika ama film berbat

16-03-2017 00:01

sinema sever bir kişi olarak inanın hiç bir şey anlamadım . kim kimdi kime aşıktı eşcinsel ilişki varmıydı yokmuydu .. hiç anlamadım gerçekten

18-03-2017 17:23

istanbul kırmızısı ne anlatıyor acaba? ona göre alıp almayacağıma karar vereceğim

29-11-2019 16:09

konusunu anlayan var mi varsa bana da anlatabilir mi

22-08-2022 23:25

Bir Nefes Gibi İstanbul Kırmızısı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları