Ferzan Özpetek

Ferzan Özpetek Kimdir

Türk yönetmen ve senaryo yazarı Ferzan Özpetek, 3 Şubat 1959 yılında dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda izlediği ‘Cleopatra’ filmi ile sinemaya ilgi duymaya başlamıştır. Sinemaya olan aşkı ile büyüyen yazar, Roma’da La Spaienza Üniversitesi’nde sinema tarihi eğitiminden sonra İtalya’nın iki önemli yönetmeninin asistanlığını yaparak kariyeri için oldukça önemli adımı atmıştır.

1982 yılında yazdığı ilk filmi ‘Hamam’ , Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi film müziğine layık görülürken, İtalyan Ulusal Sinema Gazetecileri Sendikası tarafından da en iyi yapımcı ödülünün sahibi olmuştur. Uluslararası alanda büyük beğeniyle karşılanan film, birçok ülkede gösterim imkânı bulmuştur.

Sinema tarihinde oldukça ses getiren ve ödüle doymayan filmler sunan yazar, asıl büyük başarıyı 2003 yılında beyazperdelere uyarladığı Karşı Pencere adlı filmi ile yakalamıştır. Bu filmi ile 40’a yakın ödülün sahibi olarak gişe rekorları kırmayı başarmıştır. Eserleri sayesinde İtalya ve Avrupa’nın en çok beğenilen yönetmeni olarak tanınıyor.

Ferzan Özpetek Romanları & Kitapları & Eserleri:

Hamam (1997)
Harem Suare (1999)
Cahil Periler - Le Fate Ignoranti (2000)
Karşı Pencere - La Finestra di Fronte (2002)
Kutsal Yürek - Cuore Sacro (2005)
Bir Ömür Yetmez - Saturno Contro (2007)
Mükemmel Bir Gün (2008)
Serseri Mayınlar (2010)
Şahane Misafir - Magnifica Presenza (2012)
Kemerlerinizi Bağlayın - Allacciate Le Cinture (2014)


6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Ferzan Özpetek Kitapları

Bir Nefes Gibi Bir Nefes Gibi

Fersan Özpetek’in yayımlanmış üçüncü kitabı olan Bir Nefes Gibi, aynı erkeğe aşık iki kız kardeşin öyküsünü merkeze alarak Roma ile İstanbul arasındaki hayatı adeta bir film havasında anlatır.

Puan: 6.7 | Yorum: 2

İstanbul Kırmızısı İstanbul Kırmızısı

Yaşadığı ve aşık olduğu şehir olan İstanbul’u anlattığı İstanbul Kırmızısı kitabı ile kendisinin sinema eğitimi için İtalya’ya gidişine kadar olan sürede İstanbul’da yaşantısını anlatıyor.

Puan: 6.9 | Yorum: 27

Ferzan Özpetek ile ilgili yorumlar

kitapları çok güzel hepsini tavsiye ederim

14-02-2017 18:37

haman güzeldi istanbul kırmızısı da güzeldi yeni kitabı çıktı mı yoksa daha yok mu?

03-06-2019 22:06