İhanet Noktası

İhanet Noktası
Kitabın Yazarı:Dan Brown Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2001 Sayfa Sayısı:512 ISBN:9789752105737 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:237,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İhanet Noktası - Dan Brown

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Macera Orjinal Adı:Deception PointÇeviren:Petek Demir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İhanet Noktası Özet

ABD' de başkanlık seçimleri yapılacaktır. Sedgewick Sexton ve Zach Herney başkanlığa adaydırlar. Rachel Sexton, Senatör Sexton'un kızıdır ve senatörün annesine karşı olan tavırları, aldatmaları nedeniyle babasından nefret etmektedir. Babası baş asistanı olan Gabriella'nın yönlendirmesiyle NASA'nın başarısızlıklarından yola çıkarak Başkan Herney'i geri çekmeye çalışmaktadır.

İlk başlarda halk senatör Sexton'ı haklı görmeye başlar. NASA başarısız olmasına rağmen, yüklü miktarda fon sağlanmış ve bu halkı rahatsız etmeye başlamıştır. Zach Herney kaybetmeye başlarken NASA adeta yüzyılın buluşunu bulduğunu iddia eder ve Zach Herney'i bu konuda birçok sivil bilim insanını da deneyler yaptırarak ispatlarlar. Zach Herney her şeyin daha inandırıcı olması için Rachel Sexton'ı Beyaz saray çalışanlarına bu haberi vermesi için ikna eder ve NASA'nın kuzey kutbundaki çalışma noktasına getirir. O akşam herkes NASA'nın bu harika buluşunu öğrenecek ve bu defa senatör Sexton köşeye sıkışmış olacaktır.

NASA dünya dışı bir yaşam bulmuştur. Ve bu bilgi tekrar başkan olmasını sağlayacak olan bilgidir. Rachel Sexton NASA merkezine gittiğinde onu NASA başkanı Lawrence Ekstrom Rachel'ı karşılar ve sivil bilim insanları ile tanıştırır. Tolland, Corky, Ming ve Norah hepsi bu harika bilgiyi onaylamış kişilerdir. Tolland ile Rachel arasında bir aşk oluşmaya başlar. Tolland eşini birkaç yıl önce kaybetmiş hayatında kimseyi istemezsen Rachel'ı görünce fikri değişmeye başlamıştır. Herkes dinlenmeye çekilip iş bittikten sonra bilim insanlarından biri olan Ming buzun altındaki suyun tuzlu olduğunu ve bir kaç deniz canlısının orada bulunduğunu görür. Örnek almaya çalışırken delta-bir Ming'i suyun içine atar ve donarak can vermesini sağlar. Bu bilgi açığa çıkmamalı, çıkartmaya çalışanlar ölmelidir. Asıl olaylar buradan sonra başlar.

Tolland sıkılmış, Corky'i bulma umuduyla dışarıya çıktığında deniz canlılarını fark eder onun yanına gelen Rachel ile oradan bir örnek alırlar Norah, Corky, Tolland ve Rachel bunun üzerine teoriler ortaya atarken gidip ölçmeye karar verirler. Ekstrom'dan gereken izni alır ve yola çıkarlar geldikleri yerde suyun tuzlu ve içinde yaşayan canlıları tespit eden norah uzayda yaşam var iddiasının yalan olduğunu anlamaya başlar o göktaşı ve fosiller oraya bir şekilde başkası tarafından yerleştirilmiştir. Tek amaç günü kurtarmaktır bunun medyaya yayılmaması için Ekstrom’u ve Başkanı uyarmak isteyen bilim insanlarının önündeki engel delta-bir, delta-2 ve delta-3 dür Norah orada can verir ancak Tolland, Rachel ve Corky kaçmayı başarır. Bu bilgiyi söylemek zorunda ve oradan çıkmak zorundadırlar bir uçurumun kenarından okyanusa düşerler ve Rachel'ın UKO eğitimi sayesinde bir denizaltı onları kurtarmak için yanlarına gelir. Onları oradan alır Rachel direk başkanla irtibat kurmaya çalışsa da telefonu açan kişi başkanın baş yardımcısı Marjoria Tench' dir. Ne kadar anlatsa da Rachel'a inanmaz bunun babası Sexton'ın bir planı olduğunu ileri sürer ve Rachel' UKO başkanı olan Pickering ile iletişime geçer ve ona durumu anlatır. Pickering onlara bir helikopter göndererek oradan aldırır ve yanına gitmelerini ister. Ancak Tolland çalıştığı gemi de kafalarında olan şeyi ispatlayacak bir delil olduğunu iddia ederek o gemiye gitmeyi teklif eder ve Corky ile Rachel bunu kabul eder. Delta-bir ve delta-iki hala peşlerindedir. Onlar gemiye binip araştırma üzerinde çalışırken helikopter pilotu orada birilerinin olduğu ve iletişim ağlarını kestiği bilgisini verir. Rachel ve diğerlerinin durumu anlaması uzun sürmez bilgileri toparlar ve Pickering telefonları açmadığı için tüm delilleri babası senatör Sexton'a gönderir.

Bu deliller senatör Sexton için dönüm noktası olacaktır. Tam her şeyi hallettik derken Pickering, delta-bir ile onların yanına gelir çakma göktaşını oraya kendisinin koyduğunu, NASA'nın ve Zach Herney'in başkanlığının tehlike de olduğunu bu yüzden böyle bir şey yapmak zorunda olduğunu anlatır. Rachel ve Tolland ise buna katılmaz ve kaçma yollarını arar o sırada Corky ise kaçmaya ve yardım bulmaya çalışmaktadır. Delta-bir Rachel'ın ve Tolland'ın kafasına silah dayar her şey bitti derken Tolland planını devreye sokar. Bu plan da denizaltının delik deşik olması olmadığı için Rachel denize batmaya başlar delta-bir ve delta-iki'nin köpek balıklarına yem olduğunu izler. Tolland Rachel'ı kurtarmak için her yolu dener tam her şey bitti derken Corky sahil güvenlik helikopteri ile gelir ve hayatlarını kurtarır. Senatör Sexton uzayda bir yaşam olmadığı iddialarını gazetecilerle paylaşmak üzereyken Rachel gelir senatörü oyalar bu sırada Gabriella zarfları değiştirir. Artık kanıt olan zarflar gitmiş yerine asistanı ile ilişki yaşadığı fotoğrafların olduğu zarflar gelmiştir. Kendi kendini rezil eden Senatör Sexton yarışı kesinlikle kaybetmiştir.

DEĞERLENDİRME

İhanet Noktası, kesinlikle okuması gereken bir kitap. Gözünüzde bir film gibi canlanacak ve size birebir o duyguyu, kaçarken olan korkuyu, sevdiğini kaybetmenin korkusunu hepsini okurken yaşatan bir kitap. Ne kadar hırslı olursan ol, ne kadar ünlü olursan ol, zekan ve merhametin olmadığı sürece sen bir hiç demeksin.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

İhanet Noktası Konusu

Melekler ve Şeytanlar romanı ile tüm dünyanın özellikle de Vatikan’ın dikkatini çeken Dan Brown yeni romanı İhanet Noktası ile de bu kez okurlarını kutuplarda ihanet dolu bir maceranın içine sokuyor.

Ay’a yolculuk sonrası yeni birşeyler üretemeyen ve bu yüzden her geçen gün biraz daha gözden düşen NASA Kuzey Kutbunda gizemli bir cisim tespit eder. Buzuların derinliklerindeki bu cisit NASA’nın yeniden ilgi odağı olmasını sağlayacaktır ve böylece yaklaşan başkanlık seçiminde yeni bütçe için koz oluşturacaktır. Bunun üzerine bir grup araştırma görevlisi bölgeye gönderilir.

Bölgeye gelen araştırma görevlileri zamanla gerçeği öğrenir fakat dışarısı ile iletişimleri tamamen kesilmiştir ve öğrendikleri gerçeklerin dış dünyaya iletilmesini istemeyenler tarafından ölümcül bir tuzağın içine sürüklenmişlerdir.

İhanet Noktası Soruları ve Cevapları

İhanet Noktası kimin eseri?

Dan Brown

İhanet Noktası türü nedir?

Yabancı Romanlar, Macera

İhanet Noktası kaç sayfa?

512

İhanet Noktası Yorumları

ne bu ya çok kısa

07-11-2013 16:20

keşke biraz daha uzun olaydııı

16-01-2014 17:59

ödevim buydu 0 alcam kardeş yardım edin

13-05-2014 18:53

400 sayfalık kitabın özeti bu kadar mı olur

20-12-2015 17:43

yazarım da üşenmeyelim işim gücüm var
yalnız ćok güzel kitap burdaki yazanlar kitabın gerçek özelliğini bozuyor bu ne

15-01-2016 22:55

dan brown ihanet noktası konusu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

04-08-2019 13:01

özet dediğin böyle olur gayet güzel bir çalışma. editörler sağolsun 🙃

26-12-2019 15:06

okudum ama tam anlamadim bunun filmi var mi dan brownun kitaplari genelde film oluyor

18-05-2022 12:36

dan brownun tüm kitaplarını okudum iki kitabı kaldı biriside bu bunun için kötü diyorlar kitap pahalı o kadar para ediyor mu bilgi verir misiniz

27-02-2023 22:05

adama bu kitaptan sonra ne oldu merak ediyorum inanılmaz bir değişim var

12-12-2023 23:37

Dijital Kale İhanet Noktası Başlangıç Kayıp Sembol Melekler ve Şeytanlar Da Vinci Şifresi Cehennem en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli