Dijital Kale

Dijital Kale
Kitabın Yazarı:Dan Brown Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1998 Sayfa Sayısı:400 ISBN:9789752112438 Kitap Puanı:9.1 / 10 | Yorum: 22

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

9.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Dijital Kale - Dan Brown

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Macera Orjinal Adı:Digital FortressÇeviren:Sezer Soner

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dijital Kale Özet

Susan Fletcher, NSA adlı bir şifre çözme, genel verileri saklama kuruluşunda Kripto(şifre çözme) başkanı olarak çalışıyordu. O sabah sevgilisi David Becker ile tatile çıkmayı hayal ederken David'in çok acil bir işi çıktığını bu yüzden hemen İspanya'ya gitmesi gerektiğini öğrenir ve ardından komutanı Strathmore tarafından NSA'ya çağırılır. NSA'da işler yolunda değildir. Şimdiye kadar neredeyse çözemediği şifre olmayan TRANSLTR bir şifreyi çözemez. Bu eskiden TRANSLTR'ın yapım mühendislerinden biri olan Ensei Tankado'nun oynadığı küçük bir oyundur. Ensei Tankado; gizliliğe önem vermiş, TRANSLTR'IN dünyaya duyurulması gerektiğini savunmuş ancak bu yüzden NSA'dan atılmıştır. Şimdi ise Dijital Kale adını verdiği çözülemez bir şifre bulduğunu iddia ederek komutan Strathmore'a şantaj yapmaktadır. Ya o Dijital Kale'yi her yere verir, NSA'nın sonunu getirir ya da TRANSLTR'I açıklar ve NSA'yı kurtarır.

Ne yapacağını bilemeyen Strathmore hemen Susan'ı çağırmış ve yardım istemiştir. David'i ise İspanya'ya Tankado'nun eşyalarını almak için gönderdiğini söyler. Susan bunu ilk duyduğunda sinirlense de daha sonra Strathmore'a hak verip işinin başına geçecektir. Tankado'nun Dijital Kale'yi verdiği bir kişi daha olduğunu bu kişinin NDAKATO olduğunu öğrenir ve Susan onun kim olduğunu öğrenmek için yola başlar ve bir takip başlatır. Bu sırada Kripto'ya gelen Hale işleri karıştıracaktır. Susan komutan ile konuşmak için dışarı çıktığında takibi durduran Hale'in bilgisayarına baktığında NDAKATO'nun Hale olduğunu sanar ve komutana bunu söyler. Hale ise bunu inkâr etmektedir. O postaları komutanın mailinden aldığını, Strathmore'un aslında Susan'a aşık olduğunu bu işlerin tüm sorumlusunun Strathmore olduğunu söylese de Strathmore bunu yalanlar ve Susan'ın kendisine inanması için elinden geleni yapar. Hale Susan'ı esir alarak oradan onu çıkartmasını ister ama Strathmore ona bir oyun oynayarak Susan'ı kurtarır. Hale'i ise esir alır.

Bu sırada David yüzüğün peşine düşmüştür. Peşinde olan kiralık katil Hulahot'dan habersiz bir şekilde yüzüğü aramaya başlar. İlk olarak Tankado öldüğünde etrafında bulunan insanları araştırır. Yaşlı adamı hastanede bulur ancak yüzüğün onda olmadığını öğrenir. Oradan çıktığında Hulahot yaşlı adamı öldürür. Daha sonra yüzüğü alan alman turisti aramaya başlar onu bir otelde bulan David onların yüzüğü başkalarına verdiğini öğrenir. Ve yüzüğü alan kızın şu an da havaalanında olduğunu öğrenen David son hızla havaalanına doğru yola çıkar kızı bulur. Kıza aldığı uçak bileti karşılığında yüzüğü alır. Geri dönmeyi isterken Strathmore'un onun özel uçağını geri aldığını gören David peşindeki Hulahot ile kovalamacaya başlar ve bacağından vurulur. En sonunda yüksek bir tepeye çıkarak onu aldatmayı başarır ve Hulahot'u vurur. Bu sırada Başkan Fonteine'in ajanları David'i kurtarmak için gelir. Başkan Fonteine yardımcısı Strathmore'un yaptığı şeylerden haberi vardır ilk başlarda iyi şeyler yaptığını düşünse de sonunda gerçeği anlar ve işe el atar.

Susan oyunu çözmeye başlamıştır. Aslında Dijital Kale diye bir şey olmadığını bu Tankado'nun kendilerine oynadığı basit bir oyunla virüs'ü TRANSLTR'a sokmayı başardığını, aslında NDAKATO diye birinin olmadığını da öğrenir. Bunu komutana haber vermek için gider ama bunu komutan da anlamıştır. Her şey için çok geçtir. TRANSLTR kendi kendini patlacak ve orada ikisi de ölecektir. David'den hala haber alamayan Susan, büyük bir merak içinde bekler bu sırada Strathmore kendisine ceketini vererek TRANSLTR'ı kurtarmaya gittiğini söyler. Ancak unuttuğu hatırlatma cihazı Hale'in ölmeden önce söylediği şeylerin doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. Bunları öğrenen Susan daha fazla yerinde duramaz. Strathmore kendisine her şeyi anlatır Susan kaçmaya çalışırken TRANSLTR patlar ve Strathmore içeride ölü olarak kalır.

Oradan çıkmayı başaran Susan, Başkan Fonteine ile karşılaşır. Onlar da virüs'ün farkına varmış ve virüsü yok etmek için Jabba ile çalışırlar. David'in yaşadığını öğrenen Susan rahatlar ve işini yapmaya başlar. Verileri kurtarmak için gerekli şifreyi bulmak için zaman sadece on dakikadır. On dakika sonra tüm dünya gerçekleri öğrenebilir, hatta büyük bir savaş çıkabilir tabii şifreyi bulmazlarsa. Şifreyi hep beraber çözmeye çalışırlar. Yüzüğü boş yere bulduğunu anlayan David şifreyi çözmesi için Susan'a yardım etmeye çalışır. Son üç saniye kaldığında Nagazaki ve Hiroşima arasındaki farkı bulmuş, şifreyi çözmüş ve verileri kurtarmışlardır. Şifre 3'tür. David gelir ve Susan'a evlenme teklifi eder.

Değerlendirme:

Kitap burada bitiyor ancak etkisini atmak uzun sürüyor. Mükemmel bir bilim kurgu romanı olduğunu söyleyebilirim hiç sıkmadan son derece akıcı nitelikte, sanki bir kitap okumuyor bir film izliyormuş gibi hissettiriyor. Yine bir Dan Brown harikası diyebilirim.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Dijital Kale Konusu

Dan Brown’un ilk kitabı olan ve gelecekte herkesin konuştuğu bir yazar olacağının sırlarını da veren Dijital Kale romanı da tam anlamıyla bir Dan Brown klasiklerinden bir tanesi.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı gelişen dijital dünyada tüö gizli şifreleri kırabilmek için bir sistem üretir. Sistem önüne gelen tüm şifreleri çözerken karşısına çıkan yeni bir şifreyi bir türlü çözemez. Bunun üzerine sistemi daha da geliştirmek için şifre uzmanı olan Susan Fletcher göreve getirilir. Kriptoloji uzmanı yaptığı araştırmalarda sistemin bir şifre çözme mekanızmasından fazlası olduğunun farkına varır. Bazı sırları ortaya çıkartması da birilerinin pek hoşuna gitmez ve Susan Fletcher bir tarafından ülkesini bir ihanetten kurtarmaya çalışırken diğer taraftan kendi hayatı içinde mücadele eder.

Günümüzün en değerli yazarlarından bir tanesi olan Dan Brown’un ilk kitabını okumak zevkli olabilir fakat aklınızdan çıkartmamanız gereken de Dijital Kale’nin Dan Brown’un belki de en kötü kitabı olduğu gerçeği. Yine de okumaya değer mükemmel bir macera hikayesi sunuyor.

Dijital Kale Soruları ve Cevapları

Dijital Kale kimin eseri?

Dan Brown

Dijital Kale türü nedir?

Yabancı Romanlar, Macera

Dijital Kale kaç sayfa?

400

Dijital Kale Yorumları

cox gozel yazicidi ama tessuf men onun kitablarini tapa bilmirem oxumaga

Emil663 • 27-11-2013 18:53

Hayret bu sefer Robert London'dan bahsetmiyor

05-06-2014 19:55

hayatımda okuduğum en harıka kıtap olma ozellıgı taşıyor dıjıtal kal.

07-09-2014 13:14

herkesın okumasını sıddetle tavsıye edıyorum

07-09-2014 13:14

Super türkce hocası özeti yiyecekkk

26-10-2014 17:48

adamın dibisin Dan Brown

30-10-2014 01:05

bu ilk kitap. robert langdon daha piyasada yok. ondan bahsetmemiş olmasın..

08-01-2015 19:57

cok guzel diyorlar en kisa zamanda okumak isterim

kübra • 05-04-2016 11:23

çok kötü sakın okumayın :((

12-02-2017 13:56

efsane kitap okudum mutlaka siz de okuyun bayıldım

17-02-2017 07:38

kitap çok güzel. herkese tavsiye ederim.
mutlaka okumalısınız.

14-08-2017 17:53

kitabın son 100 sayfasının özetini atın acil

17-12-2017 17:42

okuyan varmı tavsiye edermisiniz

20-02-2018 15:24

mükemmel bir kitap,şiddetle tavsiye ederim.olay çok güzel kurgulanmış.tıpkı diğer dan brown kitapları gibi hayal gücünüzü harekete geçiren cinsten.

23-02-2018 21:09

dan brown'ın ilk kitabı olmasına rağmen en azından gerilimi diğer kitapları kadar yakalamış bir kitap. gizem ve tarihi anlatımını seviyorsanız biraz eksk kalıyor ama iyi kurgulanmış bir konu. macera-gerilim severler için mükemmel değil ama iyi bir kitap.

MlhCkll • 29-01-2019 22:53

seni seviyorum dijital kale

20-02-2019 21:45

baya beğendim. müthiş bir eserdi. puanım 9/10 oldu.👽 siz de okuyun. tavsiyemdir.

maNga • 21-02-2019 16:18

arkadaşlar da vinci'nin şifresi dijital kale cehennem kitaplarının yazarı kimdir acaba bazılarında dan brown yazıyor bazılarında sadece d brown yazıyor aynı kişiler mi

04-03-2020 21:45

özeti okuduktan sonra kitabı okumaya karar verdim harika bir kitaptı. beni dan brown ile tanıştırdığınız için teşekkür ederim

20-06-2020 13:35

bulmacada da vinci'nin şifresi dijital kale cehennem kitaplarının yazarı kimdir diye soru var da vinci ve dijital kalenin dan brown görünüyor ama cehennem başka yazara ait görünüyor hangisi olacak

21-04-2022 11:10

kitabın sonundaki şifre ne

01-02-2023 21:53

yazarın diğer kitaplarına pek benzemiyor güzel ama bir adan brown klasiği değil

07-11-2023 23:19

Dijital Kale İhanet Noktası Başlangıç Kayıp Sembol Melekler ve Şeytanlar Da Vinci Şifresi Cehennem en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları