Başlangıç

Dan Brown Başlangıç
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Altın Kitaplar
Yayınlandığı Yıl:2017 (02-10-2017)
Sayfa Sayısı:536
ISBN:9752123267
Kitap Puanı:
6.9 / 10 | Oy: 221 | Yorum: 17
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Sözcü Kitabevi:28,50 TL
KitapYurdu:28,50 TL
Pandora:28,88 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Gizem
Orjinal Adı:Origin
Çeviren:Petek Demir

Arka Kapak Bilgisi

Başlangıç Özeti

Dan Brown Başlangıç


Dan Brown her zaman saygıyı hake den mükemmel bir yazar. Her romanı öncesi yaptığı detaylı araştırmalar son zamanlarda kolaya kaçan yazarları gördükçe ona olan saygıyı daha da arttırıyor. Başlangıç romanı da Dan Brown’un en yeni romanı ve yine oldukça fazla araştırmaya dayalı bir hikayesi var.

Dan Brown’un kendine has oluşturduğu gerçek mekanlar ve öğeler ile kurguyu birleştirme türünü yeni kitabında da görüyoruz. Tabi kitabın ana karakteri yine Robert Langdon’dan başkası değil. Yer olarak da Dan Brown bizi bu kez İspanya’nın güzelliklerine götürüyor. Tarihi kişilik olarak ise bu kez fazlası ile İspanya’nın simge eserlerine imza adan Gaudi var.

Dan Brown Başlangıç kitabında kitabın adından da anlaşılacağı gibi insanoğlunun başlangıç hikayesine el atıyor. Büyük tartışmalara neden olan insanoğlunun nereden geldiği sorusunun cevabı kitabın hikayesinin temelinde yer alıyor.

Çok zengin olan ve günümüzün dâhisi olarak bilinen Edmond aynı zamanda Robert’in eski öğrencisidir. Edmond yıllardır tartışılan insanoğlu nereden geldi ve nereye gidiyor sorularının cevabını bulmuştur. Bunun duyurusunu yapacağı sunuma da Robert’ı da davet eder. Dünyanın bir ucundan birçok kişi Edmond’un bu sunumu için İspanya’ya gelir. Edmond gösterişli bir sunum ile izleyenleri cevaba hazırlar. Fakat tam cevaptan önce kendisi sahnede iken öldürülür ve bir kaos başlar.

Robert yaşananlardan bir anlamda kendini sorumlu tutar. Çünkü sunumdan birkaç dakika önce Edmond ile konuşma şansı yakalamıştır. Edmond bulduğu cevaların tüm dinleri yok edeceğini düşündüğü için sunumdan üç gün önce dört büyük dinin, Hristiyan, İslam ve Yahudu, temsilcileri ile özel olarak görüşmüş ve sunumu ilk onlara yapmıştır. Bu sunum dini temsilciler arasında büyük rahatsızlık yaratmış ve Edmond sunumdan önce bunu yapmaması için tehditkar bir tavır ile uyarılmıştır. Edmond da hayatından şüphe ettiği için son kez Robert’a danışmış fakat Robert dini temsilcilerin onu öldürmek gibi bir hatanın içine düşmeyeceğini belirtmiştir. Fakat bundan dakikalar sonra öğrencisi gözlerinin önünde öldürülmüştür. Bunun üzerine Robert Edmond’un sunumunun geri kalanını herkese duyurmak için kendini sorumlu hisseder ve kendini bir maceranın içinde bulur.

Dan Brown’un kitaplarını biliyorsanız, bundan sonra yaşanan karmaşa ve aksiyonu tahmin edebiliyorsunuzdur. Robert yine gizemleri çözerek peşindekilerden de kaçarak sunumu bulmak için bir maceranın içine girer. Peşinde ise kim olduklarını bilmediğimiz ama roman boyunca Kraliyet Ailesi, Hristiyan temsilcileri ya da Din fanatikleri olarak geçer. Fakat bu biraz konunun arka planında kalıyor. Çünkü açıklanacak cevap tabi sizi de çok etkiliyor ve yaşananlardan daha çok soruların cevabını bekliyorsunuz.

Buraya kadar okuduysanız ve kitabı da okumaya karar verdiyseniz bundan sonrasını okumanızı pek tavsiye etmiyorum çünkü kitabın sonu ile ilgili izlenimlerimi de paylaşmaya başlayacağım.

Birincisi kitabın kurgusu Dan Brown’un önceki kitaplarındaki kadar merak uyandırıcı ve karmaşık değil. Sanırım bu yüzden Dan Brown bu kez konudan daha çok cevabın merak uyandıracağını düşündüğü insanoğlunun geldiği yeri konu olarak seçmiş. Kitabın başlangıcı da zaten sizi bunun üzerine hazırlıyor ve kitabı sadece cevapları öğrenmek için okuyorsunuz.

İkincisi her ne kadar Dan Brown yine ortalığı baya karıştırmaya kalksa da cinayet anı ile birlikte aslında neler olduğunu biliyorsunuz. O yüzden cinayetin neden işlendiği, cinayetin arkasında kimler olduğu merakı oluşmuyor. Yani, cinayete kadar olan kısmı dikkatli okursanız ve katilin “zamanlama her şey” cümlesini tekrar tekrar okursanız, her şeyi anlıyorsunuz. Dan Brown bunu bilerek mi yaptı bilmiyorum ama ilk kez bir Dan Brown kitabının sonunu başından bilebiliyorsunuz.

Bu yüzden geriye bir tek soruların cevabı kalıyor. Zaten Dan Brown bunların cevabını vermese baya kişi kitabı okuduktan sonra büyük tepki gösterirdi. Bu soruların cevabı da daha kesin olmadığı için Dan Brown’un ne yapacağını da merak ediyorsunuz. Ama bu kısım da aslında hayal kırıklığı. Dan Brown insanoğlu nereden geldi sorusunun cevabını son zamanlarda araştırmalar ile ortaya çıkan bir deneye bağlıyor. Bu deney aslında uzun zaman önce yapıldı ve bir anlamda başarılı olmasına rağmen zaman faktörü işin içine katılmadığı için başarısız gibi görüldü. Yani o zaman başarısız deneyi aslında zaman geçtikçe başarılı sayılacaktı. Yani aslında bilinen bir gerçeği Dan Brown zaman kavramını da katıp bize sunuyor. Nereye gidiyoruz sorusunun cevabı ise daha ilginç bir düşünce. Birçok kez farklı kişiler tarafından dillendirilen bir cevabı, bu kez Dan Brown, ilginç bir bakış açısı ile sunmuş. Fakat bilim alanında yaşananlar takip edenler için cevapların pek şaşırtıcı bir noktası yok.

Başlangıç kitabı yine mükemmel bir kitap, buna kuşku yok ama Dan Brown’un en iyi kitaplarından bir tanesi değil. Din konusunda söyledikleri ile de baya tepki toplayacağı ve özellikle sondaki ufak itiraf kısmı ile İspanya’da baya nefret uyandıracağı kesin. Her zaman olduğu gibi olayların geçtiği mekanlar ile İspanya turizmine de baya katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Yazar: Kitap Kurdu

Başlangıç Konusu

Günümüzde tarihi gerçekler ile kurguyu en mükemmel şekilde bir araya getiren Dan Brown Başlangıç romanı ile yine çok ses getirecek ve yine çok tartışılacak bir esere imza atıyor.

Başlangıç kitabı bu kez insanoğlunun her zaman en fazla merak ettiği sorunun cevabını irdeliyor. İnsanoğlunun nereden geldiğini bir kurgu içinde ele alıyor. Bunu yaparken de tüm dünyadaki dinlerin varoluşunu da ele alıyor.

Kahramanımız Robert Langdon bu kez insanların nereden geldiğini, dinlerin nasıl oluştuğunu ve gerçek sırrı bulduğu iddiası ile ortaya çıkar ve bunu tüm dünyaya duyurmaya karar verir fakat bu pek çok kesimde büyük rahatsızlık ortaya çıkartır ve fanatikler de Langdon’u ortadan kaldırmak için harekete geçer.

Başlangıç romanı bildiğimiz Dan Brown kitaplarından bir tanesi. Dan Brown yine tarihteki gerçekleri ele alıyor ve bunu bir kurgunun içine sokuyor. Böylece bir çok tarihi gerçeği öğrenirken, bunun verdiği gerçeklik hissi ile mükemmel bir maceranın içine atılıyorsunuz.

Başlangıç Yorumları

Başlangıç Yorum kitap bugün elime geçti okumaya başlıyorum çok mutluyum

04-10-2017 00:21 !!

Başlangıç Yorum kitap açık söylemem gerekirse ilk sayfalarda sıkıcıydı ama konular açıldıkça kitap sürükleyici olmaya başladı dan brown'ı ilk kez okuyorum.kitabı 2 gün önce aldım şuan 113. sayfadayım ve kitabın finalini şimdiden merak ediyorum.
özetle etkileyici,sürükleyici bir roman mutlaka okunmalı

05-10-2017 17:11 !!

Başlangıç Yorum adam ataist zayıf beyinleri etkilemek için yazmış belli böyle şeylere inanmayın allah sizi bunlarla sınıyor

14-10-2017 01:01 !!

Başlangıç Yorum merhabalar.
kitabın yazarı ile ertuğrul özkök'ün röportajını hürriyet pazar'da okudum ve etkilendim. kitabın yazarı ateist olabilir. zayıf beyinlerin allah'a olan inancında da zayıflık vardır. demem o ki, ateistlerden korkmamak gerekir. her türlü inanca ve düşünceye yer vermek gerekir ki, inanmak istediğimiz allah'ı daha iyi tanıyalım. allahu teala'da bilinmek için yaratmadı mı? o halde bizler de allah'ı araştırarak bulacağız ve bileceğiz. yani taklidi imandan tahkiki imana geçmek için bir fırsat değil midir ki bunlar?
selam ve dualarımla.

15-10-2017 21:13 !!

Başlangıç Yorum kitabım gelsin hemen okuyacağım. çok merak ediyorum. sonrasında sıra filmini beklemekte.

bastianikalesindekipisi • 26-10-2017 01:31 !!

Başlangıç Yorum olağan üstü güzelikte

02-11-2017 10:25 !!

Başlangıç Yorum tam konusu ne arkadaslar⁉⁉

02-11-2017 18:56 !!

Başlangıç Yorum tipik bir dan brown kitabı. kaçan kahraman & yanında kaçan kadın & peşlerinde a'ya hizmet etiğini zannneden ama b'ye hizmet eden katil & kötü görünen iyi & iyi görünan kötü. artık o kadat baydı ki... kitap beleş gelmeseydi kesinlikle alıp okumazdım.

06-11-2017 09:59 !!

Başlangıç Yorum beklentimin altında bir kitap ilk kez dan brown kitabı okuyorsanız etkilenirseniz ama benim gibi tüm kitaplarını okuduysanız sıradan geliyor

07-11-2017 17:42 !!

Başlangıç Yorum kıtaptan ne beklenti içinde olmakla alakalı. bu bir polisiye roman tadında tarihi olaylar harmanlanmış sürükleyıcı bir kital. aynı yazar 5. kıtap olunca sıkıcı olabiliyor. bu sebeble okurken aldığınız keyıf bol olması dileği ile

14-11-2017 23:07 !!

Başlangıç Yorum kitap kendisini okutuyor çok sürükleyici merak içinde okudum elimden bırakmak istemedim

17-11-2017 17:35 !!

Başlangıç Yorum arkadaslar brown ateist degildir. kitabi arastirma bilgileri tamamen vatikan dan gelmektedir.filmleri ise yine vatikan kaynakli finansmanindan saglanmistir.önce yaniltma kafa karistirmadan sonra sonuc yine isa peygambere döner.vatikanin islam ve orthodox dunyasinla savasidir.bizede hem kitabi hemde film lerinde hafizalarimiza yüklenmeye calisilir.

18-11-2017 03:25 !!

Başlangıç Yorum ateizm fikirleri haklıymış gibi gösterilmiş, gayet açık tanrı olmadan tüm canlılar oluşmuş, evrim geçirmiş gibi deney sonuçları söylenmiş. fakat gerçek hayattan alınan bu deneylerin başarısız olduğunu tüm okuyanların bilmesi gerekir. tanrı varlığını istemeyenler için bad news, her türlü bilimsel deney sonucu tanrının varlığı kaçınılmaz...

26-11-2017 22:42 !!

Başlangıç Yorum kitabi okuyalı çok oldu kitap gerçekten de çok sürükleyici okudum da keyif aldım diyebilirim
bittinde üzüldüm kitaplardan biriydi çünkü bitmesini hiç istemedim herkes okuyabileceği güzel bir kitap derim ;)

..... • 09-03-2018 17:29 !!

Başlangıç Yorum herkese şiddetle tavsşye ederim hayatımda bu kadar güzel bir roman okumadım, iki gündede bitirdim.

09-03-2018 19:34 !!

Başlangıç Yorum melekler ve seytanlar,diijital kale ve ihanetnoktasini okumustum iyi bir yazar

Deniz▪▪▪Suara • 28-03-2018 19:10 !!

Başlangıç Yorum ya hep ovuyorlar. etrafındaki herkes çok beğenmiş. inşallah okumak nasip olur ne diyeyim:)

Nice Bizli YıLLara ŞahZadem❤GüLCaN❤BaHSeL • 13-04-2018 22:08 !!

Yorum Yaz

:: Dan Brown ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.