Gümüş Kanat

Gümüş Kanat
Kitabın Yazarı:Cahit Uçuk Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Bilge Kültür Sanat Yayınlandığı Yıl:2002 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9789758509515 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 38

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:35,76 TL D&R:50,70 TL Babil:51,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gümüş Kanat - Cahit Uçuk

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gümüş Kanat Özet

Dönemin ilk kadın yazarlarından ve güçlü kalemiyle dönemini de aşmış bir usta Cahit Uçuk! Gümüş Kanat adlı kitabında iyilik yapmanın önemini vurgularken gerçek servetin aile olduğuna dikkat çekiyor. Dünyada ki pek çok usta kalemin işlediği konuya farklı ve özgün bir yaklaşımla sunuyor. Örneğin Virginia Woolf ‘’Yaşlı Kadın ve Papağan’’ adlı öyküsünde bir kadının yaptığı iyiliğin ona sonrasında maddi olarak dönerken, Woolf’la Cahit Uçuk farkı noktasında bizim samimiyetimiz ve ‘’vefa’’ kavramını görebildiğimiz bir başyapıt olarak karşılaşıyoruz.

İnsanların sağlığı ve ailenin ‘’baba’’ kavramı üzerinden ailenin ekonomik olarak geçinememesi korkusu gibi dönemin sosyal ve ekonomik geleneklerinin tartışmasını başarıyla yansıtan, kadınların ekonomik hayata girişlerini ve toplumsal önyargılarını kusursuz şekilde işlemiş bir üslup!

Gümüş Kanat, Kemal adlı bir çocuğun ailesi etrafında şekilleniyor. Babasının bir çocuğu kurtarmak için matbaada parmaklarından olmasından sonra ekonomik ve manevi olarak zor günler beklerken annesi ve sonrasında çocuk çalışmaya başlıyor. Bir yandan Celil Beyin bu ekonomik şartlarla bir yandan eli ayağı tutmayan, işe yaramaz bir kabullenişiyle savaşmak zorunda olduğu resmedilmiş. Celil Beyin en büyük destekçisi eşi Süzen Hanım. Kemal’in hayatını kurtardığı bir kuş olan Gümüş Kanat bu zor günlerde hayal ve gerçek arasında sürekli olarak uyku ve uyanıklık arasında olan Kemal’in rüyalarında ve gerçek yaşamın içerisinde imgelerle karşısına çıkıyor. Tesadüf gibi görünse de hayatın bir rüya olup olmadığını sorgulayarak ailenin birbirine kenetlenerek aştıkları bir sıra tesadüfler zinciri…

Yan karakterler ise simitçi olarak çalışan ve arkadaşı olan Ayhan, sokak seyyar satıcısı Kitapçı Nevzat ve Mikloş Efendi dediği bir pul koleksiyoncusunu, dönemin sokaklarını, başarıyla adeta canlıymış gibi görebiliyoruz.

İnsanların para hırsı olmadan sadece geçinebilmek, günlerini geçirebilmek için emeklerini harcadıkları samimi birbirlerine kenetlenmiş aile görünümü okuyucuların gözlerini yaşartıyor.

Matbaada çalışmaya başlayan Kemal, Gümüş Kanat yardımıyla bir tünel keşfeder. Sonrasında bu tünelin gazetelere taşınacak kadar ünlü olmasını sağlar. Bunların pek çoğuysa bir tür tesadüftür. Kemal kitapçıdan aldığı bir kitapla, kitapta karşılaşmamızı sağlıyor.’’Kemanda ilk insanlar’’ adlı bilimin ve insanların anlatıldığı bu kitap Kemal’in hayatında daha da büyük yere sahip oluyor. Kitabın arasından bulduğu pul Kemal’in ve ailesinin hayatını değiştirecektir. Bütün ekonomik dertlerini dindirecektir. Ölüm döşeğinde Nevzat’a gittiğindeyse Kemal’e kuşlarına yemek atmasını söyleyerek, pulu hediye ettiğini ekleyerek kurgu bitiyor.

Dürüst ve insanların birbirini zor günlerini desteklediği, çıkar ve samimiyetsiz dostluklardan uzak, iyilerin zorda olsa kazandıkları çalışkanlığın övüldüğü dilin başarıyla kullanıldığı usta işi bir kitap! Gerçek servetin insanların en zor günlerinde birbiriyle kenetlendiği aile ve insan sağlığı noktalarına vurgu yapan ütopik gibi gelen bir atmosfer anlatılıyor. Belki de hepimizin soluk alıp verdiği havanın ihtiyacı olan ellerinden kuşların simit yediği insanların olduğu bir coğrafyada!

Gümüş Kanat figürüyse Kemal’in sürekli sorguladığı bir hayal ürünü olup olmadığı çizgisinde zor zamanlarda rüyalarında onun kurtardığına inandığı bir kurtarıcı! Gerçeklikte insanın kurtuluşunu kendi elleriyle oluşturduğu bir geçmişe sahip olsa da ellerimizden ve zihnimizden hayatın akışları içerisinde mücadele etme ve dahası umut etmenin en büyük güç veren yeşerten can suyu!

Kemal ve Celil Bey Gümüş Kanat’ı gibi kurtarıcı olarak görseler de aslında gerçek Gümüş Kanat; Ayhan’a yardım etme davranışı, Celil Beyin çocuğu kurtarmak için parmaklarını feda etmesi ve gerektiğinde ailenin bütün yükünü almaya çalışan ailesine yükünü hissettirmemeye çalışan vefakâr anne! Gümüş Kanat ailenin bir yansıması ve kendi elleriyle oluşturdukları bir dünyanın gerçek kahramanlarını anlatan bir semboldür. İçlerinde sönmeyen, yenilen, yıkılan bazen de kaybetse de bitmeyen bir umudun sembolü!

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Gümüş Kanat Kitap Özeti

Cahit Uçuk'un kaleme aldığı Gümüş Kanat adlı eser, 182 sayfadan oluşan bir çocuk kitabı. Siyah beyaz resimlerle süslü kitap, ilk kez 2002 yılında Bilge Kültür Sanat tarafından yayımlanmış. 11 yaşındaki Kemal'in hayatının bir kısmını anlatan hikâye, adını başkahramanın hayatında önemli bir yer tutan gümüş kanatlı kuştan alıyor. Hikâye boyunca Kemal'e annesi Süzen Hanım ve babası Celil Bey eşlik ediyor. Ayrıca Aydan ve Aysan ablalar, Nevzat Bey, Mikloş Efendi, Usta Barba, Ayhan ve Kemal'in öğretmeni gibi önemli karakterler de hikâyenin farklı yerlerinde Kemal'in hayatına dahil oluyor. 23 bölümden oluşan hikâye, oldukça üzücü ve karamsar bir tabloyla başlasa da gittikçe iyileşip güzelleşiyor. Sürprizlerle dolu hikâyenin bölüm başlıkları ise şöyle:

● Başlangıç
● Güzel Günler
● Alın Yazısı
● Büyük Karar
● Rüya Gibi
● İlk Haftalık
● Fatih'in Ruhu
● İlk Hediye
● Örümcek Ağları
● Kamerde İlk İnsanlar
● Zümrüt Gözlü Kedi
● Güzel Günün Gecesi
● Çay Saati
● Gazetedeki Resim
● Madalya
● Naf
● Yeni Arkadaş
● Gizli Hazine
● Unutulmayacak Karlı Bir Gün
● Mavi Taşlı Yüzük
● Pencerenin Dışında
● Perinin Sihirli Değneği
● Gümüş Kanatlar

Gümüş Kanatlar Özeti

Kemal, başta anne ve babası olmak üzere herkes tarafından sevilen bir çocuk. Aynı zamanda çok akıllı ve derslerinde de oldukça başarılı. Anne ve babasıyla mutlu günler yaşayan Kemal'in hayatı, babasının geçirdiği kazayla tamamen değişiyor. Babası çalışamadığı için maddi sıkıntılar yaşamaları ve bu nedenle annesinin çalışmak zorunda kalması Kemal'i çok üzüyor. Bu yüzden Kemal, ailesi için büyük bir fedakarlık yapmaya karar veriyor ve okulunu bırakıp çalışmaya başlıyor. Ama okulu bırakmak zorunda kalsa da hem kendi çabasıyla hem öğretmenin yardımıyla derslerine devam ediyor.

Ailesinin geçimini sağlamak gibi büyük bir görev üstlenen Kemal, eskiden babasının çalıştığı matbaanın gözde elemanlarından oluyor. Okuyup mühendis olma hayali kurarken matbaada çalışmak zorunda kaldığı için çok üzülse de ailesine destek olmaktan büyük mutluluk duyuyor. Hem annesi hem babasıyla çok güzel bir ilişkisi olan Kemal, babasının iyileşmesi için annesiyle birlikte elinden geleni yapıyor. İlk zamanlarda parmaklarını kaybettiği için derin bir üzüntü içinde olan ve bu yüzden epey hastalanan Celil Bey de oğluyla karısının çabalarını karşılıksız bırakmıyor. Onların sevgisiyle güç bulup gün geçtikte iyileşmeye başlıyor.

Günler böyle geçerken Kemal, zor durumda olan bir çocukla tanışıyor. Babası hayatta olmayan, annesi ise çok hasta olan Ayhan'ın hayatı Kemal sayesinde değişiyor. Kemal önce Ayhan'ın matbaada iş girmesini sağlıyor. Daha sonra ise kendisiyle birlikte okula başlamasına destek oluyor.

Kemal sadece Ayhan'a değil, sokakta kitap satan Nevzat Bey'e de yardımcı olmak istiyor ancak yaptığı yardımla karşısındaki kişinin hayatını değiştiren kişi bu kez Nevzat Bey oluyor. Kemal'in çok merak ettiği Kamerde İlk İnsanlar adlı kitap, bu değişimde büyük rol oynuyor. Kemal'i, ailesinin diğer fertleriyle birlikte depremde kaybettiği oğluna benzeten Nevzat Bey onu oğlunun yerine koyuyor. Bu nedenle hayattaki en değerli şeyi olan özel bir pulu Kemal için Kamerde İlk İnsanlar adlı kitabın cildinin arasına saklıyor. Bu eski kitabın cildini yenilemek isteyen Kemal böylece pulu buluyor. Pulun kendisi için oraya saklandığını bilmediğinden pulu Nevzat Bey'e vermek istiyor ancak bunun için Nevzat Bey'i bulduğunda hem pulun kendisinde kalacağını hem Nevzat Bey'in çok hasta olduğunu öğreniyor. Nevzat Bey'in hastalığı ve bu hastalık sonucunda onun öleceğini düşünmek Kemal'i çok üzüyor. Ama bu durum, hayatta hem iyi hem kötü olayların var olduğunu Kemal'e öğretiyor. Nevzat Bey'in yaptığı iyilikle hayatı değişen Kemal, onu hiç unutmuyor ve anısını daima yaşatıyor.

Kemal'in hem ailesiyle hem çevresindeki diğer insanlarla olan ilişkisi, başta çocuklar olmak üzere her yaştan okur için güzel bir örnek oluşturuyor. Sevgi ve saygı çerçevesindeki ilişkilerle değişip güzelleşen Kemal'in hikâyesi; aile ilişkilerinden hayvan sevgisine kadar pek çok konuda önemli mesajlar veriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Gümüş Kanat Soruları ve Cevapları

Gümüş Kanat kimin eseri?

Cahit Uçuk

Gümüş Kanat türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

Gümüş Kanat kaç sayfa?

208

Gümüş Kanat Yorumları

güzel bir hikayeydi severek okudum

12-12-2015 10:31

çok çocukçaydı çocuk kitabı olduğunu sonradan öğrendim

16-12-2015 09:45

çocuk kitabı olsa bile 40 yaşındaki hocam bile okuyun mutlaka dedi ve ben 7. sınıfa gidiyorum. ama gerçekten bu kitabı okurken ağlamamak için kendimi zor tuttum. çok güzel bir kitap mutlaka okuyun herkese tavsiye ederim. okuyan arkadaşına kuzenine veya tanıdığı herkese versin okuyun lütfen..!

25-12-2015 19:01

ben gümüş kanat kitabına bayıldım bana arkadaşım hediye etti çok mutlu oldum okuduğum en güzel kitap

03-01-2016 23:00

güzel bir kitap ilginç bir hayat hikayesini anlatıyor ama kitabın kapağında caahit uçuk yazıyor buradada yazar şeyhzade bilgin yazıyor hangisi doğru anlamadım
güzel bir kitap

07-02-2016 15:29

çok güzel bir kitab ama sanki bir rüya gibi yaşadıkları hemen geçti

21-02-2016 16:38

okuduğum güzel kitaplardan bir tanesi öğretmenimiz gümüş kanat kitap özeti ödevi vermişti ve o yüzden okudum alırken tereddütüm vardı ama satın aldıktan sonra çok hoşuma gitti ve iyi ki okumuşum dedim özellikle kitabın ana fikri ve kitabın kahramanları çok güzel yazılmış herkese tavsiye ederim okuyunca kitap ile ilgili sorular da çok kolay geldi

29-02-2016 16:48

inanılmaz bir kitap çok güzel

17-03-2016 11:11

güzel bir kıtap fakat kitapta bazı yanlış yazımlar var onların düzeltilmesi iyi olur hikayenin kounsu gerçekten güzel tavsiye ederim

02-05-2016 12:41

kitap çooooooooook güzel ama özeti özet değil nasıl bir şeydir anlamadım:(

08-05-2016 17:22

bu kitaba bayıldım çok güzel

25-05-2016 22:14

özet değil kitabın asıl naslı geçtiği yazıyor muhteşem!

29-05-2016 12:31

spoiler var biraz ama kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. yazarın anlatımı çok iyi tasvir ediyor.

3ksadece • 24-06-2016 15:11

bana deseler hangi kıtap daha iyi gümüş kitap derim çunku cok duygu bir kıta tavsiye ederm

15-11-2016 23:34

herkese tavsiye ederim kitap için çok güzel bir kitap...

27-12-2016 16:45

çok güzel bir kitap
herkez okusun

27-12-2016 21:17

o "kamerde ilk insanlar olucaktı canım . ben o kitabı okudum

03-01-2017 11:05

ben kafamı veremiyorum odamıda soguk diye kullnamıyorum

05-01-2017 18:19

kamerde ilk insanlar olcak orasi :((

08-01-2017 15:56

kitap iyi kitabın kendisini değil özetini okudum okuduguma gore iyi tavsiye ederim 😂😂

05-02-2017 23:49

ogretmen bu kıtabı ıstedı tum sehrı gezdım ya kırtasıyelerde bıtmıs oluyo yada hıc orda o kıtap olmuyoooo sınırım cok bozuldu

09-03-2017 13:03

eser harikaaaa😘😘

02-05-2017 19:34

ortaokul düzeyine çok uygun bir kitap

08-01-2018 16:44

çok beğendim herkese okumasını tavsiye ederim ve hiçte çocuksu değil ben bayıldım😍😍😍😍

23-01-2018 14:21

çok kötü hiç bilgi yok

27-01-2018 17:38

ben böyle güzel kitap görmedim

22-02-2018 22:33

çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim . sürükleyici bir roman

25-03-2018 13:50

orta okula gidiyorum be öğretmenimiz gümüş kanat özet ödevi verdi dediğine göre bize hitap eden çok güzel bir çocuk kitabıymış gerçekten öyle mi yoksa özeti buradan mı kopyalayayım okumaya değer mi bilemedim editör düşük puan vermiş yorumlar da karışık

29-10-2019 12:43

gümüş kanat kitabı gelmiş geçmiş en iyi yerli çocuk kitabı okuyunca anlarsınız buradaki editöre bakmayın birşeyden anlamadığı belli

02-02-2020 23:51

kitap çok güzel şu ana kadar değiştirdiğim okullardaki tüm türkçe öğretmenlerim önerdi bu kitabı 4 sene önce aldım en az 5 kere okumuşumdur

09-12-2020 13:55

kitabın ana fikri nedir paylaşır mısınız

22-04-2022 23:29

özet kısa olsa daha iyi olur biraz fazla uzun olmuş ama yine de teşekkürler özetinizi kısaltıp yazdım

08-08-2022 13:35

kitabın konusu ve ana fikri gerekiyor

15-11-2022 18:37

harika bir kitap editör puanı neden düşük anlamadım ama okumanızı tavsiye ederim

18-02-2023 21:13

bu kitaptan sınav olan var mı çıkan soruları paylaşır mı

18-05-2023 22:36

bu kitap 100 temel eser mi ne alakası var bilmiyorum ama soru böyle

18-08-2023 17:33

özet kısa olmalı çok uzatıyorsunuz özetin özetini çıkartıyoruz

16-11-2023 19:28

kitapta olayın geçtiği yer neresi bir tek onun cevabını bulamadım

19-02-2024 22:54

Türk İkizleri Gümüş Kanat en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları