Deli Kurt

Deli Kurt
Kitabın Yazarı:Nihal Atsız Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1958 Sayfa Sayısı:246 ISBN:9789754378016 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:118,50 TL KitapYurdu:128,18 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Deli Kurt - Nihal Atsız

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Deli Kurt Özet

1402 yılında gerçekleşen Ankara Savaşı yenilgisi sonucu Yıldırım Bayezid’in Timur Hana esir düşmesinin ardından intihar etmesiyle oğulları Süleyman, İsa, Mehmet ve Musa arasında hükümdarlık savaşı başlamıştır. İsa Bey büyük bir önseziyle bu savaşı kaybedeceğini anlamış, tek derdi eşi Bala Hatunun üç-dört ay sonra dünyaya getireceği çocuğunun öldürüleceği korkusu olmuştur. Bunu engellemek için en güvenilir adamı Barakoğlu Çakır’ı Bala Hatunu saklamakla görevlendirir. Çakır’a göre bu iş için uygun yer 2 yaşındaki oğluyla tek başına yaşayan sütannesi Satı Kadının yanıdır.

Çakır, Bala Hatunu emniyete almasının ardından 10 yıl boyunca sütannesinin yanına uğrayamamış, bu arada İsa Bey ölmüş, Fetret Devri de Çelebi Mehmet’in tahta geçmesiyle son bulmuştur. Onca geçen zamanın ardından içindeki merak ve özlemi bastıramayıp sütannesinin köyüne gittiğinde ondan Bala Hatunun İsa Beyin ölüm haberini aldıktan sonra öldüğünü, oğlu Murad’ın ise atlara olan büyük düşkünlüğü nedeniyle Deli Kurt adıyla ünlendiğini öğrenmiştir. Deli Kurt kendisiyle ilgili gerçeği bilmemektedir; babasının adı Osman, annesinin adı Ayşe, Çakır’ın ise dayısının oğlu olduğunu zanneder. Çakır da gerçeğin hiçbir zaman ortaya çıkmamasını dilemektedir. Çakır köyde kaldığı süre boyunca babası ve annesinin emaneti bu öksüz çocuğun sipahi olabilmesi için her türlü eğitimi alabilmesi için çabalar.

Tımarı büyüdüğü için dört cebeli yetiştirmek zorunda olan Çakır altı yıl sonra Evren ve Deli Kurt’u yanına alır. Yalnız kalan Satı Kadın da doğup büyüdüğü Türkmen obasına geri döner. Deli Kurt ve Evren’in cebeli olarak girdikleri ilk savaş Torlak Kemal İsyanı olmuştur. Deli Kurt isyanın bastırılmasında başarılı olmuş, Şehzade Murat’ın gözüne girmiştir.

I. Mehmet’in ölümünün ardından II. Murat tahta geçmiş, amcası Mustafa’yla aralarındaki taht kavgası Deli Kurt’un da bu çarpışmadaki becerileriyle II. Murat’ın lehine olmuş ve Deli Kurt tımar alarak sipahi olmuştur. Ardından Melek Hatunla evlenmiş, ondan üç kızı, Zeynep, Ayşe ve Fatma olmuştur. Murat Beyin sipahilerine bir aylık izin çıkınca Deli Kurt, Çakır’la birlikte Satı Kadını ziyarete gider. Burada Türkmen’in birinden Gökçen Kız Efsanesini dinler ve çok etkilenir. Tımarlarına döndükten sonra Piç İlyas’ın getirdiği haberlerle alel tecel İstanbul’a giderler. İsa Beyin kazaskeri olan Hasan Çelebi, Murat Beyin adamlarınca tespit edildiğini öğrenince İsa Beyin emanet ettiği parayı farklı bir gerekçe göstererek Deli Kurt’a verir. Deli Kurt’a durum şüpheli gelse de konunun üzerinde çok durmaz.

Yolculuktan on yıl sonra tekrar Satı Kadını ziyarete gittiklerinde hep beraber Gökçen Kız Pınarına giderler. Pınarın kenarında otururlarken yeşil ışık saçan gözleriyle Gökçen Kız ortaya çıkar. Deli Kurt o andan itibaren Gökçen Kıza vurulur. Gözlerine her bakanın öldüğü Gökçen Kıza sonucu ne olursa olsun bakacak ve aşkını ilan edecektir. Önündeki tek engel sadece o yeşil ışık saçan gözler değil aynı zamanda hem evli olması hem de Gökçen Kıza deli gibi âşık olan sancak beyinin oğlunun varlığıdır.

Günler geçtikçe içindeki aşk ateşi büyüyen Deli Kurt bu süre içinde II. Murat’ın ikinci kez gerçekleştirdiği Karaman Seferi esnasında yaralı bir Karaman askeri olan Tümenoğlu Balaban’ı bir yeniçeriye karşı korurken ağır yaralanır. Bir müddet Gökçen Kızın boyu olan Varsak Obasında misafir edilir ve orada kızın annesi Esen Börü ile tanışır. Ondan da bey soyundan geldiğini ve kızın da onu çok sevdiği halde bir sonlarının olmayacağını öğrenir. Bey soyundan olduğu bilgisi kafasını karıştırsa onun için en önemli bilgi Gökçen Kızın da onda gönlünün olduğu haberidir. Deli Kurt’un Gökçen’e kavuşması Macarlarla yapılan savaşta Macar Beyi İmre Bator’a esir düşmesiyle ertelenir. Üç yıllık bir esaretten sonra Gökçen Kızın uzaktan gelen desteğiyle bu tutsaklıktan kaçar ve tımarına geri döner. Esaretinin ardından onu yine kanlı bir çatışma bekler. 24 Aralık 1443 yılında İzladi Derbendi önünde yapılan savaşta Çakır’ı, Evren’i ve rakibi sancak beyinin oğlunu kaybetmiştir. Bu kayıpları haber vermek amacıyla ve dördüncü çocuklarına hamile olan Melek Hatunun sağlık durumunun iyi olmaması nedeniyle Satı Kadının obasına giden Deli Kurt burada kendiyle ilgili gerçeği, soyunu öğrenir. Yeni doğan oğlunun adı bu sayede İsa olur. Hayatındaki değişiklikler ve Gökçen aklını kurcalarken Piç İlyas’tan II. Murat’ın tahttan çekildiği ve hükümdarlığı 12 yaşındaki oğlu II. Mehmet’e bıraktığını öğrenir. Bunu fırsat bilen Macar Kralı Ladislas Osmanlı’ya saldırmış, hayli zorlu geçen çatışmadan sonra ölümüyle ordusu dağıtılarak zafer elde edilmiştir. Artık önünde hiçbir engel kalmayan Deli Kurt, Gökçen’e kavuşmak için yola çıkar. Obaya gittiğinde eşinin, kızlarının, yeni doğan oğlunun, Satı Kadının ve Gökçen Kızın büyük bir sel baskınında boğularak öldüğünü öğrenir. Her şeyini kaybeden Deli Kurt tımarını, alay beyliğini bırakarak amaçsızca kendini yollara vurur.

1402 ile 1444 yılları arasında Osmanlı Devletinin askeri ve siyasi yapısını, tarihini mitlerle, efsanelerle ustaca birleştirerek anlatan Atsız yine bilgi ve birikimini sade, akıcı diliyle okurlara aktarmayı başarmıştır.

Editör: Pınar Tufanlı

Deli Kurt Konusu

Cumhuriyet döneminin önemli yazarlarından bir tanesi olan Hüseyin Nihal Atsız’ın Osmanlıyı konu olan romanı olan Deli Kurt, kaderin oyunlarını okurlarına sunuyor.

Deli Kurt romanı Osmanlı döneminde geçmektedir ve padişahlığı kardeşi Mehmet Çelebi’ye kaptıran İsa Bey’in öldürülme korkusu ile Anadolu’ya kaçması ile başlamaktadır. Padişahın saltanat kavgasını önlemek için kendisini ve oğlunu öldüreceğini düşünen İsa Bey oğlunu da alarak Anadolu’da yeni bir hayata başlar. Kim olduğunda haberi olmadan büyüyen ve cesareti nedeni ile Deli Kurt lakabını alan genç yaşı geldiğinde Osmanlı ordusuna katılır. Cesaretini ve kahramanlıklarını orduda da devam ettiren ve bu yüzden önemli mevkilere yükselen Deli Kurt zamanla Mehmet Çelebi’nin en güvendiği isimlerden biri olur. Şehzade olmasına rağmen bunu bilmeden amcası Padişah Mehmet Çelebi’nin yanında yer alan Deli Kurt gerçekleri öğrendiğinde ise hayatı tamamen değişir.

Nihal Atsız’ın Deli Kurt romanı okurlarına mükemmel bir Osmanlı hikayesini sunuyor. Özellikle saltanat uğruna yapılan kardeş ve yeğen katliamını farklı bir şekilde ele alan roman okurlarına bir taraftan da kahramanlık hikayesi sunuyor.

Deli Kurt Soruları ve Cevapları

Deli Kurt kimin eseri?

Nihal Atsız

Deli Kurt türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

Deli Kurt kaç sayfa?

246

Deli Kurt Yorumları

klask ama güzel hikaye

03-09-2015 21:51

cok guzel bikitap

03-01-2016 18:43

nihal atsızın en sevdiğim kitabı bu deli kurt çok güzel yazılmış

04-01-2016 00:01

fetret dönemi sonrasında toparlanma geçiren osmanlı'da kayıp bir şehzade. kimsenin bilmediği, tanımadığı... ve onunla yolları kesişen esrarengiz bir güzel. gökçen. atsız ata, kalbi olmayan bütün kızların adı gökçen'dir diyor. ^^

geçen yıl arkadaşlarım gökçen hikayesinin geçtiği köye ziyarete gitmişlerdi. hala gökçen'in yaşamış olduğuna inananlar mevcut. ben de inanıyorum.

akıcı, kolay okunan, dolu dolu bir hikaye deli kurt. aşkı da, savaşı da, vatanı da, tahtı da çok iyi anlatmış.

Sezgi • 28-07-2016 22:43

buradaki deli kurt özeti biraz kısa olmuş daha çok konusunu özetlemiş gibi olmuş yine de teşekkürler

11-10-2019 12:48

daha önce nihal atsızı hiç duymamıştım ankara savaşı sonrasını çok güzel anlatmış gökçen kız efsanesini de ilk kez duydum çok güzelmiş hoşuma giden bir roman oldu

05-04-2022 14:14

bu kitaptan sınav olacağız daha önce sınav olanlar soruları yazarsa faydalanabiliriz

14-10-2022 22:36

gökçen kızın hikayesi bu kitaptamı

10-03-2023 20:54

evet bu kitapta zaten özeti okusan görürdün

15-08-2023 21:04

gökçen hikayesi nerede

11-02-2024 16:43