Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi
Kitabın Yazarı:Cemal Süreya Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1993 Sayfa Sayısı:71 ISBN:9789753634854 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi - Cemal Süreya

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi Özet

Cemal Süreya’nın çocuklar için kaleme almış olduğu Çocukça dergisinde yayınlanmış on iki yazı, çocuk edebiyatı üzerine bir bölüm ile Necati Güngör söyleşisinden oluşan ‘’Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi’’ kitabını çok beğendim. Her yaştan insanın çocukluğuna ve rahat bir nefes alabileceği hayat ve hayal dolu öykülerle okurlarını bekliyor.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi kitabı sekiz on yaş grubundaki çocuklar için tavsiye edilmiş. Kitabı üç kere keyifle okudum. Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan bir tanesi olduğu kesin. Uzun sürede kendisinden söz edileceğini düşünüyorum. Cemal Süreya ilk bölümde ‘’Çocuklar İçin Edebiyat’’ adlı yazısıyla okuru can damarından yakalıyor. Çocukların bir ürün kataloğu oluşturmak için edebiyata bir kesik açıldığını savunuyor. (Bu yazıdan sonra yayınevi yine de aileler için bütün eleştirileri göze alarak yaş tavsiyesinde bulunmuş.) Bu düşünceleri, Psikanalist kuramın çocukların ‘’ufacık birer insan’’ sınıflamasıyla ve kendisinden önceki bazı düşünürlerin görüşüyle aynı çizgide olduğunu görebiliyoruz. Kısaca herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm ve okumaktan da keyif duyacağı bir eser olduğuna inandığım ‘’Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi’’ kitabı okura bir pencere açarak onlara çocukluğunun en güzel günlerini yaşatıyor.

Necati Güngör söyleşisi ile çok merak uyandıran ve güzel bir eser ortaya koymuş. Cemal Süreya’nın çocukluğunu ve edebiyat öğretmenlerini anlattığı keyifli bir eser çıkmış. Her sayfada okur dönemin koşullarını, okul sıralarının özlemli anlarını ve yaşayan akımlarını gerçek kahramanlardan dinliyor. Edebiyat tarihimizin gelişimini, geldiği koşulları ve ilham aldığı günleri Cemal Süreya bütün samimiyetiyle aktarıyor.

Kitapta on iki küçük macera bulunuyor. Bunlardan birkaç tanesi: Lacivert İpek Helikopter, Behçet Necatigil, Altı Kitap, Issız Ada, Renkler Ölmüyordu’ dur. Aklıma direk gelenler bunlar. Ama bu kısa öykülerin en önemli ortak noktası ise Cemal Süreya’nın bu çocuk öykülerini giriş ve gelişme süreçlerini ararken eserlerinin okur kitlesindeki yerini sorgulayarak yazmasıdır. Bu sorgulama, okurla bir köprü kurarken sanatın sancılı bir yerde durmasını sağlıyor. Çünkü Cemal Süreya’nın bu eserleri bir sonuç değil bir arayış demek daha doğrudur.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi adlı kitabın arka kapağında da Cemal Süreya’nın çocuklar için yazdığı bu eserlerin asıl varoluş nedeni vurgulanmış. Cemal Süreya bu amacını şöyle anlatmış:

‘’Senin işin onlarda okuma tadı yaratmaya çalışmak.’’ Bu cümleyi okuduğumda Cemal Süreya’nın bir başlangıç yaptığını kendi okur kitlesini yetiştirdiğini düşünmemek elde değil. Bunu yaparken de pek çok sorudan faydalanması okuyucuların ve çocukların kendilerini içinde bulundukları bir düşün içinde bırakıyor. Maceraların sonlarındaysa bir ayak havada kalarak girdiğiniz pencereden soruların yeni sorulara dönüşmesini görüyorsunuz.

Kitaptan bir öyküden bahsetmek gerekirse Ünlü Ressam adlı kısa öyküye atıf yapalım. Öykü bir ressam ile konuşmalarını ele alıyor. Ressama sorular yönelterek ikili bir resim çiziliyor. Resmin sonundaysa gelişmeler ve el emeğinin geldiği kesişimde soluğu kesiliyor, ressamın. Gerçeklerin koyu çizgisi üzerine sulu boyasını gözyaşlarıyla çizen bir adam yerini alıyor. Cemal Süreya kitapları bazen trajedi bazen mutlu bir yokuş sunuyor, okurlarına. Yaşamın en güzel yanının soluk soluğa kalmak olduğunu her fırsatta yeniliyor.

İnsanların çocukluğuna hitap eden öykülerde İzmir, Trabzon gibi şehirleri görmek mutluluk veriyor. Bunun yanı sıra Küçük Prens gibi önde gelen kitaplarla okur kendisini sürükleyen akıntıya kaptırıyor. Ardından edebiyata imzasını atmış Behçet Necatigil, Yahya Kemal ve Ahmet Haşim gibi pek çok usta isime göz kırpılmış. Bunları Cemal Süreya’nın anlatımıyla dinlemek keyif verici. Kitapta bunlar gibi pek çok örnek var. Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi adlı eseri her yaştan kitap dostuna tavsiye ediyorum. Bu kitap ve Cemal Süreya sanatı hakkında söyleyecek çok söz var. Ama son söz Cemal Süreya’dan:

‘’En güzel halimiz, güler halimizdir.’’(Sy.54)

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi Soruları ve Cevapları

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi kimin eseri?

Cemal Süreya

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi türü nedir?

Yerli Romanlar, Çocuk Kitapları

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi kaç sayfa?

71

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi Yorumları

mükemmel bir kitap

14-01-2017 23:26

çok güzel yazılmış bir kitap beğenerek okudum

06-02-2017 18:06

soru ve cevap da çıkarın ya lütfen sınava gireceğimm

22-04-2017 15:46

nolur soru ve cevapları söyleyin

helin • 22-04-2017 15:52

harika bir yazar

27-04-2017 10:19

soru cevap lazım lutfen cıkarın

25-12-2017 21:55

soru cevap nedir ya ne güzel değerlendirme yapmış arkadaş kitabı okumuyorsunuz bari özeti okuyun

14-08-2018 01:10

yazarokur yine 10 numarasınız aritmetik iyi kuşlar pekiyi özeti bir tek burada vardı yine çok mutlu oldum ödevlerimi hep sizin sitenizde yapıyorum hep de güzel çıkıyor hoca beğeniyor allah sizden razı olsun

14-01-2020 18:33

pdf halini buldum okudum çok beğendim çocuğum için satın alacağım oldukça faydalı bir kitap cemal süreyanın böyle kitapları olduğunu bilmiyordum

20-03-2022 13:33

o kadar güzel kitap ki bu kitapta bari kolaya kaçmayın zaten kaç sayfa kitap kısacık bir okumayı deneseniz

02-11-2022 19:05