Abim Deniz

Abim Deniz
Kitabın Yazarı:Can Dündar Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:480 ISBN:9789750724275 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 45

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Abim Deniz - Can Dündar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Abim Deniz Özet

“Baharın en güzel ayı benim için de mayıs olabilirdi, eğer abim Deniz ve iki yiğit arkadaşı 72’nin 6 Mayıs’ında kin ve intikam duygularıyla idam edilmeseydi... “ diyerek başlıyor Hamdi Gezmiş söze.

Aslen Erzurumlu, öğretmen bir anne babanın ortanca çocuğu olan Deniz, 28 Şubat 1947’de Ankara’nın Ayaş Kasabasında dünyaya gelmiştir. Babasının İlköğretim Müfettişi olmasıyla önce Sivas’a, ardından İstanbul’a taşınırlar. Henüz ilkokul yıllarındayken cesareti, liderlik özelliği, kitaplara ve siyasete olan merakıyla diğer arkadaşlarından farklı olduğunu göstermiştir Deniz.

Macera dolu hayatının ilk eylemi Haydarpaşa Lisesi’nde öğretmenine atılan iftirayı aklamak için yaptıkları ayaklanmadır. Yıllar sonra öğretmeni Deniz’in babasına “Ben senin oğlun sayesinde temize çıktım hakkını ödeyemem” diyecektir.

İkinci sınıfta fizik dersinden kalınca, lise hayatına Bilir Koleji’nde devam etmiştir. İngilizcesini burada geliştirmiş hatta kendisine başka ülkelerden mektup arkadaşları edinmiştir. Türkiye’nin o dönemdeki karışıklıklarından siyasete zaten meraklı olan Deniz de etkilenmiş ve artık aktif olarak siyasetle uğraşmak adına Türkiye İşçi Partisi’ne üye olmuştur.

Liseden sonra Deniz, fen ve hukuk fakültesini kazanmış babası Cemil Bey’in kaygıları üzerine fen fakültesine başvurmuş, ancak son anda karar değiştirerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydını yaptırmış, böylece içinde yanan siyaset ateşini daha da alevlendirmiştir. O günden sonra Deniz’in kısacık hayatı eylemler ve göz altılarla geçecek, Deniz Gezmiş ismi duyulmaya ve göze batmaya başlayacaktır. İlk ciddi olayı 1968’in Mart ayında yasanmış, Deniz’in önderliğindeki grup bakana hakaretten tutuklanmıştır. Böylece belli aralıklarla ölümüne kadar sürecek cezaevi macerası da başlamıştır.

Bu süreçte ailesi, özellikle ayrı görüşlere sahip olsalar da Babası Cemil, Denizin her zaman arkasında durmuş onu kurtarabilmek için elinden geleni yapmıştır.

Deniz bir ay dışarıda iki ay hapishanede yaşamına devam etmiş ancak askerin yönetime el koymasıyla birlikte Deniz ve arkadaşlarının eylemleri de daha ses getirir bir hal almıştır. Artık sokaklarda kan akmaya başlamasıyla silahlanma yoluna gitmişler ve banka soygunları, Amerikan askerlerini kaçırmak gibi tehlikeli eylemler yapmaya başlamışlardır. Deniz bir süre kaçak olarak inandığı yolda devam etse de bu kaçaklık fazla sürmemiş çocukluğunun geçtiği Sivas yolunda yakalanmıştır.

Bundan sonra hem Deniz hem ailesi için daha zor bir dönem başlamıştır çünkü iktidar Deniz ve arkadaşlarının gözdağı vermek amacıyla idamını istemekte ve yargılama sürecini baskılarıyla etkilemektedir. Ailelerin ve muhalefetin de baskılarıyla bazı tutuklular beraat ettirilmiş fakat Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Yassıada’da yaşanan idamların da karşılığı olarak kurban seçilmişlerdir. Bütün çabalara rağmen karar değiştirilememiş Deniz ve yoldaşları aslında sonunu en başından beri bildikleri ölüme kararlı, gülerek, omuzları dik ve gururla yürümüşlerdir.

5 Mayısı 6 Mayıs Hıdırellez’e bağlayan gece Deniz, Yusuf ve Hüseyin sessizce hücrelerinden çıkarılmış cezaevinin duvarlarında Deniz’in “Haydi eyvallah arkadaşlar” sesi çınlamıştır. İdamı beklerken Deniz ailesine son mektubunu yazmış,(elleri kelepçeli olduğundan polis memuru tarafından daktiloda yazılmıştır.) son isteklerini avukatlarına iletmiş, arkadaşları ile bir araya gelip vedalaşmış ve saat 01.25 te ilk olarak Deniz ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR. Arkasından Yusuf ve Hüseyin. Denizden kalan son sözler ise şunlar olmuştur;

Yenilmişsem
Elim kolum bağlı
Boynumda yağlı ip
Gelip dayanmışsam darağacına
Dudaklarımda yarın
Gözlerim yarınlarda
Unutmak mı gerek seni?
Kapılar kapalı
Tutulmuşsa gece kapkara yollar
Sıcacık bir sevgi
Sunmayacak mıyım insanlara?
Bakmayacak mıyım yarınlara?
Seslenmeyecek miyim insanlara?

Deniz Gezmiş hakkında bugüne kadar yazılan kitaplardan farklı Abim Deniz. Bugüne kadar olaya Deniz ve Yoldaşlarının tarafından baktık. Peki ya gözü yaşlı anne babalar ve kardeşler. İşte Can Dündar bu kitabında Denizin küçük kardeşi Hamdi Gezmişin anıları ve anlatımını bugüne kadar gizli kalmış ya da yanlış aktarılmış görsellerle de destekleyerek sunmuş okuyucuya.

Kitabın yazılış amacı bugüne kadar Deniz Gezmiş hakkında oluşan bilgi kirliliğini birebir aileden birinin anlatımı ve belgelerle ortadan kaldırmak. Ayrıca bir başka amaç da bu kitaptan gelecek gelirle Deniz Gezmiş Vakfının temellerini atıp ekonomik düzeyi iyi olmayan öğrencilere burs sağlamak ve onun ideolojisini yaşatmak.

Abim Deniz Konusu

Hiç Yayınlanmamış Mektup ve Fotoğraflarla Hamdi Gezmiş'in Anıları

Son zamanların en iyi belgesellerine imza atan Can Dündar yine çok ses getirecek bir esere imza atıyor ve Abim Deniz kitabı ile Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş’in anılarından Deniz Gezmiş’in hayat hikayesini okurlarına sunuyor.

Bir zamanlara damgasını vurmuş ve günümüzde bile hala izlerini görebildiğimiz, dahası her direniş ve mitingde hala onun adı ve resminin kullanıldığı Deniz Gezmiş’in bilinmeyen yönleri Abim Deniz kitabında yer alıyor.

Hamdi Gezmiş’in anılarından yola çıkarak oluşturulan kitapta aynı zamanda gizli kalan tarihi fotoğraflar, Deniz Gezmiş’in yazmış olduğu mektuplar, topladığı belgeler ve daha birçok tarihi gerçek bulunuyor. Deniz Gezmiş’i daha iyi tanımak isteyenler için mükemmel bir kitap.

Abim Deniz Soruları ve Cevapları

Abim Deniz kimin eseri?

Can Dündar

Abim Deniz türü nedir?

Günlük / Anı, Biyografi, Tarihi

Abim Deniz kaç sayfa?

480

Abim Deniz Yorumları

mükemmel bir insanı harcadılar gerçekten çok yazık oldu adam gibi adamdı

19-11-2014 20:52

kitabı okumak istiyorum ama gerçekten çok pahalı burada 25 liraya satıyorlar anlamıyorum neden bu kadar pahalı özellikle deniz gezmiş gibi birini anlatan birinin kitabı bu kadar pahalı olmamalı para için onu kullanmak gibi olur yoksa lütfen fiyatı düşürün böyle mükemmel bir insanı herkes tanısın öğrenci adamız nasıl ödeyelim o kadar parayı benim günlük harçlığım zaten 10 lira off

19-11-2014 20:53

ben yeni aldım okuyorum gerçekten güzel gidiyor

19-11-2014 21:00

kitabın pahalı olduğu görüşüne katılıyorum ama deniz gezmiş için değer diye düşünüyorum sınavlarımda başarılı olursam babam alacak söz verdi, haftaya alıp okumaya başlayacağım kısmet olursa

19-11-2014 21:12

Can dündarı kişilik olarak sevmiyorum ama mükemmel bir yazar olduğu tartışılmaz yine güzel bir işe imza atmış

19-11-2014 23:56

görüntü olarak çok kalın bir kitap ama resimler mektuplar vs. çok güzel hemen okunabiliyor can dündar gerçekten çok güzel hazırlamış belgesel olarak da bekliyoruz

20-11-2014 22:00

denizin dünyasında dolaşmak ona biraz daha yakın olmak düşündüklerini anlamak her ne kadar boğulacağını da bilsen o denizde yine de güzel o denize yelken açmak...

21-11-2014 03:08

herşeyi ile mükemmel bir eser olmuş harika

25-11-2014 02:52

Merkak ettim alacağım işallah

27-11-2014 17:12

Ben okumadim ama eminim güzeldir..deniz gezmis gibi bir adam anlatiliyorsa eminim harika bir eserdir....

(BEYHAN) HAYAT SEVİNCE GÜZEL... • 27-11-2014 17:21

kitabı görür görmez aldım ve okudum bence mükemmeldi darağcında üç fidanıda okumuştum aslında ama buda fevkalade olmuş emeği geçen herkezin eline sağlık,herkeze tavsiye ederim insanı resmen o dönemlere götürüyor.çok etkilendim yine çok üzdü beni deniz gezmiş...

08-12-2014 11:29

kitabı alalı 1 hafta oldu. 4 gün içinde bitti. bence o dönemde yaşanan olayları ailesinin yaşadıklarını çok güzel anlatmış can dündar. herkese tavsiye edilir.

13-12-2014 07:43

denizleri asan zihniyet onları yok etdiklerini düşündüler ama; aslında onları ölümsüzleştirdiler. kitap çok güzel ellerine saglık.nurlar içinde yatın deniz.yusuf ve hüseyin...

16-12-2014 15:28

değişim,değişecek,degistireceğiz.tek yol gerçek devrim deniz gezmisi dusundukce siirlerimi yaziyorum benden sonrada yazaklar yetisecek.

18-12-2014 20:42

kitabi okurkan cok duygulandim. resimler oldugu icin insan o zamana geri dönüyor. cok etkilici bir kitab. can dündari tebrik ederim.

27-12-2014 21:06

kitap gerçekten çok güzel bende tesadüfen buldum ayrıca deniz gezmişi tanımayanlar için iyi bir bilgi kaynağı can dündarı tebrik ederim ...

03-01-2015 18:29

arkadaşlar kitabın önsözünde yazıldığına göre bu kitabın gelirleri deniz gezmiş adına vakıf kurmak için kullanılacak. imkanınız olursa pahalılığını umursamayıp kitabı alarak hem bu güzel insanı yakından tanımış hem de katkıda bulunmuş olursunuz..

04-01-2015 18:30

ne zamandır okumayı planlıyorum ama final haftamdan dolayı fırsatım olmadı.kısmetse tatilde ilk işim abim deniz'i okumak olacak :)

05-01-2015 23:35

okumaya başladım, deniz gezmiş in bebeklik resimlerini ağlamadan geçmek imkansız....

08-01-2015 15:41

ah
kaç yaşanmışlık varsa elveda...
yol senin olsun, bana gitmek düşer...
en çok da kendimden gidiyorum...
bu veda sana âh olsun!
Âh'ım beddua değildir, bilesin...
Âleme ibret, sana eyvâh olsun...
eyvâh da yetmez, eyvâhı da bilmez isen eğer,
eyvâha da, yola da, sana da eyvallah olsun...
(tanıtım bülteninden)

14-01-2015 11:35

sırlarla dolu bir kitap 25 yaşında bir delikanlı daha nasıl baş kaldırabilir? korkusuzca teşekkürler can dündar ve hamdi geçmiş

15-01-2015 12:52

bir günde okudum.bu ülkede denizler yusuf'la hüseyin ler ölmez. mustafa kemal in evlatlarıyiz biz. murat içinde yatın.

16-01-2015 01:36

okurken ağlamamak için kendimi zor tuttum savunduğu değerler uğruna bir insanın yaşadıkları çok acı

16-01-2015 19:10

tek kelimeyle harika..

19-01-2015 09:49

4 günde okudum tek kelime ile müthişti..yetmedi ikinci kez okuyorum

31-01-2015 11:49

üç gencin, ve nicelerinin vebali kimlerin üstünde (içeride ve dışarıda) araştıran bilir. yaşlı yaşlı 450 adam 3 gençten ve fikirlerinden bu kadar korkuyorsa, ve onları linç etmeyi başaramamışsa bu sistemde çok bozuk birşeyler var.

05-02-2015 21:27

o yıllarda yaşamak denizi tanımak güzeldi.

08-02-2015 17:07

harika bir kitap deniz gezmis hakkinda bilmedigim herseyi bu kitapla ogrenmis oldum

11-02-2015 13:09

evet bu kadar pahali olmasi dogru degil ama yani 25 tl yi cok basit seyler icin rahatlikla harciyoruz.

03-03-2015 23:42

okurken agladım cok guzel bir yapıt mutlaka okunmalı

10-03-2015 10:25

nur içinde yatsın güzel insan yaşasın halkların kardesliği

28-03-2015 20:42

birilerinin oyununa gelmişler maalesef

19-04-2015 07:57

turkiyenin bagimsizligi icin can vermis bir vatansever ruhun sad olsun yattigin yerde rahar uyu

22-04-2015 17:30

baştan sona kadar 3 günde okudum cidden harika bir eser

23-04-2015 19:01

gözyaşları içinde okudum. teşekkürler can dündar

07-07-2015 20:31

okunması gereken bir kitap. okudum okudukca ağladım
baba ;
sana her zaman müteşekkirim.çünkü kemalist düşünceyle yetiştirdin beni .küçüklüğümden beri evde devamlı kurtuluş savaşı anılarıyla büyüdüm . ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim .
baba biz türkiyenin ikinci kurtuluş savaşcılarıyız.
elbette ki hapislere atılacağız, kurşunlanacağızda.
tıpkı birinci kurtuluş savaşında olduğu gibi. ama bu toprakları yabancılara bırakmayacağız. ve bir gün mutlaka yeneceğiz onları .
düşün baba, bugünkü hükümet, işini gücünü bırakmış bizimle uğraşıyor. çünkü bizden başka gerçek muhalefet kalmamış durumda. ve hepsi kemalist çizgiden sapmışlar. ve tarih önünde hüküm giymiş durumdalar. biz çoktan onları tarihin çöplüğüne atmış durumdayız.
ya vatan ya ölüm!

17-08-2015 18:23

delikanlım iyi bak yıldızlara demiştim simdi çok iyi anliyorum ve sürekli yildizlara bakıyorum

09-01-2016 20:41

boşver be kardeş bakarsın bizde düşüncelerin asılmadığı yerlere gideriz
belki orda hala dalgalıdîr deniz
düşeriz denizin peşine gerekirse ölüme gideriz
yinede vatanı faşistler hem etmeyiz
boşver be kardeş bakarsın bizde düşüncelerin asılmadığı yerlere gideriz
belki orda hala dalgalıdîr deniz
düşeriz denizin peşine gerekirse ölüme gideriz
yinede vatanı faşistlere yem etmeyiz

05-06-2017 13:18

deniz gezmiş o gun haindi bugun kahraman bu o gunun sartlarından mıdır bılınmez ama bana gore o gunde kahramandı bu gunde o gun oynanan amerıkan baskıları bugunde farklı versıyonları ama aynı taktıklerle oynanmakta yazık kı o gun bunu sadece deniz ve diğerleri farketmiş yazık ki bugun bunu farkedecek bir deniz bıle olmamakta uyanmak adına halkı ezenlere dur demek adına hep soyluyorum ve bılıyorum bu sozum basıma bela olucak ama bunu göze alarak soyluyorum eger gelıcek kaygın varsa yapıcak bırsey kalmadıysa tek yol devrımdır

23-06-2017 00:30

çocuğumun ismi denizdir yolunda yurusun diye ne mutlu anne babaki böyle evlat yetiştirmiş

21-01-2018 18:40

her satırında o zamanı yaşar gibi oldum harıka bir kitap muhteşem bir insan nurlar içinde yatın

10-08-2018 15:40

deniz gezmişe değer
,

16-01-2019 10:24

deniz gezmiş kitapları her zaman ilgimi çekmiştir can dündarı sevmem ama bu kitabı güzel olmuş

04-02-2020 19:22

deniz gezmiş'i anlatan kitaplar yetersiz bu kitabı okuyunca bunu bir kez daha anladım

31-10-2022 23:31

"sonra belki düşüncelerin asılmadığı yerlere gideriz" bu sözü okuduktan sonra kendimi daha fazla tutamadım

05-02-2024 18:22

Sarı Zeybek Abim Deniz Aşka Veda en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları