Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar

Yeni Yalan Zamanlar 1 Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar
Kitabın Yazarı:İnci Aral Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:1994 Sayfa Sayısı:372 ISBN:9786054764051 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:69,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar - İnci Aral

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar Özet

Engels'in Daktilosu

Kerim, bir sabah posta ile kendisine gelen isimsiz bir mektupla uzun yıllar önce ölmüş dedesinin evinde kendisine ait bir şey olduğunu öğrenir. Dedesinin evine gider ve orada kıymetli bir daktilo bulur bu sırada polisler gelip Kerim'i tutuklar, gözlerini bağlar ve götürürler.

Kerim gözlerini açtığında garip bir yerde olduğunu fark eder. Burası Eyigöz'dür. Başında Aysevim ve Ekber vardır. Bu ikili yazamayan, yazmayı bırakan, geçmişte kalan, yazmaya hevesli olan yazarları karakol benzeri bir yerde tutarak yazmaya zorlarlar. Orada Kerim gibi birçok yazar adayı bulunmaktadır. Kerim'den aniden bir hikâye yazmasını isterler. Doğaçlama olarak hikâyeleri yazan Kerim'den daha sonra ise roman yazması istenir. Kerim'in ihtiyacı olan her şeyi sağlayacaklarını, Kerim'in sadece yazmasını istediklerini söylerler. Daktilosunu da vererek odadan çıkarlar.

Kerim, kendi hayatındaki insanlardan kahramanları oluşturarak bir roman yazmaya kalkar. Eda, Nedim, Metin, Kerim, karakterleridir.

Roman, Kerim ile başlar. Kerim bir mimar aynı zamanda da yazardır. En yakın arkadaşı Metin'dir. Neyla isimli ünlü bir eşi vardır ve eşinin babasının mimarlık şirketinde çalışmaktadır. Neyla ile uzun zamandır sıkıntıları vardır sonunda Neyla hayatında başka biri olduğunu söyleyerek, Kerim'den ayrılır. Kerim, eski evine geçer ve Metin ile buluşur. Metin'in evine gittiğinde bir kadın tablosu görür. Tablo'da bulunan kadından çok hoşlanır. Sonraki gece Metin; birkaç arkadaşıyla bir yemek düzenlediğini ve Kerim'in de gelmesini istediğini söyler. Kerim davete gelir. Eda'yı görür. Eda kendisinin eski kiracısıdır. Sevgilisi Nedim ile birlikte o evde kalmaktadır. Ayrılınca evi boşaltırlar. Eda, Metin'in evindeki tablodaki kadına benzemektedir. Kerim, Eda'ya aşık olur. Ve o gece birlikte olurlar. Ancak sabah uyandığında Eda, evden gider ve Kerim ile bir daha görüşmez.

Buraya kadar sorunsuz yazan Kerim, buradan sonra Eda'nın ruh halini anlatır. Ancak Eda'yı fazla tanımadığı için yazmakta zorlanır. Ve Nedim'in intihar ettiği haberini alır. Ekber Bey ise Kerim daha iyi yazabilsin diye Nedim'in günlüğünü Kerim'e getirir.

Nedim Diye Biri

Nedim, bu satırları, Eda ile ayrılmalarına yakın bir zamanda yazmaya başlamış ve ölene kadar yazmaya devam etmiştir. Eda'nın hayatını, kendisini Metin ile nasıl aldattığını, ayrılıklarını bu bölümde anlatır.

Eda ile Metin sayesinde tanışmışlardır. Kısa sürede birbirlerini severler ve sevgili olurlar. Eda, dayısı ile birlikte antikacılık yapmaktadır. Annesi, babası öldükten sonra amcası ile evlenmiş, anne ve babasından kopmuş bir kızdır. Bir zaman sonra Nedim ile aynı evde yaşamaya başlarlar. Sayısız kez aldatır Nedim'i. Ancak Nedim çok aşıktır Eda'ya sesini çıkarmaz aldatmalarına. İki yıl boyunca sorunsuz giden ilişkileri, son bir yıl boyunca Eda'nın gitmeye çalışmaları ile devam eder. Eda sonunda evi terk eder. Nedim ise Beylem diye bir kızla sevgili olur ancak Eda'yı unutamamaktadır. Beylem'e daha fazla dayanamaz ve intihar eder.

Egemenlik Allah'ın

Kerim bunları okuduktan sonra Nedim'in öldüğüne inanmaz. Ve mektupları Eda'ya verir. Eda'da Kerim ile aynı fikirdedir. Ve Kerim'e romanı yazmasına yardım edeceğine dair söz verir. Birkaç gün sonra Eda ile buluşurlar. Eda romandaki karakter ile kendisini bütünlediğini anlatır. O geceden sonra Kerim, Eyigöz'e döner ancak hiçbir eskisi gibi değildir. Yönetim değişmiş, Ekber ve Aysevim kaçmıştır. Kendisi de kaçar oradan ve evine gider. Sabah uyandığında darbe olduğunu görür. Kendisini tutuklayacakları korkusuyla, Eda'nın evine gider ve orada romanın eksik yerlerini bitirmeye karar verir ve yazmaya yeniden başlar.

Melike Eda

Eda, annesinin ölümü için on yıl önce ayrıldığı eski evine dönüyor. Burada küçük yaştayken babasının hastalığını, hastayken bile kendisine iyi davranışlarını, sevgisini ve annesinin dine daha sıkı bağlanması için sürekli kendisini sıkıştırmasını hatırlıyor. Bir süre sonra babası ölüyor. Amcasının eşi de o sıralarda gaz zehirlenmesi sonucu vefat edince annesi ve amcası evleniyor. Amcası kendisine sürekli tecavüz etse de Eda ona ses çıkaramıyor, annesine söyleyemiyor. Annesi bir süre sonra hissetse de hiçbir şey yapmıyor.

Eda üniversite zamanlarına geldiğinde dayısının yardımıyla İstanbul'a gidiyor. Başta dini bir kız yurdunda kalsa da sonradan teyze kızı olan Aysevim ile başka bir eve taşınıyor. Ve yavaş yavaş özgürlüğünü kazanıp, kendi yolunu çizmeye başlıyor. Amcası bu sıralarda milletvekili oluyor.

Tam on yıl sonra annesinin ölümü nedeniyle ilk kez gidiyor köyüne Eda. Orada kendisine yapılan baskıyı, eziyetleri anımsıyor. Annesinden yavaş yavaş nasıl nefret ettiğini hatırlıyor. Acıları ile baş başa kalmasının ardından daha fazla dayanamayarak İstanbul'a doğru yola çıkıyor.

Başka Bugün Yok

Kerim, yazdığı romanın sonu için beş ihtimal koyar.

İlk ihtimal de; Aysevim yurtdışına kaçmamış, Metin'in evinde saklanmaktadır.
İkinci ihtimalle; Aysevim ve Ekber Fransa'ya kaçmıştır.
Üçüncü ihtimalle; Ekber yurtdışına çıkmış, Aysevim'den ayrılmıştır. Özel dedektiflik bürosu açmayı düşünürken, kaçırılır ve öldürülür.
Dördüncü ihtimalle; Nedim ve Eda barışmıştır. Aysevim, kadın işleri başkanı olmuştur.
Beşinci ihtimalle; Kerim kendi düşüncelerini belirterek romanı sonlandırır.

Değerlendirme:

İnci Aral'ın Yeni yalan Zamanlar üçlemesi altında birleştirdiği Yeşil, Mor ve Safran Sarı kitaplarından ilki Yeşil'dir. Melike Eda'nın ve Nedim'in aşk hikâyesinin yanında hayatlarına da yer veriyor ve güzel ve edebi bir dille bunu anlatıyor. Kitap aslında dili gereği kafa rahatlığı sırasında okunabilecek bir kitap. Çünkü kitabın dili kafanın başka bir yere gitmeden okunması gerekliliğini sunuyor. Kitap kendiliğinden akıp gidiyor. Güzel ve okunabilecek bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar Soruları ve Cevapları

Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar kimin eseri?

İnci Aral

Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar türü nedir?

Yerli Romanlar

Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar kaç sayfa?

372

Yeşil - Yeni Yalan Zamanlar Yorumları

çok başarılı bir özet

06-07-2020 15:52

harika bir üçleme kitabın yazarını tebrik ederim herkese de tavsiye ederim

19-06-2022 18:37

seriye başladım bakalım şimdilik iyi gidiyor üç kitabı da okuyacağım

29-03-2023 18:57

ben beğenmedim ikinci kitabı kolay kolay almam yorumlara bakmam lazım

13-01-2024 20:56