Mor / Yeni Yalan Zamanlar

Yeni Yalan Zamanlar - 2 Mor / Yeni Yalan Zamanlar
Kitabın Yazarı:İnci Aral Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:336 ISBN:9786054764068 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:52,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Mor / Yeni Yalan Zamanlar - İnci Aral

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mor / Yeni Yalan Zamanlar Özet

İlhan'ın gördüğü kabus ile başlar kitap. Yıllar önce ölmüş olan annesini çok kötü bir halde görür rüyasında. Bunu kötü bir olay olacak gibi adlandırır. Yanında sevdiği kadın Renginur vardır. Eski eşi Revan'dan boşanmak üzeredir. Revan ile yıllar önce mesleğe ilk başladığı yıllarda bir şirkette tanışmış, eli yüzü düzgün bir kız ararken onunla evlenmeye karar vermiştir. Revan'ın ablası olan Fikran, ilk zamanlar İlhan'a aşıktır. Ancak İlhan ona yüz vermez ve Revan ile evliliklerine devam ederler ancak Fikran, Fikran'ın kızına bakmaktan Revan ile boşanmaya karar verene kadar kurtulamaz. Revan'ı normalde de başka kadınlarla aldatmaktadır. Ancak bir defasında kendi hotelin de bir kutlama da Renginur ile tanışır ve hayatında ilk kez aşık olur. Zamanla Renginur hamile kalır ve oğlu Yalım doğar. Ondan sonra Revan'dan boşanmaya karar verir ancak ablası Fikran ile birlikte çok fazla direnir. Boşanmanın uzaması hem Renginur'u hem de kendisini huzursuz etmektedir. Gördüğü kötü rüyanın etkisiyle bunları düşünürken güvenliği artırmanın oğlu Yalım açısından iyi olacağını düşünür.

Kardeşi Armağan da bu gece Yalım'ın 1. Yaş günü partisinde olmak üzere hotel de bulunmaktadır. Armağan, Figen ile evlidir. Ciddi, politikaya düşkün bir akademisyendir. Figen ise daha eğlenceli, sevgisini belli edebilen aynı şeyi Armağan dan da bekleyen ama Armağan sevgisini çok ifade edemeyince aralarında sorunlar oluşmaya başlar ve zamanla birbirlerinden soğurlar. Boşanma aşamasındayken İlhan ikisini de hotele davet eder ve burada aralarındaki çoğu sorunu aşarak yeniden başlamaya karar verirler.

Renginur, üniversitede turizm bitirmiş ve hotel de çalışırken hotelin sahibi olan İlhan ile aşık olmuş genç bir kadındır. Şu an annesi, halası ve dayısı da bu hotel de babasına bakmak üzere bulunur. Kendisi halası ve dayısından rahatsız olsa da babasına baktıkları için sesini çıkaramaz. Ancak en kısa zamanda bir hemşire tutmaya ve onları yollamaya karar verir. Hotelin turist rehberiyken, sahibinin eşi durumuna yükselmiş bu hayata adapte olmaya çalışmaktadır. Oğlu Yalım'a bakmak için ise bir dadı tutmuş ve annesine bırakmış kendisiyle ilgilenmektedir.

Revan'ın ablası olan Fikran, İlhan'ı öldürüp mal varlığının üzerine oturmayı düşünmektedir. Ancak bunu nasıl yapacağını bilemez. Bu sıralar da arabasını değiştirmek için gittiği oto satım alanında tanıştığı Ramazan ile ilişkiye başlar. Ramazan kendisinden oldukça gençtir ancak para ile kendisiyle birlikte olmaktadır. Kendisinin birikimi olsa da daha fazlası için İlhan'a ihtiyaç duymaktadır. Ramazan ile ilişkilerinin başlamasının ardından bir sene geçmiş, Ramazan, İlhan'ı öldürmesi için birini bulabileceğini, kendisinin bundan haberinin olmayacağını ve adının bile anılmayacağını söyleyerek Fikran'ı ikna etmiştir. Oğlunun doğum günü partisinde ilhan kiralık bir katil tarafından öldürülecektir. Revan'a bunu söylediğinde Revan korkuyla karşılaşa da zamanla kabul eder çünkü tüm mal varlığının Renginur ve oğluna kalacağı düşüncesi, kendisinin ise parasız kalacağı fikri onu deliye döndürmekte, İlhan ise ona para ve mal vermemekte diretmektedir.

Parti zamanı geldiğinde İlhan, kız kardeşi Gülcan'ı da evinden alıp getirmiş tüm aile bir arada olmuşlardır. Çok eğlenmeye başlamışlar, keyifleri yerindedir. Armağan ile Figen barışmış, Gülcan içerek kendinden geçmiş Renginur ile İlhan ise aşklarını yaşamaktadırlar. Oğulları Yalım'a ise Renginur'un annesi olan Fatmuş hanım bakmaktadır. Pasta kesildikten sonra fişek gösterisine gidileceği sırada İlhan beş yerinden vurularak kiralık katiller tarafından öldürülür.

Değerlendirme:

Yeni Yalan Zamanlar serisi Yeşil, Mor, Safran Sarı olmak üzere üç kitaptan oluşmaktadır. Yeşil kitabını okuduğumda biraz daha sıkılmıştım. Mor, yeşil kitabına göre daha akıcı, daha iyiydi. Daha beğendiğim bir kitap oldu. Safran sarıya göre daha olaysız ve sakin bir kitap olan mor da serinin diğer iki kitabı gibi insanı kendisine çekmeyi başarıyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Mor / Yeni Yalan Zamanlar Soruları ve Cevapları

Mor / Yeni Yalan Zamanlar kimin eseri?

İnci Aral

Mor / Yeni Yalan Zamanlar türü nedir?

Yerli Romanlar

Mor / Yeni Yalan Zamanlar kaç sayfa?

336

Mor / Yeni Yalan Zamanlar Yorumları

güzel bir kitap seri genel olarak çok güzel tavsiye ederim

20-10-2021 16:48

çok güzel bir romandı umarım devamı gelir karakterler harika

18-07-2022 16:47

yeni yalan zamanlar kitabının yazarının okura vermek istediği mesaj ne

08-06-2023 16:14