Yerdeniz Büyücüsü

Yerdeniz Üçlemesi 1 Yerdeniz Büyücüsü
Kitabın Yazarı:Ursula K. Le Guin Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:192 ISBN:9789753420570 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:109,55 TL KitapYurdu:109,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yerdeniz Büyücüsü - Ursula K. Le Guin

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Fantastik Orjinal Adı:A Wizard of EarthseaÇeviren:Çiğdem Erkal İpek

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yerdeniz Büyücüsü Özet

Ursula K. Le Guin'in yaratmış olduğu kocaman bir dünya ve içinde birçok hikayeyi barındırıyor. Uzun zamandır okuduğum en iyi fantastik roman. Yazarla niçin bu kadar geç tanıştığımı sorgulamama neden olan bir eserdi. Bende bıraktığı izlenim kesinlikle daha kitabın ilk sayfalarında eşsiz bir tat veriyor olmasıydı. Bu tarz eserler, gerçek dünyaya kısa bir süreliğine ara vererek kendinizi de hikayeye katarak yeni bir yaşamı kurmanıza olanak sağlıyor. Yerdeniz biz satırları okurken hayal dünyamızda varolmaya başlıyor.

Roman Yerdeniz adı verilen bir dünyada geçiyor. Bu dünyanın en önemli özelliği içerisinde büyüyü barındırıyor olması. Diğer roman ve hikayelerde gördüğümüz gibi ucu bucağı belli olmayan, sınırsız bir büyü söz konusu değil. Yerdeniz'de büyü elle tutulur bir şekilde karşınıza çıkıyor. Gont adında bir adada doğan daha sonra Yerdeniz'in en kudretli ve yetenekli büyücüsü haline gelen Çevik Atmaca'nın hikayesini konu edinmiş. Çevik Atmaca içerisinde barındırdığı büyü gücünün farkına vardığında yaşadığı ada ona dar geliyor ve onu başka bir adaya gönderiyorlar aslında olaylar bu andan sonra başlıyor. Roke isimli bir adaya gidiyor ve bu adanın tek özelliği içerisinde bir büyücülük okulu olması. Büyücülük alanında çeşitli sınıfları içerisinde bulunduran bir okul. Romanımızın kahramanı burada eğitim alıyor. Genel anlamda büyücülüğü anlatıyor gibi dursa da aslında kitapta büyümek konusunun ele alındığını hissedeceksiniz. Büyümek her daim bizleri bilgeliğe götürmez kitapta bu ve bunun gibi olaylarla karşılaşıyoruz. Kendini keşfetmek, yaşamın sınırlarını görmek, hayatı öğrenmek üzerine düşünmemizi sağlıyor. Kendini ve yeteneklerini keşfeden çocukla birlikte kendimizi keşfedeceğimiz bir roman olmuş. Hislerinin tuzağına düşen Çevik Atmaca başına gelenlerle hep mücadele halindedir. Çocukluktaki o hırs, yersiz cesaret ve büyüklenme duygusu yerini sorumluluk sahibi genç bir bireye bırakır. Bizler de Çevik Atmaca'nın büyüme macerasına eşlik ediyoruz. Ursula İyiyi ve kötüyü akılla kavrayabildiğimiz bir dünyadan sesleniyor biz okuyuculara.

Ursula K. Le Guin'in anlatımı oldukça heyecan verici ve akıcı bir dile sahip. Büyülü anlatımıyla sizi daha ilk sayfadan itibaren bu dünyanın içine sokuyor ve sayfalarda maceraya tanıklık ediyorsunuz. Kelimenin tam anlamıyla büyülü bir dünyanın içine giriyorsunuz ve heyecan verici satırlar, okumayı daha zevkli hale getiriyor. Sözlerinin ardındaki büyülü dünyayı hissediyor olmak büyük ayrıcalık aynı zamanda. İsimlerin gizemi de dikkat çeken konular arasında. Romanımız serinin ilk kitabı, Atuan Mezarları ve En Uzak Sahil serinin devam kitapları. Kitabın oldukça akıcı olması serinin diğer kitaplarını okuma arzusu uyandırıyor. Böylesine büyüleyici kitabın devamında neler olduğunu düşünmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Ursula K. Le Guin kendinden sonraki yazarlara da ilham olmuş eşsiz yazarlardandır. Yazarın kelime dünyasına girdiğinizde onun kaleminin ayrıcalığını hissedeceksiniz. Bu kitaptan aldığınız tadı başka yazarların fantastik romanlarından alamayacağınıza garanti veriyorum. Sözlerinin ardında bambaşka bir kapı var ve o kapı eşsiz bir dünyaya açılıyor. Yoğun duygularla harmanlanmış kelimeler hayal dünyanızı ve ufkunuzu açacak. Hayal gücünüzün sınırlarını oldukça zorlamasının yanı sıra kendinizi ve geçmişinizi tatlı bir şekilde sorgulatıyor. Büyüme sancıları içinde olan gencin hikayesini kendi yolunuzla birleştirecek ve kendinizi hikayenin tam ortasında bulacaksınız. Keyifli dakikalar geçirten sayfaları hiç sıkılmadan bir çırpıda okuyacak büyülü dünyanın etkisinden uzun süre çıkamayacaksınız. Eğer kitabın size verdiği mesajları doğru bir şekilde alırsanız başucunuzdan ayırmayacağınız, hayat bavulunuza atacağınız bir kitap olması çok olası. Aklınızın ve kalbinizin bir yerinde her zaman yerini alacak tat da bir kitap olmuş.

Yazan: Nuray Avcı

Yerdeniz Büyücüsü Soruları ve Cevapları

Yerdeniz Büyücüsü kimin eseri?

Ursula K. Le Guin

Yerdeniz Büyücüsü türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Fantastik

Yerdeniz Büyücüsü kaç sayfa?

192

Yerdeniz Büyücüsü Yorumları

buradaki yorum sayesinde kitaba olan merakım bir kat daha arttı. hemen tüm seriyi okumak istiyorum.

15-12-2020 01:48

serinin ilk kitabını okudum hayran kaldım diğerlerini de sipariş ettim bekliyorum

30-06-2022 18:07

özet için teşekkür ederim serinin diğer kitaplarını da ekleyecek misiniz

05-04-2023 20:36

kitabın orjinal adı nedir

27-01-2024 21:41