Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin Kimdir

Ursula Kroeber 1929 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelmiştir. Psikologluğun yanı sıra yazar olan bir anne ile Antropolog bir babanın kızıdır. Ailesi ile beraber kültürel çeşitliliklerin yaygın olduğu bir ev ortamında büyüyen Ursula Kroeber, Massachusetts – Radcliffe ‘da lise eğitimini tamamlamıştır. Edebiyata her zaman ilgisi olan Ursula Kroeber, Columbia Üniversitesi’ni de bitirdikten sonra, “Fransa ve İtalya’da Ortaçağ ve Rönesans” üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Ursula K. Le Guin, Bilimkurgu ve Fantastik için en önemli yazarlardan kabul edilir. Bu türler haricinde ki eserlerinin yanı sıra, tiyatro, şiir, çocuk ve genç edebiyatında da katkıda bulunarak çevirmenlik yapmıştır.

Ursula K. Le Guin, 1960 yıllarında bilimkurgu üzerine yazılar yazmaya başlamıştır. İlk öyküsü ise 1962 yılında yayımlanmıştır. Asıl ününü ise 1969 yılında yayımladığı ‘Karanlığın Sol Eli’ adlı eseri sayesinde gerçekleşti. Çünkü bu eseri sayesinde çok değerli olan Hugo ve Nebula ödüllerini kazanmıştır.

Yerdeniz Beşli adlı oluşturduğu seriyle çok büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Bu serinin üçüncü kitabı olan “En Uzak Sahil” ile 1973 yılında ABD’nin milli ödülü olarak verilen National Book Award’ı kazanmıştır. Ve 1990 yılında ise Tehanu ile tekrardan Nebula ödülünü kazanmıştır.

Şimdi mütevazı bir yaşam süren Ursula K. Le Guin ABD’nin Oregon eyaletinde yaşamaktadır. Düşünce yapısı ile okurlarını derinden etkileyen Ursula K. Le Guin, geniş bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Yazdığı gerek makaleler olsun gerek eserleri her zaman kendi düşüncelerini savunmuştur. Karşıt olduğu görüşlere sahip insanlar ise Ursula Kroeber, kaleminden etkilendikleri için okumaya devam etmiştir. Zira kendisi kimseyi rahatsız edecek yazılar yazmamıştır. Ve bu yüzden bir çok kişinin kalbini fethetmiştir.

Ursula K. Le Guin Kitapları: Öteki Rüzgar, Yerdeniz Öyküleri, Tehanu, En Uzak Sahil, Atuan Mezarları, Yerdeniz Büyücüsü, Marifetler, Sesler, Güçler, Uçuştan Uçuşa, Başka Bir Yer, Hep Yuvaya Dönmek, Bağışlanmanın Dört Yolu, Kadınlar Rüyalar Ejderhalar, Dünyaya Orman Denir, Rocannon’un Dünyası, Her Yerden Çok Uzakta, Başlama Yeri, Balıkçıl Gözü, Hayaller Şehri, Karanlığın Sol Eli, Atmacanın Türküsü, Gülün Günlüğü, Mülksüzler, Sürgün Gezegeni, Kanatlı Kediler Masalı-1 Dört Yavru , Kanatlı Kediler Masalı-2 Yuvaya Dönüş, Kanatlı Kediler Masalı-3 Yeni Arkadaş, Kanatlı Kediler Masalı-4 Kentte Tek Başına, İçdeniz Balıkçısı, Lavinia, Malafrena, Dünyanın Doğum Günü


8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ursula K. Le Guin Kitapları

Dünyaya Orman Denir Dünyaya Orman Denir

Ursula K.Le Guın bilimkurgu ve fantezi eserleriyle ön plana çıkan bir yazardır. Eserlerinde çoğunlukla kültürel gözlemci konumunda olan kahramanları tercih etmiştir.

Puan: 8.2 | Yorum: 2

Yerdeniz Büyücüsü Yerdeniz Büyücüsü

Ursula K. Le Guin'in anlatımı oldukça heyecan verici ve akıcı bir dile sahip. Büyülü anlatımıyla sizi daha ilk sayfadan itibaren bu dünyanın içine sokuyor ve sayfalarda maceraya tanıklık ediyorsunuz.

Puan: 8.4 | Yorum: 4

Karanlığın Sol Eli Karanlığın Sol Eli

Ütopik bir bilim kurgu romanı olan bu kitap her ne kadar gelecekteki yaşamı konu alsa da bize bugünün insanının problemlerini anlatmaktadır.

Puan: 8 | Yorum: 4

Lavinia Lavinia

Lavinia, güçlü bir kraliçe olmasına rağmen tarihte, şiirlerde pek az yer almış, Lavinia'nın rüyalarına giren şair de bundan bahsetmiştir.

Puan: 8.8 | Yorum: 2

Marifetler Marifetler

Marifetler; bilim kurgu yazarı Ursula Le Guin’in üslubunu ve kurgusunu yansıtan romanlardan biri olmakla beraber, kalite açısından onun Mülksüzler ya da Karanlığın Sol Eli gibi romanlarına yaklaşmaktan uzaktır.

Puan: 8.1 | Yorum: 2

Kadınlar Rüyalar Ejderhalar Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

Ursula sevenleri şöyle alalım. Ursula’nın eserlerinin üzerine bir cila tadında olacağından hiç şüphem yoktur.

Puan: 7.8 | Yorum: 6

Mülksüzler Mülksüzler

Mülksüzler, ütopik bir romandır. Bu roman Urras ve Anarres denilen ve birbirlerinin uydusu olan iki gezegen arasında geçer.

Puan: 8.1 | Yorum: 8

Ursula K. Le Guin ile ilgili yorumlar

bir kaç kitabını okudum güzel yazıyor

05-02-2017 21:11

çok güzel kitapları var ama buraya sadece iki tanesi eklenmiş diğerlerini de ekleyin lütfen

13-11-2018 17:01

kadınlar rüyalar ejderhalar ve mülksüzler harika kitaplarıdı bence ursula le guin kitapları hepsi güzel okuyun derim

05-07-2019 15:27

hep yuvaya dönmek kitabını arıyorum ama çok pahalı ucuza nerede bulabilirim?

10-10-2020 12:19

çok acil dünyaya orman denir özeti lazım okumaya çalıştım ama bitiremedim yarım kaldı yardım lütfen

21-10-2021 23:06

sevdiğim yazarlardan ama kitapları kolay bulunmuyor

08-01-2024 22:41