Lavinia

Lavinia
Kitabın Yazarı:Ursula K. Le Guin Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:288 ISBN:9789753427340 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:153,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Lavinia - Ursula K. Le Guin

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Gürol Koca

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Lavinia Özet

Lavinia, Latium krallığının prensesi daha sonraları Lavinium krallığının kraliçesi olacak Aenas'ın karısı, Silvius'un annesi olacak ana kraliçe olacak kadın. Latium da doğdu. İki erkek kardeşi daha vardı. Erkek kardeşleri de hayattayken annesi onları çok severdi. Lavinia annesi kendisiyle oynadığında çok mutlu olurdu. Kraliçe tüm zamanını çocuklarıyla geçirir, Latium krallığının varisi olan oğullarını özenle yetiştirirdi. Sonra iki varis birden ölünce kraliçe delirdi. Lavinia ölsün isterdi. Oğulları yaşasın. Çünkü oğullar krallığın, soyun devamı demekti. İki varis aynı anda öldü, anne delirdi. Baba Latinius, kızı Lavinia'yı bağrına bastı. Büyüttü. Annesinin görevlerini Lavinia üstlendi. Annesi kendisini bir odaya kapattı ve Lavinia'ya düşman oldu. Saray da kimi zamanlar Lavinia'ya küçük kraliçe dendi. Bunu duyan annesi daha da sinirlendi. Öfke doldu ona karşı.

Zamanla büyüdü Lavinia çok güzel bir genç kız oldu. Maruna'yı da yanına alıp dostu Silvia'nın yanına giderdi sık sık. Silvia'nın abisi ona aşık olmuştu. Ancak bu evliliğin imkansız olduğu aşikârdı. Lavinia bir prensesti. Kral kızıydı. Zaten onu da sevmiyordu. Biraz daha zaman geçince annesinin yeğeni Turnus, Lavinia'yı kendisine eş olarak istemek için geldi Latium'a. Annesi Turnus'u oğlu gibi görmeye başlamış ve Lavinia onunla evlensin krallığın varisi o olsun diye çabalıyordu. Turnus genç, cesur ve oldukça yakışıklı bir kraldı. Tüm kızlar ona hayrandı. Ancak Lavinia onu sevmiyordu. Babası Latinius biraz büyüsün Lavinia dedi. Böylece üç yıl bekletti Turnus'u. Zaman geldi Lavinia daha da büyüdüğü zaman talipleri çoğaldı. Ve karar verme zamanı geldi. O sıralarda kutsal sayılan yere sıkça giden Lavinia'nın rüyasına sıkça bir şair girmeye başladı. Gelecekten söz etti ona. Aenas ile evleneceğini söyledi. Onunla mutlu olacaktı o. Ancak o mutluluk Aenas'ın ölümüyle son bulacaktı.

Lavinia bunu öğrenince babasının kehanete uymasını ister. Babası da kehanete uyarak, Turnus'a ve diğer taliplere Lavinia'nın o yabancıyla evleneceğini duyurur. Birkaç gün sonra Aenas, Troya'dan Latium'a gelir ve Lavinia ile sözlenir. Turnus bir geyiğin vurulmasını bahane ederek Aenas ile Lavinia için savaşır. Savaş Turnus'un ölümü ile son bulur ve Aenas ile Lavinia evlenir. Evlendikten sonra Silvius doğar. Silvius zamanla babası gibi yiğit bir kral olacaktır. Ascanius daha büyük olduğu gerekçesi ile ilk zamanlarda küçük bir yerin yönetimini yapar. Ancak Ascanius'un gözü savaştan başka bir şey görmediği için halk onu sevmez. Babası Aenas ölünce mecburen tahta Ascanius geçer.

Ascanius zamanında Lavinia dan Silvius'u isteyerek kendisinin yetiştirmesinin uygun olacağını söyler. Ancak babasının ölmeden önce kendisini uyarması üzerine hem de çocuğunu kendisini yetiştirmek isteyisi üzerine Silvius'u Ascanius'a emanet etmez ve Silvius'u da alarak Lavinium'a gider. Orada bir rüyasında şairin sesini duyar ve Silvius'un ormanda yetişmesi gerektiğini bunun bir kehanet olduğunu ilan ederek Silvius'u Ascanius'a vermekten kurtulur. Silvius büyüdükten sonra Ascanius artık krallık yapmamakta kendisini bir odaya kapatmış haldedir. Hem bir çocuğu olmaması hem de halkın kendisinden memnun olmaması gibi sebeplerle tahttan ayrılarak yerini Silvius'a bırakır.

Silvius iyi bir kraldır. Halkı ile iyi geçinen, cesur ve zekidir. Ülkeye barış getirmiştir. Halk onu çok sever. Annesi Lavinia, Silvius'un çocukları olduktan sonra vefat eder. Lavinia'nın ölümü ile kitap sona erer.

Değerlendirme:

Eser tarihten izler taşıyan bir kadının tarihte çok fazla yeri olmasına rağmen ne kadar az yer verildiğini anlatır. Lavinia, güçlü bir kraliçe olmasına rağmen tarihte, şiirlerde pek az yer almış, Lavinia'nın rüyalarına giren şair de bundan bahsetmiştir. Kitap genel olarak akıcı ve sürükleyici bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Lavinia Soruları ve Cevapları

Lavinia kimin eseri?

Ursula K. Le Guin

Lavinia türü nedir?

Yabancı Romanlar

Lavinia kaç sayfa?

288

Lavinia Yorumları

sıradan bir kitap bekliyordum harika bir kitap çıktı okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi diyebilirim leguinin diğer kitaplarını merak ettim

18-01-2022 14:17

lavinia krallığı nerde?

13-12-2022 17:40