Ve Sen Kuş Olur Gidersin

Ve Sen Kuş Olur Gidersin
Kitabın Yazarı:Tarık Tufan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Profil Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1012 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789759960834 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:12,58 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ve Sen Kuş Olur Gidersin - Tarık Tufan

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ve Sen Kuş Olur Gidersin Özeti

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan'ın ilk kez 2004 yılında yayımlanmış olan deneme-roman- yaşam öyküsü tarzında yazılmış kitabıdır. Kitap kısa denebilecek bölümlerden oluşuyor ve her bölümün altı çizilesi başlıkları var. Kitabın ne kadarı gerçek, ne kadarı kurgu bilemeyeceğim fakat beni oldukça etkilediğini söyleyebilirim. Ana karakterimizin adı kitapta hiç geçmiyor fakat ismini bilmesek de kitap boyunca karaktere o kadar aşina oluyoruz ki, adeta bizden biri oluyor. Ana karakterin sıkıntıları, sevinçleri, hüzünleri, yürek burkuntuları adeta içinde kendimizden bir parça taşıyor. Kitabın ilk birkaç bölümünde çok fazla olay örgüsü yer almasa da, devamında ana karakterimizin hayat hikayesine şahit oluyoruz. Ana karakterin adı kitapta geçmediğinden ve hikayenin yazarın öz yaşam öyküsünden izler taşıdığını düşündüğümden ben karakterimize Tarık diyeceğim, umarım kusuruma bakmazsınız. Kitabın kısa özeti ise şöyle:

Tarık, masa başı bir işte çalışan ve yalnız yaşayan, orta yaşlarına gelmiş bir adamdır. Tarık küçükken babası ailesinden kalma işini batırmış, sonra ise bunalıma girmiş ve kendini yetersiz hissetmeye başlamıştır. Maddi durumları kötüleştiğinden annesinin de çalışmaya başlaması ise babası için gurur kırıcı bir durumdur. Hal böyle olunca, aile içi ilişkileri iyice zayıflar. Tarık ve kız kardeşinin aklında eski güzel günlerin anısı kalmıştır yalnızca. Annesi ile babası sık sık kavga etmeye, tartışmaya başlamışlardır. Yine böyle büyük bir kavganın ve bağırış çağırışların sonunda bir gece babası evi terk eder.

Bu durum annesini çok kötü etkilemiştir. Terkedilmiş bir kadın olmak kolay değildir. Ama yine de bir şekilde birbirlerine tutunmaya, ayakta kalmaya çalışırlar. Ne kadar birbirlerine destek olmaya çalışsalar da, annelerinin gözlerindeki hüzün hiç geçmeyecek gibidir. Babalarının onları terk etmesinin üstünden bir yıl geçmiştir. Bir gün annesi fenalaşır ve hastaneye kaldırılır. Göğüs kanseri teşhisi konmuştur. Ameliyatla göğüslerinden biri alınır. Çalışamaz duruma geldiğinden maddi durumları da iyi değildir. Annelerinin kendisini ne kadar kötü hissettiği, ne kadar mutsuz olduğu besbellidir. Ameliyatın ardından birkaç ay sonra ise vefat eder. Tarık ve kız kardeşi mahvolmuştur. Özellikle de Tarık annesine çok düşkün olduğundan bu onun için bir yıkım olmuştur. Kız kardeşi ile birbirlerine sımsıkı sarılarak hayata bir yerinden tutunmaya çalışırlar. Kız kardeşi ona annelik eder. Tarık bir şekilde üniversiteyi bitirir ve iyi bir yerde çalışmaya başlar. Fakat bir şekilde kız kardeşi ile de farklı şehirlerde yaşamaya başlamışlardır.

Yalnız yaşamak Tarık için çok zor olsa da, hayatını devam ettirmek zorundadır. Annesinin ölümü onu çok derinden yaralamıştır ve bazı geceler özlem dayanılmaz bir hal almaktadır. Uykusuzluk problemi, Tarık için her şeyin başlangıcı olur. Yine uyuyamadığı bir gece, sokakta yürürken bir apartmanın kapısı önünde bir münzeviye rastlar. Bu adamı bir yerden hatırlamaktadır, bir keresinde onu dilenci sanıp para vermeye kalkmış, fakat adam anlaşılması zor birkaç cümle edip parayı kabul etmemiştir. Adama yine para vermeye kalkar, fakat adam yine aynı sözleri tekrarlayarak parayı reddeder. Az sonra da kalkıp gider. Adamın sarf ettiği cümleler Tarık'ın oldukça dikkatini çekmiştir.

Tarık uykusuzluktan ileri gelen bir depresyona girmiştir. Bir gün işe gittiğinde herkes öğle yemeğindeyken tüm iş arkadaşlarının masalarında üçer beşer tane bulunan kişisel gelişim kitaplarını toplayarak bir masanın üstüne yığar. Bu insanların tek derdi para ve daha fazla para, her seferinde daha da yükselmektir. Topladığı kitapların hepsini ateşe verir. Bunun sonucu, hapse girmek olmuştur.

Tarık'ın aşık olduğu bir kadın vardır: Suzan. Suzan evlidir fakat Tarık onu üzmemek için ve ona zarar vermek istemediğinden onun evlenmesine göz yummuş, ona hiçbir zaman haddinden fazla yaklaşmamıştır. Suzan onu her defasında bir yerlerden kurtarmakta, başı sıkıştığında haberi olmadan ona yardım etmektedir. Bu kez de onu hapisten çıkaran o olmuştur.

Tarık işten kovulduğunda, kendini tuhaf bir şekilde hafiflemiş hisseder. Fakat yalnızlık her gün daha dayanılmaz bir hal almaktadır. Ağır bir depresyona girer, uykusuzluk problemi de onu iyiden iyiye yiyip bitirmektedir. Tüm bunlar çok kötü sonuçlar doğurur.

Kitabın kalanını okuyucunun hayal gücüne bırakıyorum. Fakat okuyucuyu şaşırtıcı bir sonun beklediğini söyleyebilirim. Şiddetle tavsiyemdir.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Ve Sen Kuş Olur Gidersin Yorumları

çok güzel sade bir kitap çok beğendim

11-12-2015 22:26

tarık tufanın en güzel kitabı çok beğendim

06-01-2016 09:50

elimden bırakamadım hemen bitirdim mükemmel bir kitap kuş olup kitabın içinde kaybolasım geldi

27-01-2016 11:29

güzel kitap

07-03-2016 19:58