Varolmayan Şövalye

Varolmayan Şövalye
Kitabın Yazarı:Italo Calvino Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1959 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9789750824401 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:90,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Varolmayan Şövalye - Italo Calvino

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Il cavaliere inesistenteÇeviren:Neyyire Gül Işık

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Varolmayan Şövalye Özet

İtalo Calvino'nun yazdığı Varolmayan Şövalye, ilk kez 1959 yılında İtalyanca olarak yayımlanmış. Özgün adı "Il cavaliere inesistente" olan eser, Atalarımız (I Nostri Antenati) adlı üçlemenin son kitabı. Üçlemenin diğer kitapları İkiye Bölünen Vikont (Il visconte dimezzato-1952) ve Ağaca Tüneyen Baron (Il barone rampante-1957). Yazar, tek ciltte toplanan bu üçlemesiyle 1960 Salento Ödülüne layık görülmüş. Bunun yanı sıra Varolmayan Şövalye, İtalyan yönetmen Pino Zac tarafından 1969 yılında animasyona uyarlanmış. 1962 yılında "The Nonexistent Knight" adıyla İngilizceye çevrilen kitabın ilk Türkçe baskısı 1985 yılında Ada Yayınları tarafından yapılmış. 2013 yılında ise kitap, Mondadori Education baskısı esas alınarak Neyyire Gül Işık çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmış.

146 sayfa ve 12 bölümden oluşan kitabın pek çok sayfasında Federico Maggioni'nin çizdiği renkli resimler yer alıyor. Doğan Kardeş Gençlik dizisinin roman kategorisinde yer alan kitabın arka kapağında bu resimli baskısıyla her yaştan okura hitap ettiği söyleniyor. Ayrıca yayınevinin sitesinde kitabın hedef kitlesinin 12-14 yaş arasındaki okurlar olduğu belirtiliyor. Ancak kitabın içerisinde uygunsuz bölümler bulunması nedeniyle 18 yaş altındaki okurlar için uygun olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bu nedenle ebeveynlerin ve öğretmenlerin kitabı gençlere önermeden önce okumaları ya da en azından görselleri incelemeleri ve metne göz atmaları önem taşıyor.

Kitap, Hristiyan Fransızlarla Müslüman Mağripliler arasındaki savaşı, savaşın ne kadar anlamsız olduğu düşüncesi çerçevesinde anlatıyor. Kitapta Müslümanlara karşı pek çok hakaret bulunuyor ve Müslümanlar oryantalist bakış açısıyla hakikatten oldukça uzak bir şekilde yansıtılıyor. Hikâyede Agilulfo dışında birkaç önemli karakter daha yer alıyor. Bunlar; Kral Carlomagno, Rambaldo, Gurdulù, Torrismondo, kadın savaşçı Bradamante namıdiğer Rahibe Teodora ve Sofronia.

Varolmayan Şövalye Özeti

Kitap, Paris'te Kral Carlomagno'nun ordusunu denetlemesiyle başlıyor. Bu denetim sırasında okurlar Varolmayan Şövalye Guildivernizade ve Corbentraz ve Suralı Vesairezade, Aşağı Selimpia ve Fez Şövalyesi Agilulfo Emo Bertrandino ile tanışıyor. Kitap boyunca kısaca Agilulfo olarak anılan Varolmayan Şövalye, tertemiz ve yepyeni bir beyaz zırhtan ibaret olarak betimleniyor. Maddi anlamda bir varlığı olmayan Agilulfo, aslında duygu ve düşünceleriyle var oluyor.

Bedeni olmadığı için bir şeyler yiyip içemeyen ve uyuyamayan Agilulfo, bir gece kalkıp ordugâhta dolaşıyor. Bir süre dolaştıktan sonra ise ıssız bir yerde talim yapmaya başlıyor. Talim yaparken Rambaldo adlı delikanlıyla tanışıyor. Bu tanışmadan sonra Rambaldo, Agilulfo'yu yakın takibe alıyor ama ondan beklediği ilgiyi göremiyor. Daha sonra Kral ve ordusu yaklaşma yürüyüşüne çıkıyor. Bu yürüyüş sırasında varolmayan şövalyenin aksine bedeni olan ama aklı olmayan Gurdulù'yu görüyorlar.

Kral, Gurdulù'yu Agilulfo'ya seyis olarak veriyor. Daha sonra da savaş başlıyor ve Rambaldo babasının intikamını almak için Emir Isoarre'yi öldürüyor. Ancak intikamını aldıktan kısa bir süre sonra Mağripliler tarafından tuzağa düşürülüyor ve menekşe eteklikli bir şövalye tarafından kurtarılıyor. Bu şövalyenin kadın olduğunu anlayınca ona aşık oluyor. Ama Bradamante adındaki bu kadının Agilulfo'ya aşık olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğruyor.

Daha sonra Rambaldo, Agilulfo'dan şövalyelik görevlerini öğreniyor. Agilulfo ve Gurdulù ile ölüleri gömüyor. Bradamante ile ok atma yarışı yapıyor. Tüm bunlardan sonra bir şölen veriliyor ve tüm şövalyeler bu şölene katılıyor. Şölen sırasında Agilulfo âdeta doğrucu Davutluk yaparak tüm şövalyeleri hatta Kralı bile irite ediyor. Bunun üzerine Torrismondo adında bir şövalye, kendi saygınlığını kaybetmek pahasına Agilulfo'nun aslında şövalyeliği hak etmediğine dair bir iddiada bulunuyor.

Böylece Agilulfo şövalyelik ünvanını hak ettiğini ispatlamak için, Torrismondo da babası sayılan Gral Şövalyelerini bulmak için yola çıkıyor. Agilulfo'nun ardından Bradamante, Bradamante'nin ardından ise Rambaldo yollara düşüyor. Torrismondo Gral Şövalyelerini buluyor ama hayal kırıklığına uğruyor. Agilulfo da Sofroniayı Mağriplilerin elinden kurtarıyor. Torrismondo bir köy halkını Gral Şövalyelerinden kurtardıktan sonra annesi olduğunu sandığı Sofronia ile bir araya geliyor ve Sofronianın aslında üvey kardeşi olduğunu öğreniyor.

Agilulfo ise bu gerçeği öğrenemeden kaçıp gidiyor ve tek varlığı olan tertemiz zırhını Rambaldoya bırakıyor. Rambaldo zırhı alıp giyiyor ve bu sayede Agilulfo'nun yerine geçiyor. Böylece Bradamante'nin ilgisini kazanıyor ama Bradamante gerçeği öğrenince Rambaldo'yu terk ediyor. Hikâyenin sonunda ise Rambaldo, Bradamante'yi manastırda buluyor ve Bradamante de Rambaldo'yu sevinçle karşılayarak manastırdan ayrılıyor. Torrismondo ile Sofronia ise evlenip Torrismondo'nun Gral Şövalyelerinden kurtardığı köye yerleşiyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Varolmayan Şövalye Soruları ve Cevapları

Varolmayan Şövalye kimin eseri?

Italo Calvino

Varolmayan Şövalye türü nedir?

Çocuk Kitapları

Varolmayan Şövalye kaç sayfa?

152

Varolmayan Şövalye Yorumları

editör neden düşük vermiş anlamadım ama çok güzel bir kitaptır ben öneririm

03-12-2023 15:24