Ağaca Tüneyen Baron

Ağaca Tüneyen Baron
Kitabın Yazarı:Italo Calvino Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1957 Sayfa Sayısı:224 ISBN:9789750822117 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ağaca Tüneyen Baron - Italo Calvino

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Il Barone RampanteÇeviren:Filiz Özdem

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ağaca Tüneyen Baron Özet

Kader dediğimiz şey bizim seçimlerimiz üzerine kuruldur aslında. Ama bazen hayat bize hiç istemediğimiz seçimler yaptırabiliyor. Peki bu da kadere giriyor mu?

Casimo Piovasco Di Rando, on iki yaşında bir delikanlıdır. Zor bir devirin, ilginç bir ailesinden geliyor. Annesi genlerinden gelen savaşçı ruhuyla çevresinde ki tüm insanları komite edip, asker gibi davranırken; ablası yalnız ve huysuzluğundan geceleri tüfeğiyle beraber fare avına çıkıp ilginç hayvanlarla ilginç yemekler yapıyor. Baba Baron Arminio, saygı ve nezaketle kafayı bozmuşken, evin avukatı ve rahibi farklı dünyalardaydı. Sanırım tek normal kişi Casimo’nun erkek kardeşi Biagio.

Bir gün yine tuhaf ablaları Battista, salyangozlardan bir yemek yapıp sofraya sunduğunda, canına tak eden Casimo isyan ederek evlerinin bahçesindeki ağaca tırmanır ve verdiği kararla artık orada yaşayacağını söyler.

İlk başta kızan, sonra elbet birkaç sonra aşağı inecek diye düşünen aile fertleri; çok yanılmıştı. Çünkü Casimo, ağaca yaşamanın standartlarını araştırmaya başlamıştı bile.

Küçük kardeşi Biago, abisine yardımcı olmak adına ona yemek, kıyafet, battaniye gibi eşyalar götürüp kendisini affettirmek istiyordu. Çünkü bu yemek işinde bir korkak gibi davranıp, hakkını savunmadığı için abisi ona kızgındı.

Casimo tüm ömrünü ağaçların tepesinde geçirecekti. Ve o ağaçların tepesinde normal bir insandan bile daha fazla şeylere şahit olup yaşamıştır. O ağaçtan bu ağaca atlayarak, ülkeleri bile gezmiştir. Öyle ki ilk aşkını bile ağaçların tepesinde yaşamıştır.

İlk aşkı Violante, yan villada oturan aile düşmanlarının kızıydı. Aralarında ki çekişmeden doğan samimiyet kısa sürmüştü. Çünkü Violante yatılı okula gidiyordu. Ve böylece aşkları başlamadan bitmişti.

Hayatının tamamını gerçek manada ağaçlardan inmeyerek yaşayan Casimo, görevini ormanda yaşayan evsiz, tarımcı, ve sıradan köylülere yardım etmek olarak belleyip; elinden geldiği kadarıyla tüm halkın işlerinden birazını üstlenerek yardım etmeye adanıştır. Bunun yanı sıra birçok arkadaş da edinmiştir. Daha doğrusu düşmanlıktan doğan dostluklar…

Ormanda kol gezen meyve hırsızları Casimo’nun peşine takılıp ilk başta ona savaş açsalar da daha sonra normal bir ilişki kurmayı başarabilmişlerdi. Ama ne yazık ki bir süre sonra onlarda ortadan kaybolmuştur. Ve böylece Casimo’nun bu hayatta ki tek dostu ormanda av sırasında bulduğu Optimus Maximus adında ki köpek oldu.

Zaman aktı, anılar yaşandı. Öyle ki hiç olmayacak dostluklar yaşandı. Baron Arminio’nun kardeşi olan Şövalye Avukat Enea Silvio Carega ve Casimo arasında gerçekleşen dostluk bunlardan biriydi. Lakin Avukat Silvio gerçekten de hiç de sanıldığı gibi bir insan değildi. Tamam, ormanda ki insanlara projeleriyle yardım etmişti ama sisli bir karanlık gecede korsanların getirdiği ve halka ait malları bir mağaraya saklamasıyla aslında onunda bir hain olduğu anlaşılmıştı. Sonu ise kellesini kaybetmesiyle yitirmişti.

Casimo o ağaç dallarının tepesinde olduğu her gün farklı bir atraksiyon yaşıyordu. Öyle ki yıllardan beri aranan haydut Gian Dei Brughi, Casimo’ya musallat olmuştur. Aralarında çokta sıcak olmasa da bir bağ kurulmuş ve Casimo kendi alışkanlıklarını bu haydutta da alıştırmıştır. Onu tamamen bir kitap kurdu haline getirerek kötü alışkanlıklarını bırakmasını sağlayıp, merhamet duygusunu ön plana çıkartıp idama kadar götürülmesini sağlamıştır.

Kendi ailesinin ölümünü de bir bir izleyen Casimo, yaşlandıkça devir değişmeye başlamıştır. Yönetim sisteminin değişikliği ile her gün başka bir fikir otaya atılıyor ve Avrupa’da Fransız ihtilali doğuyordu.

“Fransız Devrimi’nin bütün insanlara özgürlük ve adalet getireceği sanılırken Napoleon’un fethiyle sonuçlanması ve Napoleon’un da alaşağı edilmesi daha iyi bir dünyaya dair umutların kaybedilmesini sağlamıştır.”

Son kısımda ki yönetim ve devrim olaylarını yukardaki paragrafla özetlersek eğer geriye Casimo’nun ölümü kalıyor.

Artık ihtiyarlaşmış ve hep anlattığı hikâyeler yarım kalmaya başlamıştı. Ağaca refahı için konulan yatak bile sağlığı için bir katkı sağlamamıştır. Son demlerini yaşayan Casimo, yine farkındalığıyla; bulunduğu ağacın yanından geçen şişme balona asılıp denize sürüklendiği görülmüştü. Cesedinin bile toprağa karışmasına engel olmuştu.

Ve Ağaca Tüneyen Baron romanının hikayesi böyle sonlanırken, çok keyif alarak okuduğumu dile getirmek istiyorum. Italo Calvino’nun Ağaca Tüneyen Baron kitabının bazı stabil yerleri vardı ki insanı gerçekten boğumluyordu… Ama bazı yerleri vardı ki; bir anda tetiklenip ritmi bozuyordu. Özellikle ortaokul seviyelerinde ki çocukların okuyabileceği tarzda bir kitap... Ağaca Tüneyen Baron, Casimo’nun kardeşi Biagio tarafından anlatılsa da ilk başta karmaşık geliyor daha sonra bu serüvene kapılıp gidiveriyorsunuz.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Ağaca Tüneyen Baron Soruları ve Cevapları

Ağaca Tüneyen Baron kimin eseri?

Italo Calvino

Ağaca Tüneyen Baron türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları

Ağaca Tüneyen Baron kaç sayfa?

224

Ağaca Tüneyen Baron Yorumları

mükemmel bir roman

16-03-2017 20:41

insanı boğumluyor ne demek hiç duymadım boğuyor olabilir mi demek istediğiniz

05-08-2018 02:12

kitabın adı zaten saçma gelmişti konusu da saçmaymış okuduğuma pişman oldum pek tavsiye edeceğim bir kitap değil

26-01-2020 23:22

bu kitabın pdfini arıyorum elinde olan var mı

27-10-2022 17:01

yarım bıraktığım kitaplardan biri oldu

26-01-2024 16:13