Kozmokomik Öyküler

Kozmokomik Öyküler
Kitabın Yazarı:Italo Calvino Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:364 ISBN:9789750812583 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:292,50 TL KitapYurdu:297,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kozmokomik Öyküler - Italo Calvino

Kitap Türü:Öykü/Hikaye Çeviren:Eren Cendey, Şemsa Gezgin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kozmokomik Öyküler Özet

İtalyan edebiyatının önemli yazarlarından İtalo Calvino'nun kaleminden çıkan bu eser geçmişin derinliklerinden gelen bilgilerden modern bilime uzanan verileri kullanarak son derece mizahi bir dille yazdığı Kozmokomik Öyküler okura farklı bir deneyim sunuyor. Tarih öncesi bilim kurgu olarak da adlandırılabilecek fantastik bir roman.

Kozmokomik Öykülerin geveze, şaşkın, hayalperest ve çapkın kahramanı Qfwfq'nın ağzından yazılmış öyküleri okuyoruz. Evrenin yaratılışı üzerine gördüğü hayalleri anlatıyor. Hayatın kökeni ve maddenin yapısına ilişkin çeşitli öyküler okura farklı bir bakış açısı sunuyor. Gerek yazım tarzı gerekse anlattığı öykülerle yaratıcı eserlerden biri. Öykülerin hepsinin anlatıcısı aynı, roman da demek mümkün. Anlatıcımız Qfwfq evrenin başından hatta evren dahi yokken günümüze kadar olan her şeyi yaşamış. Karakterlerin matematik formüller ve basit hücresel yapıların dışında büyüleyici bir dille tasvir etmiş. Öykülerde evrende veya sonsuzlukta tüm zaman, mekan ve formları yaşamış her türlü oluşu tecrübe edinmiş bir insan topluluğunu görüyoruz. Her öykü bilimsel bir alıntı ile başlıyor, Qfwfq ise alıntıda bahsedilen dönemde yaşadığı bir anısını anlatıyor. Bunca çılgınca konuyu ve içerdiği çok fazla kozmik terime rağmen, kitaptaki birçok hikaye sakin, durağan ve sanki sıradan bir şey anlatıyor gibi hissettiriyor. Evren yavaş yavaş oluşurken, güneş bir ısınıp bir soğurken, ay bir yüzünü gösterirken Qfwfq de ayrılık acıları ve yeni oluşumlara nasıl ayak uydurduğunu anlatıyor okura. Milyonlarca yıldır olanların hiçbiri Qfwfq'nın bilgisi dışında değildir. Galaksiler, dinazorlar, güneş sistemleri, jeolojik dönemler ve daha niceleri. İçinde pekçok efsaneye de gönderme yaptığı gözden kaçmıyor. Bu yanıyla da oldukça eğlenceli bir kitap. Her ne kadar basit bir dille anlatıyorsa da her an hazırlıklı olmakta fayda var çünkü usta yazar İtalo Calvino en basit cümlelerin altına bile öyle büyülü dünyalar gizlemiş ki bunu fark ettikçe mutlu olmamak mümkün değil.

İtalo Calvino bu kitapta insanın hayal gücünün sınırlarını zorlamasını istemiş. Okuduğunuz her satırda hayallerinizin sınırlarında gezerken gözünüzde eğlenceli ve bir o kadar da eğitici bir dünyaya sahip olacaksınız. Hem absürt, hem gerçekçi, hem de esprili anlatımıyla yüzünüzde gülümseme ile okuyacağınız bir kitap. Kitabın en ilginç yanlarından birisi ise anlatıcının bir konu hakkında en başından başlayarak anlattığı bir olayı günümüzdeki yaşantıya şaşırtıcı bir şekilde getirerek buradan bir de örnek vermesi. Kitabı okurken kendinizi zamanın öncesinde boyutlar arası bir yerlerde hatta belki de dünya oluşmadan ya da oluşurken merdivenle aya çıkarken bulabilirsiniz. Kendinizi uzun bir yolculukta hissedeceksiniz. Plazma üzerinde aile yolculuğuna çıkılan, hidrojen toplarıyla misket oynanan bir dünya tasviri ile hayal gücünüze yön verecek bir okuma tecrübesi yaşayacaksınız. Henüz daha karalar dünyadaki yerini alırken bir aşk hikayesinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Suda yaşayan ve varlığından henüz haberinizin olmadığı solungaçlı akrabalarınız olabilir. Kendi hayal gücünüzün sınırlarını renklendirirken bu satırları yazan kişinin hayal dünyasının büyüklüğünü düşüneceksiniz. Kaleminde dünyanın olduğu, yazdığı her satırda dünyanıza renk veren bir yazar İtalo Calvino. Hayal gücüne hayranlığınıza karşı koyamayacaksınız. Tüm anlatılan öyküleri kahramanımız Qfwfq'nın ağzından birebir dinlemeyecek isteyecek hatta dizine yatarak hayallere dalmak isteyeceksiniz. Kitabı her ne kadar yazılar aracılığıyla okuyor olsanız da aslında resimli ansiklopedi niteliği taşıyan bir eser. Uzaya ve bilime ilginizin de artacağı kesin. Yazarın düşüncelerinin labirentinde kendi çıkış yolunuzu bulacağınız bir serüven olacak.

Yazan: Nuray Avcı

Kozmokomik Öyküler Soruları ve Cevapları

Kozmokomik Öyküler kimin eseri?

Italo Calvino

Kozmokomik Öyküler türü nedir?

Öykü/Hikaye

Kozmokomik Öyküler kaç sayfa?

364

Kozmokomik Öyküler Yorumları

her yerde kitabın gerçek bir değerlendirme yazısını aradım ve aradığımı burada buldum. şimdi gönül rahatlığıyla bu kitabı alıp okuyabilirim. müthiş bir yazı, tebrik ederim.

15-12-2020 01:46

bilim kurgu seven biri olarak eğlenceli bir kitap olmuş

20-11-2022 22:56