Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
Kitabın Yazarı:Milan Kundera Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1982 Sayfa Sayısı:336 ISBN:9789750726170 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:120,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği - Milan Kundera

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Unbearable Lightness of BeingÇeviren:Fatih Özgüven

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Özet

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Çek yazar Milan Kundera'nın 1982'de tamamladığı, fakat ilk basımı 1984 yılında Fransa'da Fransızca olarak yapılan felsefi romanıdır. Kitap yayınlandığı yıldan itibaren gerek siyasi arka planı gerekse felsefi içeriği nedeniyle sürekli ilgi görmüştür. Bana göre ise psikolojik tahlillerin başarıyla uygulandığı, insan ilişkilerinin nefis bir şekilde betimlendiği muazzam bir kitap oldu. Kitap felsefi altyapısı nedeniyle pek fazla akıcı olmasa da, anlatıcının samimi dili sayesinde çok fazla yormadan okunabiliyor. Kitabın sonu beni pek tatmin etmemiş olsa da, içeriğinde gelişen olaylar sonunu göz ardı etmeme neden oldu. Sonuç olarak, uzun zamandır bu kadar iyi yazılmış bir kitap okumadığımı söyleyebilirim. Milan Kundera ile henüz tanışmamış olan okurlarımıza Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği kitabını kesinlikle tavsiye ederim.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği kitabında, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Çekoslavakya'yı işgali arka plan olarak işlenmiş. Gelişen olayların çoğu bu işgalle de bağlantılı. Romanın ana karakterleri Tomas ve Tereza. Ana konu ise Tomas ve Tereza arasındaki inişli çıkışlı ilişki. Olaylar, hiçbir zaman tek kadınlı bir ilişkiyle yetinmeyen ve sürekli farklı kadınlarla ilişki halinde olan Tomas'ın, kendi karakterinin tam tersi olan ve bir erkeğe bağlanmaya ihtiyaç duyan Tereza'nın bir barda karşılaşmasıyla başlar. Söz konusu bar, Tereza'nın garson olarak çalıştığı bardır. Tereza belki de kitapların varlığından bile habersiz olan kaba saba insanların arasında bir masada oturmuş kitap okuyan Tomas'ı gördüğünde, -Tomas'ın yakışıklılığının da katkısıyla elbette- ondan çok etkilenir. Masasına bakmaya gittiğinde sohbet girişimlerinde bulunur ve karşılığını da alır. Gecenin sonunda, Tomas'ın kartı Tereza'nın çantasında yerini almıştır.

Tereza, Tomas'ı aramaya karar verdiğinde, annesi ile ilişkisi en berbat halini almıştır. Başından beri kendisini istememiş olan annesi, son günlerde Tereza'yı hepten aşağılamaya başlamıştır.
Tereza birine bağlanma ihtiyacından dolayı bir gecelik bir ilişkiden sonra bavulunu toplayıp küçük kasabasından Tomas'ın yanına gelir. Fakat çok kadınlı yaşamından ileri gelen bir bağlanma korkusu yaşayan Tomas, elinde bavulu ile Tereza'yı karşısında görünce bir korku ve endişe dalgasına kapılır. Birlikte bir gece geçirdikten sonra Tomas Tereza ile kibarca konuştuktan sonra onu geri göndermeyi planlar. Fakat işler planladığı gibi gitmez. Ertesi sabah uyandıklarında Tereza o kadar hasta olmuştur ki, Tomas onu göndermeye kalkışamaz bile. Tereza iyileşene kadar Tomas'ın evinde kalır. Bu sürenin sonunda Tereza kendini o kadar kaptırmıştır ki, Tomas ne olduğunu anlamadan Tereza ile evlenmiş buluverir kendisini.

Evlilikleri boyunca Tomas ve Tereza arasında sessiz bir anlaşma varmış gibidir. Tereza Tomas'ın sadece kendisiyle yetinmeyeceğini bildiğinden bunu kabullenmiş, Tomas da gündüzleri ne yaşarsa yaşasın geceleri Tereza ile aynı yatakta yatmaya dair bir söz vermiş gibidir. Fakat Tereza çok da huzursuzdur. Geceleri Tomas'ı kaybettiğine dair korkunç rüyalar görüyor, onu uyandırıp titreyen ellerini avuçları arasına alıp onu sakinleştiren yine Tomas oluyordur.

İlişkileri bu şekilde bir dargın bir barışık devam ederken, SSCB'nin Çekoslavakya'yı işgal etmesiyle Zürih'e taşınmaya karar verirler. Saygın bir hastanede cerrahlık yapan ve mesleğinde önde gelen isimlerden biri olan Tomas, Zürih'te bulunan bir hastaneden iyi bir teklif alınca kabul etmemezlik edememişlerdir. Tereza Tomas'ın Zürih'te çevresindeki kadınlardan uzaklaşmasının ilişkilerine iyi geleceğini, hatta belki de Tomas'ın artık sadece kendisine ait olacağını düşünür. Fakat Zürih'e taşınmanın ilişkilerinde hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, üstelik her şeyin daha kötüye gideceğini tahmin edememişlerdir.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Soruları ve Cevapları

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği kimin eseri?

Milan Kundera

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği türü nedir?

Yabancı Romanlar

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği kaç sayfa?

336

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Yorumları

milan kundera hayranıyım tüm kitapllarını tavsiye edebilirim

04-01-2016 00:03

arkadaş tavsiyesi üzerine okudum bu romanı çok beğendim ben de arkadaşlarıma tavsiye edeceğim

20-01-2016 20:21

instagramda sürekli duyuyordum merak ettim burada kitabın özetini de okudum dedikleri gibi güzel görünüyor alıp okumak istiyorum

13-02-2016 11:55

kitap gerçekten zor bir kitaptı.kitapta geçmişte yaşadığımız zorlukların,bunalımların,depresyonların nasıl da anksiyete olarak karşımıza çıkacağını anlatıyordu.

cankilincx • 26-06-2019 18:44

pskolojik açıdan güzel kitap zaten bende pskoloğa gidiyorum kitapta kendi sorunlarımı gördüm

23-05-2022 11:03

pdf bulamadım konusunun kısa özeti lazım

03-03-2023 18:54

özetin yanına karakterleri de ekleyin

17-12-2023 18:49

Gülünesi Aşklar Ölümsüzlük Gülüşün Ve Unutuşun Kitabı Kimlik Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli