Ses ve Öfke

Ses ve Öfke
Kitabın Yazarı:William Faulkner Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1929 Sayfa Sayısı:294 ISBN:9789750808869 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:85,39 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ses ve Öfke - William Faulkner

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Sound and the FuryÇeviren:Rasih Güranİngilizce:The Sound and the Fury Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ses ve Öfke Özet

Ayrı zaman dilimlerine ait olan Ses ve Öfke kitabı aslında sondan başa doğru ilerlemektedir. ABD’ de Compson ailesinin çöküşünü konu alan kitapta, birden fazla karakter yer almaktadır. Bölümler arasında geçmişten geleceğe aktarım, geçmişteki olayları şimdiki zamanda anlatması gibi kullanılan dil yönünden okuyucu yoran bir eser olsa da Nobel Ödüllü yazar William Faulkner’ın en iyi eserlerinden biri olduğu görüşü hakimdir. Kahramanların bilincinden geçen düşünceleri bilinç akış yöntemi ile okura aktarmaktadır.

Ses ve Öfke romanını okurken en çok zorlanacağımız bölüm birincisidir. Çünkü dikkati sürekli dağılan, nerde neden bahsettiğini anlamaya çalışacağımız Benjy karakteri vardır. Aslında Benjy’nin tüm düşünceleri kız kardeşi Caddy’nin etrafında yoğunlaşır. Bir diğer unsur ise isim benzerlikleridir. Benjamin’in ismi aslında Maury’ dir ancak hasta olduğu anlaşıldıktan sonra lanetli olduğu düşünülüp adı değiştirilir. Caddy’nin kızının ismi de ölen kardeşinin adı Quentin’dir. Dayıları Maury ve sevimsiz kardeşlerden biri olan Jason’a da adı babası Jason’dan geçer.

Genel olarak bakıldığında aslında Ses ve Öfke romanının başkahramanı Caddy’dir. Üç erkek kardeşte kız kardeşlerinin hikâyesi üzerinden canlandırılır. Benjy’nin en iyi bakıcısı, en merhametli kardeşi Caddy olsa da ona göre ahlaksız bir yaşam tarzı vardır ve yaptığı evlilikle tüm hayatı yıkılır. Quentin için ise onurlarının zedelendiği düşüncesi ile onu intihara sürükleyecek kadar etkili olmuştur. Jason ise sadece maddi yönden etkilenir. Onun yüzünden birçok iş fırsatını kaçırdığını düşünür.

İlk bölüm zihinsel özürlü olan (Benjamin) Benjy’ nin ağzından daha çok direk konuşmalar olarak anlatılır. Benjy kız kardeşi Caddy’i hatırlar, onu çok sevmektedir hatta annesinden görmediği yakınlığı görüyordur. Ancak on dört yaşında Caddy’nin erkek arkadaşları ile yakın ilişkilerde bulunması Benjy’i yıkar. Kız kardeşinin masumiyetini kaybettiğini, kirlendiğini düşünür ve sürekli yıkanmak ister. Böylece Caddy’nin kirini temizleyeceğini düşünmektedir. Caddy bekâretini kaybedip, evlenip evden ayrılınca Benjy yine çok ağlar ve çok üzülür.

İkinci bölüm Harvard Üniversitesi’nde okuyan Benjy’nin erkek kardeşi olan Quentin tarafından anlatılır. Saatinin sesini dinleyen ve babasının sözlerini hatırlayan Quentin, bir gün saatinin camını kırar ve zaman kavramı üzerinde düşünür. Bir dükkândan üç adet ütü alıp Cambridge kasabasına gider ve aldığı ütüleri köprünün altına saklar. Küçük bir kız çocuğu gören Quentin ona dondurma ikram eder, küçük kız bir süre sadece onu takip etmeye başlar. Ancak başına beklenmedik bir şey gelir. Kızın ağabeyi kardeşini kirletmekle onu suçlar ve Quentin mahkemeye verilir, kefaretle serbest bırakılır. Tıpkı Benjy gibi Quentin de kız kardeşi Caddy’nin Dalton tarafından kirletildiği günü hatırlar. Dalton’u öldürmek istemiştir ama kız kardeşinin gelmesiyle yanlarından kovar. Bunları öğrenen Bayan Compson kızını kötü bir şöhrete sahip olan Herbert’le evlendirmeye karar verir. Quentin bu adamı da hiç sevmez engel olmak ister ancak bu sadece Caddy ile aralarının bozulmasına sebep olur. Bir akşam arkadaşına mektup yazarak, aklının takıldığı saati de ona bırakarak Quentin intihar etmek için odasından ayrılır.

Üçüncü bölüm bir diğer erkek kardeş olan Jason tarafından anlatılır. Jason sorumsuz, para düşkünü biri olarak aile reisi gibi davranır. Caddy’den terk edilene kadar para alır. Bu kesilince Caddy’nin kızı için ayırdığı çeki çalar. Düşüncesiz ve doyumsuz olan Jason dükkân hisselerini satar, otomobil alır, türlü işlere girer ama hepsinde başarısız olur. Quentin ve Benjy’nin bakıcısı Luster’la sürekli uğraşır.

Dördüncü ve son bölüm, her şeyi bilen hikâyeci ihtiyar zenci hizmetkârları Dilsey tarafından anlatılır. Bir gün kiliseden dönerken ailenin artık sonunun geldiğini düşünmektedir. Quentin annesinden kalan yüklüce bir parayla kaçmıştır. Jason onun peşine düşüp, sevgilisini bulmaya çalışır. Ancak bir adam tarafından yaralanınca onu aramaktan vazgeçer.

Hikâyenin sonunda; evin kâhyası olan Dilsey’in oğlu ve Benjy’nin bakıcısı olan Luster ile Benjy faytonla gezer. Luster’ in atları hızlandırması ile Benjy korkar. Benjy’e Caddy’ i hatırlatır ve derin üzüntü ile ağlar, sesini yükselttikçe yükseltir. Karşılarına çıkan Jason kardeşini ağlarken görünce Luster’ a elinin tersiyle vurduğu gibi bir kenara iter. Benjy’nin feryadı gökleri doldurur. Bu durum hepsinin sinirlerini bozar. Jason arabanın hâkimiyetini alıp Luster’a eve dönmeleri için talimat verir. Benjy sonunda susar ve avuçlarında sapı kırılan çiçek durur. Gözleri boş ama rahat bir bakışla bakar.

Yazan: Pınar Çağlayan

Ses ve Öfke Soruları ve Cevapları

Ses ve Öfke kimin eseri?

William Faulkner

Ses ve Öfke türü nedir?

Yabancı Romanlar

Ses ve Öfke kaç sayfa?

294

Ses ve Öfke Yorumları

yeşil çam filmi gibi kitap olmuş ve varsa ailenin başına geliyor sürekli bir dram için daraldı okurken

03-10-2016 17:24

kitabın konusu çok güzeldi fazla dram var yazar fazla duygu sömürüsü yapmış ama güzel noktalara değinmiş

08-11-2016 18:55

okurken hiç tat almadım saçma geldi bana

22-11-2016 20:57

okuması çok zor bir kitap ama harika. faulkner farkı. pembiş kitaplar okuyana birkaç beden büyük gelir.

25-12-2017 03:23

cıdden okumasi zor bi kitap dram sevmeyenlerin begenecegıni sanmıyorum...

16-10-2018 12:03

kitaptaki hikaye güzeldi verdiğiniz paraya değiyor benim hoşuma gitti

20-01-2020 23:29

beklediğimden daha iyi bir romandı devamı gelir mi onu merak ediyorum

29-05-2022 19:02

özetinizde karakterler yok

10-03-2023 19:49

özetleri çok güzel ama karakter konusunda sıkıntı karakter kısımlarını ayrı yapsalar şahane site olacak

20-12-2023 20:01

karakterler özetlerin içinde var zaten onu da mı hazır istiyorsunuz

23-12-2023 13:19