Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu
Kitabın Yazarı:Eleanor Coerr Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Beyaz Balina Yayınları Yayınlandığı Yıl:2002 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789756580585 Kitap Puanı:6.4 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Babil:14,91 TL D&R:15,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu - Eleanor Coerr

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Sadako and the thousand paper cranesÇeviren:Zuhal Yeke

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özet

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu, 1943 ile 1955 yılları arasında yaşayan Sadako Sasaki’nin yaşam öyküsünü konu alıyor. Ana hatlarıyla Japon kültürünü ve Budizm inancını yansıtıyor. Sadako’nun günlüğü ile hastanede kalırken arkadaşlarına yazdığı mektuplardan derlenen “Kokeşi” adlı kitaba dayanıyor.

Hikaye, biçimsel olarak dokuz bölümden oluşsa da zamansal olarak üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde Sadako’nun henüz hiçbir hastalık belirtisi yokkenki yaşamı ele alınıyor. Bu bölümde Sadako’nun kişilik özellikleri, ailesi ve günlük yaşantısı göze çarpıyor. İkinci bölümde ise Sadako koşu yarışmasına seçiliyor ve bu dönemde hastalık belirtileri ortaya çıkıyor. Üçüncü bölüm ise Sadako’nun olağan yaşamına veda edip hastaneye yatmasıyla başlıyor ve hayata gözlerini yummasıyla sona eriyor.

Kitabın sonunda hikayenin dışında üç bölüm daha bulunuyor. Bu bölümlerde yazar hakkında ve Sadako’nun hikayesinin nasıl yazıldığı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Son olarak ise origami tekniği ile turna kuşunun nasıl yapıldığı, resimli ve ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Sadako, Barış Günü’nde erkenden uyanıp hazırlanıyor. Çünkü bir an önce anma törenine katılmak istiyor. Ailesiyle tören alanına giderken, yolda en yakın arkadaşı Şizuko’yla bir araya geliyor. Böylece iki arkadaş kol kola tören alanına gidiyorlar. O gün Sadako için, tıpkı diğer yıllardaki gibi çok güzel geçiyor.

Bir gün Sadako, Spor Bayramı’nda gerçekleşecek olan koşu yarışmasına seçiliyor. Koşmayı çok sevdiği için sevinçle yarışma için hazırlanıyor. Nihayet yarışma günü geliyor ve Sadako’nun takımı birinci oluyor. Ama Sadako, hastalığının ilk belirtisi olan baş dönmesini ilk kez o gün yarışma sırasında hissediyor. Ve bunu en yakın arkadaşı Şizuko da dahil herkesten saklıyor. Ama günler sonra Sadako, okulda koşarken yaşadığı baş dönmesinin ardından bayılıyor. Böylece Sadako hastaneye kaldırılıyor ve sırrıyla birlikte hastalığı da ortaya çıkıyor. Kendisi henüz bebekken Hiroşima’ya atılan atom bombasının etkisiyle lösemi olan Sadako o günden sonra hastanede kalmaya başlıyor. Bu durum, yıllarca sapasağlam yaşayan Sadako’yu da ailesini de derinden etkiliyor.

Ertesi gün Sadako’nun ilk ziyaretçisi, en yakın arkadaşı olan Şizuko oluyor. Şizuko, Sadako’ya moral vermek için yanında çeşitli kağıtlar da getiriyor. Getirdiği kağıtlardan altın renkli olanını alıp Sadako’ya göstererek bir turna kuşu yapıyor. Daha sonra da Sadako’ya bin tane turna kuşu yaparsa iyileşebileceğini söylüyor. Arkadaşının kendisini düşünmesine çok sevinen Sadako, o gün ilk on turna kuşunu yapıyor. Akşam üzeri ziyaretine gelen abisi Masahiro da turna kuşlarını hastane odasının tavanına asıyor. Ayrıca Sadako’nun yapacağı tüm turna kuşlarını tavana asacağına da söz veriyor. Sadako, hastanedeki günlerini ödev yaparak, arkadaşlarıyla mektuplaşarak ve en çok da turna kuşu yaparak geçiriyor.

Bir gün Sadako, kendisi gibi hastanede kalan dokuz yaşlarındaki Kenji ile tanışıyor. Hiroşima’ya atom bombası atıldığında henüz hayatta olmayan Kenji’nin de tıpkı kendisi gibi hasta olması Sadako’yu çok şaşırtıyor. Ayrıca anne ve babasını kaybeden Kenji’nin hem hasta hem de yalnız olması Sadako’nun üzüntüsünü arttırıyor. Sadako karamsar ve umutsuz bir çocuk olan Kenji’ye güzel bir turna kuşu yapıp gönderiyor. Bir süre sonra ise Kenji’nin ölüm haberini alıyor. Bu haber Sadako’ya ölümü düşündürüyor.

Sadako, tüm olumsuzluklara rağmen kendini toparlamaya çalışıyor ve turna kuşu yapmaya devam ediyor. Ailesinin ve arkadaşlarının desteğiyle hayata tutunsa da hastalığı gün geçtikçe ilerliyor. Zamanla da konuşamaz ve en sevdiği yemekleri bile yiyemez bir hale geliyor. Altı yüz kırk beşinci turna kuşunu yapamadan da hayata gözlerini yumuyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Soruları ve Cevapları

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu kimin eseri?

Eleanor Coerr

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu türü nedir?

Çocuk Kitapları

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu kaç sayfa?

96

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Yorumları

sadako kitabı tam bir klasktir mükemmel bir konusu var baya hüzünlü baya duygusal okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesiydi

08-12-2019 19:55

bu hikaye gerçekten gerçek mi yaa çok şaşırdım internette araştırdım ama wiki yasak olunca pek de sağlam bilgi bulunamıyor çok ilginç bir hikaye

28-12-2019 23:10

harika bir kitap mutlakka okuyun👍💜🌙

22-12-2020 14:41

çok iyi çok duygulanıddm

25-01-2021 18:12

konusu beni çok etkiledi zaten japon kültürüne karşı bir sempatim vardı okuyun daha da ilgimi çekti keşke imkan olsa da japonyaya gidebilsem o kültürü yerinde görebilsem mutlaka okuyun çok güzel bir kitap

26-04-2022 11:56