Mieko ve Beşinci Hazine

Mieko ve Beşinci Hazine
Kitabın Yazarı:Eleanor Coerr Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Beyaz Balina Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (15-02-2017) Sayfa Sayısı:100 ISBN:9786051880686 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:32,40 TL KitapYurdu:36,43 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Mieko ve Beşinci Hazine - Eleanor Coerr

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Mieko and the Fifth TreasureÇeviren:Tahire Firuze Başar Özkan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mieko ve Beşinci Hazine Özet

On yaş ve üzeri okurlara hitap eden Mieko ve Beşinci Hazine on bir bölümden oluşmaktadır. Her bölümün başında o bölümün adıyla birlikte kaligrafisi yer almaktadır. Japon kültürüne dair izler taşıyan hikaye, okurların bu konuda az da olsa bilgi edinmelerine imkan tanımaktadır. Hikaye boyunca hızla gelişen olaylar hem okurların hikayeden kopmasını engellemekte hem de kısa ama öz bir anlatımın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Mieko'nun yaşadığı zorlu günleri, önce samimi bir arkadaşın sevgisi ve desteğiyle, daha sonra ise belirlediği hedefe ulaşmak için gösterdiği çabayla aşması, küçük sorunları büyüten insanlara ders verir niteliktedir.

Mieko, Nagazaki'ye yakın bir kentte ailesiyle yaşayan, bu nedenle de atom bombasının verdiği zarardan etkilenen bir kızdır. Hat sanatıyla uğraşan Mieko'nun eli, hayatı boyunca asla unutamayacağı o gün korkunç bir yara alır. O gün, sadece elinde değil ruhunda da derin bir iz bırakır.

Mieko'nun anne ve babası Mieko'yu büyükanne ve büyükbabasının yanına, farklı bir kente gönderirler. Mieko bir yandan elinin durumuna bir yandan da ailesinden ayrı kaldığına üzülür. Ama birkaç ay da olsa büyükanne ve büyükbabasıyla kalmaya mecburdur. Tabii bu süreçte derslerden geri kalmamak için oradaki okula da devam etmesi gerekir.

Mieko, bir süre sonra yeni okula gider ama ilk gün onun da düşündüğü gibi çok kötü geçer. Eli yüzünden derslere de uyum sağlayamaz. Böylece Mieko'nun yeni öğretmeni büyükanne ve büyükbabasıyla konuşarak Mieko kendisini hazır hissedene kadar okula gelmeyebileceğini söyler. Mieko en azından, kötü çocukların olduğu okula gitmekten kurtulduğu için sevinir. Ama bu sevinci çok uzun sürmez ve yalnızlığın da etkisiyle eski mutsuz haline döner. Bu mutsuzluğu büyükanne ve büyükbabasına da yansır ve bunu düşündükçe kendini daha da mutsuz hisseder.

Mieko bir gün üzüntüyle evden çıkıp, yalnız kalacağı bir yere gider. Ama bir süre sonra duyduğu seslerden ürkerek eve dönmeye karar verir. Eve dönerken de okulda gördüğü bir kız olan Yoşi'yle karşılaşır. Yoşi, Mieko'nun aceleyle gittiğini görünce ona yardımcı olmaya çalışır. Böylece Yoşi de Mieko ile birlikte onların evine doğru gider. Kızları gören büyükanne, Yoşi ile tanışır. Yoşi'yi ilk gördüğü andan beri onun ne kadar şanslı bir kız olduğunu düşünen Mieko, Yoşi'nin anne ve babasını daha bebekken kaybettiğini öğrenince çok şaşırır. Tüm bu düşüncelerden habersiz olan Yoşi, Mieko'ya okula tekrar gelip gelmeyeceğini sorar. Mieko bu yeni arkadaşın epey zor olan sorusuna hayır diyemez ama evet de diyemez. Ama akşam olunca ertesi gün okula gitmeye karar verir ve bunu evdekilere de söyler. Büyükanne ve büyükbabası Mieko'nun bu değişimine çok sevinirler.

Mieko yeniden okula gittiğinde bambaşka tepkilerle karşılaşır. Çünkü derste Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan bombaları işlemeleri tüm çocuklarda büyük bir değişime sebep olur. Böylece arkadaşlarının arasına katılan Mieko, derslere de uyum sağlamaya başlar. Mieko'nun en büyük moral kaynağı Yoşi'nin arkadaşlığı olur. Artık okuldan sonra da bol bol beraber vakit geçirirler.

Bir gün öğretmenleri bir hat yarışması yapılacağından bahseder. Mieko bu yarışmaya katılmak istemese de Yoşi çok ısrar eder. Daha sonra gelişen başka olaylar da Mieko'yu yarışmaya katılmaya iter. Mieko ve Yoşi yarışma gününe kadar kimi zaman birlikte kimi zamansa ayrı ayrı birçok çalışma yaparlar. Öğretmenleri yarışmaya katılacak olanların çalışmalarından birkaçını okula getirmelerini ister. Böylece Mieko da birkaç çalışmasını okula götürüp arkadaşlarına gösterir. İlk günlerde Mieko'ya karşı çok kaba davranan bir arkadaşı bile Mieko’nun çalışmalarının ne kadar güzel olduğunu söylemeden duramaz. Tüm bunlar ise Mieko için güzel gelişmelere sebep olur.

Editör: Firdevs AÇAR

Mieko ve Beşinci Hazine Soruları ve Cevapları

Mieko ve Beşinci Hazine kimin eseri?

Eleanor Coerr

Mieko ve Beşinci Hazine türü nedir?

Yabancı Romanlar

Mieko ve Beşinci Hazine kaç sayfa?

100

Mieko ve Beşinci Hazine Yorumları

tavsiye üzerine okumuştum ama beğenmemiştim abartılı gelmişti bana

07-02-2020 12:51

özeti çok güzel olmuş biraz daha kısa özet olsaymış daha iyi olurmuş ama yine de teşekkür ederim işimi gördü

18-02-2022 15:34

sınav olacağız açil mieko ve 5 hazine soruları lazım daha önce olanlar paylaşsın

25-04-2022 18:07

çalışma kitabı cevaplarını arıyorum paylaşacak var mı

12-02-2023 15:29

acil sınav soruları lazım

15-11-2023 22:42