Ölüme Fısıldayan Adam

Ölüme Fısıldayan Adam
Kitabın Yazarı:Büşra Yılmaz Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Epsilon Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (06-06-2016) Sayfa Sayısı:424 ISBN:9786051731438 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 83

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:262,15 TL BKM:262,50 TL KitapYurdu:267,19 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Ölüme Fısıldayan Adam - Büşra Yılmaz

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölüme Fısıldayan Adam Özet

İnternet üzerinden yazdığı eserle ünlenen Büşra Yılmaz imzalı Epsilon yayınlarından çıkan ve sıkıntılı günlerde birleşen iki ayrı hayatın geçirdiği olayları derin betimlemelerle anlatan kitap, okuyucularına duygusal bir serüvene gidiş bileti sunmaktadır. Kitabın ana iki karakteri Yosun ve Özgür’dür. Yosun, küçük, kırılgan ve hayattaki zorluklardan bıkmıştır. Artık ölümü dilemekte olduğu ve bunun için planlarını uygulayacağı sırada kaderini değiştirecek olan zil çalar. İçeriye dağınık saçlı çocuk Özgür girer. İyi işlerle uğraşmayan ve kaçış için gelen çocuğa Yosun yardım eder. İki hayattan bıkmış insan bir evde birleşir. Zaman aktıkça birbirlerine bağlanmaya ve daha uyumlu olmaya başladırlar. Ancak bununla birlikte Özgür’ün ne hissettiği konusunda şüpheleri bulunmaktadır. Yosun onun için küçük bir kızdı hala. Yosun ise yaşama isteği ile dolan küçük kalbini doyuruyordu Özgür ile. İlişkilerinde Özgür emir veren Yosun ise emir alan bir roldeydi. Özgür’ün de çok kolay bir hayatı olmamıştı elbette ki. Geçmişte yaşadığı ilişkilerden de yıpranmıştı özellikle Pınar ile yaşadıklarını unutamıyordu bir türlü ama bir taraftan da artık toplanmak/ toparlanmak istiyordu hatta intikam almak istiyordu. Yosun ile hem çok “zıt” hem de hep “bir”lerdi. Birbirlerine çekiliyorlardı her yaşadıkları olayda. Belli bir zaman geçtikten sonra Yosun yine ölümü diledi ancak yine Özgür engel oldu ona. Sevdiği bir kadını daha kaybetmeye gücü yoktu belki de. Bundan sonra ikisi de söz verdiler ölmemek konusunda. Ancak bu söz de uçup gitti onlar gibi.

Kitap boyunca balık- okyanus- tilki metaforlarıyla işlenen kurgu, iki hayatın yaşadığı tek bir yaşamı anlatsa da okuyucunun yer yer kendi hayatını görebileceği bir anlatı sunmaktadır. Kullanılan betimlemeler ve kurgu bir açıdan başarılı olup okuyucuda etki yaratsa da akılcı ve yaratıcı niteliklere sahip olduğu söylenemez. Görece fazlaca işlenen konuyu ele alması ise kitaba ilk bakışta bir önyargı oluşturabilmektedir. Kitabın okuyucu kitlesi hakkında ise gençlik çağındaki kişileri hedeflediği söylenebilir ki zaten bu tarz kitapların ve yayınevinin de genel kategorisine hiç de ters düşmeyen bir durumdur. Türk roman yazımında sıklıkla anlatılan aşk hikâyeleri ve aşkın bağladığı iki kişi üzerinden efsaneleşen kurgular okuyucuya o an için samimi duygular yaşatsa da genel anlamda bir doyum seviyesine maalesef çıkaramamaktadır. Son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren internet üzerinden yazılan roman- hikâye türü yapıtlar ise işin kalitesini düşürüyor görünmektedir. Özellikle roman türünde bir şeyler yazmak ya da en azından yazmaya çalışmak demek öncelikle onu içselleştirmek demektir. Bu gibi tüketime fazlasıyla açık olan mecralar, bir başlangıç olarak kullanılmasında efektif bir nitelik sergilediği söylense de sonundaki çıktının bir “yapıt” olma iddiasından uzakta bir yerlerde konumlanmaktadır.

Ölüme Fısıldayan Adam Kitap Özeti

Yosun evinde intihara kalkıştığı sırada kapısı çalar. Genç bir adam elinde çantayla onu evinde saklamasını söyler. Yosun dağınık saç diye adlandırdığı adamı evinde saklar. Dağınık saçın peşindeki adamlar Yosun’un evini bulduklarında Yosun yerde ölü taklidi yapar. Adamlar buna inanmayarak hem Yosun’u hem de dağınık saçı yakalarlar. İkisi adamların elinden kurtulduğunda isminin Özgür olduğunu öğrendiğimiz dağınık saç Yosun’a evinde sakladığı para dolu çantayı alıp kendisine getirmesini söyler. Yosun monoton hayatının bir anda aksiyon ve heyecana dönüşmesini çok sever ve ölme düşüncesinden uzaklaştığını fark eder. Bu yüzden çantayı alıp Özgür’e verdiğinde birkaç gün daha yanında kalmak istediğini söyler. Özgür büyük ısrarlar sonucunda kabul eder ve Yosun’u evine götürür. Onu başka bir iş için kullanacaktır fakat Yosun Özgür’e aşık olur. Özgür’ün tüm istediklerini yapar. Hatta tecavüz edilip öldürülme riskini göze alarak hedef olur. Yosun Özgür’ün sevdiği kadının gözünün önünde tecavüze uğradığını öğrenir. Pınar bir rehabilitasyon merkezinde yatıyordur ve Özgür Yosun’u da yanına alarak onu ziyarete gider. Bu ziyaretin gecesi Pınar intihar ederek hayatını kaybeder. Özgür Pınar’ın Yosun’u gördüğüne sevindiğini ve kendisini Yosun’a emanet ettiğini söyler. Aralarındaki bağ daha da kuvvetlenir birbirlerini tanır ve acılarıyla birbirlerini sevmeye başlarlar. Özgür birkaç ay ortalardan kaybolur ve Pınar’a tecavüz eden adamları tek tek bulup intikamını alır. Yosun kendini öldüreceğini söylediği zamanda ortaya çıkar. Yosun bileklerini keserken yanındadır fakat ölmesine göz yumamaz ve onu hemen hastaneye kaldırır. Yosun iyileştiğinde birlikte yaşamaya devam ederler. Yosun geçmişindeki sevdiği adamla ve hamileyken ona zorla kürtaj yapan kadınla yüzleşir. Özgür ona yardım eder fakat bir gün ansızın vurulur. Yosun’a gelinlik giydirip lunaparktaki dönme dolaba binerler. Özgür orada ölür. Yosun aşağı atlar fakat itfaiye oradadır ve Yosun kurtarılır. Yosun Özgür’ün ölümünü doktorunun yardımıyla atlatır. O bir balıktır Özgür ise okyanus.

DEĞERLENDİRME

Kitabın yazarı Büşra Yılmaz bir sosyal platform olan wattpad uygulamasından ün kazanmıştır. Hayran yaş kitlesi oldukça genç. Daha önce dizi ve filmleri uyarlanan 4N1K’nın yazarı olduğunu biliyordum fakat hiçbir kitabını elime alıp okumamıştım. Ölüme Fısıldayan Adam bana göre nitelikli donanımlı bir eser değil. Müthiş klişeler ve normalleştirilmemesi gereken davranışlarla dolu. Okuyucu kitleye tekrar döndüğümüzde örnek bir yazar eser eşleştirmesi yapamıyorum. Yosun karakteri üzerinden duyguları başarıyla kaleme alabilmiş fakat psikolojik tahliller yetersiz kalmıştı. Birçok okuyucusu okuma alışkanlığını Büşra ve diğer wattpad yazarlarıyla kazandığını savunuyor. Ben bunu çok içler acısı olarak görüyorum. Türk ve dünya klasiklerini eline almamış gençlerin, aşk adı altında romantizm adı altında şiddeti, alkolü, sigarayı ya da tacizi normalleştiren kitapları gerçek bir eser, baş yapıt olarak görmeleri çok üzücü. Ailelerin okusun da ne okursa okusun mantığıyla içeriğine bakmadan aldıkları kitaplar yalnızca vakit kaybından ibaret. Kelime dağarcığını geliştirmeyen, düzgün cümlelerle anlaşılır bir dili üslubu olmayan tüm eserler benim için bir kağıt yığınından farksız. Yine de severek okuyanlara saygım sonsuz. Dediğim gibi kitabın tek çekilir yanı Yosun’un duygularını acısını başarıyla anlatabilmiş olması.

Editör: Leyla Nur Sarı

Ölüme Fısıldayan Adam Konusu

İnternet üzerinde yazdığı kitaplar ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan genç yazar Büşra Yılmaz 4N1K ile ilk gerçek kitabına imza atmış ve büyük beğeni toplamıştı. Şimdi Ölüme Fısıldayan Adam kitabı ile hayranlarının karşısına çıkıyor.

Büşra Yılmaz Ölüme Fısıldayan Adam romanında okurlara yine çarpıcı bir aşk hikayesi sunuyor.

Bir tarafta acılı bir geçmişi olan ve bu acılar ile büyüyüp yetişmiş zeki bir dolandırıcı, diğer tarafta ise hayata dair inancını kaybetmiş yaşayan ölü olan bir kız. Bu iki farklı karakter bir araya gelince ortaya çıkan fırtınalı bir aşk hikayesi.

Ölüme Fısıldayan Adam kitabı gençlere hitap eden ve içinde bolca aşk bulunduran çarpıcı bir eser.

Ölüme Fısıldayan Adam Soruları ve Cevapları

Ölüme Fısıldayan Adam kimin eseri?

Büşra Yılmaz

Ölüme Fısıldayan Adam türü nedir?

Yerli Romanlar, Romantik Aşk

Ölüme Fısıldayan Adam kaç sayfa?

424

Ölüme Fısıldayan Adam Yorumları

bak sen bak ilgimi cekdi bu benim:) yaa ben bunu okumak istiyorum acaba nerden alsam.ama okuyucam ve yorumumla byrda olucsm gercekden banada farkli geldi iki karakter :) ve ask cikicak ismide ilginc `ölume fisildayan adam`yeni kitap galiba.

10-06-2016 02:51

genel okuyucuysanız kötü kitap genç iseniz fena değil

18-06-2016 01:12

kitabın sonunda ne oluyor söylermisiniz

14-07-2016 21:30

çok harika bir kitap tek kelimeyle.

26-07-2016 23:44

bencede çok guzel bir kitap

31-07-2016 11:49

valla ne diyim ablam hızlı yazar kitapta ne yasanmislik var ne hayat bununla ilgili şikayeti nereye yapmalıyız acaba çocuk istismarligi akıllarını karıştırıyorlar bununla ilgili çalışmalarımı hemen baslaticam gerekirse imza kampanyasına gireceğim bilginize arz edeyim

03-08-2016 00:22

yaşam boyunca aşkı hissetmemiş ergenlerşn okuduğu,izlediği,dinlediği sıeadan temalar ama hiç de sıkılmadan tekrar tekrar ''kendimden bir praça hissettim'' diyip bu döngüye giremeyi başarıyorlar.

18-08-2016 01:38

harika bi kitap bazı yerlerinde ağlamak garanti hele ki son mektupta okumanızı tavsiye ediyorummmm

25-08-2016 19:07

aaaaaa ben okudum hemde uc defa oyle bilip bilmeden yorum yapmayin lutfen cook guzel bir kitap ve hatta ozel baskisi cikacak onuda alcaam okuyun pisman olmicaksiniz siddetle tavsiye ediyorum sonunda coook agladim ama dikkat edin kalbinizin derinliklerine islenecek bu kitabi seviiiin

26-08-2016 12:10

afedersiniz de zevkler ve renkler tartışılmaz. ve senin bu kitaba öve okuyucularına saygısızlık yapman gerekmez. ergen kitabı diyemezsin kesinlikle. saygı olmalı insanda

14-09-2016 23:33

super bı kıtap cok begendım

29-09-2016 19:46

merhabalar kızım 12 yaşında arkadaşından almış kitabi, acaba yaşına uygun mu cinsellik gibi şeyler içeriyor mu bilgi verirseniz çok memnun olurum. teşekkürler.

10-10-2016 17:33

1500 küsür kitap okudum bitmesini istemediğim iliklerime kadar bire bir yaşadığım heyecanlandığım küstüğüm sevindiğim ağladığım kendimi yitirdiğim tek kitap tebrik ederim

Ölüme fısıldayan adam müptelası • 11-10-2016 16:39

hayatımda okuduğum en mükemmel kitap.

15-10-2016 13:56

arkadaşlar bu kıtabı almayı düşünüyorum sizce nasıl bi kıtap.
biraz anlatırmısınız çok merak ediyorum

19-10-2016 09:55

bu tür kitaplar her zaman ruhumuza hitap eder mutlaka alıp okuyacam

27-10-2016 23:24

ya sonunda bu özgür ölmüyomuydu? ben bunu arkadaşımdan duyunca kitabı yarıda bıraktım çok ağlamamak için. okumamama rağmen yinede çok ağladım...

31-10-2016 12:08

sonunda çok kötü yaaa

20-11-2016 14:45

cok guzel bir kitapti sonunda aladim ya

22-11-2016 14:02

tek kelimeyle mükemmel bir kitaptı sonunda bayağı ağladım

13-12-2016 20:07

bu kitap hayatımda okuduğum en güzel kitapdi okuyun emin olun pişman olmayacaksiniz

23-12-2016 14:29

sonunu okuduktan sonra kaç saat ağladıığımı hatırlamıyorum ama adeta yosuna bürünmüş gbi hissediyodum yani özgürü anlatışından bende aşık olmş gbi hissediyodum kitaba aşık oldm karakterlerine hayran bende çok tavsiye ederim pişman olmicaksınız

28-12-2016 00:39

kesinlikle çocuklarınıza özellikle ergen ise asla okutmayın ölüme intihara heveslendiriyor şikayet merci varmı

02-01-2017 16:37

özel baskı ile bunun arasındaki fark nedir?

10-01-2017 23:01

sadece kapak farkı var

12-01-2017 23:22

kitap kesinlikle muhteşem okuyunca pişman olmayacaksınız eminim ki 😀

_halibel_ • 13-01-2017 11:23

benim kızım 13 yaşında bu kitabi alacakmis yasina uygun bir kitap mi

28-01-2017 16:19

çok vasat. tv.lerde bir biri ardından yayınlanan gençlik dizilerinin vasatı diyelim. okumak vakit kaybı olur.

29-01-2017 10:40

bu kitap mü kem melll kesinlikle okuyun iki günde bitirdim.

31-01-2017 00:19

muhteşem bir kitap eminim pişman olmayacaksiniz

04-02-2017 00:34

ama sizin o eleştirdiğiniz wattpad kitapları varya hani ve görünce kötülüyorsunuz ya hani biz orada çok iyiyiz bende kitap yazıyorum ve bazı kişiler okuyor biz orada sıcacık bir aileyiz kimse önyargı ile yaklaşmasın ve emin olun bir yazarın samimiyetini tanımadan anlayamassınız siz birsürü kitap mı yazdınızda yazılana hemen önyargı? hem yazmak yetenek işidir basit insanların çekememesi de bu yüzden pardonda senmi ünlü oldun seninmi hayranların var?

10-02-2017 22:18

kitap 15 yaş altına fazla uygun değil. küçük yaştaki insanları, özellikle kolay etkilenenleri kötü şeylere sürükleyebilir. evet çok güzel bir anlatımı var fazla klişe de değil ama dediğim gibi ölüm ve tanrı konuları fazla işleniyor. kişiliği oturmamış insanların okuyarak kişilik kazanmalarını tavsiye etmem. okurken çok beğeniyorsunuz ama daha sonra "bir kitap okudum efsaneydi" veya "şimdi olsa yine okurum" diyemiyorsunuz. benim üstümdeki etkisi birkaç gün kadardı mesela. ben 16 yaşındayım ve normalde bana hitap edebilecek bir kitap ama pek etkilendiğimi söyleyemem. kitabı okurken gözlerimin dolduğu bile oldu, fakat bir süre sonra "normal bir kitaptı işte" diye betimler oldum. tam da anlatıldığı gibi okurken seversiniz -özellikle 10,18 yaş aralığıysanız- ama tam olarak doymazsınız ve bir zaman sonra unutursunuz gider.

16-02-2017 11:05

su ana kadar okudugum en mujemmel ve merak uyandirici kitap hemen devaminin gelmesini ve özgürün ölmemesini istiyorum ne kadar hayal urunu olursa olsun her zerremde yasadim ve acisi suan içim de butuk bir umutla bekliyorum

23-02-2017 17:55

15 yaşının altındaki kızlarınız elinden kitabı uzaklaştırmanız şiddetle tavsiye olunur.
not:
"ama sizin o eleştirdiğiniz wattpad kitapları varya hani ve görünce kötülüyorsunuz ya hani biz orada çok iyiyiz bende kitap yazıyorum ve bazı kişiler okuyor biz orada sıcacık bir aileyiz kimse önyargı ile yaklaşmasın ve emin olun bir yazarın samimiyetini tanımadan anlayamassınız siz birsürü kitap mı yazdınızda yazılana hemen önyargı? hem yazmak yetenek işidir basit insanların çekememesi de bu yüzden pardonda senmi ünlü oldun seninmi hayranların var?" için;
wattpad yazarı olmakla yazar olunmuyor ancak çok ve kaliteli kitap okunarak gerçek bir okur olunabiliyor. bu yüzden gerçek okurlar beğenmedikleri, eksk buldukları kitapları eleştirmekte ve kitapları 'basit' olarak nitelendirmekte özgürler. sizin birkaç kişilik "hayran kitleniz"le gerçek bir kitap okuru kıyaslanamaz bile.

02-04-2017 16:47

okumaya değer. bazı şeyleri şıp diye anlaşılmasada düşündürücü ama güzel bir kitap. kitapta çok fazla acı var :( yürek dayanamayabilir. ne diyim
yosunduk bir kayanın altında özgürleşiyoruz

18-04-2017 20:57

yazarının bütün klişeleri bir araya toplayip japonyadan esintilerle süslediği şişirilmiş boş bi kitap..içim şişti okurken devrik cümleleri , içimi bayan aptal balık muhabbeti, tilki saçmalığı her sayfada geçen şöyle sevdiğim adam böyle sevdiğim adam cümleleri en saçmasıda kızın durup durup "siz bayım .... demesi offf!! cidden vakit kaybı..

23-04-2017 03:22

kitap guzel bir kitap ama her yasa uygun bir kitap degil cinsel icerikli seylerde var

16-05-2017 13:40

bu kitap seçici olmayan okuyucular için ideal ama seçici insanlar için sıradan

19-06-2017 15:32

bu harikulade kitabı alırken ben yabancı şahmeranı arkadaşım 4n 1k yı alıcaktı bende bunu alması gerektiği çünkü bunun daha güzel olabileceğini söyledim oda benim kitap kültürümün daha iyi olduğunu bildiği için bana güvendi ve aldı sonrasında sıra ile okuduk çok harika bir kitap hala beynimde onların replikleri geliyo harika bir kitap tabii bu tarz kitap sevenler için :)

20-06-2017 19:52

kitabın, sonunda özgür ölüyo yani ölmüyo da olabilir ama tosunum yanından gidiyor aylar geçiyor felen kitap bitiyo sonra ve kibrit çöpü mezarlığı yani 2.cisi,çıkcak,

27-09-2017 15:54

neden burdan kitap hakkında bilgi alıyosunuz ki herkesin fikri farklı gördüğüm kadarıyla bazıları cok begenmiş bazıları fazla sevmemiş alın okuyun kararı kendiniz verirsiniz herkesin kişisel zevkleri farklıdır. burda güzel kitap diyenle o kitap güzel olmuyo beya kötü diyenle ben okudum gayette güzel ilginç bir kitap isteyen okusun isteyen okumasın

29-09-2017 10:44

ben çok ağladım hemde çok kitap da ki aşk çok güzel kesinlikle tavsiyemdir.

02-10-2017 17:11

harika bir kitap tavsiye ederim

16-10-2017 22:11

balık ile okyanus
yamuk saç ile dağınık saç
kısacası özgür ile yosun...
başlarda okurken sıkıldım açıkçası çünkü kitap hep kendini tekrar ediyordu sanki 'ölüm, tanrı, acı, balık okyanus ' hep bu kelimeler etrafında donuyordu ,birde yosunun özgürü hep anlatması ve ovmesi biraz fazlayfi ,yosunun gurursuzluklarini hiç demiyorum bile fazla gurursuzca davrandı neyse konu ortalara dogru sevdim pınarın, özgürun sonrada yosunun acı hikayelerini okurken cok duygulandim ve etkilendim, sonunu daha önce bilmeme rağmen kitabin sonunda gözyaşlarına hakim olamadım:( . kitapta cok güzel betimlemeler var . klask watpad kitabi degil kısacası güzel bir kitap okurken pisman olmadığım zaman kaybı demedigim bir kitap. ve ikinciis çıkıyor bnce özgür ölmedi bu bir oyundu 😉

Arry • 20-10-2017 15:25

ben hayatımda ilk defa bu kadar güzel bir kitap okudum herkeze tavsiye ederim ama çocuklar okumasın

04-12-2017 13:49

cok guzel cok etkileyici ben okudum herkese tavsiye ederim

27-01-2018 14:37

kesinlikle okuycağim. arkadasim okumys cok beğenmuş
bende almak istiyorum da bulunmuyor ki

CaNSeL • 31-01-2018 13:30

ismi çok güzel çok ilgili♡mi♡ çekti :)))okumak çok isterim ama nerden bulucam bilemiyorum bizim okulun kütübhanesindede yok:((

MeHRiBaN📖 • 01-02-2018 19:08

yarısında tüm ama tutuldum yani tavsiye ederim

12-02-2018 10:40

ben çok beğendim dilerim devami gelir

21-02-2018 16:11

çok güzel kitap
beyenmedim ben ya : )

03-03-2018 21:52

bence çok iyi bir kitap tek kelimeyle mükemmel 😍😍😍😍

10-03-2018 22:56

aşk kitabı mı bu ya ?

23-03-2018 21:37

merak uyandıran bir kitap en kısa zaman da bulup okumak istiyorum 👀

Deniz▪▪▪Şuara • 21-04-2018 19:34

eylülüm çok güzel bir kitap tavsiye ederim ama çok acı var ben çok ağladım :)) 17:33 kardeşim bu kitap kesinlikle çocuklara göre değil çocuğnuzun sakın okumasna izin vermeyin

Asim sana henüz istek atılmıyor denedim olmuyor • 24-04-2018 07:03

kitabı 2 kere okudum ama gerçek bi hikaye mi onu öğrenmek istiyorum?

29-04-2018 15:19

zaram acıklı oldu kitapın isminden beli merak uyandırdı umarım bulup okurum sende okuduysan ve ağladıysan bende de sulu gözlük var ağlarım😂 dedin gibi bir çocuğun okuyacağı bir kitap diyil bence de okuturmayın :)

Deniz▪▪▪Şuara • 07-05-2018 11:20

okumadım ama ablam anlatı gerçekten de çoooooook güzel bir kitap kesinlikle alacağım

11-05-2018 21:28

ağlamamı sağlayan ve bilinçaltıma işleyen tek kitap diyebilirim şiddetle tavsiye ediyorum

24-05-2018 23:54

bu kitab 1 hisseden mi ibaret?

28-05-2018 12:51

hala merak ediyorum bu kitabı 😭
alıp okumak ama bitürlü kısmet olmadı bana😔

Deniz▪▪▪Şuara • 11-06-2018 03:57

okuduğunzda farklı bir bakış akışı kazanıp, gittiğiniz gördüğünüz her denizde, her balıkta hatırlayacağınız bir roman olacaktır. yosunu ve özgürü sevecek onlar gibi düşünecek saçlarınızı yamuk kesmek isteyeceksiniz. :))

tuğba • 11-07-2018 17:43

tavsiye ediyorummmmm harika

13-07-2018 13:04

güzel kitaba benziyor ilgimi çekti

21-07-2018 22:56

sonunda ağladım gercekten cok güzel olmuşş

16-11-2018 15:55

kitabı okudum ve kitap idare ederdi. kitapta ağlayabileceğiniz sahneler var fakat garanti veremem. kitabı sevmediğim bir özelliği kitabın baş karakterinin (yosunun) hayatının çok fazla karamsar olmasıdır.

Berfin Karal • 05-12-2018 19:26

bu kitabı büyük bir okuyucunun beğenmesine rağmen ben kitabı fazla beğenemedim. çünkü bence bu kitabı insan okudukça içi kararıyor.

Berfin Karal • 17-12-2018 20:26

okuyalı 2 yıl oldu. o zamanlar henüz tam bir edebi zevkim oluşmadığı için çok sevmiştim. şimdi okusam beğeneceğimi pek sanmıyorum. yine de hakkını yiyemem kitap okuma alışkanlığı edinmemde büyük katkısı vardır. biraz depresif bir kitap. geçmişleri acılarla dolu iki karakterin hayatlarının kesişimini anlatıyor. yazarın yaşı daha çok genç, ilerde kendini geliştirebileceğini düşünüyorum.

esma nida. • 24-01-2019 13:43

okumadım bir ara çok popülerdi. watpad kitaplarını okumamak için protesto ediyorum

Belkibirgun • 13-02-2019 22:30

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim

19-02-2019 14:32

hayatımda okuduğum okuyacağım en iyi kitaplardan bir tanesii

Büşra Karlıtepe • 27-02-2019 14:50

asla pişman olmayaacğınız bir kitapp

Büşra Karlıtepe • 27-02-2019 14:53

galiba ağladığım tek kitap . inanılmaz

18-03-2019 14:00

okuduğum en güzel kitaplar arasındaydı . sonunda ağlamıştım ama içime işlemişti hikayesi . herkesin okumasını tavsiye ediyorummmm

seydatrzi • 18-03-2019 21:06

kitap tek kelimeyle mükemmel. aldığım gün okumayı bitirdim o kadar merak uyandırıyor ve o kadar duygu seli yaşatıyor ki kitabı elimden bırakamadım. fiyatını sonuna kadar hak ediyor. yosun'un her an değişen ruh hali özgür'ün iki kırık kadını kalbinde barındırması anıl'ın o umursamaz tavırları o kadar güzeldi ki.kitap hiç bitmesin istedim.bittiğinde ağladığımda bir gerçektir.yazar cidden çok güzel bir üslupla olayları anlatmış ki o insanlar gerçekte varmış ve bunları yaşıyormuş gibi hissettim ama gerçek olamayacak kadar güzeldi.kesinlikle kitabı tavsiye ederim. cümlelerimi en sevdiğim repliğiyle bitirmek istiyorum.
-onun güzel yüzünde yaşam bile güzeldi...

Hayalperest • 06-08-2019 19:20

kitaptaki "balık ve tilki" olayını baya sevdiğim. ayrıca yazarın diğer kitaplarına oran bu kitap daha güzeldi.

tuba • 31-08-2019 14:26

okuduğum çoğu kitaptan daha güzeldi diyebilirim. beğenmediğim ve eleştirdiğim bir çok yeri olmasına rağmen gene de güzeldi.

Melissanur • 28-05-2020 17:41

birkaç yıl önce okuyup beğendiğimi söyleyebileceğim bir kitap. şahsi fikrim okuyucuyu müthiş bir edebi doyuma ulaştırıyor olmasa da okudukça merak uyandırdığı yönünde. karakterlerin iç çözümlemelerine az miktarda yer verilirken daha çok dış gözle olayları izliyor, bu esnada da karakterlerin ne hissettiğini anlayabiliyormuşsunuz hissiyatı uyandırıyor. kimi zaman karamsar bir bakış açısıyla devam etmesini beklerken umut verici bir durumla karşılaşabiliyor, kimi zaman da hiç beklemediğiniz acılarla yüz yüze gelip hikayenin yön değiştirdiğini fark edebiliyorsunuz. henüz devam niteliğindeki ikinci kitabı okumamış olsam da şunu söyleyebilirim ki; yazar hikayenin sonunda size beklediğinizi verecek gibi görünüyor.

Phoenix • 26-02-2021 22:43

birkaç yıl önce okuyup beğendiğimi söyleyebileceğim bir kitap. şahsi fikrim okuyucuyu müthiş bir edebi doyuma ulaştırıyor olmasa da okudukça merak uyandırdığı yönünde. karakterlerin iç çözümlemelerine az miktarda yer verilirken daha çok dış gözle olayları izliyor, bu esnada da karakterlerin ne hissettiğini anlayabiliyormuşsunuz hissiyatı uyandırıyor. kimi zaman karamsar bir bakış açısıyla devam etmesini beklerken umut verici bir durumla karşılaşabiliyor, kimi zaman da hiç beklemediğiniz acılarla yüz yüze gelip hikayenin yön değiştirdiğini fark edebiliyorsunuz. henüz devam niteliğindeki ikinci kitabı okumamış olsam da şunu söyleyebilirim ki; yazar hikayenin sonunda size beklediğinizi verecek gibi görünüyor.

Phoenix • 26-02-2021 22:44

kitaptan alıntılar arıyorum okuyanlar ya da elinde olanlar yazar mı

07-05-2022 18:53

özgür ve yosun karakterlerinin özelliklerini yazar mısınız

12-11-2022 21:43

güzel roman ama sonu güzel bitmedi

15-05-2023 23:16

3. kitap çıkacak mı bilen var mı

19-11-2023 21:38

4N1K 2 Ölüme Fısıldayan Adam 4N1K en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları