Moby Dick

Moby Dick
Kitabın Yazarı:Herman Melville Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2017 (26-12-2014) Sayfa Sayısı:120 ISBN:9789755098050 Kitap Puanı:6.5 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:5,20 TL Pandora:5,53 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Moby Dick - Herman Melville

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye Orjinal Adı:Moby DickÇeviren:Ali Aydoğanİngilizce:Moby Dick Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Moby Dick Özet

Ebediyete kadar içinizde barındırdığınız duygular her zaman sizin sonunuz olur. Tıpkı Kaptan Ahab gibi.

İsmail, denizlerde ömrünü geçirmiş yalnız ve kimsesiz bir adam. Karada olmak ona huzur vermiyordu. Okyanusun çılgın sarsıntılarına alışmıştı o. Perde gibi dümdüz bir parçada yürümek, soluk almak ona anlamsız geliyordu. Ve yine denize açılmak için kendine kısa zamanda gemilerde iş aramaya çıkacaktı. Ama bu sefer istediği iş biraz daha farklıydı.

Balina avcılığı yapmak istiyordu. O dönemlerde ampul henüz icat edilmediğinden gecenin zifiri karanlığını aydınlatmak için mum kullanılıyordu. Ve tabi mum balina yağından yapılıyordu. Zaten balina avcılığı en zor işlerden bir tanesi idi. Her an aksiyon, her an gerilim. İşte bu yüzden hayatında yeni değişikliklere yer vermek isteyen İsmail, balina avcısı olmak istiyordu.

Bedford ‘da kaldığı akşam bir handa konaklamayı düşünen İsmail, harabe bir handa bir oda bulabilmişti ama o odayı da başka bir adamla paylaşmak zorundaydı. Karanlığı içinde aynı yatakta uyuduğu adamı görmeyen İsmail, mumun vurduğu gölgelerle birlikte yüzünde ilginç desenler olan cüsseli bir adam gördüğünde korkup çığlığı basmıştı. Bir tek İsmail değil. Tüm yüzünde ilginç çizgiler olan adamı yani Queequeg’i gördüğünde aynı tepkiyi veriyordu. Queequeg artık bu tepkilere alışmıştı. O yüzden sessizce yatağın bir ucuna kıvrılmıştı. İsmail ise tüm gece korkudan zar zor uykuya dalabilmişti.

Ertesi gün olduğunda İsmail son günlerini şehirde dolaşarak geçirmek istediğinden ilk iş olarak bir kiliseye gitmişti. Ve gittiği kilise de Queequeg’de görünce çok şaşırmıştı. Queequeg’nın böyle bir adam olduğunu tahmin etmemişti ama İsmail’i han sahibi de uyarmıştı, onun çok iyi yürekli ve şefkatli bir adam olduğu konusunda.

Hana tekrar döndüğünde Queequeg’ı şömine başında kitap okurken bulmuştu. Yanına gidip ilk olarak dün gece hakkında özür diledikten sonra bir sohbet başlatmıştı. Queequeg’a okuma yazma biliyor musun diye sorduğunda Queequeg bilmediğini belirtince ona kitabı bile okumuştu İsmail. Ve Queequeg ile doğan arkadaşlıkları buradan itibaren başlayıp çok sıkı fıkı olmuşlardı.

Nitekim artık gemide iş bulma vakitleri gelmişti ve İsmail Queequeg’da yanına alarak aynı gemide çalışmak için iş aramaya koyulmuşlardı. Bir tane anlaşabilecekleri gemi bulduklarında etraflarda sırlar kol geziyordu.

Gemiye bindikleri andan itibaren hiç geminin asıl kaptanını görememişlerdi. Ya ikinci kaptan Starbuck, üçüncü kaptan Stubb ya da dördüncü kaptan Flask var.

İsmail denize açıldıktan çok daha sonra görebilmişti. Kaptan Ahab’ın bir bacağı yoktu. Ve o da okyanusların efsanesi Moby Dick yüzünden olmuştu. Gemi ile açılmalarının afta sebebiydi balina yakalamak. Asıl amaç Kaptan Ahab’ın saplantılı olduğu Moby Dick’i öldürmekti. Ve ortaya çok büyük bir para ödülü koyduğundan İkinci kaptan Starbuck haricinde kimse itiraz etmemişti. Hepsi bir intikam uğruna okyanusların efsanesi olan Moby Dick’in peşine takılıp canlarından vazgeçmişlerdi.

İsmail’de onların arasındaydı. Kaptan Ahab düşünceliydi. Moby Dick’in nerede olduğunu düşünmekten ne bir şey yiyordu ne de içiyordu. Birkaç kez de görmüştü hemen kayıklara atlayıp Moby Dick’in peşine düşüyorlardı ama o koskocaman balinayı bir türlü kimse yakalayamıyordu. Arada birkaç tane balina yakalamışlardı ama onun haricinde tek odaklandıkları şey Moby Dick’di.

Bu olayların yanı sıra bir gün Queequeg çok hastalanmıştı. Herkes onun öleceğini biliyordu. Hatta gemicilere özel tabutlardan bile yaptırılmıştı isteği üzerine ama Queequeg ölmemişti. Aksine bir anda hızlıca iyileşmeye başlamıştı.

Kaptan Ahab okyanus’ta karşılaştığı herkese Moby Dick’i soruyordu ama diğer gemilerin kaptanlarının dediği tek bir şey vardı. ‘O balinayı gördüğünüzde kaçın’. Nitekim son karşılaşmalarında herkes ölmüştü. Bir tek İsmail sağ çıkabilmişti. O da Queequeg’nın ölümü için hazırlanan tabut sayesindeydi. Ve herkes Kaptan Ahab’ın karşı konulmaz kin, öfke ve intikam duygusu yüzünden canlarını vahşi bir şekilde kaybetmişlerdi.

Geçmişe takılıp kalmak tamamen bir zaman kaybı diyorlar ya, işte çok doğru bir tespit. Geçmiş de yaşadığımız sürüce geçmişin sancılarını da çekmeye devam ediyoruz. Geçmiş bugünümüze yön verebilir ama bugünümüz de yarınımıza yön verecektir. Kaptan Ahab’ın yaptığı en büyük hataydı bu. O bir balina ve Okyanusun en tehlikeli hayvanı. Onun doğasında olan bir şey, yırtıcı olmak. Hatta Moby Dick Kaptan Ahab’dan kaçmıştı bile. Kaptan Ahab geçmişinin bugününe yön verdirtmemeliydi. Yaptığı hata kendi canı ile birlikte birçok insanın canına da mal olmuştu.

Moby Dick Soru Cevap

moby dick yazarı kimdir?Moby Dick yazarı Amerikalı ünlü yazar Herman Melville'dir.

Moby Dick Yorumları

tam bir klask kütüphanemde yer alan kitaplardan

12-01-2017 18:19

mükemmel bir çocuk kitabı konusu çok güzel

05-02-2017 21:04

mobydicik çok güzel bir kitap
moby dicik tam biz çocuklar için bir kitap

25-03-2017 15:05

ama ingilizce olunca olmuyorr

02-05-2017 17:13

hiç bir şey anlamadım

28-11-2017 17:50

çok teşekkür ederim çok güzel olmuş ama ben arka kapak bilgilerini yazdım birşey olur mu en son fark ettim olur mu acaba

20-12-2017 19:25

ya kitabin konusu ne soylermisiniz

27-12-2017 23:04

çok mütüş
herkes okusun ama şimdiden söyliyim kitabın sonunda herkes ölüyor ve sadece ismail hayatta kalıyor
seslendirmeli olarak dinleyin çok güzel anlatıyor ama ingilizcezaten bu hikaye türkçe değil

08-01-2018 17:37

kitabı şuan elimde ve harika bir kitab

14-01-2018 19:33

kitabı okumadım nasıl güzel mi?

29-01-2018 16:45

güzel beğendim
okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar

07-02-2018 15:38

bu kitabin aynısı bende var

27-02-2018 18:06

sonunda moby dick öldürülüyormu ?

15-04-2018 15:42

moby dick yazarı kimdir arkadaşlar hoca öyle soracak cevabını bilen var mı?

27-12-2019 21:03

moby dick kitabı aslında bizlere büyük bir ders veriyor. biz insanlar sürekli geçmişte yaşadığımız olayların acısını her günümüzü zehir ederek hatırlıyoruz. kaptan ahab gibi intikam peşinde koşuyoruz. ya da balina avcıları gibi büyük bir hırsa kapılıyoruz. ite bu yüzden sonunu bilmediğimiz saçma sapan bir yola giriyoruz. öyleki moby dick kitabı bunun ne kadar akıl almaz bir şey olduğnu bizlere açıklıyor. bunun içindir ki her zaman geçmişi unutup geleceğe yön vermeliyiz...

Rabia Yüksel • 05-04-2020 15:02

Moby Dick Katip Bartleby en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Komik Kitaplar Gizem Kitapları Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Fantastik Kitaplar Korku Kitapları Deneme Kitapları Tarihi Kitaplar Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Şiir Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları