Moby Dick

Herman Melville Moby Dick
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:2017 (26-12-2014)
Sayfa Sayısı:120
ISBN:9755098050
Kitap Puanı:
6.4 / 10 | Oy: 236 | Yorum: 14
Editör Puanı:6
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:3,55 TL
Pandora:4,17 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye
Orjinal Adı:Moby Dick
Çeviren:Ali Aydoğan

Arka Kapak Bilgisi

Moby Dick Özeti

Herman Melville Moby Dick


Ebediyete kadar içinizde barındırdığınız duygular her zaman sizin sonunuz olur. Tıpkı Kaptan Ahab gibi.

İsmail, denizlerde ömrünü geçirmiş yalnız ve kimsesiz bir adam. Karada olmak ona huzur vermiyordu. Okyanusun çılgın sarsıntılarına alışmıştı o. Perde gibi dümdüz bir parçada yürümek, soluk almak ona anlamsız geliyordu. Ve yine denize açılmak için kendine kısa zamanda gemilerde iş aramaya çıkacaktı. Ama bu sefer istediği iş biraz daha farklıydı.

Balina avcılığı yapmak istiyordu. O dönemlerde ampul henüz icat edilmediğinden gecenin zifiri karanlığını aydınlatmak için mum kullanılıyordu. Ve tabi mum balina yağından yapılıyordu. Zaten balina avcılığı en zor işlerden bir tanesi idi. Her an aksiyon, her an gerilim. İşte bu yüzden hayatında yeni değişikliklere yer vermek isteyen İsmail, balina avcısı olmak istiyordu.

Bedford ‘da kaldığı akşam bir handa konaklamayı düşünen İsmail, harabe bir handa bir oda bulabilmişti ama o odayı da başka bir adamla paylaşmak zorundaydı. Karanlığı içinde aynı yatakta uyuduğu adamı görmeyen İsmail, mumun vurduğu gölgelerle birlikte yüzünde ilginç desenler olan cüsseli bir adam gördüğünde korkup çığlığı basmıştı. Bir tek İsmail değil. Tüm yüzünde ilginç çizgiler olan adamı yani Queequeg’i gördüğünde aynı tepkiyi veriyordu. Queequeg artık bu tepkilere alışmıştı. O yüzden sessizce yatağın bir ucuna kıvrılmıştı. İsmail ise tüm gece korkudan zar zor uykuya dalabilmişti.

Ertesi gün olduğunda İsmail son günlerini şehirde dolaşarak geçirmek istediğinden ilk iş olarak bir kiliseye gitmişti. Ve gittiği kilise de Queequeg’de görünce çok şaşırmıştı. Queequeg’nın böyle bir adam olduğunu tahmin etmemişti ama İsmail’i han sahibi de uyarmıştı, onun çok iyi yürekli ve şefkatli bir adam olduğu konusunda.

Hana tekrar döndüğünde Queequeg’ı şömine başında kitap okurken bulmuştu. Yanına gidip ilk olarak dün gece hakkında özür diledikten sonra bir sohbet başlatmıştı. Queequeg’a okuma yazma biliyor musun diye sorduğunda Queequeg bilmediğini belirtince ona kitabı bile okumuştu İsmail. Ve Queequeg ile doğan arkadaşlıkları buradan itibaren başlayıp çok sıkı fıkı olmuşlardı.

Nitekim artık gemide iş bulma vakitleri gelmişti ve İsmail Queequeg’da yanına alarak aynı gemide çalışmak için iş aramaya koyulmuşlardı. Bir tane anlaşabilecekleri gemi bulduklarında etraflarda sırlar kol geziyordu.

Gemiye bindikleri andan itibaren hiç geminin asıl kaptanını görememişlerdi. Ya ikinci kaptan Starbuck, üçüncü kaptan Stubb ya da dördüncü kaptan Flask var.

İsmail denize açıldıktan çok daha sonra görebilmişti. Kaptan Ahab’ın bir bacağı yoktu. Ve o da okyanusların efsanesi Moby Dick yüzünden olmuştu. Gemi ile açılmalarının afta sebebiydi balina yakalamak. Asıl amaç Kaptan Ahab’ın saplantılı olduğu Moby Dick’i öldürmekti. Ve ortaya çok büyük bir para ödülü koyduğundan İkinci kaptan Starbuck haricinde kimse itiraz etmemişti. Hepsi bir intikam uğruna okyanusların efsanesi olan Moby Dick’in peşine takılıp canlarından vazgeçmişlerdi.

İsmail’de onların arasındaydı. Kaptan Ahab düşünceliydi. Moby Dick’in nerede olduğunu düşünmekten ne bir şey yiyordu ne de içiyordu. Birkaç kez de görmüştü hemen kayıklara atlayıp Moby Dick’in peşine düşüyorlardı ama o koskocaman balinayı bir türlü kimse yakalayamıyordu. Arada birkaç tane balina yakalamışlardı ama onun haricinde tek odaklandıkları şey Moby Dick’di.

Bu olayların yanı sıra bir gün Queequeg çok hastalanmıştı. Herkes onun öleceğini biliyordu. Hatta gemicilere özel tabutlardan bile yaptırılmıştı isteği üzerine ama Queequeg ölmemişti. Aksine bir anda hızlıca iyileşmeye başlamıştı.

Kaptan Ahab okyanus’ta karşılaştığı herkese Moby Dick’i soruyordu ama diğer gemilerin kaptanlarının dediği tek bir şey vardı. ‘O balinayı gördüğünüzde kaçın’. Nitekim son karşılaşmalarında herkes ölmüştü. Bir tek İsmail sağ çıkabilmişti. O da Queequeg’nın ölümü için hazırlanan tabut sayesindeydi. Ve herkes Kaptan Ahab’ın karşı konulmaz kin, öfke ve intikam duygusu yüzünden canlarını vahşi bir şekilde kaybetmişlerdi.

Geçmişe takılıp kalmak tamamen bir zaman kaybı diyorlar ya, işte çok doğru bir tespit. Geçmiş de yaşadığımız sürüce geçmişin sancılarını da çekmeye devam ediyoruz. Geçmiş bugünümüze yön verebilir ama bugünümüz de yarınımıza yön verecektir. Kaptan Ahab’ın yaptığı en büyük hataydı bu. O bir balina ve Okyanusun en tehlikeli hayvanı. Onun doğasında olan bir şey, yırtıcı olmak. Hatta Moby Dick Kaptan Ahab’dan kaçmıştı bile. Kaptan Ahab geçmişinin bugününe yön verdirtmemeliydi. Yaptığı hata kendi canı ile birlikte birçok insanın canına da mal olmuştu.

Yazar: Selin Gürcüoğlu

Moby Dick Yorumları

Moby Dick Yorum tam bir klask kütüphanemde yer alan kitaplardan

12-01-2017 18:19 !!

Moby Dick Yorum mükemmel bir çocuk kitabı konusu çok güzel

05-02-2017 21:04 !!

Moby Dick Yorum mobydicik çok güzel bir kitap
moby dicik tam biz çocuklar için bir kitap

25-03-2017 15:05 !!

Moby Dick Yorum ama ingilizce olunca olmuyorr

02-05-2017 17:13 !!

Moby Dick Yorum hiç bir şey anlamadım

28-11-2017 17:50 !!

Moby Dick Yorum çok teşekkür ederim çok güzel olmuş ama ben arka kapak bilgilerini yazdım birşey olur mu en son fark ettim olur mu acaba

20-12-2017 19:25 !!

Moby Dick Yorum ya kitabin konusu ne soylermisiniz

27-12-2017 23:04 !!

Moby Dick Yorum çok mütüş
herkes okusun ama şimdiden söyliyim kitabın sonunda herkes ölüyor ve sadece ismail hayatta kalıyor
seslendirmeli olarak dinleyin çok güzel anlatıyor ama ingilizcezaten bu hikaye türkçe değil

08-01-2018 17:37 !!

Moby Dick Yorum kitabı şuan elimde ve harika bir kitab

14-01-2018 19:33 !!

Moby Dick Yorum kitabı okumadım nasıl güzel mi?

29-01-2018 16:45 !!

Moby Dick Yorum güzel beğendim
okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar

07-02-2018 15:38 !!

Moby Dick Yorum bu kitabin aynısı bende var

27-02-2018 18:06 !!

Moby Dick Yorum sonunda moby dick öldürülüyormu ?

15-04-2018 15:42 !!

Moby Dick Yorum müthiş

20-10-2018 16:39 !!

Yorum Yaz

:: Herman Melville ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.