Katip Bartleby

Katip Bartleby
Kitabın Yazarı:Herman Melville Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:1853 Sayfa Sayısı:80 ISBN:9786054927357 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Katip Bartleby - Herman Melville

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Bartleby The ScrivenerÇeviren:İlknur Özdemirİngilizce:Bartleby The Scrivener Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Katip Bartleby Özet

Katip Bartleby, Herman Melville'in 1853 yılında yayınlanan romanıdır. Yetmiş beş sayfalık bu kısacık roman, okuyucuyu içine çeken cinsten. Kitabın kısa özeti ise şöyle:

Kitabın anlatıcısı olan mühürdarlık bürosu sahibi beyefendi, işler çoğalıp da yanında çalışan üç katip yetmemeye başlayınca, yanında çalışacak bir katip aramaya başlar. Ertesi sabah kapıda hayalet gibi biri belirir. Katiplik işi için geldiğini söyler. Ve sakin görünüşü sebebiyle de hemen kabul edilir. Adının Bartleby olduğunu öğrenirler. Bartleby hiç durmadan çalışmaya başlar. En uzun metinleri birbiri ardına kopya etmektedir. Büroya en erken o gelmekte, en geç o çıkmaktadır.

Bir gün büro sahibi anlatıcımız, kendi odasından katlanabilir bir paravanla ayrılan bölmede çalışan Bartleby'i o sabah yazdığı dört uzun metni dikte etmek üzere yanına çağırır. Aldığı cevap sakince söylenmiş bir "Yapmamayı tercih ederim." olur. Dehşete düşen anlatıcımız, bunun sebebini sorduğunda ise "Yapmamayı tercih ederim." yanıtını alır yeniden. Diğer katipler buna sinirlenirler. Ne de olsa Bartleby'nin kağıtlarını da onlar kontrol edecektirler. Fakat patronları bu işe pek sinirlenmek istemez. Bartleby'nin verilen göreve itiraz ederken kullandığı kibar ses ve değişmeyen yüz ifadesi kendisine öfkelenilmesine engel olmaktadır.

İlerleyen günlerde Bartleby yalnızca yazdığı metinleri dikte etmeye değil, postaneye gitmek veya istenilen bir eşyayı getirmek gibi işlere de "Yapmamayı tercih ederim." cevabını vermeye başlar. Patronu buna her ne kadar sinirlense de Bartleby'nin gece gündüz çalışmasına karşılık buna göz yummaktadır.

Bir pazar günü anlatıcımız, bir iş için şehire geldiğinde büroya da uğramaya karar verir. Anahtarı kilide soktuğunda bir şeyin engel olduğunu farkeder. İçeriden Bartleby müsait değilim az sonra gelin der. Şaşkına dönen mühürdar, yine de gidip az sonra geri döner. Bartleby gitmiştir fakat arkasında eşyalarını bırakmıştır. Mühürdar buna öfkelenir, kira ödemeden büroyu ev gibi kullanmamalıdır. Ertesi gün işe geldiğinde Bartleby'i yerinde bulur. Ona kalacak bir başka yer bulmasını söyler fakat aldığı yanıt "Kalmayı tercih ederim." olur. Bir süre sonra artık hiçbir iş yapmamaya başlayan Bartleby'i, mühürdar ne yapıp etse de gönderemez ve kendi büroyu taşımaya karar verir. Az eşyası olduğundan hemen ertesi gün büroyu başka bir yere taşırlar. Bir süre Bartleby'den bir haber alamasa da bir gün eski bürosunun mal sahibi çıkagelir. Bartleby ilk önce büroda kalmaya devam etmiş, onu zorla oradan çıkarınca da binadan ayrılmamıştır. Bartleby'nin bir süre bürosunda çalıştığını, fakat sonra da kovulduğunu söyler mühürdar. Mal sahibi gider, birkaç gün sonra da geri döner. Bartleby'i polise şikayet edeceklerdir, onu en iyi tanıyan da kendisi olduğundan son bir kez konuşmasının doğru olacağını söyler. Mühürdar onunla son kez konuşur fakat yine ikna edemez. Bunun üzerine Bartleby'i hapise gönderirler.

Mühürdar Bartleby'i hapishanede ziyaret eder, fakat Bartleby kendisini suçlayan birkaç söz eder ve sonra da, onunla konuşmamayı tercih eder. Gardiyanın söylediğine göre hiç yemek de yememektedir. Anlatıcımız bir dahaki ziyaretinde, Bartleby'i hapishanenin avlusunda dizlerini karnına çekmiş ve yere uzanmış bir halde ölü bulur.

Ah Bartleby! Ah insanlık!

Katip Bartleby Soruları ve Cevapları

Katip Bartleby kimin eseri?

Herman Melville

Katip Bartleby türü nedir?

Yabancı Romanlar

Katip Bartleby kaç sayfa?

80

Katip Bartleby Yorumları

uzun zaman once okumuştum güzel bir kitaptı

04-08-2015 21:13

güzel kitap biraz daha uzun olabilirdi bir kerede bitiyor

10-08-2015 21:40

konusu bana çok saçma geldi

06-01-2016 12:35

bence çok mantıklı. kendisine çok özendim ve onun gibi olmayı tercih ediyorum

13-01-2016 22:29

çok harika çok güzel bir kitap burda da çok güzel anlatılmış bayıldım...

15-02-2017 19:36

ingiizcesini çeviriyordum pek sevmedim ama türkçesi hiç fena değilmiş

18-10-2018 23:39

kitabın gerçek türkçe adı yazıcı bartleby değil mi ben mi yanmış biliyorum

21-01-2020 19:50

elinde türkçe pdf olan var mı ödev için okumamız lazım bulmaya çalışıyorum

15-04-2022 14:27

güzel bir inceleme ama karakterler yok

24-01-2023 21:11

hoca bizdende karakter analizi istedi özet yerine karakterleri soruyorlar

27-10-2023 22:48