Kitap Hırsızı

Kitap Hırsızı
Kitabın Yazarı:Markus Zusak Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Martı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:574 ISBN:9780375842207 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 17

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:74,97 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Kitap Hırsızı - Markus Zusak

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi, Gerilim Orjinal Adı:The Book ThiefÇeviren:Selim Yeniçeri

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kitap Hırsızı Özet

Liesel ve küçük kardeşi kendilerini evlat edinecek bir ailenin yanına gitmek için trendedirler. Herkes uykudayken küçük çocuk yoğun bir öksürük krizine girer ve kısa süre sonra, Nazi Almanya’sında oldukça yoğun olan ölüm meleği onu da almaya gelir. Uyanan annesi kucağında oğlu, peşinde Liesel ve iki kondüktörle trenden karların üzerine iner. Ne yapacaklarını tartışan kondüktörler bir sonraki kasabada cenaze sorununu halletmeye karar verirler. Hedefe ulaşılınca giderek ağırlaşan cesetle birlikte platforma inerler. Yanlarında bir rahip ve iki mezar kazıcı vardır ve mezar kazıcı işini bitirip giderken cebinden siyah bir kitap düşürür. Annesi pedere cenaze töreni için teşekkür ederken Liesel, kardeşinin öldüğüne inanamaz ve çığlıklarla mezarı kazmaya çalışır. Annesi onu götürmek için sürüklerken karların içindeki o siyah kitabı görür ve kimse fark etmeden alır.

Sosyal görevli, Liesel'i yeni ailesinin yanına Molching kasabasındaki Himmel adında bir sokağa götürür. Eve vardıklarında ise üvey babası ile üvey annesinin onu arabadan çıkarması bir hayli zor olur. Nihayet eve girdiklerinde banyo yapmak istemediği için üvey annesi Rosa ona kızar ama üvey babası Hans araya girerek onu rahat bırakmasını ister. İki hafta geçtikten ve Liesel nihayet banyo yaptıktan sonra Rosa ona sımsıkı sarılır. Bir kaç ay sonra Rosa, Liesel'den onlara anne ve baba demesini ister.

Liesel, sık sık kabuslar görür. Ölen kardeşini, treni, annesini... Kabusların en iyi tarafıysa üvey babası Hans'ın onu sakinleştirmek için yanında kalmasıdır. Liesel, Hans'a baba demekte hiç zorlanmayacaktır. Babası bazı günlerde ona akordeonuyla bir şeyler çalar, Liesel ise şarkı mırıldanır. Üvey annesi Rosa ise görünüşte sinirli bir kadın olsa da içten içe Liesel'i sevmeye başlamıştır. Rosa, insanların yıkanacak çamaşırlarını alır ve para karşılığında bunları yıkar, Liesel'de artık ona yardım etmeye başlar. Annesiyle çamaşırları toplar ve temizledikten sonra tekrar evlere dağıtırlar. Bir zaman sonra çamaşırları toplama işi sadece Liesel'e verilir.

Liesel, artık arkadaşta edinmiştir, bunlardan biri Rudy'dir. Liesel'in duyduğuna göre Rudy bir sabah her yerini kömürle siyaha boyamış ve yerel spor sahasında babası onu durdurana dek koşmuştur. Bu sebeple Jesse Owens diye anılır ve elbette ona deli diyenler de vardır. Liesel'le çok iyi dost olurlar. Beraber futbol oynarlar. Bir gün Rudy onu Hubert Ovali'ne, Jesse Owens olayının olduğu yere götürür ve yarışmayı teklif eder. Kazanırsa Liesel'i öpecektir ve kaybederse Liesel kaleye bir daha geçmeyecektir. Yarış berabere biter ve Liesel Rudy'nin onu öpmesine izin vermez. Rudy ise Liesel'e '' Bir gün beni öpmek için öleceksin. '' der.

Okul vakti geldiğinde Liesel büyük sorunlar yaşar, yaşıtlarından çok geridedir ve okumakta çok zorlanmaktadır. Elbette bunun için ona yardımcı olan yine Hans'tır. Bir gece Liesel kabus görüp uyandıktan sonra babası gelir ve Liesel ağlamaya başlayarak ona yatağı ıslattığını söyler. Babası çarşafları temizlemek için alırken Liesel'in sakladığı kitap yere düşer. Liesel kitabın adını babası okuyunca öğrenir, adı Mezar Kazıcının Elkitabı'dır. Babası, Liesel'e her gece kabusların sonrasında ona bu kitabı okumaya ve Liesel'e okumayı öğretmeye başlar. Kitap Liesel için kardeşinin anısıdır.

Hitler'in doğum gününde bir kutlama yapmak için sokakta her şey hazırdır. Yakılmak istenen gazete, dergi, kitaplar şenlik ateşine atılır. Kutlama yapıldıktan sonra kalan küllerin arasında üç kitap görür ve sadece birini almak için vakti vardır. Kitabı alıp oradan ayrıldıktan sonra adını okuyabilir. İkinci çaldığı kitabın adı Omuz Silkiş'tir. Bütün bunları ise gören birisi vardır.

Liesel, çamaşır toplama işine devam eder ve bu evlerden biri de valinin evidir. Çamaşırları almak için gittiğinde valinin karısı Ilga Herman, Liesel'i içeriye davet eder ve onu kütüphanesine götürür. Bu kadar kitabı bir arada gördüğü için çok şaşıran ve mutlu olan Liesel ellerini kitaplarda gezdirir, orada biraz vakit geçirdikten sonra çamaşırları alıp gider. Valinin karısıyla Liesel arasında sessiz bir dostluk kurulmaya başlamıştır. Liesel'in kütüphanesinde vakit geçirmesi, kitap okuması onu mutlu eder. Ancak bir gün, diğer herkes gibi valinin karısı da artık çamaşırları gönderemeyeceğini bildirince Liesel ona fazlasıyla öfkelenir ve kalbini kıracak birçok şey söyler. Liesel' e hediye ettiği Islıkçı'yı da ayaklarının dibinde bulur.

Bu arada Hans'ın bir misafiri vardır, Max Vanderburg. Max'in babası Birinci Dünya Savaşı'nda Hans'ın hayatını kurtarmıştır. Arkadaşı savaşta ölünce Hans onun ailesini ziyarete gider ve bir şeye ihtiyacı olursa kendisine ulaşmasını isterler. Yıllar sonra bir savaş daha çıkınca annesi Max'e gitmesini söyler, çünkü Yahudiler askerler tarafından tutuklanır. Kaçmayı başaran Max, artık Hans'ın bodrumunda saklanmaya başlar. Ve elbette bu bir sırdır. Bodrumlarında bir Yahudiyi sakladıklarını kimse bilmemelidir. Liesel ve Max ortak yönlerini paylaştıkça arkadaş olurlar. İkisi de kabuslar görmektedir ve ailelerini kaybetmişlerdir. Max bir gün hastalanır ve günlerce uyur. Liesel ona her gün kitap okur, uyanacağı günü sabırla bekler, ona hediyeler bulup başucuna koyar. Max, nihayet uyandığında ona her gün okuması için gazeteler bulur ve Max'in de Liesel'e bazı hediyeleri olur.

Rudy ve Liesel bu sefer hırsızlık için valinin evine girmeye karar verirler. Liesel'in elbette tek düşündüğü şey Islıkçı'dır. Açık bırakılan pencereden içeri girip Islıkçı'yı alır ve bu kitap hırsızlığı bir süre devam eder. Elbette Ilsa Herman bunun farkındadır ve pencereyi bilerek açık bırakmaktadır.

Savaşın etkisinin arttığı günlerde askerler sığınak için bodrumları kontrol etmeye başlarlar. Sokakta top oynarken askerleri fark eden Liesel ailesine haber verir ve Max saklanır. Askerler Max'i görmeden bodrum kontrolünü bitirir ve sığınak için uygun olmadığına karar verirler. Siren sesleri duyulduğunda gitmeleri gereken sığınak onlara da gösterilir. Ve bir gün siren sesi duyulunca Max dışında herkes belirlenen yere gider. Liesel'in elbette düşündüğü kişi Max'tir. Çocuklar korkudan bağırmaya başlayınca Liesel dikkatini dağıtmak için sesli bir şekilde kitap okumaya başlar. Sonunda ise herkes Liesel'i dinlemektedir. Savaş bu seferlik onlara zarar vermez ve herkes evine gider.

Bir gün toplanılan Yahudiler kampa götürülürken bu sokaktan geçerler. İçlerinde bir tanesi yürümekte zorlanır, düşer. Buna dayanamayan Hans koşarak ona ekmek verir. Elbette askerlerin ve insanların tepkisiyle karşılaşır. Dikkatleri üzerine çektiği için artık Max'in orada kalmasının tehlikeli olacağı düşünülür ve Max gider. Hans için bekleyiş bir mektupla sonlanır asker olarak çağırılır. Cezasını bu şekilde ödeyeceği anlaşılır. Liesel ve Rosa için oldukça zor bir durumdur. Hans gittiği yerde Reinhold dışında herkese kendini sevdirir. Bir gün askerlerle bi kamyona binerken Reinhold Hans'ın yerine oturmak ister. Kavga etmek istemeyen Hans ona yerini verir ve arkaya geçer. Bir süre sonra kamyonun tekeri patlar ve kaza olur. Hans'ın bacağı kırılır, Reinhold ise ölür. Artık askerliğe devam edemeyeceği için ve sonrasında masa başı bir iş verilmek üzere evine gönderilir. Elbette ailesi ve komşuları buna çok sevinir. Savaş hala devam ederken Yahudi toplama ve kampa götürme olayı da devam eder. Liesel'in ise o insanların içinde aradığı tek kişi Max'tir. Nihayet bir gün onu görür ve koşarak yanına gider, bir asker fark edene kadar onunla yürür ve konuşur. Asker fark ettiğindeyse Liesel'in canı çok yanar.

Olaydan sonra Liesel üç gün yataktan çıkmaz, çıktığındaysa hemen Rudy'nin yanına gider ve ona kimseye söylememesi şartıyla sırlarını anlatır. Bir gün ve bu sefer tek başına valinin evine gider, kitaplıktan aldığı bir kitabı parçalar. Kelimelerden nefret eder bir anda ve Ilsa Herman'a kütüphanesine son girişi olduğunu belirten ve teşekkürle bitiren bir mektup yazıp çıkar. Üç gün sonra Liesel'in kapısı çalınır, gelen Ilsa Herman'dır. Liesel'e iyi yazdığını, belki yazmak isteyebileceğini söyleyerek Liesel'e bir kitap verir, içinde hikaye değil çizgili kağıtlar olan bir kitaptır. Liesel valinin karısına bir kahve ikram eder ve eğer yazarsa mutlaka ona okutacağını söyler. Geceleri anne babası uyuduktan sonra bodruma inip yazmaya başlar. On gece boyunca yazdıktan sonra Münih tekrar bombalanır. Bir sonraki saldırıya kadar kitabını bitirmiştir.

Sirenler çalmaya başladığında artık çok geçtir. Himmel Sokağı yerle bir olmuştur ve sağ kurtulan tek kişi bodrumda olan Liesel'dir. Liesel'i çıkardıklarında ağlamaya başlar ve babasının adını haykırır. Askerler onu tutmaya çalışsa da Liesel ellerinden kurtulmayı başarır ve koşmaya başlar ancak nereye gittiğini anlayamaz çünkü Himmel Sokağı neredeyse yok olmuştur. Babasının akordeonunu görünce onu ister, elinde sımsıkı tuttuğu kitabını ise düşürür. Rudy'i gördüğünde yanına koşar, ona uyanması için yalvarır ama Rudy uyanmaz. Onu sevdiğini söyleyerek dudaklarından öper. Hans ve Rosa'yı gördüğünde aralarına oturur, annesinin ellerini tutup onunla konuşmaya başlar. Babasına ise bakmaya bile cesareti yoktur. O, Liesel için ev demektir. Babasının akordeonunu alıp, oradan uzaklaştırılana kadar ağlayarak başında bekler. Kitabını ise orada unutur.

Kitap Hırsızı Konusu

Yazar bir savaşın insanlar üzerindeki etkilerini, hayatlarını nasıl değiştirdiğini etkili bir şekilde anlatabilmiştir. Azrailin dilinden yazılan bu kitabı okurken kendinizi oradaymış gibi hissedeceğinize eminim. Kitap zaten birçok ödül almış ve sinemaya uyarlanmıştır.

Kitap Hırsızı Soruları ve Cevapları

Kitap Hırsızı kimin eseri?

Markus Zusak

Kitap Hırsızı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Tarihi, Gerilim

Kitap Hırsızı kaç sayfa?

574

Kitap Hırsızı Yorumları

gelmiş geçmiş en iyi romanlardan bir tanesi

26-08-2015 19:30

ben ilk olarak filmini izlemiştim daha sonra kitabını okudum kitabı çok daha güzel filme aldanmayın kitabı okuyun

27-08-2015 22:00

kitap hırsızı konusu ile okuduğum en mükemmel romandı elimden bırakamadım çok hüzünlü bir hikaye filminin olduğunu da duydum onu da izlemek istyorum

07-01-2016 00:35

merhaba... markus zusak kitap hirsizi kitabini almak istiyorum acaba sifarish versem azerbeycan buyukelciliyi ankaraya kitapi gonderebilirmisiniz?

07-04-2016 15:20

film in izledim cok guzeldi ama kitabi okumaya vaktim olmadi aslinda biraz maymun istahliyim hepsini birkerede okumak istiyorum iste

31-10-2016 11:26

kitabın kapağındaki kızı görünce kendimi görmüş gibi oldum o yüzden alıp okudum mükemmel bir romandı konusu çok derinden etkiledi beni

22-11-2016 09:43

mükemmel bir roman her yönü ile

14-02-2017 19:40

gelmiş geçmiş en güzel kitap

13-03-2017 20:57

kitap hırsızı kitabının özetini çıkartmak için özet hırsızlığı yapıyoruz öğrencilik ne hale geldi

22-05-2017 19:22

muhteşem. hayatımds okuduğum en güzel kitap. başarılı, etkileyici, sürükleyici...

30-07-2017 14:36

vermek istediği mesaj süper herkesin kitap okumasını istiyorum konusu hikayesi karakterleri kitapların varlığı 10 numara kitap olmuş

09-11-2018 17:08

kitabın ana fikrini söyleyebilir misiniz

07-12-2018 17:48

kitap çok güzel.yahudi insanlarinin baskiya maruzunu az da olsa hitler'in hayatini anlatiyor ve okumak için gerekli zamani 2 saatlik bir filme sigdirilmayacak güzellikte olan bu kitabi herkesin okumasini tercihayir ederim.👌

14-12-2018 23:42

kitap hırsızı konusu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz kitabın konusu ile filminin konusu aynı mı acaba? okumak yerine filmini izlesek yeterli mi?

15-06-2019 17:28

aslında içine kitabı almış sıradan bir kitap ama söz konusu yahudiler olunca onların etkisi ile okunması gereken bir kitap gibi gösterilmiş ön yargılı tarafsız bir şekilde okursanız aslında abartıldığı kadar iyi olmadığını daha net görüyorsunuz

26-12-2019 21:48

hikaye güzel ama harika değil yahudiler olmasa sıradan bir kitap diye raflarda dururdu bana göre abartılmış

15-03-2022 12:10

kitabın ana fikri nedir?

18-10-2022 20:35

Kitap Hırsızı Hiç Kimse Sıradan Değildir en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Romantik Aşk Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Şiir Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Biyografi Kitapları Felsefe Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları