Hiç Kimse Sıradan Değildir

Hiç Kimse Sıradan Değildir
Kitabın Yazarı:Markus Zusak Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Martı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:464 ISBN:9786053480204 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 109

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hiç Kimse Sıradan Değildir - Markus Zusak

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Macera Orjinal Adı:I am The MessengerÇeviren:Selim Yeniçeri

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hiç Kimse Sıradan Değildir Özet

Kokan bir köpeğin bakıcısı, pes etmeyen bir aşık, iskambil oyununa dördüncü, işe yaramaz bir evlat, fakir bir taksici... Tüm bunlar Ed'in sahip olduğu sıfatlardı. On dokuz yaşındaydı ve tek başarısı hâlâ hayatta olmasıydı. Bunun da ona bir katkısının olduğu söylenemezdi. En büyük zevki on yedi yaşındaki köpeği Kapıcı'yla kahve içmekti. Karşılık bulamasa da Audrey'e aşıktı. Marv ve Ritchie ile iskambil oynamayı seviyordu. Sıradan bir hayatı vardı ama Ed bundan şikayetçi değildi.

Hiç kimse böyle bir başkarakterin hayatını okumak istemeyeceği için Ed'in hayatı değişmeliydi. Bunun iyi bir değişim mi yoksa kötü bir değişim mi olduğuna kitabın sonunda siz okuyucular karar vereceksiniz. Şimdi olayların başladığı zamana gidelim:

Ed, Marv ile bankadaydı. Marv'ın hesabına para yatıracaklardı. En azından içeri adımlarını attıklarında amaçları bundan ibaretti. Şimdiyse bankada bir soygun oluyordu ve Marv hiç susmadan Ed ile tartışıyordu. Hırsızın ikisini öldürmemesi için hiçbir sebebi yoktu ama bunu yapmadı. Sadece Marv'ın arabasının anahtarlarını aldı ve paralarla birlikte gitti, giderken silahını düşürdü. Ed, programlanmış gibi kalktı, silahı aldı ve hırsızın peşinden gitti. Marv'ın arabası seçebileceği en yanlış arabaydı. Asla ilk denemede çalışmazdı. Bu yüzden Ed, onu yakalayabildi.

Kasaba, onu kahraman ilân etmişti, onun tam bir işe yaramaz olduğunu düşünen annesi bile oğluyla gurur duyduğunu söylemişti. Bu olaydan sonra Ed, sıradan hayatına tekrar dönmek üzereydi. Posta kutusuna o zarf bırakılmamış olsaydı bunu yapmıştı. Oturma odasına geçip zarfı açtı. Eline bir "karo ası" (eşkenara benzeyen) düştü. Üstünde üç tane adres yazılıydı. Başta karoyu atmayı düşündü ama bir şey ona engel oldu. Sonunda adreslere bir ziyaret düzenledi.

İlk olarak Edgar Caddesi'nden başladı. Karısına tecavüz eden bir adam vardı adreste. Zavallı kadın hem o adamla uğraşıyor hem de kızına bakıyordu. Ed, bu manzarayı görünce ne yapması gerektiğini anladı ama yapacak cesareti bulamadığı için sonraki adrese geçti.

Oradaki yaşlı bir kadındı. Çok yalnız görünüyordu. Bir pasta alıp onu ziyarete gitti. Adının Milla olduğunu öğrendiği kadın, Ed'i yıllar önce ölen kocası Jimmy zannetmişti. Ed'in bu adreste yapması gereken belliydi: Milla'yı mutlu etmek. Bu, onun için çok eğlenceli olmuştu. Edgar Caddesi'nden sonra böyle bir yere gelmek güzeldi.

Milla'yla olan işinin bittiğine inandığında sonraki adrese geçti. Sophie adındaki bir kız çıplak ayakla koşuyordu. Başta ona vermesi gereken mesajı anlamadı ama onu yarışa katılırken görünce tüm parçalar yerine oturdu. Antrenmanı çıplak ayakla yapıyor ama yarışa ayakkabıyla katılıyordu. Bu da geride kalmasına sebep oluyordu. Ona, içi boş bir ayakkabı kutusu hediye etti. Sophie verilen mesajı anlamıştı.

Şimdi sıra Edgar Caddesi'ne gelmişti. Adam bardan dönerken onu taksisine aldı ve ıssız bir yere götürdü. Onu ölümle tehdit etti ve orada öylece bıraktı. Adam, yapması gerekeni anladı ve eve bir daha dönmedi.

Sonraki iskambil kartı biraz şiddetli bir yolla eline ulaştı ama bunu pek umursadığı söylenemezdi. İkinci kart "sinek"ti (yoncaya benzeyen). Üstünde adres yoktu, sadece "Dua et/Evin taşlarında" yazıyordu. Bu bulmacayı da taksisine binip onu yönlendiren biri sayesinde çözdü. Ardından ziyaretlere başladı.

İlk adres bir pederin eviydi. Kilisesi neredeyse bomboştu. Ed'in orayı doldurması gerekiyordu. Bunu da kilisede bir parti düzenleyerek başardı. Partiden sonraki duaya çok fazla kişi gelmese de eskisi kadar boş değildi.

İkinci adres üç çocuklu bir annenin çocuklarını götürdüğü parktı. Her hafta aldığı maaşla onlara dondurma alıyordu ama kendine almıyordu. Ed, bunu fark edince gidip ona bir dondurma aldı. Kadın hem şaşırdı hem de mutlu oldu. Ed'in vermesi gereken mesaj küçük kızın haftaya dondurmasını annesiyle paylaşacağını söylediğinde yerine ulaşmış oldu.

Üçüncü adres iki kardeşin eviydi. Durmadan kavga ediyorlardı. Ed'in onlara vermesi gereken mesaj belliydi. Kız kardeş tek başınayken ona yaklaştı ve acımasızca vurmaya başladı. Bundan hiç hoşlanmamıştı ama yapması gerekiyordu. Kardeşlerin arası düzelecekse birazcık acıya değerdi. İşler tam da tahmin ettiği gibi oldu: İki kardeş ve yanlarında aldıkları birkaç arkadaşları birlik olup Ed'e saldırdı. Bu olaydan sonra birbirleri için çok değerli olduklarını fark ettiler.

Sıradaki kart Marv'ın düzenlediği bir maç sırasında geldi. Ed, Kapıcı'yı bir çocuğa bırakmıştı. Birden ikisi de ortadan kayboldu. Onları bulduğunda çocuğun elinde bir kart vardı. Yeni kart "maça"ydı (mızrağa benzeyen). Üstünde üç yazarın ismi vardı. Kitaplara baktığında adreslere de ulaşmış oldu.

İlki çok çocuklu ve fakir sayılabilecek bir aileydi. Gözetlemek yeterli gelmeyince ev sahiplerinin davetiyle içeri girdi. Onlarla vakit geçirdikçe hepsinin harika insanlar olduklarını fark etti. Küçük çocuk Noel ışıklarından bahsettiğinde vermesi gereken mesajı anladı. Evin etrafını renkli ışıklarla donattı. Mesaj artık tamamlanmıştı.

Sonraki adres bir restorandı. Günlerce dışarıdan izledi orayı. Hiçbir şey olmuyordu. Sonra kartları gönderen kişi 20.00'de restoranın içinde olmasını söylettirdi birine. Ed, hazırlandı ve oraya gitti. Bir süre sonra annesi geldi ama Ed karanlık bir masada oturduğu için onu görmedi. Karşısında oturan adamla harika vakit geçiriyor gibiydi. Çıkışta evine gitti ve annesiyle konuşmaya çalıştı. Başta istemese de her şeyi anlattı annesi. Ed'in babası ölmeden önce o adamla görüştüğünü ve onu sevdiğini itiraf etti. Bununla da kalmadı ve Ed'i babasına benzediği için sevmediğini söyledi. Artık verilmesi gereken bir mesaj daha geride kalmıştı.

Ed, duyduklarına rağmen devam etmeliydi. Sonraki adres bir sinema salonunu işaret ediyordu. Oraya gidip bir film izledi. Makaranın değişme zamanı geldiğinde görevli uyumuştu. Bu hatasını telafi etmek için bir dahaki filmi ücretsiz izletecekti. Audrey'le birlikte geldiler. Çünkü Ed vermesi gereken mesajı anlamıştı. Görevliye bu şekilde gençlik anılarını hatırlatması gerekiyordu. Bunu yapmayı başardı, bir mesaj daha halledilmişti ama oradaki işi bitmemişti...

Film sırasında binaya yabancı biri girdi ve hepsi onun peşinden gitti. Geri döndüklerinde Ed'in koltuğunda "kupa" (kalbe benzeyen) vardı. Üstünde üç tane film ismi yazılmıştı. Bunları en iyi bilecek kişinin sinemadaki görevli olduğunu düşündü ve onun yanına gitti. Film kataloğuna baktı ve başrollerin ismini görünce yeni kişileri anlamış oldu: Audrey, Marv ve Ritchie... En zor kartın bu olacağı belliydi.

Önce Ritchie'den başladı. Mesaj yerine ulaştığında kendine bir iş aramaya başlamıştı. Tembellikten, işe yaramaz olmaktan sıkılmıştı. Ritchie, bu kararı verdiğinde Ed arkadaşıyla gurur duydu ve bir sonraki mesaja geçti.

Marv'a vermesi gereken mesajın cimrilikle ilgili olduğunu biliyordu. Sürekli para biriktiriyordu ama ne için olduğunu söylemiyordu. Ed bir plan oluşturdu ve sonunda Marv itiraf etti. Bir çocuğu vardı, onu hiç görmemişti. Geleceği için bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Ed'in desteğiyle gidip çocuğunu görmeye karar verdi. Başta her şey kötü olsa da sonraki günlerde kızıyla konuşmayı başardı. Marv, kızı ve kızın annesi artık çok mutluydu.

Şimdi sıra son mesajdaydı. Eğer Ed bunu başarırsa her şey bitecekti. Sabaha karşı Audrey'in evine gitti. Bu saati seçmesinin sebebi sevgilisinin evden çıkış saati olmasıydı. Audrey aslında onu sevmiyordu çünkü kimseyi sevmezdi, bundan korkuyordu. Alması gereken mesaj da bu konudaydı. Ed, kapıyı çaldı ve yanında getirdiği kaset çaları çalıştırdı. İkisi üç dakika dans etti. Audrey bu sırada asıl duygularını keşfetti.

Ed evine döndü, artık bitmişti ama bilmiyordu ki tamamlaması gereken son bir görevi daha vardı. Posta kutusundan bir "joker" çıktı. Üstünde kendi adresi yazıyordu. Günler geçti ve bir gün evine girdiğinde içeride biri vardı. Tüm olayların arkasındaki kişi karşısındaydı. Ona, bilmesi gerekenleri anlattı. Konuşma bittiğinde Ed her şeyi anlamıştı. Artık mesaj sahibine ulaşmıştı ve oyun bitmişti.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Hiç Kimse Sıradan Değildir Konusu

Hayattaki en iyi arkadaşınız bir köpek, hayatınızın tek amacı her gün taksi kullanmak, hayatınızdaki en büyük zevk kart oynamak. Fakat yine de sıradan biri değilsiniz.

Markus Zusak mükemmel bir esere imza atıyor ve Hiç Kimse Sıradan Değildir macera romanı ile sizi garip bir hikayenin içine sokuyor.

Sıradan basit bir hayat yaşarken postasında bir iskambil kartı bulması ile hayatı bir anda değişen bir adamın hikayesi. Aslında ondan istenen tek şey belli bir zamanda belli bir yerde olması. Fakat bunu yaparken bir banka soygununa engel oluyor, bir kadını tecavüze uğramaktan kurtarıyor. Her zaman iyi olan şeylerde yok. Bazen kötü bazen iyi ama tek bildiği kartlar ile gelen mesajları yapmak. Peki, bu mesajları gönderen kim? Amacı ne? İşte orası bu gizemli hikayede gizli.

Gizem ve macera romanlarını sevenler için bire bir kitap. Sakin başlayan bu kitap zamanla elden bırakması güçleşen bir hal alıyor ve bu gizeme kendinizi iyice kaptırıyorsunuz.

Hiç Kimse Sıradan Değildir Soruları ve Cevapları

Hiç Kimse Sıradan Değildir kimin eseri?

Markus Zusak

Hiç Kimse Sıradan Değildir türü nedir?

Yabancı Romanlar, Macera

Hiç Kimse Sıradan Değildir kaç sayfa?

464

Hiç Kimse Sıradan Değildir Yorumları

hayatımda okuduğum en sıkıcı kitaplardan birisi.zaman kaybı

10-11-2012 23:52

BANCE ÇOK GÜZEL.

16-11-2012 02:38

okumak istiyorum umarım güzeldir.

16-11-2012 12:38

kitaptan almayanlar sıkılır sadece ama kesinlikle okunması gereken derin bir kitap

22-11-2012 00:07

kitapı çoook okumak isterim gerçeekten sıkıcı diyenler utansın emeğe saygı lütfen

24-11-2012 20:52

bu kitaptan bende var okuum ve tek kelimeye mükemme bi kitap

25-11-2012 10:39

başlıgı dikkat çekici

27-11-2012 16:58

bence çok güzel bir kitap hayatında biraz değişiklik yapmayan isteyene şiddetle tavsiye ediyorum .tabi herkesin düşünce yapısı farklıdır ;ama okunması gerekn bir kitap...

01-12-2012 18:06

bende çok sıkıldım ki çok kitap okuyan biriyim.. elime alıyorum 10 sayfa okuyorum ve bayılıyorum bırakıyorum..

03-12-2012 00:08

müttiş bir kitap

23-12-2012 20:21

çok ahım şahım bi kitap fdeğil askerdeyken zaman geçrmek için birebir :) ömürcan östük:)by emel :)

24-12-2012 22:59

okunması gereken bir kitap..

28-12-2012 15:34

güzel bi kıtap tavsıye ederım :))

04-01-2013 17:40

ben gayet beğendim bi adım sonrasını düşündüren bir kitap

06-01-2013 18:21

bu kitap çok iyi tavsiye ederim :)

10-01-2013 21:54

4 günde bitirdim bu kitabı yazın okuduğum en güzel roman diyebilirim çok sürükleyici muhteşem

12-01-2013 21:40

gayet basarılı bi kitap bir sonraki bölümü heyecanla merak ediyorsunuz

26-01-2013 13:12

çok guzel bir kitap

29-01-2013 16:18

b*k gibi kitap çok iğrenç kimseye tavsiye etmem

31-01-2013 00:37

Her kitap okuyan kişinin kişiliğini ortaya koyar kimine göre güzel kimine göre sıkıcıdır, benim kendi yorumum ; gayet güzel sürükleyici bir roman..

31-01-2013 11:29

Kitaptan anlamayan okumasın arkadaş.Ders veriyori eğlendiriyor, hüzünlendiriyor ve şaşırtıyor.Bir kitaptan daha ne bekleyebilirsiniz ki? Çok güzeldi.Beğendim.Yazarı tebrik ediyorum ve yeni başlayanlara iyi okumalar diliyorum :)

31-01-2013 20:31

bu romanı beğenmeyen alice harika diyarında okuyabilir veye keloğlan ancak bunları beğenirsiniz...

02-02-2013 14:52

:D :D :D katılıyorummm :) :)ancak o tür şeyleri beğenirler =)tabii yinede zevkler ve renkler tartışılmazz ama saygı duymak lazım :)

03-02-2013 10:52

almak istiyorum ama emin değilim gerçekten sürükleyicimi??

04-02-2013 23:09

ben de emin değildim aldım hiç pişman olmadın almanı tavsiye edrim :) :) (RUKEN) :)

05-02-2013 11:13

Abartılacak kadar güzel değil,evet.Ama öğretici yönü hoşuma gitti.Okunabilir yani.Fakat bu adamın Kitap Hırsızı kitabını okumalısınız.Kesinlikle bundan daha iyi!

06-02-2013 15:24

Cidden çok derine işleyen ve akıcı bir kitap 3 günde bitirdim ve gerçekten ilginçti

08-02-2013 19:49

çok güzel bir kitap sıkıcı diyenler utansın

10-02-2013 20:39

ARKADAŞLAR HAYATTAN DERS ALMAK İSTEMEYENLER BAZI ŞEYLERİ ZOR GÖRÜP YA DA ZORUNA GİDENLER ÜŞENGEÇ BİR TOPLUMA SÜRÜKLENMEYE YÜZ TUTAN BİR TOPLUM OLMAYA MEĞİLLİ OLANLAR BU KİTAPTAN SIKILIR. BİZ İNSAN OĞLU HEP GERÇEKLER BİZE SIKICI GELMİŞTİR. ANNEMİZİN ÖĞÜTLERİ BABAMIZIN BIZI UYARMASI ÖĞRETMENLERİMİZİN BİZLERE BİRŞEYLER ÖĞRETMESİ. ZAMAN BAYA GEÇTİKTEN SONRA YAŞADIĞIMIZ BAZI OLUMSUZ SONUÇLAR YA DA PROBLEMLERDEN SONRA KEŞKELER BAŞLAR NEDEN BÜYÜKLERİMİZİ DİNLEMEDİĞİMİZDEN GERÇKELERDEN KAÇTIĞIMIZDAN TEMBELLİK KADAR BASİT OLAN ŞEY KOLAY GELDİĞİNDEN HAYATINIZDA ÇOK GEÇ OLMADAN EN AZINDAN 1 ZORU BAŞARIN

16-02-2013 01:47

kitabın sonu çok güzel:))

16-02-2013 14:31

Süper bir kitap, herkese tavsiye ederim ..

20-02-2013 18:27

okumadım ama güzel bir kitaba benziyor

26-02-2013 17:37

bu kitabı herkese tavsiye ederim çok güzel bir kitap

03-03-2013 11:08

ismi ilgimi çekti.bazılarınız sıkıcı yazmış fakat bir şey öğretiyorsa sıkıcı olması benim için önemli değil.ve tabii içinde macera da varsa tam benlik bir kitap..

11-03-2013 00:10

ben okumaya bu sabah başladım..

Meral • 19-03-2013 11:33

kitap adı dikkatimi çekti, aradığım 4 kitapçıda da kalmamıştı devam kitabı da varmış ama ben bunu okumak istiyorum ve içimde sıkıcı olmadığına dair bir his var

21-03-2013 11:28

bu kitaba bayıldım...

29-03-2013 14:58

çok güzel bir kitp çok hosma gtti

31-03-2013 22:28

çok severek okudum ve 4 günde bitirdim beni gerçeekten çok sardı okunmasını tavsiye ederim gerçekten çok güzel bir kitap

03-04-2013 14:46

arkadaşlar okuyan biri lütfen allah rızası için özetini yazabilir mi 2-3 sayfa çok lazım

03-04-2013 20:29

2 günde bitirdim. Okurken hiç sıkılmadım.. Güzel bir başyapıt..

05-04-2013 11:17

çok güzel fakat daha renkleri kısa olabilirdi

10-04-2013 16:08

Yaaa şimdi ne diyorsunuz bu kitap güzel mi değil mi karar verinnnnn sinir oldum

11-04-2013 19:31

güzel. kesinlikle okunmalı.

17-04-2013 19:44

bence tek kelime ile muhteşem çağımız genliğine tam uyuyor.tüm ödülleri hak etmiş tebriklerrrrrr.....

21-04-2013 12:40

kitabı yenı aldım

21-04-2013 16:14

ne zaman 464. sayfaya geldiğimi bilmiyorum. kitap bittiğinde ağlayacaktım neredeyse geri ala ala okudum. o kadar güzel ve sürükleyici... ayrıca kitabın dili çok sade herkesin anlayabileceği dilde. markus zusak çok akıllıca yazmış kitabını. kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. bayıldım kitaba.

24-04-2013 17:36

çok güzell ama ben başka kitap arıyorumm

25-04-2013 20:38

şüphesiz ki mükemmel bir kitap tavsiye ediyorum

14-05-2013 18:36

Tatlı, sıcak, samımı, yumusak, huzurlu, sevecen, arzulu, masum, sakin, içinde cocuklukta barındıran;
her yastan ınsanın okuyabılecegı, keyıf verıcı bır kıtap..
Huzura ıhtıyac duyanların haz alarak okuyacagını garantı ederım..
Iyı okumalar...

29-05-2013 10:50

kitaba yeni başladım şimdiye kadar hiç sıkılmadım güzel bi kitap olmalı

30-06-2013 13:18

bence kitabı sevmeyenler kendi tarzı kitapları bulamayanlardır.. şu an 8e geçtim ve mart ayından beri okumaya başladım.kitapları okuyabilmeniz için kendi tarzınızı bilmeniz gerekir.ben bilmiyodum ve şans eseri öğrendim.şu ana kadar ortalama yaklaşık 400 sayfalık kitapların 17.si HİÇ K. S. D. deyim.annem okuduğum için babama beni şikayet ediyo ama okuyorum işte :D

30-06-2013 13:22

tavsiye ederim herkes okusun

07-07-2013 15:21

gerçekten güzel mi akıcı mı anlaşılırsa okucam biri cevap atsın ona göre yani...

22-07-2013 18:34

BEN OKUMADM DAHA AMA COK MERAK DEYORM

23-07-2013 10:43

kitap çok güzel okumanızı şiddetlee tavsiye ederim

27-07-2013 21:24

yorumlara bakınca alasım geldi valla iyi çıkmazsa hepinizi teker teker bulurum :D

31-07-2013 10:12

bence ilgi çekici bi kitap yeni başladım sayılır ama şimdilik güzel sıkılmadım ve şiddetle okumaya devam ediyorum :))

27-08-2013 10:22

Birgün türkçeyi öğrenmeniz dilğiyle kızlar:)

10-09-2013 15:14

daha kitabi almadim ama alicam emege saygi duyun biraz b*k gobi dicrginize oturunda yazin yiyosa ben bi tavsiye uzerine okuycam ama simdiden merak ediyorum

19-09-2013 09:53

kitap konusu bakımından güzel olabilir ama çevirisi hiç güzel değil.

30-09-2013 21:33

Ben almak istiyorum yorumları okudumda çoğu kişi beğenmiş inşallah güzeldir

13-10-2013 11:30

Acaba markus zusak ne yasamis ki boyle bir kitap yazmis

28-10-2013 20:40

6 gunde bıtırdım on numaraydı yaa ah ah :D

05-11-2013 20:11

bn bu kitabı okumak istiyorum ama hiç denk glmedi nasıl bi kitap sizce

08-11-2013 19:58

çok güzel bi kitap içinde derin anlamlar yüklü dünyadaki en sıradan insanın bile dünya için yapamayacağı şey olmadığını gösteriyor

17-11-2013 11:03

Okumadım ama okumayı çok istiyorum.. Umarım sıkıcı değildir bu kadar okumaya hevesim varken.. Hevesımın kacmasını istemem....

22-11-2013 17:53

askerdeyken okumuştum kitap kalın ama su gibi akıp gidiyo tavsiye ederim..

11-12-2013 21:23

bu kitabı sevenler için kitap hırsızı markus zusak ı okumalarını tavsiye eerim

12-12-2013 11:52

kitabı karıştırmak için elime aldım sonra tüm kitabı bitirmişim gerçekten harika bir kitap ciddi anlamda herkese tavsiye ediyorum

12-12-2013 20:48

çok sürükleyici bir roman

13-12-2013 21:23

kitaba başladığımda kitabı mrk ediyordum.Ama ilk okumaya başladığım zaman yarım saat içinde baktım ki 80 sayfa okumuşum...

06-01-2014 17:17

kitabı okumak için sabırsızlanıyorum...

24-01-2014 15:43

kitabı okumak için sabırsızlanıyorum...

24-01-2014 15:43

BU KİTAP MUTLAKA OKUNMALI !

28-01-2014 13:09

gerçekten bu kitap hiçbir insanın boşuna var olmadığını hatırlatıyor ve harika muhteşem bir şekilde akılda bir iz bırakıyor

14-02-2014 20:32

sürükleyici bir kitap yarısına geldim olay örgüsü gittikçe sizi içine alıyor tavsiye ederim

02-03-2014 21:35

Güzel de okudum bişi anlamadın ama kumardan bahsentigi kesin

12-03-2014 14:12

Çok güzel bir kitap.Macera sevenlere ve gizemli kitapları sevenlere tercih ederim.İyiki okumuşum. :)

23-03-2014 18:54

Ben okudum. Herkeze tavsiye ediyorum. Çok güzel bir kitap.

25-03-2014 21:48

daha bugün bitirdim çok beğendim tavsiye ederim :)

12-05-2014 20:51

mükemmel den bir tık daha iyi ..

22-05-2014 15:46

bence çok güzel bir kitap bu kitabı okuduğum zaman kitabı okumanın güzel bir şey olduğunu anladım bu kitap sayesinde...

02-06-2014 18:10

kitap elimde merak ettim yaa

02-06-2014 19:32

Harika bir kitap arkadaşlar :) bir çırpıda okudm eminim elinizden bırakamayacaksnz

26-06-2014 12:46

Kitabı bi arkadaşımın önerisiyle aldım ve hayatım boyunca okuduğum en mükemmel kitaptı günlerce etkisinden çıkamadım diyebilirim heyecan aşk macera hepsi var okursanız pişman olmazsınız

05-07-2014 14:34

Bir günde okudum,keyifliydi

Ali Gülcü • 12-07-2014 16:37

Valla bence çok güzel bir kitap başları biraz sıkıcı ama sonradan çok güzel ama odul almasını gerektirecek bir,şey yok sıradan bir,kitap fakat güzel.

13-07-2014 19:44

hayatımda okudugum en güzel kitaplardan bir tanesi idi ve okumaktan zevk aldım kitap severlere tavsiye edrim..

20-09-2014 13:06

çok güzel bi kitap herkesin okumasını kesinlike tavsiye ederim sıkıcı diyen arkadaşlar hayatı hala anlayamamışlar heraldekı boyle yorum yapıyolar ınsanın kendısıne guvenını getiren bi kıtap

22-09-2014 00:26

Hayatimda okudugum en guzel romanlar listesindee hariydi müthisti gercekten de harikaydi elimden birakamadim arkadslar sze tavsye ediyorum...Ed keneddy sen harikasin...markus zusak mükemmel bir yazar! Sikilan arkadslar kitabin konusunu anlayamamislar....

Sessizlik en güzel sestir duyabilen icin...Şemsi Tebrizi(Melek) • 16-10-2014 16:31

Bugüne kadar okuduğum en güzel kitaplardan birisi. Etkisinden hala kurtulamadım.

23-11-2014 14:39

kitabi okumadan isminden etkilendim cok dogru kimse siradan degil herkezin kendine hayit bir hayati var aslinda her insan degerli

01-12-2014 23:02

Gerçekden çok güzel bir kitap ayrıca kitabı sıkıcı bulanlar emeğe saygısızlık yapmış olur emeği geçtim yaşama isteği olmayan ve hayattan zevk almayan birinin okusada birşey anlamaması normaldir.LÜTFEN BEĞENMEDİYSENİZ SIKICI VEYA KÖTÜ GİBİ YORUMLAR YAPMAYIN KENDİNİZE SAKLAYIN !

04-12-2014 18:09

hayatımda okuduğum en güzel ve başarılı kitap 2 sene önce okumuştum hiç elimden bırakmadım ve 4 günde bitti :)

08-02-2015 22:24

muhtesem bi kitap okumanizi kesinlikle tavsiye ediyorum :d

24-03-2015 09:57

"olasiliksiz" herkesin okumasi gereken bir basyapit

27-04-2015 19:25

gerçelten okunması gereken çok çok çok güzel bir kitap. kitabı bir yıl önce okudım ama kırgusu hala ezberimde. kesinlikle okunmalı.

30-04-2016 21:18

süper
of hep bu hocalar yüzünde üst5 üste ödev

15-12-2016 16:29

harika bir kitap hayatimfaki ilk romanim

14-02-2017 13:53

çok güzel bir kitap kötü yorumlara aldanmayın

22-07-2017 23:38

gerçekten çok güzel bir kitap tek bir iskambil kartıyla insanın hayatı değişiyor.

22-08-2017 14:02

hayatimda okuduğum en iyi kitalara bir tanesi tavsiye ederim

03-01-2018 19:53

kitap okumak emek sabır ilgi ister ancak kitap okuduktan sonra sana neler kazandırdığının farkında olursun bu kitapta öyle bir kitap kendinden birşeyler bulabiliyosun ya ilerki zamanlarda ya da geçmişinde yalnızlığın tek arkadaşı ve kalabalığın boşluğunun farkındalığı kitap okumaktan geçiyor kitap okumak bir yaşama tutunma çabası

22-10-2018 14:51

markus zusakın hiç kitabı harika mutlaka okuyun hayata bakışınızı değiştiren kitaplardan bir tanesi

21-01-2020 19:51

bence idare eder ama daha güzel kitaplar seçebilirsiniz

26-01-2021 14:51

harika bir roman 10 numara 5 yıldız mutlaka okuyun

06-07-2022 18:26

özet çok kısa olmuş yeterli değil

15-04-2023 21:02

özet kısa mı olmuş adam roman gibi özet yazmış

07-02-2024 16:39

Kitap Hırsızı Hiç Kimse Sıradan Değildir en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları