Kağıttan Kentler

Kağıttan Kentler
Kitabın Yazarı:John Green Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:320 ISBN:9786053431589 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 41

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:233,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kağıttan Kentler - John Green

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk, Gizem Orjinal Adı:Paper TownsÇeviren:Banu Talu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kağıttan Kentler Özet

Aynı Yıldızın Altında ve Alaska’nın Peşinde romanları ile tanıdığımız John Green felsefik aşk romanları serisine Kağıttan Kentler romanı ile de devam ediyor.

Kağıttan Kentler aslında harita üreticilerinin haritalarının telif haklarını koruyabilmek için haritaların içerisine yerleştirdikleri var olmayan kasabalara verilen isimdir. Böylece haritanın kopyası yapıldığında bu kentler sayesinde haritanın kime ait olduğu ortaya çıkar. John Green’de bu tarz bir kent ile olan anısından yola çıkarak Kağıttan Kentler kitabını kaleme almış.

Kitabın ana karakteri olan Quentin, ailesinin de büyük yardımı ile başarılı ve sakin bir hayat sürmekte ve lisenin son sınıfında üniversite planları yapmaktadır. Platonik olarak aşık olduğu Margo ise 2 yaşından beri onun komşusudur fakat Margo okulun en havalı ve güzel kızı olduğu için Quentin Margo ya çok yakın olsa da aslında çok uzağındadır. Unutamadığı en büyük anısı ile daha çocukken Margo ile oynarken birlikte buldukları bir cesettir.

Quentin bir gece Margo’yu odasının penceresinde yüzü boyalı olarak bulur. Margo Quentin’den arabasını ister ve dahası bu gece için onun şoförlüğünü yapmasını da ister. Quentin gece yarısı bu isteğe bir anlam veremez fakat Margo ile zaman geçirme fırsatı yakaladığı için öneriyi kabul eder. Herkes uyuduktan sonra Quentin ve Margo, Margo’nun listesindeki yapılacakları yapmak için şehrin karanlığında yola koyulurlar.

Margo, sevgilisinin onu aldattığı öğrendikten sonra o gece herkesten intikam almak ister. Eski sevgilisi kız ile birlikte iken yakalanmasına neden olur, onun çıplak fotoğraflarını çeker, gıcık olduğu arkadaşının arabasına balık koyar vs. Mola verdiklerinde bir gökdelene çıkarlar ve Margo yaşadıkları şehri nasıl kağıttan bir kente benzettiğini anlatır.

Quentin yorgun ama bir o kadar mutlu şekilde eve gelir. Yatağa başını koyduğunda Margo ile yarın her şeyin nasıl farklı olacağının hayalini kurar. Fakat sabah okula gittiğinde Margo ortalıklarda yoktur. Dahası Margo hiç ortalıklarda yoktur ve Quentin Margo’nun evden kaçtığını öğrenir. Tam aşık olduğu kıza yakınlaşmışken Margo’nun ortadan kaybolması ve dahası geride ip uçları bırakarak kaybolması Quentin’in merakını arttırır.

Quentin sadece onun odasından görünebilecek olan Margo’nun odasında daha önce orada olmayan ve kendisine bakıyormuş gibi hissettiren posteri görünce Margo’nun ipuçlarını onun için bıraktığını anlar. Arkadaşlarını da bir araya gelip dedektiflik yapmaya başlarlar. Tahmin ettikleri gibi bir ipucu onları bir diğerine sürükler. Fakat ipuçlarından bazıları Quentin’e Margo’nun ölü bedenini bulabileceğini düşündürür. Birlikte geçirdikleri son gece eski anıları canlandırdıklarında Margo ona yıllar önce buldukları ceset gibi kendi bedeninin sıradan insanlar tarafından bulunmasını istemediğini söylemiştir. Bu yüzden Quentin, Margo’nun ölü bedenini kendisinin bulmasını istediğini düşünmeye başlar.

Quentin ve arkadaşları ipuçlarını takip ettiklerinde sonunda karşılarına kağıttan bir kent çıkar. Son ipucu Margo’nun nerede olduğu söylemektedir fakat oraya varmaları yaklaşık 23 saat tutacakken Margo’nun ip ucunda onlara tanıdıkları zaman için sadece 21 saat kalmıştır. Quentin ve arkadaşları hızlı ve uzun bir araba yolculuğuna koyulurlar. Yol boyunca Quentin Margo ile karşılaşmasını hayal eder. Tam olarak ne beklediğini yada ne bulacağını bilemez. Yıllardır sadece uzaktan gördüğü ve tanıdığı Margo’yu mu yoksa ipuçlarını takip ettikçe keşfettiği yeni Margo’yu mu?

Sonunda kağıttan kente geldiklerinde ise Quentin ve arkadaşlarını bekleyen bir sürpriz vardır. Aslında onlar için bırakılmış ipuçları yoktur, sadece silinmeye çalışılan izler vardır…

Kağıttan Kentler Soruları ve Cevapları

Kağıttan Kentler kimin eseri?

John Green

Kağıttan Kentler türü nedir?

Yabancı Romanlar, Romantik Aşk, Gizem

Kağıttan Kentler kaç sayfa?

320

Kağıttan Kentler Yorumları

john greenin en kötü kitabı diyebilirim konusu çok zayıf kağıttan kent kavramı ile tanışmış ve ona ilginç gelmiş bunun üzerine de zorlama bir hikaye üretmiş gibi duruyor. kız evden kaçıyor ona aşık olan komşusu da onu bulmak için ipuçlarını takip ediyor konu bundan ibaret uzakmak için aralara çok alakasız kısa hikayeler sokuşturmuş öyle ki 100 sayfayı geçebilmek için sonuna 20 saatlik sıradan bir araba seyahati eklemiş ve saat saat bir arabada dört kişinin yaşadıklarını anlatmış bakmış ki uzamıyor uydurma bir kaza eklemiş pek tavsiye edebileceğim bir kitap değil john greeni seviyorum ama bu gerçekten kötü kitap olmuş

Hayal seven kalp... • 23-08-2014 03:46

okuduğum en saçma romanlardan bir tanesiydi

25-08-2014 01:50

evden kaçan kız onu bulan çocuk hikaye bu kadar

26-08-2014 02:44

çok sıkıcı bir romandı zar zor bitirdim diyebilirim sonda da birşey olmuyor o da ayrı bir hayal kırıklığı yaratıyor

27-08-2014 01:33

güzel bir konuya değinmiş ama genel olarak çok sıkıcı olmuş finalinde daha farklı birşeyler beklerdim basit bitti sanki

30-08-2014 01:49

soğuk kahve tavsiye ederim

30-08-2014 13:53

Bence mukemmel bir kitapti

11-10-2014 01:28

kitap gelen olarak bana çok saçma geldi kız o kadar şey yapıyor sonra evden kaçıyor komşusu da ergen gibi kendisine bir mesaj var diye kızı takip etmeye başlıyor burasını anladıkta kız neden geceleri abuk sabuk evsizlerin kalacağı bir yerde kalıyor bin otobüse nereye gideceksen git yazar bunu açıklamamış çocuk o kadar zaman harcıyor sonunda haritalarda olan sahte şehirlerden yola çıkarak kızı buluyor gidiyor buluyor günler sonra kız hala abuk sabuk yerlerde kalıyor hadi otobüs yok trende mi yok arkadaş

27-12-2014 13:52

hayatımda hic bir kitabı okumak icin kendimi bu kadar zorladıgımı hatırlamıyorum. sarah jio'yu siddetle tavsiye ederim
cok basit kalmıs john green icin. 😕😕😕

02-01-2015 22:31

kitabını özetini çıkarmam gerekiyor ve kitap sıkıcı olduğu için bitiremedi. sonunda noluyor

05-01-2015 20:20

bence kitap kitap hakkında yapılan yorumlar aşırı derecede saçma bir kitap bu kadar güzel bir üslupla ancak bu kadar iyi yazılabilirdi ayrıca green'in anlatım şekli ve üslubu kadar iyi üslup kullanan bir yazar daha henüz okumadım. sıkıcı diyenlere de tavsiyem bu kitaba uygun bir müzik vs. ile okuyabilirler bu şekilde kitaba kendilerini kaptırıp daha rahat okuyabilirler her kitabı okurken yaptığım bir uygulamadır.

26-01-2015 17:08

roman hakkındaki yorumların çoğunu anlayamamakla birlikte oldukça eğlenceli bir kitap okurken yazarın 37 değilde 18 yaşında gerçek olayları yazmış gibi hissettim. konu ilginç ve insanı içine çekiyor ayrıca yorumların aksine sadece kızı bulmaya çalışmıyordu , esas çocuk kızın izinden gidip onun sorunlarını ve duygularını anlamaya çalışıyordu o yüzden beğendiğim bir kitap.tabi sonu dışında sonunda öylesine gelişigüzel konuyu bitirmeye çalışmiş ki son cümleyi okumasaydım sanırım hiçbir şey anlamazdım.

27-01-2015 15:10

kitap hakkında yapılan o kadar saçma ve kötü eleştri varki, afedersiniz ama kitabı başka bir yerinizle mi okudunuz, diye düşünmeye başlıyorum. ben kağıttan kentler'in her bir sayfasını keyif alarak okudum ve bir kere bile kitabı yarıda bırakıp başka kitaba geçmeyi düşünmedim. kurgusu ve olayların akışı harikaydı, margo'nun bıraktığı ipuçları ve q'nun onu ararken yaşadığı olaylar da çok iyi yazılmıştı. özellikle quentin'in arkadaşları arasında geçen diyaloglar o kadar komik ve samimiydi ki, gülmekten kendimi alamadım. sadece üzüldüğüm şey, -kendi adıma- margo'yu o ipuçlarını bırakınkenki margo olarak sevmiştim, gerçek margo olarak değil. bu yüzden kitabın sonunda hayal kırıklığına uğradım, ama onun dışında kesinlikle harikaydı.

04-02-2015 14:22

bence güzel bir kitap

25-02-2015 01:20

yorumların aksine güzel bir kitaptı.

12-05-2015 21:47

aslında güzeldi ama sonu sıradan bitti

14-05-2015 15:43

yapılan yorumlar bence baya saçma, madem kitabı beğenmediniz neden kendinizi bitirmek için zorladınız?okumasaydınız o zaman bence bir yazara yapılacak en büyük saygısızlıktan biridir.evet finalini bende bu kadar basit beklemiyordum fakat kitap bence margo'nun sözleriyle gerçekleri vurguladı.belki yazar burada anlamlı sözlerle insanlara bir şey anlatmak istemiş olabilir.kitaptaki anlamlı sözler,arkadaşlık,samimiyet her şeyden önce geliyordu.

19-05-2015 21:43

beğenmeyenlere oha diyorum yani ben kitaptan o kadar etkilendimki sanki margo beni anlatıyo gibi hissediyorum

17-06-2015 21:05

sonu nasıl bitiyor acaba çok merak ettim birde kitapla filmin fragmanı aynı mı?
sonu nasıl bitiyor acaba çok merak ettim birde kitapla filmin fragmanı aynı mı?
bence özete bakılırsa merak uyandıran bir kitap.

04-07-2015 22:46

bir şey diyecem de herkes sonu sıradan bitti diyor. sonu nasıl bitti de böyle kötü yorumlar yapıyorsunuz. daha iyisini yazıcak olsaydınız siz yazsaydınız

13-07-2015 00:56

filmde q nun ağzından anlatıldı. devamını margomu anlatacak ?

13-08-2015 13:26

sonu sıradan bitmis olsa bi harika bir kitaptı ve çok güzeldi

15-09-2015 15:46

kitabını bağımlılık ve zevkle okudum. john green'in başarılı kitaplarından biriydi. özellikle araba yolculuğu çok heyecanlıydı ama kitap kesinlikle duygusal değildi.

22-09-2015 00:23

bence kitap o kadar zekice kurgulanmış ki... anlamayanları suçlayamam. kitabın bazı insanlara sıkıcı gelmeside kesinlikle bu yüzden olsa gerek.

24-09-2015 14:34

filmini izleyin kitap sıkıcı dfsjhf

02-10-2015 18:58

ben kitabı okumadım filmini izledim ama sonu çok yürek burkan ve nasıl oluyorsa aynı zamanda insanın macera duygusunu ve özgüvenini ateşleyen bir şekilde bitti. ama yinede sürekli düşünmeden edemiyorum ben mi çok duyguslım bilmiyorm ama izledim izleyeli bi burukluk ile hayatıma devam ediyorum. belkide q'nun başına gelen benzer bi olay yaşadım, o yüzden sadece zihnim benimle oynuyordur. kitapta farklı bir son olmasını ümit ederek soruyorm (çünkü bazı romanlar filme geçerken senaryo bozuluyor). q margo yu bulunca margo burada kalabileceğini söylüyor ama q gitmesi gerektiğini söylüyor ve bidaha karşılaşmıyorlar. bu şekil mi :?

PhoenixEN • 01-11-2015 23:00

bence harika bir kitap romandan anlamayanlar kötü yorum yapmışlar saçmalamışlar hikaye de güzel john green in bütün kitapları bir bir harika ona hayranım tavsiye ederim bir de ayniı

15-11-2015 18:48

bence harikaydi aksi taktirde buda el emeği lütfen saygi!
evet sonunu bende pek sevmedim.

24-11-2015 23:13

hic begenmedim. kitabin sonunu zor getirdim. green icin cok basit kalmis. konusu zayif. kiz kayboluyor cocuk onu buluyor. bu kadar. sarah jio'yu tavsiye ederim.

28-11-2015 17:35

melissa kitabı oku diye tutturdu sonra filmini izlemem için bana baskı yapıyor. sonunu yazın ama şekilli şukullu yazın okudum sansın.

05-12-2015 20:59

her şey mutlu bitmek zorunda değil yada herşey bizim istediğimiz gibi olmuyor düşüncesinin altını çizen bir konusu var.ne olursa olsun insanın içinde bir burukluk bırakıyor.

29-02-2016 21:03

muhteşem ötesi bir kitap. kesinlikle sıkıcı ya da bunaltıcı değil. aralara tıpkı her kitabında olduğu gibi evrensel mesajlar yerleştirilmiş. saçma sapan yorum yapmayın lütfen. bu kadar güzel bir kitap böyle yorumları hak etmiyor. margo ve q gerçekten çok iyi.

12-05-2016 22:24

açıkçası filmi izleyince her şey daha çabuk anlaşılıyo bu da kitabı daha anlaşılır yapıyo kısaca filmi izleyin☺☺

25-05-2016 07:43

bence kitap gayet güzeldi. filmi az önce izledim ve çok kısa ve eksk anlatmışlar kitabı. bu nedenle kitabı okumanızı tavsiye ederim

08-06-2016 12:04

sonu gerçekten berbattı beraber donmeleri gerekirdi

08-06-2016 15:33

bende bu kitabi beğenmedim
hazeli okuyun o daha güzel ;)

02-09-2016 20:30

birçok şeyin cevabını net olarak alamadım. özellikle margo yu bulduktan sonraki konuşmalar şifreli gibiydi. çok beğenmedim.

04-05-2018 15:05

kağıttan kentler in o kadar basit bir hikayesı var ki nasıl bu kadar beğenilmiş aklım almıyor bu kadar saçma bu kadar gereksiz bir hikaye olamaz bir de filmini yapmışlar izleyin anlayacaksınız

01-01-2020 22:39

kitap çook güzel ben bayıldıım sizinde okumanızı tavsiye ederim

20-01-2021 17:28

tek güzel yanı haritadaki bazı şehirlerin uydurma olduğu ve bunun kopyalanmasını engellemek için yapıldığı onun dışında boş bir kitap

23-11-2022 18:04

hayali harita unsurunu hayali bir aşka bağlamış bu kadar kötülemenize gerek yok

03-04-2024 00:23

İlk Aşk Kağıttan Kentler Alaska'nın Peşinde Aynı Yıldızın Altında en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar