Alaska'nın Peşinde

Alaska'nın Peşinde
Kitabın Yazarı:John Green Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:320 ISBN:9786055289942 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 29

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Alaska'nın Peşinde - John Green

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk Orjinal Adı:Looking for AlaskaÇeviren:Çiçek Eriş

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Alaska'nın Peşinde Özet

John Green’in unutulmaz eserlerinden bir tanesi olan ve dünya klasikleri arasına girmeye doğru giden, mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alan ünlü kitabı Alaska’nın Peşinde okurlarına felsefe dolu bir hikaye sunuyor.

Miles kendi halinde düzgün biri olmaya çalışan bir çocuktur. En büyük tutkusu ise tarihte yer alan önemli insanların biyografilerini okuyarak son sözlerini ezberlemektir. Yatılı okula başladığında ise hayatı kalıcı olarak değişmeye doğru gider.

Miles yeni oda arkadaşının vasıtası ile Alaska ile tanışır. Alaska gelgitleri olan çok güzel bir kızdır. Miles daha ilk görüşte Alaska’dan çok etkilenir.

Alaska Miles’in yapmadığı tüm kötü alışkanlıklara sahip bir kızdır. Sigara içer, alkol alır ve yaramazlıkları ile disiplin suçları işler. Miles Alaska ile tanışması ile değişmeye başlar. Bir taraftan sigaraya başlar, Alaska ile birlikte alkol kullanmaya başlar ve ona ayak uydurarak eşek şakalarına karışır. Fakat her ne yaparsa yapsın Alaska’nı gelgitlerini anlayamaz. Alaska’nın kafasındaki en büyük soru labirentten çıkmanın yoludur. Miles için de soru ilginçtir fakat üzerinde o kadar fazla durmaz.

Bir gün Alaska, Miles ve arkadaşları hayatlarının en güzel anı ve en kötü anı oyununu oynarlar. Kazanan içmeyecek fakat diğerleri içmek zorunda kalacaktır. Alaska’nın en güzel günü annesi ile birlikte hayvanat bahçesine gittikleri gündür. Bunun neden hayatının en güzel anı olduğunu ise kimse anlayamaz. En kötü anısı geldiğinde ise herkes sessizliğe bürünür. Alaska’nın hayatının en kötü anı hayvanat bahçesinin ardından annesinin gözü önünde ölmesidir. Alaska daha çocuk olduğu için o anda ne yapacağını bilmeden dona kalmış ve acil servisi aramamıştır. Arasa belki annesi kurtulabilecektir ve bu yüzden Alaska derin bir suçluluk durmaktadır. İçinde bulunduğu bu ıstırap ve pişmanlık labirentinden kurtulmanın yolunu o yüzden aramaktadır.

Bunun üzerine hepsi içmeye devam eder ve sarhoş olurlar. Alaska geçe ansızın kalkar ve bir an önce okuldan çıkmak için Miles ve arkadaşından yardım ister. Alkolün etkisi ile pek anlam veremezler ve okuldan kaçması için ona yardımcı olurlar. Bu onların Alaska’yı son görüşleridir. Alaska o gece hızlı bir şekilde nedensizce polis arabasına çarpar ve hayatını kaybeder.

Miles ve arkadaşları şok geçirirler. Alaska’ya dur demedikleri ve çok alkollü olmasına rağmen gitmesine izin verdikleri için büyük pişmanlık duyarlar. Bir anlamda Alaska’nın ıstırap labirentti onlara geçmiştir. Bundan kurtulmanın yolunu aramaya başlarlar ve ilk olarak Alaska’nın intihar edip etmediğini, o gece neden bir anda fırlayıp gitmek istediğini bulmaya çalışırlar. Onlar arayışlarını sürdürdükçe içinde bulundukları labirenttin gerçekliği ile de yüzleşmek zorunda kalırlar.

Alaska’nın Peşinde romanı iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm Miles ve Alaska’nın tanışması anı ile Alaska’nın ölümüne kadar geçen zaman. Burada bir taraftan Alaska’nın labirent çıkmazı işlenirken diğer taraftan ölüm sonrası hayat işleniyor. İkinci bölüm ise ölüm ile ıstırap labirentinin birleşmesi ile yaşananlar vurgulanıyor.

Alaska'nın Peşinde Konusu

John Green’in ilk romanı olan ve ona Printz ödülünü kazandıran Alaska’nın Peşinde mükemmel kurgusu ile dikkat çeken mükemmel bir roman.

Miles Halter adındaki karakterin hikayesinin anlatıldığı romanda Alaska Young’un Miles’ın hayatı üzerindeki kalıcı etkisi çarpıcı bir şekilde okurlara sunuluyor.

Miles Halter, Francois Rabelais’in ölmeden önce betimlediği Büyük Belki bilinmezliğinin etkisi altındadır ve onu bulabilmek için herşeyi yapmaya hazırdır. Lise hayatına başladığında Alaska ile tanışır ve hayatı tamamen değişmeye başlar. Herşeyin ilkini yaşamaya başlayan Miles için Alaska tam bir tutkuya dönüşmüştür. Alaska’nın peşinden çıkışı belli olmayan bir labirete sürüklenen Miles için hayat kalıcı olarak bir değişime uğrayacaktır.

John Green, Alaska’nın Peşinde romanı ile genç yaşta yaşananların insan hayatı üzerinde kalıcı nasıl etkiler bıraktığını mükemmel bir aşk hikayesi ile anlatıyor.

Alaska'nın Peşinde Soruları ve Cevapları

Alaska'nın Peşinde kimin eseri?

John Green

Alaska'nın Peşinde türü nedir?

Yabancı Romanlar, Romantik Aşk

Alaska'nın Peşinde kaç sayfa?

320

Alaska'nın Peşinde Yorumları

bence aynı yıldızın altında kitabından daha güzel john greenin en güzel romanı tavsiye ederim

18-07-2014 19:46

kitap baya sapık tavsiye etmiyorm aynı yıldızın altında filmi izleyin çook güzel kitabını da tavsiye ederim

19-07-2014 15:20

alaskanın ölümü ağlattı beni yaa ölüm ve ölüm sonrası farklı işlenmiş intihara sürüklenme daha feci

29-07-2014 23:30

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi aldığı tüm ödülleri hakediyor bence gençlerin bunalımı, labiret gibi acılardan çıkış bulamamaları, ölüme doğru yolculuk ve ölüm sonrası mükemmel işlenmiş

Dmt • 31-07-2014 04:57

çocuğun alaska ile tanışması ile alaskanın ölmesine kadar olan sürenin çocuğun alaskanın sorusuna cevap bulma süresi kadar olması için kitabın ikinci kısmını uzattıkça uzatmış alaskanın nereye gittiği ve neden öldüğü zaten öldüğü gece söyleniyor salak rolüne yatıp kitabı uzatmanın anlamı ne anlamadım bunun dışında kitabın konusu çok güzel alaskanın ızdırap labireti çocuklara geçiyor hem de üçüne de bunalımda olanların suçluluk hissedenlerin okuması gerek

01-08-2014 04:28

kitabın konusu sıkıcıydı ama felsefe kısımları harikaydı ben de son sözlere kafayı takmış durumdayım internetten hep ünlülerin son sözlerini araştırıyorum takıntı yaptı

13-08-2014 01:49

felsefi yönü çok ağır basıyor onu çıkartırsan hikaye çok basit okumaya değer bir kitap pişmanlıklarınıza bakış açınız değişir

Yağmur • 18-08-2014 22:48

john green zaten kitaplarında hep felsefe kullanıyor bu kitapta bunu çok uzatmış ama hikayeyi beslemiyor neredeyse nasıl ödül almış anlamıyorum kitabın yarısı gezip tozma ile geçiyor ikinci yarısı neden öldüğünü bulmakla ki neden öldüğü zaten belli çocukları salağa yatırıp kitabı uzatmış

21-08-2014 02:04

verdiği mesaj olarak çok güzel ama hikaye olarak çok sıkıcı alaskanın ölmesi ise çok üzücü özellikle neden uç noktalarda yaşadığını öğrendikten sonra ölmesi beni çok etkiledi

27-08-2014 01:40

sizce almalımıyım???**...

zeyynep • 19-09-2014 21:25

felsefik romanları seviyorsan al tavsiye ederim ölüm ve pişmanlık üzerine güzel kitap öyle aşk romanı değil

Hayal seven kalp... • 19-09-2014 21:57

Cok güzel bir kitap keske hic bitmeseydi

18-10-2014 00:37

mükemmel ötesi bir kitap başlarda çok eğlenceli gidiyor fakat sonlara doğru ister istemez gözleriniz dolmaya başlıyor okumayanlara tavsiye ederim :)

29-10-2014 20:27

Ben sadece ayni yildizin altindayi okudum bunu alacaktim emin olamadim ama ayni yildizin altinda kitabinda cok guzel

13-11-2014 12:34

Yazar harika biri bugün aldim okumaya basladim harikaa bir kitap cok begendim muhtesemdi

Sessizlik en güzel sestir duyabilen icin...Şemsi Tebrizi(Melek) • 14-11-2014 19:07

john green'in en sevdiğim kitabı . kitabı okuduktan sonra son sözlere takıntım başladı mesela bir örenek ; çıkmama yardım ediniz , inerken nasıl olsa yalnız olacağım - thomas more

25-02-2015 02:11

kitaba sapık okumayın demek yanlış ve salakça olur. muhteşem bir kitap. aynı yildizin altinda kadar güzel denebilir ya da kağıttan kentler. bence hepsini okuyun. zaten hepsi filimde olucak. john green acayip guzel yazıyo %100 okuyun.

22-04-2015 20:09

emin olamadım aya kitabını herkes beğeniyor filmini iledim alaskanın peşindeyi almalımıyım.yaş olarak kime hitap ediyor düzgün nesnel bir yorum???

22-04-2015 20:16

john green'in yeni bir kitabını okudukça daha da büyük bir hayranı oluyorum. bu kitapları edebiyata kazandırdığı için teşşekkürler.harika bir yazarsınız

07-06-2015 17:43

kitap tam benlik gibi duruyor azcık sapık ama gizem dolu yerler var ben begendim almanızı tavsiye ederim.

15-07-2015 20:25

john green in en başarılı kitabıydı. fakat cinsellik ağır basıyordu ama yinede duygusaldı.

22-09-2015 00:26

miles kız mı erkek mi ?
alaska kız mı erkek mi ?

11-04-2016 11:25

bence herkes okusun tavsiye ederim :)

21-04-2016 19:34

bence çok güzel bir kitap. işlediği konu ve anlatım çok ilgi çekici ikinci kısım ilk kısımdan biraz sıkıcı olsada çocukları salağa yatırıp uzatmış demek olmaz. aynı yıldızın altında ile kıyaslayamıyorum ikiside harika. tavsiye ederim.

03-05-2016 18:55

bence bir süre sonra sıkıyor, benden demesi

29-05-2016 16:45

kitap çok sapıkça vb yorumlara katılmıyorum... kitabın vurgulanmak istediği yer çok farklı bir yer kesinlikle okumalisiniz.

06-12-2016 21:03

kitabı okudum genel olarak neden beğenildiğini ben pek anlayamadım çok anlamsız bir konusu var sırf mesajlar vermek için yazılmış gibi normalde kitaplarda mesaj verir ama bunu konuyu işleyerek yaparlar, burada söz olarak mesajlar verilmiş john greenin aynı yıldızın altında kitabı gibi değil orada konu güzel neyse zevkler tartışılmaz ama ben alaskanın peşinde kitabını zayıf buldum

04-11-2019 14:56

konusu çok saçma aynı yıldızın altında kitabından sonra çok büyük hayal kırıklığı oldu

31-07-2022 13:29

karakterleri çok vasat tek kitaplık yazar gibi görünüyor kağıttan kentler de çok kötüydü bu da çok kötü

26-07-2023 14:51

İlk Aşk Kağıttan Kentler Alaska'nın Peşinde Aynı Yıldızın Altında en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları