Jane Eyre

Charlotte Bronte Jane Eyre
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1847
Sayfa Sayısı:632
ISBN:9750708268
Kitap Puanı:
6 / 10 | Oy: 456 | Yorum: 6
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:21,77 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Jane Eyre Özeti

Charlotte Bronte Jane Eyre


Jane Eyre, İngiliz kadın yazar Charlotte Bronte'nin ilk kez 1847 yılında yayımlanmış olan romanıdır. O dönemde İngiltere'de kadın yazarlara kimse saygı duymadığı ve değer vermediği için Charlotte Bronte eserini bir erkek adı olan Currer Bell takma adıyla yayına sunmuştur. Fakat daha sonraları kitap Charlotte Bronte'nin adıyla basılmaya başlanmıştır.

Jane Eyre yi yazarken Charlotte Bronte kendi hayatından esinlenmiştir. Kitapta adı geçen Lowood Okulu, Charlotte Bronte'nin bizzat kız kardeşleriyle öğrenim gördüğü rahip çocuklarına eğitim veren okuldan esinlenerek kurgulanmıştır. Ayrıca kitaptaki ölüm sahnesinin Charlotte Bronte'nin ablası Maria'nın ölümünü yansıttığı söylentiler arasındadır.

Kitabın temel taşını oluşturan temel konu kadın hakları ve kadın haklarının korunmasıdır. Kitap feminen bir yazım diline sahiptir ve Jane Eyre'nin kendi ağzından yazılmıştır. Jane Eyre, romantizm akımına bağlı kalınarak yazılmış en önemli kitaplardan bir tanesidir. Uzun yıllardır popülaritesini yitirmemiştir ve hala okurlar tarafından okunup beğenilmektedir.

Benim için Jane Eyre yine çok severek okuduğum bir kitap oldu. Şahsen Bronte kız kardeşlerden kötü bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum zaten. Charlotte Bronte'nin bundan böyle favori yazarlarım arasında yer alacağını söyleyebilirim. Yazarın yazım dili çok samimiydi ve kitabı okurken Jane Eyre'nin kendisi bana yaşam öyküsünü anlatıyormuş gibi hissettim. Gayet de akıcı bir romandı. Umarım siz de benim gibi Jane Eyre'yi okur ve çok beğenirsiniz.

Jane Eyre, annesi ve babasını birbirlerinin ardı sıra kaybetmiş ve ailesinin ölümünün ardından annesinin vasiyeti üzerine dayısının evinde yaşamaya başlamış küçük bir kızdır. Fakat dayısının evine yerleşmesinden kısa bir süre sonra dayısı da vefat etmiştir. Dayısının bir karısı ve ikisi kız, biri oğlan iki çocuğu vardır. Hepsi de Jane'den nefret etmekte ve ona çok kötü davranmaktadırlar. Dayısının ölümünün ardından Jane Eyre, yengesi ve kuzenlerinin insafına kalmıştır. O evde Jane'i seven ve az da olsa onu koruyup kollayan tek kişi kahya kadın Bessie'dir. Fakat yengesi ve kuzenlerinin nefreti yanında Bessie'nin sevgisi bir hiç kalmaktadır.

Jane on yaşına bastığında, yengesi onu yatılı okula göndermeye karar verir. Jane'in gideceği okul yoksul ailelerin çocuklarına hizmet veren ve bir vakıf okulu olan Lowood Okulu dur. Fakat her şeye rağmen Jane kendisine çok kötü davranılan bu evden kurtulacağı için memnundur.

Jane, Lowood Okulu'nda karşılaştığı tüm zorluklara rağmen güzel sekiz yıl geçirir. Son iki yılında okulda öğretmenlik yapmıştır. Bu sekiz yılın sonunda artık okuldan ayrılması gerektiğini düşünür ve gazeteye dadı arayan aileler için ilan verir. İlanına Thornfield denen bir yerde yaşayan Mrs. Fairfox adında bir bayandan cevap gelir. Dokuz yaşındaki bir kız çocuğuna mürebbiyelik yapacaktır. Bu teklifi hemen kabul eder ve Thornfield'e doğru yola çıkar.

Thornfield Konağı'na vardığında yaşlıca ve sevimli bir kadın olan Mrs. Fairfox ile tanışır. Mrs. Fairfox Thornfield Konağı'nın kahyasıdır. Evin sahibi ise Mr. Rochester adında bir beydir fakat çok fazla seyahat ettiğinden Jane Mr. Rochester ile tanışma şansı bulamaz. Dadılık yapacağı küçük kız Adele adında küçük sevimli bir kızdır. Fransa'da doğmuş olduğundan İngilizcesi çok zayıf olsa da Jane Lowood'da Fransızca dersi görmüştür ve Adele ile iletişim kurmakta hiç sıkıntı çekmez. Adele ile çok iyi anlaşırlar ve Jane ona kısa sürede çok şey öğretir. Mrs. Fairfox'u da çok sevmiştir. Fakat Thornfield'de geçirdiği bu süre boyunca evin sahibi Mr. Rochester eve hiç uğramamıştır. Daha sonra bir gün, tesadüfen Mr. Rochester ile tanışma fırsatı bulur fakat bu tesadüfün hayatının akışını ne denli değiştirebileceğinden habersizdir.

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Jane Eyre Yorumları

Jane Eyre Yorum sıkılıp yarıda bıraktığım bir kitap burada editör 10 vermiş acaba sonradan mı açılıyor merak ettim, bitirmeye çalışacağım

02-02-2016 23:15 !!

Jane Eyre Yorum bence çok güzel bir kitap mükemmel bir hikayesi var

07-02-2016 10:55 !!

Jane Eyre Yorum alırken sıkıcı bir kitap olacağını düşünmüştüm ama mükemmel kurgulanmış sıkılmadan okudum

20-02-2016 01:47 !!

Jane Eyre Yorum süper bir kitap

24-08-2016 11:30 !!

Jane Eyre Yorum harika

23-01-2017 13:16 !!

Jane Eyre Yorum ben keske daha once alip okusaydim dedim..yani o derece bayildim..normalde bir kitaba o kadar baglanmam..ama bu baska bir kitap..💜yazara tesekkurler..

16-04-2018 20:49 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.