Shirley

Shirley
Kitabın Yazarı:Charlotte Bronte Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Ketebe Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1849 Sayfa Sayısı:555 ISBN:9786258486735 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:53,40 TL KitapYurdu:61,19 TL D&R:62,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Shirley - Charlotte Bronte

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:ShirleyÇeviren:Işın Sacır

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Shirley Özet

1811, West Riding Yorkshire. Sekiz yıldır devam eden Napolyon Savaşları, İngiliz Hükümetinin Napolyon’un Berlin ve Milano Kararnamelerini kabul eden uluslarla ticareti yasaklaması, Amerika’nın ambargo ilan etmesi, Sanayi Devriminin getirdiği makineleşme sonucu işsiz kalan emekçilerin yarattığı Luddist hareket. Yarı Belçikalı bir tüccar olan Robert, kardeşi Hortense’yle, iki asırdır devam eden ancak Fransız Devriminin yarattığı sarsıntıyla hızlı bir şekilde yıkılan Gérard&Moore aile firmasını eski ihtişamına yeniden kavuşturmak için iki yıl önce Yorkshire’ye gelerek Hollow Dokuma Fabrikasını kiralamış; elindeki kısıtlı sermayeyle aldığı kumaş germe makinesi levhaları işten çıkarttığı on iki kişilik grup tarafından parçalanmıştır. Kumaş dükkânı sahibi Christopher Skyes başta olmak üzere pek çok imalatçı, benzer olaylar yaşadığında suçluları bulmak ya da cezalandırmak için herhangi bir girişimde bulunmamalarına rağmen Robert, işlerini aksatan failleri bulmak ve gerekli cezayı vermekte kararlıdır. Robert’in elebaşıları Terzi Moses Barraclough’u Stilbro’ Hapishanesine göndermesi uzaktan kuzeni Caroline’yi oldukça endişelendirmiştir. Babası ölen ve annesi tarafından Başpapaz Matthewson Helstone’ye bırakılan Caroline, Moorelar geldiğinden beri Hortense’den Fransızca ve biçki-dikiş dersleri almakta, bu sayede de gönül verdiği erkeğe yakın olabilmektedir. Ancak ülkenin içinde bulunduğu durum, muhafazakâr bir Tory olan Bay Helstone’u ve Whig taraftarı Robert’i karşı karşıya getirir ve Başpapaz, yeğenine Hollow Evindekilerle iletişimi kesmesi gerektiğini kesin bir dille belirtir. Amcasının istediğine uysallıkla boyun eğmesine rağmen Caroline’yi bu duygusal boşluk öylesine sarsmıştır ki genç kadın, hayatını sorgulamaya başlar ve mürebbiye olmaya karar verir. Bu kararı onaylamayan Bay Helstone, yeğeninin yalnızlığını giderecek en uygun yolun Biarfield Malikanesinin tek varisi, Robert’in toprak sahibi genç bayan Shirley Keeldar’la arkadaş olması olduğuna karar verir. Gerçekten de Bayan Keeldar ve mürebbiyesi Bayan Pryor ile oldukça iyi anlaşan Caroline, Shirley ile Robert arasındaki iş ilişkisinin aşka dönüşmekte olduğunu düşünür. Genç Bayan Keeldar’ın Biarfield’in asillerinden Sam Wyne’nin oğlu Samuel Fawthrop Wynne ve Baron Philip Nunnely de dahil olmak üzere beş kişinin evlenme teklifini reddetmesi de bu düşüncesini kanıtlar niteliktedir.

Caroline’nin aniden yakalandığı uzun soluklu hastalık Bayan Pryor’un annesi olduğu gerçeğini öğrendiğinde yerini mutluluğa bırakır. Onun için artık tek önemli olan şey annesiyle ayrı kaldığı zamanların acısını çıkarmaktadır. Shirley de bu süreçte Yorkshire’ye gelen dayısı Bay Sympson ve ailesini ağırlamaktadır. Özellikle kuzeni Henry ile özel öğretmeni ve aynı zamanda Robert’in kardeşi olan Louis’in gelmesi Shirley’i eski günlere götürmüştür. İki yıl önce Fransızca dersi aldığı Louis’e karşı hislerini anlamaya çalışırken aynı zamanda zengin taliplerinden biriyle evlenmesi konusunda ısrarcı olan dayısıyla boğuşan Shirley, Sam Wyne’nin köpeklerinden biri olan Phoebe tarafından ısırılınca kuduz olma korkusuyla Louis’le yakınlaşır. Ekonomik durumunu kurtarmak için Shirley’e evlenme teklifi eden ve reddedilip Londra’ya giden Robert, geri dönerken Tanrısal görüleri olduğunu iddia eden Dokumacı Mike Hartley tarafından vurulunca Caroline’den gördüğü şefkat ve ilgiyle genç kadının kendisi için en uygun eş olduğuna karar verir. Louis de Shirley’e evlenme teklifi etmiş ve beklediği yanıtı almıştır. Ağustos 1812’de iki aşık çift de evlenir. 18 Haziran 1812’de ithalat konusundaki konsey kararı da kaldırıldığından Robert çifte mutluluğun keyfini sürer.

Charlotte Bronte, babasının anlattıklarından ve eski gazete haberlerinden yararlanarak oluşturduğu bu hikayeyle ölen kız kardeşi Emile’yi Shirley karakterinde yaşatmak istemiştir. Yazarın Fransızca öğretmeni Constantin Heger’e duyduğu aşkın hayaleti de Shirley ile eski öğretmeni Louis’in arasında kendini göstermiştir. Bronte’nin bu eseri, toplumsal konulu bir roman yazmayı planlamasına rağmen olayları emekçiler açısından değil de fabrika sahipleri açısından ele alan muhafazakâr bir bakış açısına sahip olması, hayat deneyiminin yetersizliği ve çevresinde gözlem yapılabilecek insan sayısının azlığı gibi nedenlerle Jane Eyre ve Villette kadar başarılı sayılmamıştır.

Editör: Pınar Tufanlı

Shirley Soruları ve Cevapları

Shirley kimin eseri?

Charlotte Bronte

Shirley türü nedir?

Yabancı Romanlar

Shirley kaç sayfa?

555

Shirley Yorumları

okuduğum en güzel romanlardan biriydi yazarın diğer kitabı jane eyreyi de tavsiye ederim

26-03-2023 21:18